Kategoriler
Psikoloji Kitapları

UYANIŞ: Ümit Akçakaya’nın Kitabı

Bu yazımda size bir kitaptan bahsetmek istiyorum: UYANIŞ

Uyanış, bir farkındalık davetiyesi gibi okunabilir. Önce uykuda olup olmadığımıza bakmaya, uykuda isek nasıl uyuduğumuzu anlamaya ve en nihayetinde, uyanmak isteyenlere ışık tutmaya çalışıyor kitap.

Kendine yardım ve farkındalık odaklı kitapların bence en önemli sorunlarından biri (Özellikle Türk yazarları tarafından yazılanların), çok güçlü psikolojik teorilere sahip olamayışlarıdır. Bu kitaplarda okuyucuya çokça “ne yapmaları ” gerektiği anlatılır. Ancak psikolojik dinamikler hakkında, güçlü bilimsel bir teorik çerçeve sunulamaz. Bu yetersizliğin sebebi, yazarın bilgi eksikliği olabileceği gibi, ifade kabiliyetindeki kıtlığı da olabilir.

UYANIŞ kitabının bence en güçlü yanlarından biri, Bağlanma Kuramı, Nesne İlişkileri, Analitik Psikoloji, Kendilik Psikolojisi gibi çok güçlü psikoloji kuramlarını temel çerçeve olarak almasıdır. Bu gücü yazara verenin ise, Tahir ÖZAKKAŞ Hoca’nın Bütüncül Psikoterapi eğitimi olduğunu düşünüyorum.

Yukarıda adını andığım kuramlara aşina olmayan okuyucunun tedirgin olmasını istemem. Çünkü yazar, size bu kuramlar ışığında insanı anlatmaya çalışırken, son derece anlaşılır bir dil kullanıyor. Siz, kendini anlamaya çalışan birisi olarak, kavramlar içinde boğulmuyorsunuz. Bununla birlikte, ayakları yere basan bir bakış açısına yaklaştığınızı da hissediyorsunuz.

Kitaba dair yazarın ifadeleri şöyle:

“Uyanış” ve “Dönüşüm” olarak iki seri halinde yayıma hazırladığım kitaplarımın ilk serisi olan “Uyanış”ta; insanın ruhsal yapısı, bilinçdışınıın çalışma prensipleri, bağlanma kuramı ve farklı kişilik yapılanmaları gibi konuları ele aldım. Çeşitli psikoloji kuramlarına dayalı olarak psikozlardan kişilik bozukluklarına, nevrozlardan kendini gerçekleştiren insanlara oldukça geniş bir yelpazede insanı  yine insan anlatmaya çalıştığım elinizdeki kitabın bu yönüyle, kendini ve insanı tanımaya ilgi ve ihtiyaç duyan herkese hitap eden nitelikte bir çalışma olduğunu düşünmekteyim.

Kitaba konu olan bazı başlıkları da paylaşayım isterseniz:

1. BÖLÜM

Kapalı Çarşı Metaforu

 • Kapalıçarşı (Ait Olduğumuz Yaşam Alanımız)
 • Vitrinimiz (Toplumsal Maskemiz)
 • Dükkanımız (Toplumsal Bilinç Alanımız)
 • Depomuz (Kişisel Bilinçdışı Alanımız)

2. BÖLÜM

Psikozlar

3. BÖLÜM

Kişilik Bozuklukları

 • Psikolojide Bağlanma Olgusu
 • Güven ve Sevgi
 • Kişilik Bozukluklarının Genel Özellikleri
 • Kişilik Bozukluklarının Alt Türleri

4. BÖLÜM

Nevrotik Düzlemdeki Kişiler (Nevrozlar)

 • Nevrotik Düzlem ve Kişilik Bozukluğu Karşılaştırılması
 • Psikoloji Kuramı ve “Kompleksler”
 • Kendini Gerçekleştirmiş İnsan

Bütün bunların sonunda, kitabın yazarı Ümit AKÇAKAYA’yı tebrik ederim. Henüz yüz yüze görüşemedik ama, umarım bir gün bir yerde hoş bir sohbete kendimizi bırakabiliriz. Siz okuyucularıma da, UYANIŞ kitabını kendi uyanışınıza aracı kılmanızı öneririm.

UYANIŞ’ı şu adresten satın alabilirsiniz. Muhabbetle kalın.

Kitabın yazarı Ümit AKÇAKAYA. Boğaziçi Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü’nde Lisans, İstanbul Ticaret Üniversitesi Uygulamalı Psikoloji Bölümü’nde Yüksek Lisans öğrenimi gördü. Türkiye’nin bence en önemli psikoterapi kurumlarından olan Psikoterapi Enstitüsü’nden, Bütüncül Psikoterapi eğitimini aldı. Halen ergen ve yetişkinlerle psikolojik danışmanlık çalışmalarına devam ediyor. Hakkında ayrıntılı bilgiye kişisel sitesi umitakcakaya.com‘dan ulaşabilirsiniz.

Yazar Yusuf Bayalan

Psikolojik Danışman. KATÜ Psikolojik Danışmanlık mezunu. Bilişsel-Davranışçı Terapi, Şema Terapi ve Dinamik Terapi eğitimi aldı. Yetişkinlerle, psikolojik danışma ve ilişki danışmanlığı alanında çalışıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir