Çarşamba , Haziran 20 2018
Ana Sayfa / Genel / Psikoterapi Merkezleri Nasıl Çalışır?

Psikoterapi Merkezleri Nasıl Çalışır?

Psikoterapinin ne olduğu ve psikoterapi merkezlerinin çalışma şekliyle ilgili yazıyı sizinle paylaşmak istiyorum. Yazı www.cevapsepeti.com‘dan Şeyda YAVUZLU tarafından kaleme alındı. İyi okumalar.

Psikoterapi merkezleri psikologların her yaştan insana psikolojik destek verdiği yerlerdir. Anksiyete, depresyon, madde bağımlılığı, stres ve ölüm gibi konular psikoterapi kapsamında değerlendirilir. Psikolojik destek almak ve sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için psikoterapi merkezleri kurulmuştur.

Psikoterapi ile psikologların amacı ilaç tedavisi vermeden hastaların psikolojik sorunlarını tedavi etmektir. Psikoterapi, hastaların psikologla objektif, doğal ve yargısız bir şekilde iletişim kurabileceği ve destek alabileceği bir tedavi şekli olup, hastanın düşünce şekline odaklanır. Psikoterapi merkezinde tedavi gören hastalar karşılaştıkları problemlere olan bakış açılarını değiştirmeye başlarlar.

Psikoterapi seansları 45 ila 50 dakika sürmektedir. Psikoloğa danışmak istediğiniz konuların bir listesini yapmanızın ilk seans öncesi faydası olacaktır. Ayrıca ilk seansta psikolog sizi tanımak ve neden psikoterapi görmek istediğinizle ilgili bir takım sorular soracak ve aileniz ve sosyal çevreniz hakkında notlar alacaktır. Bir hikaye anlatmaya başladığınız zaman bunun süratini psikolog size bırakır. Psikoloğun amacı her şeyi rahatlıkla anlatabileceğiniz bir ortam sunmaktır. Genelde psikoterapinin birden fazla seans gerektirdiğini unutmayın.

Psikoterapi merkezlerinde normalde birden fazla uzman çalışmaktadır. Amerika’da özellikle hemen hemen her üniversitenin bir psikoterapi merkezi vardır. Türkiye’de bir psikoloğun sahip olduğu muayeneye de bazen psikoterapi merkezi deniliyor. Bir yerin psikoterapi merkezi olabilmesi için psikologların, aile ve evlilik uzmanlarının ve klinik sosyal hizmet veren kişilerin çalışması gerekmektedir. Ülkemizde bu çerçevede psikoterapi merkezleri bulmak biraz zor. Zaten Sağlık Bakanlığı tarafından da bir çoğu kapatılmaktadır.

Psikolog seçiminde en önemli kriter genelde referanstır. Tedaviden olumlu sonuç almış kişilerin referansları ile bir psikolog bulmak en iyisidir. Fakat ülkemizde psikoloğa gidip, bunu sosyal çevresiyle paylaşan kişi sayısı çok azdır. Özellikle psikoterapi seanslarının 150 TL ile 300 TL arasında değiştiğini ve minimum 4-5 sefer gidilmesi gerektiğini düşünecek olursanız, psikoloğu baştan doğru seçmenizin önemini anlarsınız. Sürekli psikoterapist değiştirmenin bir yararı olmayacaktır.

Kaynak: http://www.cevapsepeti.com/yazilar/psikoterapi-ve-psikoterapi-merkezleri

Bu da Var!

Alışveriş Psikolojisi

Bu yazı, indirimkodu.com yöneticilerinin talebi üzerine sizinle paylaşılmıştır. Bir tanıtım yazısı olarak iyi bir yazı olduğunu …

3 yorum

  1. Merhaba hocam bende doğuştan daha doğrusu bebeklikten beri denge bozukluğu var.Yani ellerde ve ayaklarda denge sorunu var,bu yüzden çalışmışlığımda yok.Bundan 10 yıl önce nöroloji doktoruna gittim,senin hücrelerin zayıf,hücrelerin yüzde 20 si sağlam,yüzde 80i zayıf dedi.Evlenmeyi de çok istiyorum.Ama normalde penisimde sertleşme oluyor fakat kadın veya kızla cinsel ilişki yaparken sertleşme olmaz diye korkuyorum benim hiçbir kadın veya kızla cinsel ilişkim olmadı.Hocam sizden öğrenmek istediğim şu:Evlenmeden önce kadın veya kızla cinsel ilişki yapsam başarılı olur muyum?Birde bende 22 yıldır epilepsi(sara) hastalığı var.O zaman nöbet geçiriyordum.Ancak 1999’da Bursa da bir doktora gittim ve iki çeşit ilaç verdi.O zamandan bu zamana kadar ilaçları kullanıyorum hiç nöbet geçirmedim.Fakat bu yüzdende yani epilepsi hastalığımdan dolayı kadın veya kızla cinsel ilişki yaparken hastalık girer diye korkuyorum.Lütfen hocam bu sorduğum sorularımı cevaplayın.

    • Yusuf BAYALAN

      Merhaba. Sorduğunuz sorular benim uzmanlık alanımın dışında. Nörolog ve ürolog ile görüşmenizi tavsiye ederim.

  2. hocam merhaba iş adamıyım psikoterapi merkezi açmak istiyorum, psikologlar çalıştırarak onların diplomaları ile bu danışmanlık merkezini açabiliyor muyum, kastamonuda düşünüyorum, değerli yorumlarınızı bekliyorum

    teşekkür ederim..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ön Görüşme İçin Arayın!