Genel

Sevgi Dolu Bir İlişkide Uzun Süre Mutlu Olmanın Anahtarı Nedir?

Özellikle konu çok yakın ve samimi ilişkilere geldiğinde, anlayışın sevgiden daha önemli olduğuna inanıyorum. 28 yılı aşkın bir süredir psikolog olan birisi olarak birbirini hala seven ama boşanmış birçok çiftle tanıştım; sorunları birbirlerini gerçekten hiç anlamamış olmalarıydı.

Acı gerçek şu ki aşk tek başına yeterli olmuyor. Birbirini anlamak için istekli olmak çok önemlidir. Her zaman kolay olmamakla birlikte sağlıklı bir sevgi ancak birbirini anlama istekliliği ile güçlenecektir. Anlayış olmadan aşk, susuz bir çiçek gibi solmaya mahkumdur.

Uyumlu çiftler yıllar geçtikçe birbirlerinin ihtiyaçlarının gelişimini anlama konusunda çaba gösterirler ve bunu öğrenirler. Bundan farklı olarak, birliktelikte başarısız olan çiftlerin ise empati de diyebileceğimiz anlayışlı olma konusunda sınıfta kaldıklarını görüyoruz. Başarısız evlilikler veya yakın ilişkiler konusunda geri bildirim veren sayısız birey geçmişi düşünüyor ve şöyle diyor: “Sanırım biz sadece birbirimizden ayrı düştük”. Ben onların sadece ayrı düştüğüne inanmıyorum.

Büyük olasılıkla olan şey karşılaştıkları zorlukları aşma konusunda birbirlerine karşı anlayışlı olmak yerine birbirlerinin sevgilerine ve zamanın akışına güvendiler. Bu durum genellikle şöyle tercüme edilir: “Seni seviyorum ama artık sana aşık değilim.” Çoğu ilişki eşlerden birinin veya her ikisinin de bu şekilde düşünmeye başlamasıyla çöker veya sona erer.

Sevdiğimiz ve önemsediğimiz kimseleri anlamak konusunda bizi engelleyen şey egolarımız. Başkalarının ne düşündüğünü veya ne hissettiğini bizim için çok yanlış yapan şey sıklıkla bizim “doğru olma” ihtiyacımızdır. Bazı ilişkilerimde bu konuda kesinlikle oldukça hatalıydım.

İlişkiler üzerine kaleme aldığım “Neden Zihnimi Okuyamıyorsun?” (Why Can’t You Read My Mind?) kitabımda ve diğer kitaplarımda defalarca yazdığım üzere, empati yakın ilişkileri bir arada tutan gerçek bir duygusal tutkaldır. Empati bize, hızımızı yavaşlatma ve kendimizi sevdiğimiz kişinin yerine koyma imkanı tanır. Ne kadar derin bir empatimiz varsa, sevgimiz de bir o kadar derin ve sağlıklı olacaktır. Bütün ilişkiler tabii ki başarıya ulaşmak zorunda değildir. Fakat, kaderinde sağlıklı bir şekilde gelişmek var olan bütün ilişkiler anlayışa, en az aşk kadar belki aşktan daha fazla önem vermelidirler.

Ebeveynlik ile ilgili konular için, söz dinlemeyen çocukların ebeveynlerine yardımcı olan bir kitap olarak yakın zamanda Wall Street Journal’da da tavsiye edilen Dr. Jeff’in yeni ve ikinci baskısı çıkan “10 Günde Daha Uyumlu Bir Çocuk” (10 Days to a Less Defiant Child) kitabına bakınız.

Yazar: Jeffrey Bernstein, Ph. D.

Kaynak: www.psychologytoday.com

Editoryal İçerik

Psk. Danışman Yusuf Bayalan veya sitenin diğer yazarları tarafından yazılmayan, başka kaynaklardan alınıp sitede paylaşılan içerikler Editoryal İçerik pofiliyle paylaşılmaktadır. İçeriğin yazarı ve/ya kaynağı, içerikte belirtilmektedir. Ön görüşme ve randevu için Gsm: 0505 495 4727

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonRandevu İçin Tıklayın
Kapalı
Kapalı