Kategoriler
Genel

Online Terapi Nedir?

Merhaba. Online Terapist desteği hakkında bilgi alabileceğiniz sayfaya hoş geldiniz. Ben Yusuf Bayalan. Hakkımda ayrıntılı bilgi edinmek için şuraya bakabilirsiniz.

Bu sayfada, online terapi hakkında ayrıntılı makalelere ulaşabileceksiniz; ancak öncesinde, benim online terapi sürecimi kısaca sizinle paylaşmak istiyorum.

online terapi
Online terapi nedir?
 • Online terapiler için ağırlıklı olarak Skype programını kullanıyorum; yani online görüşmelerimi ağırlıklı olarak Skype programı üzerinden, görüntülü olarak gerçekleştiriyorum.
 • Her görüşmenin süresi 50 dakikadır. Görüşme ücreti için iletişim sayfasından bana ulaşabilirsiniz. (Siz bu metni okuduğunuzda seans ücreti değişmiş olabileceğinden burada ücret paylaşmıyorum.)
 • Online terapi almak isteyenlerle, randevu yazmadan önce, telefon üzerinden kısa bir ön görüşme gerçekleştiriyorum. Bu görüşmede, terapi süreci ile ilgili beklentileri netleştirmeye çalışıyorum.
 • Görüşmelerin mümkün mertebe, belirli bir gün ve saatte gerçekleşmesini önemsiyorum.
 • Online terapi almak isteyenlerle, randevu yazmadan önce, telefon üzerinden kısa bir ön görüşme gerçekleştiriyorum. Bu görüşmede, terapi süreci ile ilgili beklentileri netleştirmeye çalışıyorum.

Online Terapist Önerileri

Online terapi de en az yüz yüze terapi kadar önemli bir süreçtir. Çünkü kişiler, yaşadıkları sorunlara çözüm bulmak veya kendilerini geliştirmek için online terapi desteğine ihtiyaç duyuyorlar. Dolayısıyla, nasıl ki yüz yüze terapide bazı noktalara dikkat etmek sürecin etkisini artırıyorsa, online terapide de dikkate alınacak noktalar, görüşmenin etkisini artıracaktır.

Telefonla terapi sürecinde dikkat edilmesi gereken noktaları şöyle ifade edebilirim:

 • Ön görüşme yapın: Psikolojik yardım uzmanınızla bir ön görüşme yapmanızın önemli olduğunu düşünüyorum. Çünkü her uzman her konuda yardım veremeyebilir. Neye ihtiyacınızın olduğunu uzmanınızla paylaşır ve size yardım edebileceğine dair görüş birliğine varırsanız görüşmelerden sağlıklı sonuçlar elde edebileceğinizi düşünüyorum.
 • Bir düzen oluşturun: Mobil terapinin etkisini artıracak en önemli faktörlerden biri, terapi sürecinin düzenliliğidir. Düzenliliği şu noktalarda sağlayabilirsiniz.
 • Görüşme zamanının düzeni: Görüşmelerinizi belirli gün ve saatlere göre ayarlamanız sizin için daha iyi olacaktır. Çünkü bu şekilde, kendinizi bir programa dahil etmiş hissedersiniz. Bunun için, mümkünse birkaç seansınızın randevusunu tek seferde alınız. Mesela, Pazartesi günleri saat 17:00 gibi.
 • Görüşme mekanının düzeni: Nasıl ki yüz yüze psikoterapi belirli bir mekanda gerçekleşiyorsa, mobil terapinin da sabit bir mekanda gerçekleşmesinin daha işlevsel olacağını düşünüyorum. Bu mekanın neresi olacağından ziyade, belirli olması önemlidir. İş yeri, ev veya bir kafe mobil görüşmeniz için kullanabileceğiniz mekanlar olabilir.
 • Dikkatinizin dağılmasına engel olun: Psikoterapi esnasında, dikkatinizi toplayabilmeniz önemlidir. Bunun için, sakin bir zaman ve mekanda görüşmelerinizi yapmanızı öneririm.
 • Kağıt ve kalem kullanabilirsiniz: Görüşmeleriniz esnasında kağıt ve kalem kullanabilirsiniz. Önemli noktaları not alıp daha sonra üzerinde düşünebilirsiniz.
 • Görüşmeleri kaydedebilirsiniz: Görüşmelerinizi kaydetmek ve sonrasında dinlemek, online terapi sürecinin etkisini artırabilir.

Online terapi ile ilgili önerilerim şimdilik bunlar. Siz de düşüncelerinizi yazının yorum kısmından benimle paylaşabilirsiniz. Muhabbetle kalın.

Aşağıdaki uygulama üzerinden online terapi için randevu alabilirsiniz.

Yusuf Bayalan – DoktorTakvimi.com


Online Terapi

Son zamanlarda hepimiz zor süreçlerden geçiyoruz. Hiçbirimiz böyle bir zamandan geçmemiş, böyle bir deneyimi tatmamıştı. COVID-19 aslında Aralık ayından beri dünyanın gündeminde yer alıyordu fakat  son bir aydır gelişen değişimlerle dünyanın tek gündemi haline geldi. Dünyayı etkisinin altına aldı, hepimiz hayatlarımızı ona göre adapte etmeye çalışır olduk. Çünkü “güven” hissinin sarsıldığı bir dönemden geçiyoruz. “Güvenli” hissetme ihtiyacı en temel ihtiyaçlar arasındadır. Bu nedenle de şu günlerde oldukça zorlanıyoruz. Dışarı çıkmak bize güvensiz hissettiriyor, insanlarla olmak bize güvensiz hissettiriyor, markete gitmek güvensiz hissettiriyor.

https://www.mserdark.com/bir-virusun-ettikleri/

Maslow’dan bu yana insanın en temel ihtiyaçlarından birinin güvende hissetmek olduğu birçok uzman tarafından gündeme getirildi. Güvende hissetmediğimizde mevcut olan diğer şeyleri düşünemez halde oluyoruz, diğer şeylerin pek bir önemi veya anlamı kalmıyor. Güvenliği tehdit altında olan çoğu insan en temel üç hayatta kalma tepkisinden birini veriyor “savaş, kaç, donakal”. Güvenliğimizin kısmen tehlikede olduğu corona günlerini düşündüğümüzde de çoğumuz savaş, kaç veya donakal tepkilerinden birini veriyor olabiliriz. Kaygımızı, korkumuzu veya endişemizi hiç yönetemiyor olabilir veya zaman zaman yönetebildiğimiz kaygımız bazen çığrından çıkıyor olabilir. Eğer son zamanlardaki davranışlarınıza anlam veremiyorsanız, zaman zaman kendinizi tanıyamaz halde hissediyorsanız; endişelenmeyin, yalnız değilsiniz. Bu yaşadıklarınızı yaşayan insanlar var demeyeceğim; neredeyse bütün dünya, bütün insanlık aslında aynı süreçten geçiyor. Neden mi? Hiçbirimiz daha önce deneyimlemediğimiz bir süreci deneyimliyoruz, çok tarihi bir sürece tanık oluyoruz. Güven ihtiyacımız bu denli sarsılmışken de kaygı duymamak, anksiyete deneyimlememek, depresif hissetmemek çok da mümkün değil sanki. Verdiğimiz bu gibi duygusal tepkiler anormal anlarda çıkabilen normal tepkiler olarak adlandırılabilir, e çok da normal olmayan bir dönemden geçtiğimizi düşünürsek verdiğimiz bu tepkileri normal bir çatıda değerlendirebiliriz. Ancak, bu dönemde her zaman olduğu gibi kaygıyı yönetebilme ve yönetememe de zaman zaman farklılık gösteriyor, kimilerimiz kaygılı olsak dahi kendimize bakım verip kaygımızı yönetebiliyoruz, kimilerimizse kaygı seline kapılmış gidiyor.

Zor zamanlarda insanın en çok ihtiyaç duyduğu şeylerden birisi yalnız olmadığını bilmek. Yalnız olmadığını, birçok insanla aynı duyguyu paylaştığını bilen insan zorlu durumlarla daha iyi baş edebiliyor. Kaygılı, olmak, endişeli olmak, korkmak veya depresif hissetmek bunların hepsi temel insani duygulardan. Bu duyguları dünyaya geldiğimizden beri hissediyoruz ve hissedeceğiz. Ancak bazen bu duyguları normalden daha yoğun yaşadığımız, kontrolden çıktığını hissettiğimiz anlar olabilir. Son dönemlerde de bunu sıklıkla yaşıyor olabiliriz. 

Stres faktörünün olduğu durumlarda kişinin şahsına özgü zorluklarla baş etme biçimi su yüzüne çıkar. Zorluklara karşı kimi savaşırken kimi tamamen kaçar, kimi de donakalır. Bu tepkiler insanın tehlike karşısında verdiği evrensel tepkilerdir. Dışarıda stresli ve belirsiz gerçekler olduğu doğru ancak buna nasıl tepki vereceğimiz her zaman bize bağlıdır. Zor zamanlar insanların baş etme tekniklerinin ortaya çıktığı ve hatta daha da kuvvetlendiği zamanlardır. Buna bağlı olarak dünyanın çalkalandığı corona günlerinde kaygınız çok artmış, sürekli depresif hisseder hale gelmiş olabilirsiniz. Elbette şu dönemde kaygı duymak oldukça normal, ancak bu durumda dikkat etmemiz gereken kaygının seviyesi ve hayatımızda aldığı rol. Şu dönemde gün içerisinde ara ara kaygılanmak, kendini çaresiz hissetmek çok normal.  Fakat bu kaygılı dönem kendinizle ilgili farkında olmadığınız baş etme stillerini ortaya çıkarmış olabilir. İçinden çıkamadığınız duygular içerisinde girdiyseniz, bu duygular sizi günlük hayatınızdan alıkoyuyorsa, ilişkilerinize sürekli olarak yansıyorsa ve hiç yapmak istemediğiniz şeyler yapmanıza neden olmaya başladıysa; kısacası durum içinden çıkılamaz bir hale geldiyse, ruh sağlığınız için profesyonel yardıma ihtiyacınız olabilir. Bu zorlu günlerde yüz yüze temas çok tercih edilmemesi gereken bir seçenek olduğu için de ruhsal sağlık uzmanları sizin ve toplumun sağlığını ön planda tutarak “online terapi”  ile sizlere hizmet sunmaya devam ediyor. Peki nedir online terapi? “Verimli midir? Yüz yüze görüşmek kadar etkili midir? Ben bundan verim alabilecek miyim?” gibi sorular zihninizden geçiyor olabilir. Aşağıda öncelikle online terapiye yönelik bilgiler sunacak, sonrasında da sık sorulan soruları cevaplamaya çalışacağız.

Online Terapi Nedir?

Online terapi, terapinin online platformlarda gerçekleştirilmiş haline verilen isimdir. Terapi, danışan ve terapist tarafından onaylanan online platformlar aracılığı ile gerçekleştirilir. Online terapi globalleşen dünya sonucunda, ortaya çıkan ihtiyaçlarla birlikte oluşan bir terapi şeklidir. Online terapinin birçok gerçekleştirilme şekli olabilir. Video ile gerçekleştirilen terapi en çok tercih edilen online terapi şekli olsa da, bunun yanı sıra email, text mesajlaşma, telefon ile sesli görüşme, mobil uygulamalar aracılığıyla terapi gerçekleştirme gibi birçok teknik vardır. Bunların arasından video konferans ile gerçekleştirilen online terapi günümüzde en yaygın kullanılan ve en çok tercih edilen terapi çeşididir.

Online terapinin temelleri 1986 yılında Cornell Üniversitesi tarafından kurulan “Dear Uncle Ezra” isimli websitesine dayanıyor. İlk online ruh sağlığı yardım platformu olarak değerlendirilen bu sitede kişiler genellikle yaşadıkları ruhsal zorlukları birbirleriyle paylaşıp, tartışırlarmış. Bu sorulara kimin cevap verdiği veya veren kişinin mental sağlık alanında bir profesyonel olup olmadığı henüz kesin olarak bilinmese de bu websitesi online ruh sağlığının temeli olarak sayılır. 2007’de Cornell üniversitesi tarafından yayınlan bir habere göre Uncle Ezra mental sağlık alanında araştırmalar yapan bir profesyonelmiş ancak adını duyurmamış. Daha sonra buna benzer birçok websitesi kurulmuş. Ancak 1995 yılında David Sommers karşılıklı diyalog kurulan ilk online terapi sistemini kurmuş ve onunla birlikte online terapi gelişmeye başlamıştır. 2000’li yıllarda hem akademide hem pratikte giderek canlanan online terapi, ruh ve mental sağlığın önemli bir parçası haline gelmiştir.

Sık Sorulanlar

Online Terapi Etkili Bir Yöntem midir?


Online Terapi’nin etkili olup olmadığı birçok insanın zihninde büyük bir soru işareti.
– Acaba yüz-yüze terapi kadar etkili olur mu?
– Verim alacak mıyım?
– Mimikleri, davranışları görmek daha etkili değil midir? gibi birçok soru online terapi düşünen kişiler tarafından soruluyor.

Bugüne kadar yapılan birçok araştırma göstermiştir ki online terapi de yüz yüze terapi kadar etkilidir (Barak et.al, 2008). Özellikle bilişsel terapi ekollerinde yapılan çalışmalarda online terapi ve yüz yüze yapılan terapi arasında önemli bir fark görülmemişitir (Andersson, 2009). Yapılan bir diğer araştırmada internet odaklı depresyon tedavisine katılan danışanların büyük bir çoğunluğunun terapiden verim alarak ayrıldığı bulunmuştur (Andrews& Williams, 2015).

Online Terapi’nin Olumlu Yanları Nelerdir?


– Online terapi aracılığıyla terapi herkese ulaşabilir. Psikolojik desteğin yeterli olmadığı bölgelerde yaşayan insanlar da kolaylıkla psikoterapi desteği alabilirler.
– Hem online terapist hem danışan için daha ekonomiktir bu nedenle toplumda finansal nedenlerle terapiye erişemeyen kişilere olanak sağlanmış olur.
– Terapinin en önemli etkenlerinden biri terapötik ilişki ve terapi ekolünün uygunluğudur. Online terapi aracılığıyla da, bireylerin kendilerine uygun terapistlere ulaşma olanakları artmış olur.
– Yakınlarınızda kendinize ve probleminize uygun terapist bulamıyor olabilirsiniz. Ancak online terapi aracılığıyla kolaylıkla kendinize uygun terapiste ulaşabilirsiniz.
– Toplumsal yargılardan dolayı terapiye gitmekten çekinen kişilerin terapiye kolaylıkla erişimi sağlanır.
– Günlük hayatın içerisinde kişiler terapiye uygun zaman oluşturmakta güçlük çekebiliyorlar. Terapi klinikleri iş saatlerinde açık olduğunda ve kişi işten izin alamadığında terapiden mahrum kalabiliyor. Online terapinin zaman açısından da esnek olması nedeniyle, ihtiyacı olup iş saatlerinde gidemeyen insanlar da terapiye erişebilir.

Online Terapi Kimler İçin Uygundur, Kimler İçin Değildir?


Her terapi gibi online terapide de öncelik, danışanın bu terapi şekline onay vermesi, bunu kabul etmesidir. Ancak birçok online terapi platformunun göz önünde bulundurduğu bazı durumlar var, bunlara da dikkat edilmelidir.
– İntihara eğimli danışanlar
– Madde bağımlıları,
– Psikotik bir dönemden geçenler,
– Cinsel terapiye ihtiyaç duyan danışanlar,
– Başkalarına zarar verme potansiyeli olanlar için online terapi maalesef önerilmemektedir.

Yazar: Beyza Alımcı

Referanslar
 • Andersson, G. (2009). Using the Internet to provide cognitive behaviour therapy. Behaviour research and therapy, 47(3), 175-180.
 • Andrews, G., & Williams, A. D. (2015). Up-scaling clinician assisted internet cognitive behavioural therapy (iCBT) for depression: a model for dissemination into primary care. Clinical psychology review, 41, 40-48.
 • Barak, A., Hen, L., Boniel-Nissim, M., & Shapira, N. A. (2008). A comprehensive review and a meta-analysis of the effectiveness of internet-based psychotherapeutic interventions. Journal of Technology in Human services26(2-4), 109-160.

Online Terapi Nedir?

Online terapi yapan Lauren Trecosta, online terapinin ne olduğunu ve nasıl işlediğini açıklamaktadır.

Online terapiyle ilgili konuştuğum birçok insanın ilk olarak şu konuda kafası karışık: “Online terapi Nedir?” ve sonra “Online terapi yapabiliyorsun. Bu nasıl işliyor?” diye sorarak şaşırıyorlar.

Şüpheye yer yok ki hepimizin hayat denen şeyle ilgili en azından küçük bir yardımı kullandığımız zamanlar vardır.

Hayat zor olabilir. İnsanlar her gün kararlarla, ilişkilerle, işle ve aile ile mücadele ederler. Bazı stresler küçüktür, bazıları büyüktür. Bazıları baş etme ve idare becerileri gerektirir. Diğerleri çaba ve keder gerektirir. Bazıları da daha fazla öz saygıyı ve sınırları şekillendiren güveni gerektirir. Ve, elbette, daima iletişim ve karşılıklı ilişki becerilerini gerektiren stresler vardır.

O halde nereden yardım alabiliriz?

Arkadaşlarınızdan, manevi yol göstericilerden ya da liderlerden vb. yardım alabilirsiniz. Elbette, bu ne çeşit bir yardıma ihtiyacınız olduğuna bağlıdır. Ayrıca avukatlardan, doktorlardan, hemşirelerden, arabuluculardan ya da yaşam koçlarından yardım alabilirdiniz. İlk olarak, bu yardımın çoğu yalnızca yüz yüze görüşmelerle mümkündü. Daha sonra, daha kabul edilir ve yaşam daha da meşgul olmaya başladıkça ücret karşılığında telefon görüşmeleri yoluyla, terapiden daha geniş çapta yararlanılır olmuştur.

İnsanlar, yüz yüze görüşme ile tam olarak aynı olmamakla birlikte, bir telefon görüşmesi yoluyla hala başarılı ve azar azar toplanan birçok önemli bilgiye sahip olabildiklerini farkına vardılar.

Şimdilerde, internet üzerinden (skype gibi programları kullanarak) yardım alabilirsiniz. Bu, bir psikoterapistle yüz yüze görüşmekle tam olarak aynı mıdır? Hayır. Peki, bununla birlikte, online terapi, mükemmel bir psikoterapi yöntemi olabilir mi? Kesinlikle.

Online terapiler günlük hayatlarında işlev gösteren fakat hem kronik ya da durumsal stres, üzüntü hem de kafa karışıklığı yaşayan insanlar için faydalıdır. Online terapi evlilik, ebeveynlik, ilişkiler ve özgüven gibi alanlarda sorun yaşayanlar için oldukça uygundur.

Online terapi, herkes için uygun olmayabilir. Online terapinin, kendileri için uygun olamayabilecek kişilerden bazıları şunlardır:

 • İntihar veya kendi kendini yaralama plan ve düşüncelerine sahip kişiler
 • Herhangi bir çeşit istismarı deneyimleyen ve acı çeken kişiler
 • Halisünasyonlar, hayaller ve diğer gerçekliğe zarar verici belirtilere sahip kişiler
 • Önemli bir kişilik bozukluğuna sahip kişiler
 • Madde bağımlılığı, yeme bozuklukları veya kendi kendini yaralayıcı davranışları olan kişiler

Online terapi desteği ile, bir tanı ya da bir ilaç tedavisi için reçete almak mümkün değildir.

Online terapistler hayatlarında gerçek zamanlı zorluklar yaşayan insanlara psiko-eğitim desteği sunmaktadırlar.

Online terapist ve danışan arasında kurulan ilişki; belirli bir konuya ve çözüme odaklıdır. Diğer tüm ilişkilerde olduğu gibi online terapi “konuşma” veya etkileşim üzerine kuruludur. Genellikle, bir online terapist ile danışan, ilişkiye başlamadan önce bir profil, fotoğraf ve video ses aracını gözden geçirirler.

Online terapiye başlamak için “online terapi” veya “internet terapisi”ni araştırın ve sayısız hitleri eleyin. Size hitap eden bir terapist bulduğunuzda başlamak için onun yönergelerini takip edeceksiniz. Genellikle bu yönerge kısa bir form doldurmayı, websitesine kayıt olmayı, hizmet yöntemi seçmeyi (mail, chat yapmak ya da telefon) ve tek bir birimi veya paket teklifi satın almayı içerir. Sonrasında muhtemelen sürece başlayacaksınız. Eğer telefon ya da yazışmayı tercih ettiyseniz bir görüşme planlamak için yönlendirileceksiniz.

Online terapinin geleneksel psikoterapi yoluyla sahip olmadığınız bazı pozitif yönleri vardır:

 • İlk olarak, online terapi daha düşük maliyetlidir. Yarım saatlik online terapinin ücreti 40 dolar olabilir.
 • İkinci olarak, online terapi daha kolaydır. Hemen hemen günün ya da gecenin herhangi bir anında, evinizden randevunuzu ilerletebilirsiniz.
 • Üçüncü olarak, online terapide, yalnızca düşünceleriniz görüşmeye gelir. Yani, günlük problemlerimiz, bizim gerçek hayattaki olayları nasıl algıladığımızla ilişkilidir. Yaşadığımız gerçek olaylar hakkında kendimize anlattığımız hikayeler (bakış açımız ya da filtremiz). Online terapi olaylar hakkındaki düşüncelerinize ya da hislerinize odaklanır, el kol hareketlerinize, hatta ağzınızdan çıkan kelimelere değil.
 • Profesyonel terapi, geri bildirim ve soru sorma ile online terapinin sahip olduğu gazetecilik yönü, danışana bilişsel bozukluklarının özünü anlaması için yardım edebilir.

Sonuç olarak online terapi, günlük yaşamla ilgili kaygılarıyla aktif olarak ilgilenen ve bununla ilgili profesyonel geri bildirim almak isteyen insanlar için mükemmel bir yardım aracıdır.

Kaynak

Yazar: Laure Trecosta 13 yıllık klinik deneyime sahip lisanslı bir profesyonel terapisttir. Online Terapist Trecosta, asktheinternettherapist.com adresinde hizmet veren bir koçtur.

Kaynak: asktheinternettherapist.com


Skype ya da Facetime Aracılığıyla Online Terapi

Bu yazı Sacramento Street Psikiyatri’de 31 Haziran 2013 tarihinde Doktor Steven Reidbord tarafından yayınlanmıştır.

Skype ya da FaceTime yoluyla terapinin artı ve eskileri

Telepsikiyatri belli bir mesafede gerçekleşen klinik değerlendirme ve psikiyatrik bir tedavidir. Telepsikiyatri yüz yüze erişilmesi güç durumda olan, cezaevlerinde, askeri ortamlarda ve uzak kırsal toplumlardaki insanlara bir uzmanın ulaşmasını sağlar. Yıllar önce de bilindiği üzere, telepsikiyatri belki daha genel bir alan olan teletıppın en başarılı örneğidir. Geleneksel olarak telepsikiyatri hastaları denetlenen sitelerde tedavi eder ve güvenli ve özel amaçlı video konferansı kullanır. Birçok şirket telepsikiyatriye olanak sağlamak için teknolojiler ve servisler sunmaktadır. Telepsikiyatri servisinden yararlanan hastalar sıklıkla ciddi ruh hastalığından sıkıntı çekmektedir. Öyle ki tanılama açıkça görülen işaretlere ve belirtilere bağlı olma eğilimindedir.

Yakın zamanda ruh sağlığı blogları ve makaleleri özel muayanede klinisyenler tarafından yapılan online psikoterapinin gelişmesinden bahseder. Bu tür bir hizmetler psikiyatri başlığı altındaysa da bu teknolojinin geneksel uygulamalarından önemli noktalarda farklılaşmaktadır. Çevrimiçi psikoterapi genellikle kurumsal yönetim ya da standardizasyon olmaksızın serbest bir girişimin bir parçası olarak uygulanır. Hasta genellikle evde ya da iştedir; denetlenen bir ortamda değildir. Skype ve FaceTime gibi satılmaya hazır tüketim teknolojileri sıklıkla kullanılır ve bu teknolojiler HIPPAA (HIPAA, 1996 yılında kabul edilen Amerikan Sağlık Sigortası Taşınabilirlik ve Sorumluluk Yasası) gizlilik kurallarını benimseler. Ve belki en önemli olarak, hastalar daha çok göze çarpmayan problemlere sahip olan yüksek fonksiyon gösteren kişilerdir. Bu problemler ince bir tartışmayı ve uygun müdahaleyi gerektirmektedir.

Belirli bir mesafede psikoterapi uygulanması düşüncesi yeni değildir. Sigmund Freud sıklıkla klinik olarak faydalı olacağını düşündüğü yollarla hastalarıyla mektuplaşmıştır. Telefon seansları “intihar acil hattı” nın kurulmasıyla 1960’larda ortaya çıkmıştır ve bu seanslar birçok ruh sağlığı alanını kapsayarak gelişmişler. Telefon yoluyla psikoterapi hala son derece popülerdir. Ve sıklıkla yüz yüze yapılan seanslara geçici bir alternatif olarak kullanılmaktadır. Ayrıca, düzenli seanslarda kriz müdaheleleri için ve terapi esnasında danışanın ve terapistin yüz yüze gelmelerinin mümkün olmadığı zamanlarda terapinin sürdürülebilmesi için de telefon yoluyla terapi uygulanır. Görsel işaretlerinin yokluğuna karşın araştırmalar telefonla psikoterapinin etkili olduğunu ve danışanlar tarafından sevildiği göstermektedir.

Psikoterapide internetin bir araç olarak kullanılması için gösterilen ilk çabalar mail veya yazışma gibi sadece yazılı kanallardan öteye gitmemiştir. Telefon görüşmesinin aksine yazışmak seslerden ve diğer ötedil özelliklerinden yoksundur. Ayrıca yazışırken hicvi, çift anlamları ve benzer incelikleri anlamak oldukça zordur. Mail yoluyla iletişim bu gibi eksi yönlere sahiptir ve ayrıca sekronize olarak gerçekleşen bir süreç değildir. Örneğin, konuşma gerçek zamanda gerçekleşmez. Yalnızca metin yoluyla iletişimin ciddi kısıtlamalarına rağmen ilk bilgisayar programları birgün bilgisayarların sadece iki insan arasındaki iletişimi kolaylaştırmayacağını yalnız başına terapi yapacağını söylemekteydi. Son derece yapılandırılmış bilişsel ve psikoeğitimsel müdahaleler hariç tutulduğunda bunun henüz başarılmadığını söylemek mümkündür.

Bilgisayar ortamlı psikoterapi sıklıkla çevrimiçi bir ortamda Skype ve FaceTime gibi video konferans uygulamaları ile gerçekleşir. Bu araçlar kolaylıkla ulaşılabilir, ücretsiz ve kurulumu ve kullanımı oldukça basittir. Skype ve FaceTime uygulamalarının “HIPAA uyumlu” olmaları üzerinde birçok tartışma vardır. Bu noktada, hastalarla gerçekleştirilen cep telefonu görüşmelerinin (güvensiz mailler değil) gizlilik ihlallerine daha açık olduğu konusunda da tartışmalar vardır (Skype ve FaceTime uygulamalarının şifrelendiği taahhüt edilmiştir fakat cep telefonları ve mail için aynı durum söz konusu değildir).

Psikoterapinin bir alternatif olmadığı durumlarda, terapinin çevrimiçi gerçekleşmesinin yararı aşikardır. Örneğin, yatalak veya hareket edemeyen insanlar ya da Güney Kutbu kaşifleri gibi erişilemez noktalarda olanlar, bağışıklık yetmezliği olan ya da yüksek dozda bulaşıcı bir hastalığa sahip olanlar ile çevrimiçi terapi yapmanın yararı tartışılamazdır. Dahası çevrimiçi terapi var olan terapide danışan ve terapist coğrafi olarak başka bölgelerde olduğu durumlarda ya da kriz müdahalesi gibi tipik durumlarda, telefonla terapinin yerine geçici olarak kullanılması mantıklıdır.

Yüz yüz görüşme ve çevrimiçi terapinin ikisinin de uygulanabilir olduğu durumlarda yüz yüze görüşmenin değil de çevrimci terapinin seçilmesi daha problemli olabilir. Örneğin, depresyon ya da agorafobi (evden dışarı çıkma korkusu) gibi belirli hastalıklara sahip olan kişiler evlerinden dışarı çıkmamaya meyilli olabilirler ve onları evden çıkarabilmek aslında yararlı olacakken çevrimiçi terapi ile bu mümkün olmaz.

Yüz yüz tedavi tabiatı gereği bir sosyal etkileşimdir; ve sosyal etkileşim kendi başıma bir iyileştirici olabileceği gibi en azından iyi bir deneyimlemedir. Belirli bir mesafeden gerçekleşen psikoterapi hastanın nefesindeki alkol kokusunu hissetmeyi, irileşmiş gözbebekleri ya da derin bir iç çekme gibi görsel ve işitsel incelikleri anlamayı olanaksızlaştırır. Anlık yüz ifadeleri (insanlar arası iletişimde bilinçsiz olarak var olan) gözden kaçırılabilinir. Terapi süresince havuzda yüzen ve bir yandan alkol tüketen bir danışanla terapötik çerçeveyi oturmak oldukça zor olabilmektedir. Danışanın intihara meyilli davranışları ve hareketleri dahil olmak üzere sahip olduğu potansiyel çevrimiçi olarak hizmet veren terapisti çaresiz bırakabilir ve onu ofis ortamında görüşme yapan meslektaşından daha kolayca manipüle edilebilir.

Çevrimiçi psikoterapi bazı durumlarda pratik avantajlara sahiptir. Bir tedavi şekli olarak da doğası gereği zararlı veya düzmece değildir. Görsel kanalları ek bilgi verip vermediğini ve süreci olumlu etkileyip etkilemeyeceğini ya da terapötik birliğe zarar verip vermediğini görmek için telefon ve video yoluyla terapinin bir araştırma ortamında karşılaştırılması ilginç olabilir. En yeni teknolojik inovasyonlarla birlikte, çevrimiçi terapi ayrıca yeni tehlikeleri de beraberinde getirerek eski tehlikeleri de derinleştirmektedir. Bu sebeple bu yöntemi sadece yeniliği veya uygunluğu için tercih etmek doğru değildir. Yüz yüze görüşme hala altın değerindedir.

Kaynak

psychologytoday.com


Online Terapinin Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

Online Terapi’nin Faydalarını ve Eksikliklerini Keşfetmek

Online Terapi’nin Avantajları Nelerdir?

 • Online terapi kırsal ya da uzak yerlerde yaşayan insanların ruh sağlığı bilgisine ulaşımını sağlar.
 • Online terapi engelli ya da evden çıkamayan bireylere ulaşırlık sağlar.
 • Online terapi genellikle epeyce makul ve kolaydır.
 • İnternet ruh sağlığı bilgisine ulaşımı kolaylaştırır. İnsanlar sağlık ile ilgili konularda arkadaşları ve aileleriyle konuşmakta rahat hissedebilirler, fakat ruh sağlığına dair endişelerini paylaşmada aynı şeyi hissetmeyebilirler.
 • İnternet ortamında gerçekleşen terapi insanların psikolojik sağlıkla alakalı daha çok şey öğrenmesine yardım eden önemli bir araç olabilir.

Online Terapi’nin Dezavantajları Nelerdir?

 • Birçok sağlık poliçesi online terapiyi karşılamamaktadır.
 • Gizlilik, mahremiyet ve güven telkin etmeyen teknoloji ile ilgili kaygılar.
 • Terapistler kriz durumlarına yanıt veremez.
 • Online terapi ciddi psikiyatrik rahatsızlıkları olanlar için uygun değildir.
 • İnternet ortamında gerçekleşen psikoterapi karmaşık ya da detaylı problemlere sahip insanlar için uygun değildir.
 • Sunulan yardımın kapsamı sınırlı olabilir.
 • Birçok durumda, online terapistler yüz ifadelerini, sesli işaretleri ya da beden dilini anlayamazlar.

Online terapi coğrafi kısıtlamaları aradan kaldırır, yasal ve etik kodların uygulanmasını zorlaştırır. Terapistler dünyanın her yerindeki danışanları tedavi edebilir ve birçok devlet farklı lisans gereklilikleri ve tedavi prensiplerine sahiptir.

Kaynak

Yazar: Psikoloji Uzmanı Kendra Cherry

Kaynak: psychology.about.com


Online Terapiler Ücretsiz mi Olur?

Online terapi desteği hakkında önemli yanılgılardan biri, yardım veren uzmanların ücret talep etmediği düşüncesi. Hoş, bu durum sadece online terapi desteği talep edenler için değil, pek çok psikolojik yardım ihtiyacı içinde olanlar için geçerli bir beklenti.

Bunu kişisel deneyimlerimde çok net görüyorum. Mesela bazı insanlar, telefonumu arayıp görüşme yapmak istediklerini söylüyorlar. Ben de görüşme şartlarımı söyleyince, “Paralı mıydı? Pardon.” gibi ifadelerle tepki, veriyorlar. Veya e-mail adresime gönderilerinde ücretsiz yardım talep ediyorlar. Oysa bu taleplere cevap vermek her zaman mümkün olmuyor.

Peki, online terapi desteği neden ücretlidir?

Her şeyden evvel online terapist, profesyonel bir meslek sahibidir. Yani, geçimini büyük bir oranda işinden sağlıyordur. Tıpkı doktor, mühendis, avukat, temizlik görevlisi, yönetici asistanı gibi. Dolayısıyla, psikolojik yardım uzmanı, yaptığı iş için zaman ve enerji harcıyor. Ve bunun doğal olarak karşılığını talep ediyor.

Online terapi desteği de normal bir terapi süreci gibi işler. Uzman belirli gün ve saatini belirli bir kişiye ayırır. Yani zaman ve emek harcar.

Son olarak şunu ifade etmek isterim ki, bedelsiz bir şey talep etmek bana kalırsa çocuksu bir tavırdır. Ancak çocuklar, bedelsiz şekilde ihtiyaçlarını giderebilirler. Yetişkinlik, hayatın alma-verme dengesi üzerine kurulu olduğunu kabul etmek demektir aynı zamanda. Muhabbetle.


Online Terapiler Sizin İçin Uygun mu?

Online terapinin sizin için uygun bir seçim olduğuna kadar vermeden önce aşağıdaki faktörleri düşünün.

Online terapi bazı insanlar için iyi bir tercihtir fakat hangi tedavi seçeneğinin sizin için en iyisi olduğuna karar vermeden önce ilk olarak ihtiyaçlarınızı, hedeflerinizi, kaynaklarınızı ve yeteneklerinizi değerlendirmeniz gerekmektedir.

Eğer…

 • Ruh sağlığı olanaklarına erişimin sınırlı olduğu kırsal ya da uzak yerlerde yaşıyorsanız
 • Programınız geleneksel terapi seansları için fazla yoğunsa
 • Geleneksel psikoterapi seçenekleriyle rahatsız hissediyorsanız,
 • (Online terapi biriyle yüz yüze görüştüğünde çekingen olan insanlar için faydalı bir ruh sağlığı aracıdır ve online terapinin sağladığı anonimlik online terapinin kıymetini arttırabilmektedir.)
 • Bilgisayar teknolojisi ile rahatsanız ve mail ve anlık mesajlaşma gibi temel uygulamaları kullanabiliyorsanız
 • Kişisel bilgilerinizi online olarak paylaşırken rahatsanız, online terapi sizin için uygun olabilir.

Eğer…

 • Şizofreni, ağır depresyon ya da anoreksi gibi ciddi bir ruhsal bozukluk teşhisi aldıysanız
 • Şu anda ciddi bir kriz yaşıyorsanız ya da intihara meyilliyseniz, (Eğer kriz durumundaysanız, derhal yakındaki bir acil servisle ya da ruh sağlığı profesyoneliyle temasa geçmelisiniz.)
 • Bilgisayar teknolojisini kullanmak konusunda rahatsızsanız ya da online iletişimde bilgi paylaşmak istemiyorsanız
 • Online bir psikoterapistle düşüncelerinizi ve hislerinizi paylaşmanız olanaklı değilse, online terapi sizin için uygun olmayabilir.
Kaynak

Yazar: Psikoloji Uzmanı Kendra Cherry

Kaynak: psychology.about.com

Online Terapist Randevusu

Online terapi almak istiyorsanız, ön görüşme ve randevu için bana ulaşabilirsiniz.

Gsm: 0505 495 4727

Yazar Yusuf Bayalan

Psikolojik Danışman. KATÜ Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü mezunu. Bilişsel-Davranışçı Terapi, Şema Terapi ve Dinamik Terapi eğitimi aldı. Yetişkinlerle, bireysel sorunlar ve ilişki sorunları üzerine çalışıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir