Genel

Zamane Ölümleri

İlk kez böyle bir durumla karşılaştım. İnsanlar hastane koridorunda bir araya gelmiş, üzgün ifadelerle bir noktaya bakıyorlar, aynı zamanda da konuşuyorlar: “Gözlerini oynattı.”, Yok be, o kameradandı” vb. Şaşkınlığımın yüzümdeki yansımasını bir arkadaşım bana söyledi: “O kadar komik görünüyordun ki neredeyse kendimi tutamayıp gülecektim!” İnsanların baktığı bir ekrandı, ve ekrandaki ise yoğun bakımda olan hasta yakınımızdı. Yoğun bakım ünitesine kimse giremiyordu ve zamane zihni bu duruma bir çözüm üretmişti: Hasta yakınınızı seyredebilirsiniz. Hasta yakınları belki de, sorunlarına çözüm bulanlara müteşekkir hissetmişlerdir kendilerini. 

Kısa bir seyirden sonra doktor açıklamasını yaptı: “İlaçlarını verdik, elimizden geleni yaptık. Artık sizin burda durmanıza gerek yok. Bir durum olursa (Bu ölürse anlamına geliyor galiba) sizi ararız.” Sonrasında da müteşekkir hissedilen hastanenin güvenlik görevlisi koridorda durmanın (bu hastaya yakın olmak anlamına geliyordu oradakiler için) yasak olduğunu söyledi bizlere. Ve bizler evlerimize dağıldık. O gece sabaha karşı galiba, hastamız gösterisini bitirdi. Allah rahmet eylesin.

Bundan yıllar önceydi, köydeki evimize, köyün kurumlarından (sağlık ocağından) bir görevli gelmişti. Ev ahalisine doğum kontrol yöntemlerine dair bir şeyler anlatmaktı derdi. Konu gereği çekingen bir tutumla görevli kadının (hemşire ya da ebe olsa gerek) yanından uzaklaşmış ve sonrasında da ayrıntılarını öğrenememiştim anlattıklarının. Ancak olayın duygusal etkisi üzerimden gitmemiş ki hastanede benzer bir duyguyu yaşadım. Yıllar önce “kafamıza göre” doğurmamıza müsaade edilmiyordu şimdi ise “kafamıza göre” ölmemize.

Şöyle bir hayaliniz olabilir mi gelişmiş insanlık çağında? Anneniz evinizde, başı yastıkta; etrafında toplanmışsınız, yasinler okunmakta. Elini tutuyorsunuz, gözleriniz yaşlı, ölüm sizin hücrelerinizden geçip tüm evi kapsıyor. Anneniz ölüm meleğiyle konuşurken siz kendi ölümünüzü düşünüyorsunuz. Anneniz yanağınızı okşuyor. Korkma, diyor. Öte dünyada buluşuruz. Ayrılık acısı dizlerinizi titretiyor. Bunu hissedebiliyorsunuz. Ve ölüm meleği vaktin geldiğini acıyla haber veriyor size. Temaşa değil söz konusu olan. Sahici insanlık durumu.

Annelerimizin ölümlerini sadece seyredebildiğimiz bir dönemdeyiz.

Muhabbetle.

Psk. Danışman Yusuf Bayalan

Psikolojik Danışman ve İlişki Danışmanı. Yetişkinlerle çalışıyor. İstanbul, Bakırköy ve Beylikdüzü'nde yüz yüze, Skype gibi programlar üzerinden de online terapi hizmeti sunuyor. Gsm: 0505 495 4727

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonRandevu İçin Tıklayın
Kapalı
Kapalı