Pazar , Mayıs 20 2018
Ana Sayfa / Genel / Sorun Çözme Terapisi (SÇT) Nedir?

Sorun Çözme Terapisi (SÇT) Nedir?

İnsan olmak sorunlu olmaktır. İnsan olmak her an bir sorunla karşı karşıya kalma ihtimaliyle yaşamaktır. Hatta şunu söyleme cesaretini kendimde görüyorum: Nasıl bir insan olacağımızı sorun ettiğimiz şeyler (sorun olarak kabul ettiğimiz) ve bu sorunlarla başa çıkma şeklimiz belirlemektedir.

Sorun çözme terapisi (SÇT), insanların günlük hayatta karşılaştıkları sorunlar karşısında zorlanması sonucunda gelişen birtakım ruhsal sorunların çözümlenmesinde kullanılabilen bir sağaltım yöntemidir.

Sorun çöze terapisinin ana amacı, insanlara karşılaştıkları sorunlar karşısında nasıl bir yaklaşım sergilemeleri gerektiği ve problemleri çözmek için izleyecekleri stratejileri öğretmektir. Bu açıdan bakıldığında sorun çözme terapisi, hem sorunların çözülememesinden kaynaklanan ruhsal sıkıntıları tedavi etmeyi hem de psikolojik sorunların ortaya çıkmasını önlemeyi hedefler.

Sorun çözme terapisi, yaşadığımız her türlü sorunun hayatımızın bir parçası olduğunu kabul eder. Her an hasta olabilir, sevdiğimiz birini kaybedebilir, sevgilimiz tarafından terk edilebilir, işimizden olabilir, başkaları tarafından aşağılanabilir, haksızlığa uğrayabiliriz. Bu yüzden sorunsuz bir dünya hayali gerçekçi değildir. Önemli olan, sorunların var olmasından ziyade onlarla nasıl başa çıktığımızdır.

Sorun çözme terapisinin ana çıkış noktası, ruhsal sorun yaşayan kimselerin sorun çözme becerilerinin yeterli ve etkili olmadığıdır. Bilişsel-davranışçı bir terapi modeli olan sorun çözme terapisi, kişilerin düşüncelerine ve davranışlarına odaklanır. Düşünce ve davranışlardaki işlevsel değişikliklerin psikolojik sorunların sağaltımında etkili olacağını kabul eder.

Sorun çözme terapisi, bir bilişsel davranışçı terapi yöntemidir. Bunun önemi, terapinin etkililiğinin deneysel çalışmalarla ispatlanmış olmasıdır. Yapılan bilimsel çalışmalar, insanların sorun çözme yetilerindeki yetersizliklerinin hem psikopatolojilerin oluşmasında hem de sürdürülmesinde etkili olduğunu ortaya koymuştur. Bu yüzden sorun çözme terapisi, hem yaşanılan problemlerin oluşturacağı psikolojik sorunların üstesinden gelmekte hem de problemlerle etkili bir şekilde başa çıkmada kullanılabilmektedir.

Sorun çözme terapisinin, depresyon, intihar eğilimleri, kaygı bozuklukları, saldırganlık, şizofreni gibi psikolojik sorunların sağaltımında kullanılabileceği araştırmalarla ortaya konmaktadır. Ancak bu yazı bağlamında baktığımızda bizim için önemli olan, günlük sorunlarımızın üstesinden gelmekte bize sunacağı imkânlardır.

Sorun çözme terapisi, karşılaştığımız sorunların çözümünde bize sistematik ve işlevsel bir yaklaşım sunar. Bu yaklaşım belirli basamaklardan oluşur. Söz konusu sorun çözme basamakları şu şekilde sıralanabilir:

1- Sorunu değerlendirme
2- Soruna yönelimin araştırılması
3- Sorunun tanımlanması
4- Hedeflerin belirlenmesi
5- Çözüm seçeneklerinin üretilmesi
6- Uygun çözüm seçeneğinin belirlenmesi
7- Seçilen çözüm seçeneğinin uygulanması
8- Uygulamanın değerlendirilmesi

Yukarıdaki sorun çözme basamaklarına Sorun Çözme Terapisi kitabında Prof. Dr. Mehmet ESKİN, psikoterapi süreci bağlamında ayrıntılı olarak yer vermiştir. Ben ise bu basamakları, kendi kendine yardım bağlamında ayrıntılı olarak sizlerle paylaşmaya çalışacağım. Şimdilik muhabbetle kalın.

Kaynak: Sorun çözme terapisi, Mehmet ESKİN, Hyb yayıncılık

Bu da Var!

Alışveriş Psikolojisi

Bu yazı, indirimkodu.com yöneticilerinin talebi üzerine sizinle paylaşılmıştır. Bir tanıtım yazısı olarak iyi bir yazı olduğunu …

3 yorum

  1. Simdi ben 10 sınıf lise talebesiyim fakat hayatimdan haz duymuyorum 1 sene öncesine kadar böyle degildim 1 sene öncesine bakarsak hayatım daha iyiydi herşey yolunda güzel bi şekilde gidiyodu ve ben biseyler için ugrasiyordum şimdi bu sene ise hiç bişey yapmıyorum çok mutsuzum insanların davranışları çok yapmacık geliyo kimseyi ciddiye almıyorum ve kimse umrumda olmuyo neyi dert ettigimide bilmiyorum aşırı sinirli ve stresli olduğum konusundayom gelecegimden kaygiliyim sanki doğuştan kadersiz şansız bir insanım hiç bişey yolunda gitmiyor sanki kimseden ilgi göremiyorum kimseye guvenemiyorum ne bileyim buda beni uzgun yapiyo yalnız olduguma inanıyorum ve yalnizimda hayatimda içten dediğim insanda 1 tane oda uzakta sınav stresi olsun okul olsun arkadaşlar olsun çok sinir bozucu ve kimseyle adam akıllı anlasamiyorum bok gibi bi hayatım olduğunu düşünüyorum çok değişik sadece yaşamaya devam ediyorum bazen dediğim olur ben niye yasiyorum onuda bulamıyorum artık basim donuyo titriyorum yorgunum hep uykum geliyor çok kotuyum yani çok karışık kafam kendimi ruh hastası diye düşünüyorum

    • Merhaba. Sadece tavsiye ile düzelebilecek bir durumdan bahsetmiyorsun. Bence psikoterapi desteği almalısın.

  2. Hayat çok yoruyor bazen böyle artık bıktım diyorum. Duygularım çabuk değişiyor ya içimde binlerce kişilik var gibi elimede olmadan kendimi bi zaman çalışkan biri bi zaman serseri gibi hissediyorum etrafımdaki insanlara ne kadar belli etmek istemesemde çevremde ki bazi insanlar iki yüzlu olduğumu düşünüyor ama öyle biri degilim. Bana ne oluyor hiç bi fikrim yok ne olur yardim edin dayanamıyorum artık.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ön Görüşme İçin Arayın!