EMDR terapisi yaptıranlar ne yorum yapıyor?

Yazar:

Kategori:

EMDR terapisi yaptıranlar ne düşünüyor?

EMDR terapisi yaptıranlar ne kadar doğru bir ifade bilmiyorum. Bana hacamat yaptıranlar ifadesini çağrıştırdı niyeyse. Yaptıranlar, anlatıma son derece edilgin bir anlam katıyor. Sanki, birileri EMDR terapistine gitmiş ve terapist de onlara bir şey yapmış, onlar üzerine bir şey uygulamış gibi. Oysa bütün psikoterapilerde olduğu gibi EMDR terapisinde de kişinin orada olması gerekir, aktif bir şekilde.

EMDR terapisi görenlerin deneyimlerini öğrenmek için, daha önce EMDR terapisi görmüş veya şu an görmekte olan kişilerle görüşmek istedim. Bunun için, iletişim kurabildiklerime aşağıdaki daveti ve soruları ilettim. Cevapları buradan paylaşacağım.

Merhaba,

EMDR terapisi ile ilgili kişisel bir araştırma yapıyorum. Bunun için daha önce EMDR terapisi almış veya şu anda EMDR terapisi almakta olan kişilerle görüşüyorum. Görüşmelerin içeriğini kişisel bloğum yusufbayalan.com’da paylaşacağım. Bu yöndeki talebimi kabul ettiğiniz için size de teşekkür ederim.

Konuyla ilgili size bazı sorular sormak istiyorum. Söz konusu soruları cevaplandırırsanız memnun olurum:

1. Adınız Soyadınız nedir?

2. Cinsiyetiniz nedir?

3. Kaç yaşındasınız?

4. Ne zaman -hangi tarih aralıklarında- EMDR terapisi görmüştünüz? Terapiniz şu anda devam ediyorsa ne zaman başladınız terapiye?

5. Kimden EMDR terapisi gördünüz/görüyorsunuz?

6. Terapiye hangi şikayetlerle/gerekçeyle başlamıştınız?

7. Terapiden beklentileriniz nelerdi(r)?

8. Terapiniz ne kadar sürmüştü (bittiyse tabii)?

9. Ne sıklıkla terapi görmüştünüz -mesela haftada kaç seans?

10. EMDR terapisi beklentilerinizi karşıladı mı/karşılıyor mu?

11. Terapi sürecinde size iyi gelen şeyler neler oldu?

12. Terapi sürecinde ne gibi istemediğiniz şeyler yaşadınız?

13. EMDR terapisi görmek isteyenlere neler önerebilirsiniz?

Sorularıma cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. İstediğiniz soruyu cevapsız bırakabilirsiniz.

Anketime cevap verenlerin cevaplarını buradan paylaşıyorum. Bunu yaparken kişilerin isimlerini paylaşmayacağım.

1) Bayan K.’nin EMDR Terapi yorumları

23 yaşında. 2021 yılında Uzman Dr. İbrahim GÜNDOĞMUŞ’tan EMDR terapisi görmüş.

“Temmuzda yaşanan hadiselere dair görüntüleri görünce ya da düşününce mide bulantısı, öğürme, kalp çarpıntısı” yaşıyordu.

Terapiden beklentisi “olaylara dair daha normal tepkiler vermek ve daha az tetikleyici olması görüntülerin” idi.

Terapi “3 seans” sürmüştü. “Haftada bir seans” olarak gerçekleşmişti terapi.

Terapi ile ilgili “Beklentilerimi karşıladı, daha iyi hissediyorum” diyor.

Terapide ona iyi gelen şeyi şöyle tanımlıyor: Daha akışında takılmadan bir hayat. Nefes aldığımı hissettim o süreçte.

Terapi sürecinde istemediği ama yaşadığı şeyleri “Çok sık karmaşık rüyalar gördüm kabus şeklinde” diye tanımlıyor.

Bayan K. EMDR terapisi görmek isteyenlere şunu söylüyor: “EMDR terapisi görmek isteyenler kendilerini hazır hissettiklerinde geç kalmadan başvurabilirler. Hayat konforları artacaktır.”

2) Bayan A.’nın EMDR Terapi yorumları

Bayan A. EMDR terapi sürecini şöyle anlattı:

6 sene önce bir psikologdan emdr aldım.

Senelerdir zihnimde dönüp duran bazı olaylar gözümün önünde o an yaşanıyor gibiydi hatta bu olaylar gece rüyalarımda tekrar ediyordu.

Terapi sürecinde çok zorlandım.

Midem bulandı, her yeri yıkıp dökmek istedim, deli gibi bağırmak istedim. Terapi öncesi bunların olabileceği konusunda bilgilendirmişti. Hatta daha değişik ve ağır tepkiler verenlerin olduğunu da anlatmıştı.

Bu süreç haftada 1 seans olmak üzere ve bazı konulardan sonra 1 ya da 2 hafta dinlenme süreciyle birlikte toplam 5 ay sürdü.

Terapilerden sonra mümkünse yeşillik alan, su kenarı gibi yalnız kalabileceğim ortamda kendimle baş başa kalıp nefes egzersizleri yaparak zihnimi serbest bıraktım sonra da evime gelip yatıyordum. Terapi süresi boyunca sosyal izolasyon sağladım ve dinlendim.

Bu terapi çok zorlu bir süreç ve hemen sonuç alınmıyor. EMDR öncesi bilgilendirme doğru yapılması gerekiyor. İyileşme süreci yavaş ilerliyor ve 6-8 aydan sonra fark ediliyor.

3) Bayan E.’nin EMDR terapi yorumları

Bayan E. 25 yaşında. Kasım 2022’de 2 seans EMDR gördü. Normal terapiye hala devam ediyor ama çok düzenli aralıklarla değil. Şöyle diyor:

“EMDR terapisi görmemin nedeni 17-18 yaşlarındayken aile dostumuz tarafından tacize uğradım. Dudağımdan öpmüştü. Yaklaşık 1 ay boyunca sürekli evimize girip çıkıyordu. Korkumdan kimseye söyleyememiştim. 1 ayın sonunda dayanamayıp anneme anlattım ve o gün akmam yine geldiğinde annem kapıda konuştu onunla. Ne konuştu bilmiyorum, bir daha asla gelmedi bizim evimize. Bu arada ayni sitede oturuyorduk.”

“Bu durumda bana o yaş gruplarındaki erkeklerden korkma, tokalaşmak kadar basit bir teması bile yaptıklarında huzursuz ve endişeli hissetmeme sebep oldu. Babama bile sarılamıyordum ve babam bana sarılıp beni öptüğünde itiyordum onu. Duygusal açıdan çok yıprandım. Çekirdek ailemin ölüm korkusu var üzerimde bunu düşündükçe babama hiç sarılamamış olmak gibi düşünceler beni çok üzüyordu. 2 seans EMDR ile bu durumu çözdüm. Gidip ortada bir sebep yokken babama sarılabildim.”

“EMDR sırasında, yaşadığım taciz anını resmen tekrar yaşadım. Çok korkunçtu. Sonrasında babama sarıldığımı hayal ettirdi doktor bana. Hislerim hakkında konuştuk. İçimde çocuksu bir huzur ve özlem vardı. Kendimi inanılmaz huzurlu hissetmiştim. Yaşadığım hislerin tarifi yok. Taciz anındaki kötü hislerimin de babama sarıldığım andaki güzel hislerim de çok farklıydı. Bu anı bilincimde mi beynimde mi ruhumda mı neredeyse tam olarak bilmiyorum ama hissettiğimde hala tarif edemediğim bir farkındalık ve his içerisindeydim. Düşündükçe bu terapi yöntemi bana mucizevi geliyor. Şimdi bundan bağımsız başka bir konu üzerinde tekrar EMDR yöntemini deneyeceğiz. Bunun için çok heyecanlıyım. Kesinlikle EMDR terapisi muhteşem bir şey. Bazı şeylerle yüzleşmek çok zor, hatta korkunç. İnsanların kendi içlerinde bilip ama yine de kendine bile kabul ettiremediği şeyler olabiliyor. Ama korksak bile cesaret etmeliyiz çünkü sonucunda çok farklı farkındalıklar ediniyoruz.”

4) Bayan E. C.’nin EMDR Terapi yorumları

Bayan E. soruları şöyle cevapladı:

  1. E. C.

2) Kadın

3) 33

4) 21 Şubat 2023’te başladım. 2 ay kadar sürdü.

5) Nermin Sarıbaş

6) Deprem korkusu

7) Deprem korkumu yenmek ve yakın zamanda yaşanmış olan Kahramanmaraş depreminden kaynaklı tetiklenmelerimden kurtulmak

8) 2 ay gittim

9) Haftada 1

10) Evet karşıladı

11) Geçmiş yaşam deneyimlerimde kaynaklanan tetiklenmelerimi keşfettim ve bu tetiklenmelerimi hallettik. Çocukluğumun geçtiği evde 99 yılında depremi yaşamıştım, o sırada 9 yaşındaydım. Sesler, görüntüler, bağırmalar dün gibi aklımdaydı ve tekrar deprem olursa öyle bir kaosla baş edemeyeceğime dair inançlarım ve beden duyumlarım vardı. Çocukluğumun geçtiği evle hiç bir zaman vedalaşamamış olduğumu da EMDR seansı sırasında fark ettim (bunu fark etmek benim için çok aydınlatıcıydı). Evimizle, anılarımla, mahallemizle sağlıklı bir vedalaşma yapabildim. En nihayetinde terapinin sonunda yoğun deprem korkum, TV’de gördüğüm ve etkisinden çıkamadığım görüntülerle ilgili rahatsızlığım tedavi edilmiş oldu.

12) Anılarda rahatsız edici durumlar işlenirken o anının içine giriyorsunuz bazen beden duyumlarını o günkü gibi yaşıyor olmak rahatsız edici fakat terapist seçimi de burada önemli rol oynuyor. Ben çok rahatsız edici bir deneyim yaşamadım.

13) EMDR Terapisi çok dönüştürücü ve mucizevi. Aynı zamanda da bir o kadar tetikleyici ve sarsıcı olabiliyor o nedenle almak isteyenlerin eğitimine güvenecekleri bir terapist seçmeleri en mühim mesele.

5) Bayan A. F. A.’nın EMDR Terapi yorumları

Bayan A. F. A. sorulara şu cevapları verdi:

1) A. F. A.

2) Kadın

3) 42

4) 2016-2018 sonra 2023’te tamamlama için 5-6 ay

5) 7 yıl Emdr ve psikodrama eğitimi almış bir psikoterapistten

6) Kaygı bozukluğu

7) Düşünce, duygu ve davranış değişikliği

8) Totalde 2,5 yıl

9) Haftada 1

10) Karşıladı

11) Bazı anılarımı yeniden işlemek vb.

12) Bazı anılarla yüzleşmek

13) Değişik bir deneyim olduğunu söylerdim.


Deneyimlerini benimle paylaşan herkese teşekkür ederim. Paylaşımlar geldikçe buraya ekleyeceğim. Siz de EMDR terapisi gördüyseniz, sürece dair düşüncelerinizi yazının yorum kısmından paylaşabilirsiniz, ben de onları buraya eklerim.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir