Kategoriler
Psikoloji Haberleri

Psikoterapi Merkezleri Nasıl Çalışıyor?

Psikoterapinin ne olduğu ve psikoterapi merkezlerinin çalışma şekliyle ilgili yazıyı sizinle paylaşmak istiyorum. Yazı cevapsepeti.com‘dan Şeyda Yavuzlu tarafından kaleme alındı. İyi okumalar.

Psikoterapi merkezleri psikologların her yaştan insana psikolojik destek verdiği yerlerdir. Anksiyete, depresyon, madde bağımlılığı, stres ve ölüm korkusu gibi konular psikoterapi kapsamında değerlendirilir. Psikolojik destek almak ve sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için psikoterapi merkezleri kurulmuştur.

Psikoterapi ile psikologların amacı ilaç tedavisi vermeden hastaların psikolojik sorunlarını tedavi etmektir. Psikoterapi, hastaların psikologla objektif, doğal ve yargısız bir şekilde iletişim kurabileceği ve destek alabileceği bir tedavi şekli olup, hastanın düşünce şekline odaklanır. Psikoterapi merkezinde tedavi gören hastalar karşılaştıkları problemlere olan bakış açılarını değiştirmeye başlarlar.

Önerilen İçerik: Psikoterapi Nedir?

Psikoterapi seansları 45 ila 50 dakika sürmektedir. Psikoloğa danışmak istediğiniz konuların bir listesini yapmanızın ilk seans öncesi faydası olacaktır. Ayrıca ilk seansta psikolog sizi tanımak ve neden psikoterapi görmek istediğinizle ilgili bir takım sorular soracak ve aileniz ve sosyal çevreniz hakkında notlar alacaktır. Bir hikaye anlatmaya başladığınız zaman bunun süratini psikolog size bırakır. Psikoloğun amacı her şeyi rahatlıkla anlatabileceğiniz bir ortam sunmaktır. Genelde psikoterapinin birden fazla seans gerektirdiğini unutmayın.

Psikoterapi merkezlerinde normalde birden fazla uzman çalışmaktadır. Amerika’da özellikle hemen hemen her üniversitenin bir psikoterapi merkezi vardır. Türkiye’de bir psikoloğun sahip olduğu muayeneye de bazen psikoterapi merkezi deniliyor. Bir yerin psikoterapi merkezi olabilmesi için psikologların, aile ve evlilik uzmanlarının ve klinik sosyal hizmet veren kişilerin çalışması gerekmektedir. Ülkemizde bu çerçevede psikoterapi merkezleri bulmak biraz zor. Zaten Sağlık Bakanlığı tarafından da bir çoğu kapatılmaktadır.

Psikolog seçiminde en önemli kriter genelde referanstır. Tedaviden olumlu sonuç almış kişilerin referansları ile bir psikolog bulmak en iyisidir. Fakat ülkemizde psikoloğa gidip, bunu sosyal çevresiyle paylaşan kişi sayısı çok azdır. Özellikle psikoterapi seanslarının 150 TL ile 300 TL arasında değiştiğini ve minimum 4-5 sefer gidilmesi gerektiğini düşünecek olursanız, psikoloğu baştan doğru seçmenizin önemini anlarsınız. Sürekli psikoterapist değiştirmenin bir yararı olmayacaktır.

Kaynak

http://www.cevapsepeti.com/yazilar/psikoterapi-ve-psikoterapi-merkezleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir