Genel

Online Terapi Nedir, Nasıl Uygulanır?

Merhaba. Online Terapi sayfasına hoş geldiniz. Ben Psk. Danışman Yusuf Bayalan. Hakkımda ayrıntılı bilgi edinmek için şuraya bakabilirsiniz.

Bu sayfada, online terapi hakkında ayrıntılı makalelere ulaşabileceksiniz; ancak öncesinde, benim online terapi sürecimi kısaca sizinle paylaşmak istiyorum.

 • Online terapiler için ağırlıklı olarak Skype programını kullanıyorum; yani online görüşmelerimi ağırlıklı olarak Skype programı üzerinden, görüntülü olarak gerçekleştiriyorum.
 • Her görüşmenin süresi 50 dakikadır.
 • İlk görüşmenin ücreti 100 tl‘dir.
 • İkinci ve sonraki görüşmelerin ücreti ise 150 tl‘dir.
 • Düzenli ve uzun soluklu online terapi desteği almak isteyenler için ise, en az 5 seans ücretinin peşin ödenmesi kaydıyla seans ücreti 120 tl‘dir. Bu durumda, 5 seans için 750 tl yerine 600 tl ödeme yapılıyor.
 • Online terapi almak isteyenlerle, randevu yazmadan önce, telefon üzerinden kısa bir ön görüşme gerçekleştiriyorum. Bu görüşmede, terapi süreci ile ilgili beklentileri netleştirmeye çalışıyorum.
 • Görüşmelerin mümkün mertebe, belirli bir gün ve belirli bir saatte gerçekleşmesini önemsiyorum.

Ön Görüşme ve Randevu

Online terapi desteği almak istiyorsanız, ön görüşme ve randevu için beni arayabilirsiniz:

Gsm: 0505 495 4727

Online Terapi Nedir?

Online terapi, geleneksel olarak gerçekleştirilen psikoterapinin, güncel bir uygulamasıdır. Bu yazıda, online terapiler konusunda yazılmış bazı makalelere ulaşabileceksiniz. Online terapi desteği almak istiyorsanız, ön görüşme ve randevu için bana ulaşabilirsiniz.

Online terapi yapan Lauren Trecosta, online terapinin ne olduğunu ve nasıl işlediğini açıklamaktadır.

Online terapiyle ilgili konuştuğum birçok insanın ilk olarak şu konuda kafası karışık: “Online terapi Nedir?” ve sonra “Online terapi yapabiliyorsun. Bu nasıl işliyor?” diye sorarak şaşırıyorlar.

Şüpheye yer yok ki hepimizin hayat denen şeyle ilgili en azından küçük bir yardımı kullandığımız zamanlar vardır.

Hayat zor olabilir. İnsanlar her gün kararlarla, ilişkilerle, işle ve aile ile mücadele ederler. Bazı stresler küçüktür, bazıları büyüktür. Bazıları baş etme ve idare becerileri gerektirir. Diğerleri çaba ve keder gerektirir. Bazıları da daha fazla öz saygıyı ve sınırları şekillendiren güveni gerektirir. Ve, elbette, daima iletişim ve karşılıklı ilişki becerilerini gerektiren stresler vardır.

Önerilen Yazı: Psikoterapi Nedir?

O halde nereden yardım alabiliriz?

Arkadaşlarınızdan, manevi yol göstericilerden ya da liderlerden, ve danışmanlardan yardım alabilirsiniz. Elbette, bu ne çeşit bir yardıma ihtiyacınız olduğuna bağlıdır. Ayrıca avukatlardan, doktorlardan, hemşirelerden, arabuluculardan ya da yaşam koçlarından yardım alabilirdiniz. İlk olarak, bu yardımın çoğu yalnızca yüz yüze görüşmelerle mümkündü. Daha sonra, daha kabul edilir ve yaşam daha da meşgul olmaya başladıkça ücret karşılığında telefon görüşmeleri yoluyla, terapiden daha geniş çapta yararlanılır olmuştur.

İnsanlar, yüz yüze görüşme ile tam olarak aynı olmamakla birlikte, bir telefon görüşmesi yoluyla hala başarılı ve azar azar toplanan birçok önemli bilgiye sahip olabildiklerini farkına vardılar.

Şimdilerde, internet üzerinden (skype gibi programları kullanarak) yardım alabilirsiniz. Bu, bir psikoterapistle yüz yüze görüşmekle tam olarak aynı mıdır? Hayır. Peki, bununla birlikte, online terapi, mükemmel bir psikolojik destek yöntemi olabilir mi? Kesinlikle.

Online terapiler günlük hayatlarında işlev gösteren fakat hem kronik ya da durumsal stres, üzüntü hem de kafa karışıklığı yaşayan insanlar için faydalıdır. Online terapi evlilik, ebeveynlik, ilişkiler ve özgüven gibi alanlarda sorun yaşayanlar için oldukça uygundur.

Online terapi, herkes için uygun olmayabilir. Online terapinin, kendileri için uygun olamayabilecek kişilerden bazıları şunlardır:

 • İntihar veya kendi kendini yaralama plan ve düşüncelerine sahip kişiler
 • Herhangi bir çeşit istismarı deneyimleyen ve acı çeken kişiler
 • Halisünasyonlar, hayaller ve diğer gerçekliğe zarar verici belirtilere sahip kişiler
 • Önemli bir kişilik bozukluğuna sahip kişiler
 • Madde bağımlılığı, yeme bozuklukları veya kendi kendini yaralayıcı davranışları olan kişiler

Online terapi desteği ile, bir tanı ya da bir ilaç tedavisi için reçete almak mümkün değildir.

Online terapistler hayatlarında gerçek zamanlı zorluklar yaşayan insanlara psiko-eğitim desteği sunmaktadırlar.

Psikolojik danışman ve danışan arasında kurulan ilişki; belirli bir konuya ve çözüme odaklıdır. Diğer tüm ilişkilerde olduğu gibi online danışmanlık “konuşma” veya etkileşim üzerine kuruludur. Genellikle, bir online terapist ile danışan, ilişkiye başlamadan önce bir profil, fotoğraf ve video ses aracını gözden geçirirler.

Online terapiye başlamak için “online terapi” veya “internet danışmanlığı”nı araştırın ve sayısız hitleri eleyin. Size hitap eden bir terapist bulduğunuzda başlamak için onun yönergelerini takip edeceksiniz. Genellikle bu yönerge kısa bir form doldurmayı, websitesine kayıt olmayı, hizmet yöntemi seçmeyi (mail, chat yapmak ya da telefon) ve tek bir birimi veya paket teklifi satın almayı içerir. Sonrasında muhtemelen sürece başlayacaksınız. Eğer telefon ya da yazışmayı tercih ettiyseniz bir görüşme planlamak için yönlendirileceksiniz.

Online danışmanlığın geleneksel psikoterapi yoluyla sahip olmadığınız bazı pozitif yönleri vardır:

 • İlk olarak, online terapi daha düşük maliyetlidir. Yarım saatlik online terapinin ücreti 40 dolar olabilir.
 • İkinci olarak, online terapi daha kolaydır. Hemen hemen günün ya da gecenin herhangi bir anında, evinizden randevunuzu ilerletebilirsiniz.
 • Üçüncü olarak, online terapide, yalnızca düşünceleriniz görüşmeye gelir. Yani, günlük problemlerimiz, bizim gerçek hayattaki olayları nasıl algıladığımızla ilişkilidir. Yaşadığımız gerçek olaylar hakkında kendimize anlattığımız hikayeler (bakış açımız ya da filtremiz). Online terapi olaylar hakkındaki düşüncelerinize ya da hislerinize odaklanır, el kol hareketlerinize, hatta ağzınızdan çıkan kelimelere değil.
 • Profesyonel terapi, geri bildirim ve soru sorma ile online terapinin sahip olduğu gazetecilik yönü, danışana bilişsel bozukluklarının özünü anlaması için yardım edebilir.

Sonuç olarak online terapi, günlük yaşamla ilgili kaygılarıyla aktif olarak ilgilenen ve bununla ilgili profesyonel geri bildirim almak isteyen insanlar için mükemmel bir destek aracıdır.

Yazar: Laure Trecosta 13 yıllık klinik deneyime sahip lisanslı bir profesyonel danışmandır. Online Danışman Trecosta, asktheinternettherapist.com adresinde hizmet veren bir koçtur.

Kaynak: asktheinternettherapist.com


Skype ya da Facetime Aracılığıyla Online Terapi

Bu yazı Sacramento Street Psikiyatri’de 31 Haziran 2013 tarihinde Doktor Steven Reidbord tarafından yayınlanmıştır.

Skype ya da FaceTime yoluyla terapinin artı ve eskileri

Tele psikiyatri belli bir mesafede gerçekleşen klinik değerlendirme ve psikiyatrik bir tedavidir. Tele psikiyatri yüz yüze erişilmesi güç durumda olan, cezaevlerinde, askeri ortamlarda ve uzak kırsal toplumlardaki insanlara bir uzmanın ulaşmasını sağlar. Yıllar önce de bilindiği üzere, tele psikiyatri belki daha genel bir alan olan tele tıppın en başarılı örneğidir. Geleneksel olarak tele psikiyatri hastaları denetlenen sitelerde tedavi eder ve güvenli ve özel amaçlı video konferansı kullanır. Birçok şirket tele psikiyatriye olanak sağlamak için teknolojiler ve servisler sunmaktadır. Tele psikiyatri servisinden yararlanan hastalar sıklıkla ciddi ruh hastalığından sıkıntı çekmektedir. Öyle ki tanılama açıkça görülen işaretlere ve belirtilere bağlı olma eğilimindedir.

Yakın zamanda ruh sağlığı blogları ve makaleleri özel muayanede klinisyenler tarafından yapılan online psikoterapinin gelişmesinden bahseder. Bu tür bir hizmetler psikiyatri başlığı altındaysa da bu teknolojinin geneksel uygulamalarından önemli noktalarda farklılaşmaktadır. Çevrimiçi psikoterapi genellikle kurumsal yönetim ya da standardizasyon olmaksızın serbest bir girişimin bir parçası olarak uygulanır. Hasta genellikle evde ya da iştedir; denetlenen bir ortamda değildir. Skype ve FaceTime gibi satılmaya hazır tüketim teknolojileri sıklıkla kullanılır ve bu teknolojiler HIPPAA (HIPAA, 1996 yılında kabul edilen Amerikan Sağlık Sigortası Taşınabilirlik ve Sorumluluk Yasası) gizlilik kurallarını benimseler. Ve belki en önemli olarak, hastalar daha çok göze çarpmayan problemlere sahip olan yüksek fonksiyon gösteren kişilerdir. Bu problemler ince bir tartışmayı ve uygun müdahaleyi gerektirmektedir.

Belirli bir mesafede psikoterapi uygulanması düşüncesi yeni değildir. Sigmund Freud sıklıkla klinik olarak faydalı olacağını düşündüğü yollarla hastalarıyla mektuplaşmıştır. Telefon seansları “intihar acil hattı” nın kurulmasıyla 1960’larda ortaya çıkmıştır ve bu seanslar birçok ruh sağlığı danışmanlığı alanını kapsayarak gelişmişler. Telefon yoluyla psikoterapi hala son derece popülerdir. Ve sıklıkla yüz yüze yapılan seanslara geçici bir alternatif olarak kullanılmaktadır. Ayrıca, düzenli seanslarda kriz müdaheleleri için ve terapi esnasında danışanın veya danışmanın yüz yüze gelmelerinin mümkün olmadığı zamanlarda terapinin sürdürülebilmesi için de telefon yoluyla terapi uygulanır. Görsel işaretlerinin yokluğuna karşın araştırmalar telefonla psikoterapinin ve danışmanlığın etkili olduğunu ve danışanlar tarafından sevildiği göstermektedir.

Psikoterapide internetin bir araç olarak kullanılması için gösterilen ilk çabalar mail veya yazışma gibi sadece yazılı kanallardan öteye gitmemiştir. Telefon görüşmesinin aksine yazışmak seslerden ve diğer ötedil özelliklerinden yoksundur. Ayrıca yazışırken hicvi, çift anlamları ve benzer incelikleri anlamak oldukça zordur. Mail yoluyla iletişim bu gibi eksi yönlere sahiptir ve ayrıca sekronize olarak gerçekleşen bir süreç değildir. Örneğin, konuşma gerçek zamanda gerçekleşmez. Yalnızca metin yoluyla iletişimin ciddi kısıtlamalarına rağmen ilk bilgisayar programları birgün bilgisayarların sadece iki insan arasındaki iletişimi kolaylaştırmayacağını yalnız başına terapi yapacağını söylemekteydi. Son derece yapılandırılmış bilişsel ve psikoeğitimsel müdahaleler hariç tutulduğunda bunun henüz başarılmadığını söylemek mümkündür.

Bilgisayar ortamlı psikoterapi sıklıkla çevrimiçi bir ortamda Skype ve FaceTime gibi video konferans uygulamaları ile gerçekleşir. Bu araçlar kolaylıkla ulaşılabilir, ücretsiz ve kurulumu ve kullanımı oldukça basittir. Skype ve FaceTime uygulamalarının “HIPAA uyumlu” olmaları üzerinde birçok tartışma vardır. Bu noktada, hastalarla gerçekleştirilen cep telefonu görüşmelerinin (güvensiz mailler değil) gizlilik ihlallerine daha açık olduğu konusunda da tartışmalar vardır (Skype ve FaceTime uygulamalarının şifrelendiği taahhüt edilmiştir fakat cep telefonları ve mail için aynı durum söz konusu değildir).

Psikoterapinin bir alternatif olmadığı durumlarda, terapinin çevrimiçi gerçekleşmesinin yararı aşikardır. Örneğin, yatalak veya hareket edemeyen insanlar ya da Güney Kutbu kaşifleri gibi erişilemez noktalarda olanlar, bağışıklık yetmezliği olan ya da yüksek dozda bulaşıcı bir hastalığa sahip olanlar ile çevrimiçi terapi yapmanın yararı tartışılamazdır. Dahası çevrimiçi terapi var olan terapide danışan veya danışmanın coğrafi olarak başka bölgelerde olduğu durumlarda ya da kriz müdahalesi gibi tipik durumlarda, telefonla terapinin yerine geçici olarak kullanılması mantıklıdır.

Yüz yüz görüşme ve çevrimiçi terapinin ikisinin de uygulanabilir olduğu durumlarda yüz yüze görüşmenin değil de çevrimci terapinin seçilmesi daha problemli olabilir. Örneğin, depresyon ya da agorafobi (evden dışarı çıkma korkusu) gibi belirli hastalıklara sahip olan kişiler evlerinden dışarı çıkmamaya meyilli olabilirler ve onları evden çıkarabilmek aslında yararlı olacakken çevrimiçi terapi ile bu mümkün olmaz.

Yüz yüz tedavi tabiatı gereği bir sosyal etkileşimdir; ve sosyal etkileşim kendi başıma bir iyileştirici olabileceği gibi en azından iyi bir deneyimlemedir. Belirli bir mesafeden gerçekleşen psikoterapi hastanın nefesindeki alkol kokusunu hissetmeyi, irileşmiş gözbebekleri ya da derin bir iç çekme gibi görsel ve işitsel incelikleri anlamayı olanaksızlaştırır. Anlık yüz ifadeleri (insanlar arası iletişimde bilinçsiz olarak var olan) gözden kaçırılabilinir. Terapi süresince havuzda yüzen ve bir yandan alkol tüketen bir danışanla terapötik çerçeveyi oturmak oldukça zor olabilmektedir. Danışanın intihara meyilli davranışları ve hareketleri dahil olmak üzere sahip olduğu potansiyel çevrimiçi olarak hizmet veren danışmanı çaresiz bırakabilir ve onu ofis ortamında görüşme yapan meslektaşından daha kolayca manipüle edilebilir.

Çevrimiçi psikoterapi bazı durumlarda pratik avantajlara sahiptir. Bir tedavi şekli olarak da doğası gereği zararlı veya düzmece değildir. Görsel kanalları ek bilgi verip vermediğini ve süreci olumlu etkileyip etkilemeyeceğini ya da terapötik birliğe zarar verip vermediğini görmek için telefon ve video yoluyla terapinin bir araştırma ortamında karşılaştırılması ilginç olabilir. En yeni teknolojik inovasyonlarla birlikte, çevrimiçi terapi ayrıca yeni tehlikeleri de beraberinde getirerek eski tehlikeleri de derinleştirmektedir. Bu sebeple bu yöntemi sadece yeniliği veya uygunluğu için tercih etmek doğru değildir. Yüz yüze görüşme hala altın değerindedir.

Kaynak: psychologytoday.com


Online Terapinin Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

Online Terapi’nin Faydalarını ve Eksikliklerini Keşfetmek

Online Terapi’nin Avantajları Nelerdir?

 • Online terapi kırsal ya da uzak yerlerde yaşayan insanların ruh sağlığı bilgisine ulaşımını sağlar.
 • Online terapi engelli ya da evden çıkamayan bireylere ulaşırlık sağlar.
 • Online terapi genellikle epeyce makul ve kolaydır.
 • İnternet ruh sağlığı bilgisine ulaşımı kolaylaştırır. İnsanlar sağlık ile ilgili konularda arkadaşları ve aileleriyle konuşmakta rahat hissedebilirler, fakat ruh sağlığına dair endişelerini paylaşmada aynı şeyi hissetmeyebilirler.
 • İnternet ortamında gerçekleşen terapi insanların psikolojik sağlıkla alakalı daha çok şey öğrenmesine yardım eden önemli bir araç olabilir.

Online Terapi’nin Dezavantajları Nelerdir?

 • Birçok sağlık poliçesi online terapiyi karşılamamaktadır.
 • Gizlilik, mahremiyet ve güven telkin etmeyen teknoloji ile ilgili kaygılar.
 • Terapistler kriz durumlarına yanıt veremez.
 • Online terapi ciddi psikiyatrik rahatsızlıkları olanlar için uygun değildir.
 • İnternet ortamında gerçekleşen psikoterapi karmaşık ya da detaylı problemlere sahip insanlar için uygun değildir.
 • Sunulan yardımın kapsamı sınırlı olabilir.
 • Birçok durumda, online terapistler yüz ifadelerini, sesli işaretleri ya da beden dilini anlayamazlar.

Online terapi coğrafi kısıtlamaları aradan kaldırır, yasal ve etik kodların uygulanmasını zorlaştırır. Terapistler dünyanın her yerindeki danışanları tedavi edebilir ve birçok devlet farklı lisans gereklilikleri ve tedavi prensiplerine sahiptir.

Yazar: Psikoloji Uzmanı Kendra Cherry

Kaynak: psychology.about.com


Online Terapiler Ücretsiz mi Olur?

Online terapi desteği hakkında önemli yanılgılardan biri, destek veren uzmanların ücret talep etmediği düşüncesi. Hoş, bu durum sadece online terapi desteği talep edenler için değil, pek çok psikolojik destek ihtiyacı içinde olanlar için geçerli bir beklenti.

Bunu kişisel deneyimlerimde çok net görüyorum. Mesela bazı insanlar, telefonumu arayıp görüşme yapmak istediklerini söylüyorlar. Ben de görüşme şartlarımı söyleyince, “Paralı mıydı? Pardon.” gibi ifadelerle tepki, veriyorlar. Veya e-mail adresime gönderilerinde ücretsiz destek talep ediyorlar. Oysa bu taleplere cevap vermek her zaman mümkün olmuyor.

Peki, online terapi desteği neden ücretlidir?

Her şeyden evvel, psikolojik destek uzmanı olan kişi (psikolog, psikolojik danışman vb.) , profesyonel bir meslek sahibidir. Yani, geçimini büyük bir oranda işinden sağlıyordur. Tıpkı doktor, mühendis, avukat, temizlik görevlisi, yönetici asistanı gibi. Dolayısıyla, psikolojik destek uzmanı, yaptığı iş için zaman ve enerji harcıyor. Ve bunun doğal olarak karşılığını talep ediyor.

Online terapi desteği de normal bir terapi süreci gibi işler. Uzman belirli gün ve saatini belirli bir kişiye ayırır. Yani zaman ve emek harcar.

Son olarak şunu ifade etmek isterim ki, bedelsiz bir şey talep etmek bana kalırsa çocuksu bir tavırdır. Ancak çocuklar, bedelsiz şekilde ihtiyaçlarını giderebilirler. Yetişkinlik, hayatın alma-verme dengesi üzerine kurulu olduğunu kabul etmek demektir aynı zamanda. Muhabbetle.


Online Terapiler Sizin İçin Uygun mu?

Online terapinin sizin için uygun bir seçim olduğuna kadar vermeden önce aşağıdaki faktörleri düşünün. (Psikoloji Uzmanı Kendra Cherry)

Online terapi bazı insanlar için iyi bir tercihtir fakat hangi tedavi seçeneğinin sizin için en iyisi olduğuna karar vermeden önce ilk olarak ihtiyaçlarınızı, hedeflerinizi, kaynaklarınızı ve yeteneklerinizi değerlendirmeniz gerekmektedir.

Eğer…

 • Ruh sağlığı olanaklarına erişimin sınırlı olduğu kırsal ya da uzak yerlerde yaşıyorsanız
 • Programınız geleneksel terapi seansları için fazla yoğunsa
 • Geleneksel psikoterapi seçenekleriyle rahatsız hissediyorsanız,
 • (Online terapi biriyle yüz yüze görüştüğünde çekingen olan insanlar için faydalı bir ruh sağlığı aracıdır ve online terapinin sağladığı anonimlik online terapinin kıymetini arttırabilmektedir.)
 • Bilgisayar teknolojisi ile rahatsanız ve mail ve anlık mesajlaşma gibi temel uygulamaları kullanabiliyorsanız
 • Kişisel bilgilerinizi online olarak paylaşırken rahatsanız, online terapi sizin için uygun olabilir.

Eğer…

 • Şizofreni, ağır depresyon ya da anoreksi gibi ciddi bir ruhsal bozukluk teşhisi aldıysanız
 • Şu anda ciddi bir kriz yaşıyorsanız ya da intihara meyilliyseniz, (Eğer kriz durumundaysanız, derhal yakındaki bir acil servisle ya da ruh sağlığı profesyoneliyle temasa geçmelisiniz.)
 • Bilgisayar teknolojisini kullanmak konusunda rahatsızsanız ya da online iletişimde bilgi paylaşmak istemiyorsanız
 • Online bir psikoterapistle düşüncelerinizi ve hislerinizi paylaşmanız olanaklı değilse, online terapi sizin için uygun olmayabilir.

Kaynak: psychology.about.com


Online Terapiler İçin Öneriler

Online terapi de en az yüz yüze terapi kadar önemli bir süreçtir. Çünkü kişiler, yaşadıkları sorunlara çözüm bulmak veya kendilerini geliştirmek için online terapi desteğine ihtiyaç duyuyorlar. Dolayısıyla, nasıl ki yüz yüze terapide bazı noktalara dikkat etmek sürecin etkisini artırıyorsa, online terapide de dikkate alınacak noktalar, görüşmenin etkisini artıracaktır.

Telefonla terapi sürecinde dikkat edilmesi gereken noktaları şöyle ifade edebilirim:

 • Ön görüşme yapın: Psikolojik destek uzmanınızla bir ön görüşme yapmanızın önemli olduğunu düşünüyorum. Çünkü her uzman her konuda destek veremeyebilir. Neye ihtiyacınızın olduğunu uzmanınızla paylaşır ve size yardım edebileceğine dair görüş birliğine varırsanız görüşmelerden sağlıklı sonuçlar elde edebileceğinizi düşünüyorum.
 • Bir düzen oluşturun: Mobil danışmanlığın etkisini artıracak en önemli faktörlerden biri, terapi sürecinin düzenliliğidir. Düzenliliği şu noktalarda sağlayabilirsiniz.
 • Görüşme zamanının düzeni: Görüşmelerinizi belirli gün ve saatlere göre ayarlamanız sizin için daha iyi olacaktır. Çünkü bu şekilde, kendinizi bir programa dahil etmiş hissedersiniz. Bunun için, mümkünse birkaç seansınızın randevusunu tek seferde alınız. Mesela, Pazartesi günleri saat 17:00 gibi.
 • Görüşme mekanının düzeni: Nasıl ki yüz yüze psikoterapi belirli bir mekanda gerçekleşiyorsa, mobil danışmanlığın da sabit bir mekanda gerçekleşmesinin daha işlevsel olacağını düşünüyorum. Bu mekanın neresi olacağından ziyade, belirli olması önemlidir. İş yeri, ev veya bir kafe mobil görüşmeniz için kullanabileceğiniz mekanlar olabilir.
 • Dikkatinizin dağılmasına engel olun: Psikoterapi esnasında, dikkatinizi toplayabilmeniz önemlidir. Bunun için, sakin bir zaman ve mekanda görüşmelerinizi yapmanızı öneririm.
 • Kağıt ve kalem kullanabilirsiniz: Görüşmeleriniz esnasında kağıt ve kalem kullanabilirsiniz. Önemli noktaları not alıp daha sonra üzerinde düşünebilirsiniz.
 • Görüşmeleri kaydedebilirsiniz: Görüşmelerinizi kaydetmek ve sonrasında dinlemek, online terapi sürecinin etkisini artırabilir.

Online terapi ile ilgili önerilerim şimdilik bunlar. Siz de düşüncelerinizi yazının yorum kısmından benimle paylaşabilirsiniz. Muhabbetle kalın.

Psk. Danışman Yusuf Bayalan

Psikolojik Danışman ve İlişki Danışmanı. Yetişkinlerle çalışıyor. İstanbul, Bakırköy ve Beylikdüzü'nde yüz yüze, Skype gibi programlar üzerinden de online terapi hizmeti sunuyor. Gsm: 0505 495 4727

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonRandevu İçin Tıklayın
Kapalı
Kapalı