Pazar , Temmuz 15 2018
Ana Sayfa / Hizmetler / Psikolojik Destek

Psikolojik Destek

Psikolojik destek, günümüzde pek çok insanın, yaşadığı psikolojik sorunlarla ilgili aklına ilk gelen sorun çözme yöntemi olarak dikkat çekmektedir. Meselelere psikoloji gözlüğüyle bakma çabası, psikoloji kelimesini doğru telaffuz edemeyenlerde bile (mesela pisikoloji ya da puskoloji şeklinde telaffuz edenler) görülmektedir artık. Zeitgeist (bir çağın düşünce ve duygu biçimi) ya da zamanın ruhu bu olsa gerek.

Psikolojik Yardım (Destek) Nedir?

İnsan olarak bizler, yardıma muhtaç bir şekilde doğar ve yaşarız. Hatta bedenimizin bu dünyadan ayrılışı bile çoğunlukla başkalarının yardımı ile gerçekleşir. Beslenmek ve korunmak gibi temel ihtiyaçlarımızı; sevilmek, anlaşılmak ve önemsenmek gibi duygusal ihtiyaçlarımızı; ekmek almak, adres bulmak gibi günlük ihtiyaçlarımızı gidermek için başkalarının yardımına ihtiyaç duyarız. Bunu, insan oluşumuzun bir gerçekliği olarak görmeli ve kabullenmeliyiz. Psikolojik yardım olgusuna bu temel çerçeveden bakmanın işlevsel bir tutum olacağını düşünüyorum.

Psikolojik Yardım İlişkisi

İnsanların tarih boyunca, şu ya da bu şekilde birbirlerinden psikolojik destek aldıklarını söylemek mümkün gibi gelmektedir bana. Bir ebeveynin çocuğuna nasihat etmesini, acılı bir dosta teselli verilmesini, bir öğretmenin öğrencisine aferin demesini vb. psikolojik yardım kapsamında değerlendirebileceğimizi düşünüyorum. Ancak bu yazıda kastedilen profesyonel psikolojik yardım ilişkisinin, zikredilenlerden farklı boyutları olduğunu ifade etmeliyim. Psikolojik yardım ilişkisini diğer yardımlardan ayıran bazı özellikleri şöyle sıralayabiliriz:

 • Psikolojik yardım ilişkilerinde iki taraf vardır: yardım edilen ve yardım eden. Yardım edilen taraf, sorunu olan ya da desteğe ihtiyaç duyan taraftır.
 • Yardım eden ise, psikolojik yardım konusunda belirli eğitimleri almış bir meslek erbabıdır.
 • Psikolojik yardım ilişkilerinin temelindeki felsefe, insana değer verilmesi ve onun insani gelişim gücüne vurgu yapılmasıdır. İnsan, hayat karşısında tercihlerde bulunabilen etken bir varlıktır. İnsan sahip olduğu potansiyelleri geliştirmek için çaba sarf edebilir.
 • Psikolojik yardım ilişkisi bir amaca dönüktür. Bu amaç yardım edilen kişinin içinde bulunduğu durumla, ihtiyaç ve beklentileriyle ilişkilidir.
 • Psikolojik yardım ilişkisi gönüllülük üzerine inşa olur. Şayet yardım eden ve yardım alan gönüllü değilse süreç sağlıksız sonuçlar doğurabilir.
 • İlişki kendine has bir çerçevede gerçekleşir. İlişkinin kendine has işlevsel kuralları vardır.
 • Psikolojik yardım ilişkisinde yardım alan, olduğu gibi kabul edilir. Kişi duygu, düşünce ya da eylemlerinden dolayı ayıplanmaz, suçlanmaz. Bu, yardım edenin, yardım edilenin her tür düşüncesine ve eylemine katıldığı, onay verdiği anlamına gelmez. Ancak yardım eden yardım alanı o haliyle kabul eder ve anlamaya çalışır.
 • “Psikolojik yardım” ilişkisinde karşılıklı güven ve saygı söz konusudur.
  Taraflar, belirlenen amaçlar doğrultusunda işbirliği içinde çalışırlar. Yardım eden, sahip olduğu mesleki becerisini karşısındakinin gelişimi için kullanır; yardım edilen ise kendini açarak, söylenilenleri yaparak sürece aktif şekilde katılır.
 • Psikolojik yardım ilişkisinde karşılıklı konuşma ve etkileşim temel metottur. Ancak bu konuşma ve etkileşim gelişigüzel değil, hedefe dönük bir şekilde gerçekleştirilir. Gerektiğinde test gibi psikolojik araçlar da kullanılır.
 • Psikolojik yardım sürecinde yardım edilen, yeni ve işlevsel bakış açıları ve tutumlar geliştirir. Bu bakış açıları ve tutumlar, kişinin sorunlarını çözmede ve insani gelişiminde ona yeni imkanlar sunar.
 • Psikolojik yardımı sunan uzman aldığı eğitime göre, psikolog, psikolojik danışman, psikoterapist, psikiyatrist, evlilik terapisti gibi mesleki ünvanlar alabilir.
 • Psikolojik yardım ilişkileri, psikolojik danışmanlık, psikoterapi, psikiyatri, klinik psikoloji, okul danışmanlığı, dinsel danışmanlık gibi farklı isimlerle ve hastane, psikolojik danışmanlık merkezi, okul, klinik, ibadethane gibi farklı ortamlarda gerçekleştirilebilir.

Psikolojik yardımla ilgili ayrıntılı bilgi için Hasan TAN’ın Psikolojik Yardım İlişkileri kitabına bakabilirsiniz.

Psikolojik yardım hakkında temel bir çerçeve çizdikten sonra,  yaklaşık on yıllık psikolojik danışmanlık tecrübemden hareketle, psikolojik yardım alacaklara sunacağım önerilere geçebilirim.

Psikolojik Destek İçin Hazırlık Süreci

Kendi psikolojik danışmanlık tecrübelerimden hareketle söyleyebilirim ki, insanlar, psikolojik desteğe başvuru süreci, psikolojik destekten beklentileri ve psikolojik desteğe katılımları açısından ciddi farklılıklar sergiliyorlar. Kimisi yaşadığı can sıkıcı bir olaydan (aldatıldığını öğrenme, panik atak yaşama gibi) hemen sonra bir arayışa giriyor ve mümkünse o gün randevu almak istiyor. Kimisi ise psikolojik destek düşüncesini aylarca zihninin bir kenarında tutuyor (mesela iletişim bilgilerimi not alıyor) ve sonrasında yardıma başvuruyor. Bazıları sadece bir rahatlama bekliyor, bazıları ise hayatında ciddi değişimleri hedefliyor. Bazıları, sadece benim ona soru sormamı, onu açmamı istiyor, bazıları ise hiçbir şeyi atlamamak için çok ayrıntılı anlatıyor; bazıları ev ödevlerini ihmal ediyor, bazıları ise hatasız iş çıkarmaya çalışıyor vb.

Ben psikolojik destek öncesi şunları öneriyorum:

 • Sorunlarınızın ne olduğunu net bir şekilde tespit etmeye çalışın. Bunun için bir kalem kağıt alın ve yazarak (çünkü yazı düşünceyi damıtır) bazı soruları cevaplamaya çalışın. İlk etapta sorularınız şunlar olabilir: “Hayatımda, beni rahatsız eden ve gidermem gereken hangi sorunlar var?”, “Hayatımda neler olsa (ya da olmasa) kendimi daha iyi hissederdim?”, “Psikolojik destek süreci bittiğinde ne elde etmiş olmak istiyorum?”, “Psikolojik destek sürecinden sonra, hayatımda somut olarak nelerin değişmiş olmasını istiyorum?” Bu ve benzeri sorular üzerinde yazılı olarak çalışmak sizi psikolojik destek sürecine hazırlayacaktır. Bunları yaparken aşırı mükemmeliyetçi bir tutum içine girmeyin; çünkü uzmanınızla birlikte zaten ilk seanslarda hedefleriniz üzerinde ayrıntılı çalışacaksınız.
 • Sorununuz için uygun uzmandan yardım almaya çalışın. Yaşadığınız soruna bağlı olarak ihtiyacınız değişebilir. İlaç tedavisi, psikoterapi ya da psikolojik danışmanlık gibi psikolojik yardım yaklaşımlarından hangilerine ihtiyacınız olduğunu araştırın. Bunun için uzmanlarla ön görüşme yapmanızı öneririm. Çünkü her psikolojik yardım uzmanı her konuda çok iyi olamaz. Bununla birlikte internet üzerinden yaşadığınız sorunları daha önce yaşamış ve aşmaya çalışmış insanların oluşturduğu forumlara bakın. Etrafınızdaki insanlardan akıl almaya çalışın.
 • Psikolojik destek için aceleci olmayın (panik atak yaşama, aldatıldığınızı öğrenme gibi akut durumlar hariç), etraflıca araştırma yapın.
  Bana kalırsa, kendinize yakın bir adresten yardım almak daha sağlıklıdır. Çünkü uzun vadede, yol ve trafik gibi faktörler sizi psikolojik yardım sürecinden soğutabilir.

Psikolojik Destek Uzmanı İle İlgili Öneriler

 • Psikolojik yardım sürecinde en etkili faktör uzman ve yardım alan arasındaki ilişkidir. Dolayısıyla, yardım alacağınız kişinin kim olduğu, ne mezunu olduğu, hangi eğitimleri aldığı, hangi alanlarla ilgilendiği çok önemlidir.
 • Mümkünse, psikolojik yardım almayı düşündüğünüz uzmanla ön görüşme yapın. Hangi konuyla ilgili yardım almak istediğinizi, beklentilerinizi, seans ücretini, psikolojik yardım süreciyle ilgili kafanızdaki tüm soruları kendisiyle paylaşın. Elinizden geldiğince açık olun. Unutmayın ki psikolojik yardım, ilk görüşmede başlar!
 • Uzmanın hayata bakışı sizin için önemliyse bu düşüncenizi de onunla paylaşın. Kendi hayata bakışınızı uzmana sunun ve onun da hayata bakışını sorun. Bu yaklaşım pek çok kişiye gereksiz hatta saçma gelebilir, ama psikolojik yardım sürecinde bunun ne kadar önemli olduğunu görüyorum.

Psikolojik Destek (Yardım) Süreciyle İlgili Öneriler

 • Şunu bilmelisiniz ki, kolay bir süreçten bahsetmiyoruz. Bir yanınız değişmek, gelişmek isterken bir yanınız buna direnç gösterecektir. Gelişme arzusu ve buna karşı gösterilen direnç insanın en temel dilemmalarından biridir. Attığınız her adımda bunu hesaba katmalısınız. Hatta, gelişimin kendini en çok hissettirdiği nokta, endişenizin ve direncinizin de en yoğun olduğu nokta olacaktır. Bütün mesele neyi tercih edeceğinizdir: gelişmeyi mi direnmeyi mi?
 • Mümkün mertebe açık olmaya çalışın; önce kendinize sonra psikolojik yardım uzmanınıza. Düşüncelerinize, duygularınıza, davranışlarınıza eskisinden daha farklı bir gözle bakmaya çalışın. Görecekleriniz canınızı yaksa da gözlerinizi kapatmayın. Bir derginin çok sevdiğim sloganıyla ifade edersek, “Keşfetmek İçin Bak”.
 • Seanslarınız düzenli olsun. Psikolojik yardım seansları ortalama haftada bir gerçekleşir. Ancak bazı durumlarda seanslar arasındaki süre artar ya da azalır. İdeal olarak bu süre ne çok uzun ne çok kısa olmalıdır. Seansların sıklığını, çözmeye çalıştığınız sorunun özellikleri, uzmanınızın psikolojik yardım anlayışı, ekonomik yapınız gibi faktörler belirler. Bütün bu faktörleri uzmanınızla birlikte değerlendirin. Gelişigüzel seansların çok sağlıklı sonuçlar vermeme ihtimali yüksektir.
 • Destek sürecinde, uzmanınız size bir takım uygulamalar önerecektir. Mesela, günlük tutma, aktivite listesi oluşturma, duygu ve düşüncelerinizi takip etme vb. Bu uygulamalara bazı terapi yaklaşımları ?ev ödevi? demektedir. Ev ödevlerinizin mantığını anlamaya çalışın ve kafanıza takılan soruları mutlaka uzmanınızla paylaşın.
 • Şayet psikiyatrik bir destek alıyorsanız, ilaç kullanma ile ilgili düşüncelerinizi hekiminizle paylaşın. İlaçların etki süreci ve yan etkileri hakkında bilgi edinin. İlaçları kullandığınız süre dahilinde de her türlü soru ve sorununuzu hekiminizle paylaşın.

Psikolojik yardım almak isteyenlere önerilerim şimdilik bunlar. Yazı bu haliyle bile, internet okuyucusunun beklentilerine göre uzun olmuş olabilir. O yüzden daha fazla uzatmak istemiyorum 🙂

Eleştiri, öneri ve yorumlarınızla yazıya katkınız beni memnun edecektir. Muhabbetle kalın.

214 yorum

 1. Merhaba Yusuf Bey. Ben de epey zamandır psikolojik destek almayı düşünüyordum. Ama bir türlü fırsat bulamadım. Bunun için ne yapabilirim?

 2. Yardıma ihtiyacım var. Yardım edebilirmisiniz ?

 3. Merhaba , davranış bozukluğu olan, nezaketsiz , karsindakini dinlemeyi beceremeyen, surekli konuşulan konularda kendini savunma ihtiyacı duyan vb davranış bozuklukları olan biri ne tür bir yardım almalı ve kimden almalı. Teşekkür ederim.

 4. aşırı sınır ve öfke kontorsüzlugum var ve aklım karışık nasıl bı yardım alabılırım teşekkürler

 5. SERPİL GÜLER

  merhaba sosyal fobi problemim olduğunu düşünüyorum. Sosyal ortamlara girdiğimde aşırı gergin ve sinirli oluyorum, o ortamdan nasıl kaçacağımı bilemiyorum bu yüzden de sosyal ortamlardan ve ilişkilerden mümkün olduğunca kaçıyorum.
  Bu durumdaki biri tedavi edilebilir mi? Tedavi için kime veya nereye başvurmalıyım?

  • Merhaba Serpil Hanım. Sosyal ortamlara girememe veya sosyal ortamlarda ike çok sıkıntı duyma sosyal fobi işaretleri olabilir. Sosyal fobi için psikolojik danışmanlık (psikoterapi) desteği alabilirsiniz. İlaçlı tedavi için sadece psikiyatristle, ilaçsız tedavi için ise psikolog, psikolojik danışman, psikoterapist gibi uzmanlarla da görüşebilirsiniz. Şayet istanbul’da iseniz 0505 495 4727 numaralı telefondan bizi arayabilirsiniz. Görüşmek üzere.

 6. merhaba ben eşimden boşanmak üzereyim ve onu hala çok seviyorum… bu durumla tek başıma mücadele edemiyorum, kendimi tanıyamıyorum artık, kendi kendime konuşuyorum ve kendime cevaplar veriyorum, o yanımdaymış gibi hissediyorum ve kendime geldiğimde içim acıyor ve öfkeleniyorum. daha önce bir kaç kez ilaç tedavisi görmüştüm ama direnenlerdenim bende, nasıl bir yardım alabilirim ? şimdiden teşekkür ederim

  • Merhaba. Bu tür durumlar için ilaç tedavisi çok işe yaramaz. Çünkü mesele, iç dünyanızla, kişilik yapılanmanızla ilgili olabilir. Bu yüzden psikoterapi desteği almanızı öneririm. Muhabbetle.

 7. Merhaba hocam ben bazı kelimelerde takılıyorum söyleyemiyorum.örn:ismimin baş harfi i ,ü,a,e gibi kelimeler ve söyleyemeyeciğimi bilmekte beni kekeletiyor ondan önce söyleyeceğim kelimelerde sizce ihtiyacım varmı yoksa başka bir yere gitmeliyim

 8. Merhaba Yusuf bey 14 sene panik atakla savastim.Simdi gene korkular hayatta n tad almama başladı cok korkuyorum başa doncem diye artik ilacta gormek istemiyorum.Ne yapmalıyım

  • Merhaba. Panik atak için etkili yöntemlerden biri psikoterapidir. Siz de psikoterapi desteği alabilirsiniz. Muhabbetle.

 9. slm hocam içimde ölüm hissi var akşamları yatmajta korkuyorum ne yapabilirim

 10. Meraba ben yaklaşık 6 aydır nisanliyim ve nisanlimin davranış bozukluğu ve ruhsal sorunları olduğunu öğrendim çok tedirginim napmam gerekiyor bilmiyorum yardımcı olurmusunuz

  • Artık napicam diye dusunmekten kendim kafayı yemek üretim nolur yardımcı olun

  • Merhaba. Hayatınızın geri kalanında sorun yaşamak istemiyorsanız ondan ayrılmanızı tavsiye ederim. Muhabbetle.

   • Ben psikolojik danışmanım, yeni mezunum ki sizin yılların tecrübesi ile bunu bilmeniz gerekir. Nasıl olurda siz tavsiye verebiliyorsunuz? Bir pdrci ayrıl diyebilir mi ya da ben mi yanlış biliyorum.

    • merhaba. bir “pdrci” olarak ideal cevabı paylaşır mısınız bizimle?

     • Yusuf bey bir terapist danışanı adına karar alabilir mi? Hele yüzünü bile görmediği bir danışan.

      Siz kendi terapi sürecinizi tamamladınız mı?

     • merhaba. terapist danışana adına karar alamaz. ben de hiç kimse için karar almıyorum. benim terapi sürecim sizi neden ilgilendiriyor?

     • Terapi sürecinden geçmediğiniz patolojik durumunuzdan belli oluyor. Bir danışana “nişanlından ayrıl yoksa gelecekte sorun yaşarsın” tavsiyesi verip iki satır aşağıda da yaptığınızı inkar ediyorsunuz.

      Sizin terapi süreciniz beni değil tüm toplumu ilgilendiriyor çünkü sizin gibi kendi terapi sürecinden geçmemiş insanların terapi hizmeti vermesinin tüm toplum için tehdit olduğunu düşünüyorum.

      Sahip olmadığınız bir şeyi başka insanlara vermeyi vaadediyorsunuz. Kendi tramvalarını tanımayan, kendi sorunları ile yüzleşmemiş insan bu sorunları kaçınılmaz olarak karşısındaki insana yansıtır. Gerçekten psikoloji okuduysanız bundan haberiniz vardır herhalde.

     • benim verdiğim tavsiyelerin hepsinin altında kuramsal bir dayanak ve 13 yıllık mesleki tecrübelerim var. sizin yorumlarınızda ise sadece varsayım var. terapi sürecinden geçip geçmediğimi nereden biliyorsunuz?

      bir başka nokta da, burası terapi merkezi değil. ben de burada kimsenin terapisti değilim.

      bahsettiğiniz soruya sizin vereceğiniz cevabı da açıkçası merak ediyorum. eleştirdiğiniz cevabının sorusuna siz de bir cevap yazar mısınız?

      bir önerim daha var: siz de bir web sitesi kurun. orda insanlara daha doyurucu ve profesyonel cevaplar verin. linkinizi ben de paylaşayım buradan. yoksa, rastgele bir isimle buradan sözümona eleştiri yapmanın mantığı hakkında konuşmak istemiyorum.

     • Mesleki tecrübenize ve birikiminize gerçekten saygı duyuyorum Yusuf bey. Sizi sinirlendiğim için özür dilerim.

 11. Merhabalar yusuf bey
  Kendimi çoğunlukla suçlu hissediyorum ve geçmişimde yaptığım büyük hataları uzun zaman geçse de unutamıyorum hala ve devamlı üzerine düşünüyorum. Ve ailemle ilişkilerimde anlaşmazlıklar sonucu çok agresif davranıyorum sonrasında tekrar fazlasıyla suçluluk duyuyorum.
  Nasıl bir yardım almamı önerirsiniz?

  • Merhaba. Sahiden hatanız varsa onları telafi yoluna gidin. Ama bazen insanlar, gerçekten hatalı olmadıkları halde “suçlu” hissedebilirler. Öncelikle bunun ayrımını yapmalısınız. Kendi başınıza altından kalkamıyorsanız psikolojik danışmanlık desteği almanızda fayda var.

 12. Biz severek nişanlandık onun hareketlerinden hep şüphe ediyordum ama kafamda bi turlu yerleşmedi,ne onunla oluyor nede onsuz oluyor ayrılmak istemiyorm başka bi çözüm yolu yokmu

 13. Aile meselesi bagirmalari azarlamalri biktim kendime zarar veriyorum artik cok kotu bagiriyor insanlarin icinde bazen kendimddn utiyorum dusuk alanca canimi yakiyo yardim edin annem iyi biri gibi insanlaraa ama degil

 14. Merhabalar. Benim kimseye anlatamadigim kendi icimde de cozemeyip surekli uzuldugum konular var. Bu surekli uzuntu haliyle derslerime de gereken ilgiyi veremiyorum ve sagligimi da etkiliyor. Sizce ne yapmaliyim? Izmir

  • Yusuf BAYALAN

   Merhaba. Psikolojik danışmanlık desteği ile sorunlarınızın üstesinden gelebilirsiniz. Başarılar.

 15. Merhaba Yusuf bey, bir psikiyatr depresyon ilaçları vermişti, ilaçlar beni daha kotu yaptı… 12 13 yaşlarımda bazı gördüğüm yaşadığım şeyler sebebiyle kendimi hayattan çekmişim.. tekrar nefes aldigimi farkedince ise yeniden hayatıma giren insanlar sebebiyle tekrar kendimi geri çekmeye mecbur hissediyorum, yapmamam gerekiyor biliyorum lakin kendim yapamıyorum.. iyice bunaldigimda ise yanlış şeyler yapacakmışım gibi geliyor… Buraya nasıl yazıyorum onu dahi bilmiyorum.. nasıl bir destek almam lazim,ne yapmam gerekiyor ? Yardımcı olabilir misiniz ???

  • Yusuf BAYALAN

   Merhaba. Travmatik deneyimleriniz oldu ise, düzenli bir psikoterapi desteği almanızı tavsiye ederim. Kendi kendinize düzelmenizi beklemeyin. Kendinizi anlamanıza yardım edecek kitaplar okumanızı öneririm. Muhabbetle.

 16. ben toplumda çok heyecanlanıyorum. titriyorum yüzüm kıpkırmızı oluyor kalbim çok atıyor. nasıl yardımcı olacaksınız şimdide çok sağ olun Allah razı olsun..

  • Yusuf BAYALAN

   Merhaba. Buradan yardımcı olma şansım yok. Terapi almak istiyorsanız 0505 495 4727 numaralı telefondan bana ulaşabilirsiniz. Görüşmek üzere.

 17. Ben insanlara karsi saplantiliyim. Hic tanımadığım hemcins birinin hayatini inceliyorum her gün fotoğraflarına bakıyorum. Ona daha yakın olmak hakkında bir sürü şey öğrenmek istiyorum. Herhangi mutlu bi anısını görsem ya da güzel bi fotoğrafını çok üzülüyorum ve midem bulanıyor. Artık bundan kurtulmak istiyorum ama nasıl bas ederim bilmiyorum. Sizce psikoterapi ile atlatabilir miyim

  • Merhaba. Psikoterapi ile,yaşadığınız şeyin en olduğunu anlayabilir ve üstesinden gelebilirsiniz. Düzenli terapi görmenizi öneririm. Muhabbetle.

 18. Aynı is yerinde çalıştığım arkadaşımla hırsızlık olayı geçti başımdan ailesini falan biliyorum ve onlar hatırına hiç bişey yapmadım kırgın kızgın değilim çünkü kendisi gelip affetti aramız biraz gergin sadece Üzgünüm bu konuda ve o eskisi gibi olmak istediğini söylüyor sizce nasıl duzeltebilitiriz bu durumu. Eklemek isterim ki çok gergin ve mutlu olmadığımız bir iş yerindeyiz sadece birbirimizden destek alarak orda hala durabiliyoruz şimdi ne olucak ?

 19. Slm ben en ufak birseye sinirleniyorum surekli bir lafa aliniyorum alinganligim fazla surekli aglamak geliyo icimden kendimi oldurmek istiyorum ne yapmam lazim

 20. ncelikle merhaba,

  benim bir erkek arkadaşım var. yazın sonunda babasını kaybetti . detaylarını bilmiyorum ama babasıyla kötü bir geçmişi de vardı . bu olayların öncesinde de ilaç kullanıyordu tedavi görüyordu ama babasının ölümüyle baya kötü oldu galiba majör depresyon tanısı aldı. ilacının (misol) dozajı yükseltildi falan bu durumlar bizim ilişkimize de yansıdı. Bizim aramızda hiç bir sorun olmamasına rağmen benimle karşılaşmak istemediğini beni görmenin ona iyi gelmeyeceğini söylüyor. benim sorum şu olacak..
  bu hastalığıyla alakalı bir durum mudur ? geçer mi? bana böyle davranması normal midir ?
  beni görmek bile istemediği halde ona nasıl yardımcı olabilirim?
  bu hastalık nasıl bir hastalıktır ?

  cevaplarsanız çok mutlu olurum.Şimdiden teşekkürler. Bana ancak siz yardımcı olabilirsiniz sanırım

  • Merhaba. Arkadaşınıza dair bir şey söyleyemem. Ama size tavsiyem, sizi istemeyen birinin yanından uzaklaşmanız. Orda kalıp onu iyileştirmeye çalışmayın. Muhabbetle.

   • demek istediğim beni istememesi hastalıkla alakalı bir durum mudur yani ? İnternette böyle insanların çevrelerine karşı kırıcı konuşabildiğini çevrelerinden uzaklaşabildiğini yazıyordu da..

 21. Iyi gunler hocam.ben universiteye basladigimdan bu yana cok sinirli ve cok düşünceli oldum.surekli dusunmeye basladim hep bi endişe ve üzüntü icindeyim.hayatdan bazen hic zevk almiyorum.dahada artmasindan korkuyorum.nasil bir tedavi onerirsiniz bana veya size basvurabilirmiyim.

 22. Merhaba,

  3 yıllık evliyim 1 kız bebeğim var ve aile büyükleriyle altlı üst oturuyoruz ama herşeyimiz birlikte ve ben onların şaka anlayışlarını sanırım ters kalıyorum ve bana her söylenene alınıyorum içinde kasıtlı olanlar da var. Çalışıyorum çocuğuma da onlar bakıyor. Eve gittiğimde yine birşey denecek mi diye huzursuz gidiyorum evime ve eşimle de sorun yaşıyoruz bunlar oldukça çok takıntılıyım sanırım . Nasıl bir çözüm önerebilirsiniz.

  Teşekkürler

  • Merhaba. Şaka ile aşağılamayı ayrıştırmak lazım öncelikle. Şaka kaldıramamak sizinle ilgili, aşağılamak onlarla ilgili olabilir. Şakalara gülebilmek, aşağılamaya da karşı koymak edinmeniz gereken beceriler. Muhabbetle.

 23. benim sorunum esimin tutarsız davranışları normalde çok iyi görünüyor çevresine karşı ama aile içinde en ufacık bir olaydan kıyamet kopoyor öfke kontrolu yok,sabah uyandığında çok agresif,uykuya dalmada sorun yasıyor,yanında kıpırdadığımda beni uyandırdın diye çok öfkeleniyor,bana çok hakaret ediyor .öfkesi geçince hiç bir şey olmamış gibi davranıyor.benim ona karsı tavır yapmamı istemiyor.yani kısacası bagırıp öfkelenecek istediğini söyleyecek sonrasında ben ona tepki vermeyecekmişim. çok yoruldum,tedavi almasını söyluyorum ama o bunların normal olduğunu düsünüyor.

 24. Meraba ben herşeyi cok kafama takiyorum ve bana yanlis gelen davranısları karşı tarafta gördügümde canm sıkılıyor sırf bu sebebden çoğu kişiyle konusmuyorum ve içime kapanık bir hal aldım kimseyle dogru duzgün diyolok kuramyorum buna yaşadgm sıkıntılı olaylarda dahil yardım almam gerek diye düsünyorum

 25. Yusuf bey. Ben 18 yasindayim. Hayatim baya kotuydu. Liseyi filan birakmistim simdi birini sevdim o da beni cani pasina seviyo yanliz sevdigim adamin uvey annesi var babasindan destek almiyo stajer haftanin 3 is gunu calisiyo yuzuk takcaz herkez farli bisey soyluyo babasi mafya gibi bisey ve ben kucuklumden belli. Pskologla gorusuyodum 2 3yildir biraktim su anda sorunum herkez bisey diyo ve ben cok fazla aglamak istiyorum bana biri nasilsin dese patlicak durumdayim gercekten cok kotum

 26. Herşeyi içime atıyorum dilimin ucuna gelen kelimeleri çoğu zaman söyleyemiyorum ve bundan pişman olup kendi kendimi yiyorum. Ne yapacağımı bilmiyorum. 2 yıldır topladığım benim için çok önemli olan çoğu eşyayı kaybetim hemde geri dönülmez bir biçimde ve her şeyin üstüne bu da tuz biber oldu. Yorgunum. Uyumak istiyorum. Ama kafamı yastığa koyduğumda düşüncelerimin hızına yetişemiyorum. Durup duruken ağladığımı farkediyorum. Hakimiyetim sanki bende değil. İnsanlardan sakındığım sözleri yüzlerine çarpmak istiyorum. Ama yapamıyorum. Alışkanlık gibi bir şey bu, sürekli dilimin ucuna gelen şeyleri sakınmak. Kafam çok karışık. Düşüncelerim çok hızlı bazıları birbirine zıt ve hangisi doğru onu ayırt bile edemiyorum. Nefes alırken bile içimin daraldığını hissediyorum bazen farketmeden çok uzun bir süre dalıyorum ama o zaman içinde ne düşündüğümü hemen ardından sorsalar hatırlamam. Ruhum sömürülmüş gibi. En çok sevdiğim şey yazmak ve okumak ama onları bile yapamıyorum.Kendimi çok çaresiz hissediyorum. Engel olamaığım şeylere karşı ya da engel olduklarıma. Yorgunum ve ne yapacağımı bilmiyorum. Ne yapmalyım?

 27. Merhaba ben evliyim ve kocamla cok severek evlendik benim onunla aile olmak istemem kndi hayatimizi yasamk istememdendi cnku ailelerimizin yaninda rahat rahat gorusebilicekken biz evlenerek hata mi yaptik acaba kocam evlendikden sonra cok degisti daha oncesinden bana hic kiyamazken simdi annesiyle yasamayi kabul etmedigim icin beni annemin evine birakdi ve hic arayip sormuyo tukendigimi hissediyorum kocamin bu olduguna inanmakda zorlaniyorum sizce nasil bi destek almaliyim tesekkuler.

 28. Merhaba.benim psikolojim iyi mi bilmiyorum ama sadece çok korkuyorum ben daha 16 yaşındayım ve annem,babam yok çocuk esirgeme kurumunda kalıyorum, ve çok korkuyorum çünkü gelecek kaygım çok bi ablam var bide teyzem ama 18 yaşıma gelince yurttan çıkıyor olacağım işte o zaman ne yapacağımı bilmiyorum hep bi sevgiye ihtiyacım var ama kimseden ailem kadar sevgi alamadım ben çok korkuyorum okulda sınavlara giriyoruz ve tüm arkadaşlarım çok başarılı ama ben sürekli düşük alıyorum ve sınıfta notum okununca çok üzülüyorum ,korkuyorum bu yüzden kendimi çok salak buluyorum sizce ne yapmalıyım .

 29. Merhaba, annem biraz rahatsız birinin onu izlediğini düşünüyor. Hastaneye götürmek istiyorum dışarı çıkarsam beni öldürecekler diyor. Evin içinde sürekli karanlıkta oturuyor tv bile açtırmıyor yatıyor sürekli. Beni işe bile göndermiyor seni de öldürecekler diyor Ne yapmamız lazım yardımcı olur musunuz

  • Merhaba. Bir yolunu bulup tedaviye ikna etmeniz gerekir. Paranoid şizofreni olabilir. İkna yöntemleriyle ilgili bir bilgim yok. Muhabbetle.

 30. bana öyle bişi söyleki doktor intihardan vazgeceyim

  • merhaba. öyle bir şey bilmiyorum.

   • Hayat ne olursa olsun yasamaya deger cunku oyle bir peygamberin ummetiyiz ki intihar degil daima sukretmeliyiz ne olursa olsun musluman bir ailenin cocu olarak domussun ayrica cevrene bak felc olanlar ne yapsin omur boyu hapis yapanlar ne yapsin hic olmassa ozgursun herseyin tadini cikart

 31. Merhaba benim takıntım var bunu bi şekilde yenebileceğimi düşünüyorum 🙂 beni korkuya sürükleyen bi düşünce beynimde bi tümör gibi hep orda hep düşünüyorum yaşamamı etkiliyor ama yaşamak buna rağmen çok güzel Bu düşüncenin etkisini üzerimden atsam çok daha iyi olacak sanki

 32. Benim hayatımda hiçbir zaman babam olmadı annemlede dört yıl önce boşandılar 16 yaşındayım bana yardım edecek kimse yok beni seven kimse yok kendimi pencereyi açmış aşağı bakarken buluyorum allahım sen koru deyip dönüyorum hergün ağlıyorum çok mutsuz ve kötüyüm hayatımdaki kimse umursamiyor beni ciddi bir yardıma ihtiyacım var ama beni hastaneye götürecek bi ailem yok

 33. Merhaba ben 16 yaşındayım her zaman olumsuz düşünüyorum kendimi bi çöp gibi değersiz buluyorum olumsuz düşüncelerim yüzünden kaçıp gitmek herşeyi arkamda bırakmak istiyorum hep içimde sanki aşağılık biriymişim gibi bi his var hep kendime acıyorum her durumda saçma sapan hayaller kuruyorum hayatımı ona göre sürdürüyorum çok sessiz bir yapım var kurduğum hayallerdeki insanlarla yaşıyormuşum gibi hissediyorum lütfen yardım edin ne yapabilirim??

  • merhaba. psikolojik destek almalısın.

   • Merhaba benim annemin el yıkama takıntısı var elini saatlerce lavabonun başında yıkıyor silip duruyor napcağımızı bilmiyoruz psikoloğa gitmek istemiyor hayatta gitmem diyor ama hiç bişey yapamaz oldu evde napmalıyız

 34. Merhabalar Yusuf bey, 27 yaşındayım ve öğretmenim. Erkek arkadaşımla aramızda kıskançlık yüzünden sürekli problem ve anlaşmazlıklar oluyor. Ben aşırı kıskanç bir insanım aslında bu durum sanırım ona karşı güvensizliğimden kaynaklanıyor. Bu duygularımı kontrol edebilmek için nasıl bir destek almalıyım? İkinci konu da kendime olan güvensizliğim.. Yabancı bir ortama girdiğimde çok heyecanlanıyorum ve konuşmaktan çekiniyorum, hemen ağlayacakmış gibi oluyorum. Bu durumu sınıfta öğrencilerimle ikin yaşamıyorum ama. Bunun için nasıl bir yardım almalıyım nereye başvurmalıyım bilgilendirirseniz minnettar kalırım. Teşekkürler şimdiden

  • merhaba. bireysel psikoterapi desteği alabilirsiniz. psikiyatrist, psikolojik danışman ve psikolog gibi, psikoterapi desteği verebilecek kişilerden alabilirsiniz terapiyi.

 35. Hocam lutfen Allah rizasi icin bana ulasinaski
  Bana yardim edin hakkariliyim psikiyatrige gitmem mumkun degil tlf konusarakta yardim edebilirsinin Allah askina ,peygamberimizin sav hatrina bu isi tlf konusarak yapalim sıkıntılarimi size anlatayim

 36. Hocam hicbirseyden zevk alamiyorum gunlerdir iyi bir psikiyatrige ulasmak icin internetten arastirma yapiyom lutfen bana yardim edin

  • Merhaba. İstanbul’da iseniz size önerebileceğim kişi Psikiyatrist Ali Ayas’tır. Kendisini şahsen tanımıyorum. Danışanlarımın, hakkındaki olumlu değerlendirmeleri dolayısıyla ben de soran kişilere öneriyorum kendisini. Geçmiş olsun.

 37. meraba, evlendikten sonra alınganlıklarım arttı. o kadar ayrıntıcı bir insanım ki bazen normal davranamıyorum . güzel bir günün ardından ertelenebilir bir sorunla karşılaştığımda takılıyor ve her şey bitiyor sanki. içimde o an başkası oluyor

 38. Merhaba herkesin olduğu gibi benim de kendi doğrularım var. Dışarıdan biri benim kararlarımı sorguladiginda çok çabuk sinirlenebiliyorum ben yanlış kararlar almam demiyorum ama benim tarafımdan bakıp anlamaya calismadiklari için sinirleniyorum direk kendi doğrularını onaylamamı istedikleri için agresiflesip kalp kirabiliyorum sizce yardım almam gerekirmi ve hangi bölümden teşekkür ederim.

  • merhaba. size yapılan bir dayatmayı kabul etmemeniz bence çok insani bir tutum. ancak, basit önerileri de dayatma olarak algılıyorsanız, ya da hakkınızı ararken yıkıcı davranıyorsanız psikolojik danışmanlık desteği alabilirsiniz.

 39. iyi günler herşeyden darlanıyorum sürekli mutsuz ve sinirliyim kendimle yalnız kaldığımda daha kötü oluyorum ve çoğu insanlarin hareketlerinin benim aleyhime olup olmadığını arkamdan konuşup konuşmadıklarını merak edip duruyorum

 40. Merhaba bn bu aralar icimde bi uzutncu bi bunalim bi sıkınti var nr yapabilrm yardm edermisinz

 41. Lisede 2. sınıf öğrencisiyim. Kadıköyde yatılı okuyorum. Anne ve babam arasında gerginlik var ayrıca geçim sıkıntı çekiyoruz. Özellikle yaz tatillerinde tüm gün evdeyim ve kendimi kötü hissediyorum. Ailemden gizli bi şekilde yardım almak istiyorum. Kendim ailemin haberi olmadan ve devlet hastanelerinde psikolojik yardım alabilir miyim?

 42. telefonla destek mümkün mü ?

  • merhaba. telfonla veye skype üzerinden terapi alabilirsiniz. görüşmelerim 50 dk. sürüyor ve her görüşmenin ücreti 100 tl’dir. görüşmek üzere.

 43. Ahmet numan kahveci

  5 yıldan bu yana panik bozukluk ve buna bağlı depresyonum var sizden online terapi almam mümkün mü?

  • merhaba. evet mümkün. ayrıntılar için, gün içinde 0 505 495 4727 numaralı telefondan bana ulaşabilirsiniz. görüşmek üzere.

 44. Merhabalar hocam ben rizeliyim çayım varsa cay parasini kayinim bana çok yanlışlık yaptı bizim çayımız var çayı kestik parasını calcakti ama olmadı dolabimi kırdı o çok psikolojimi bozdu ne yapmam lazım unutmak icin cevap bekliyorum hocam

 45. merhabalar; ben 17 yaşındayım ve üniversite sınavına hazırlanıyorum netten devamlı özgüven geliştirme tesleri çözüp veya özgüven ile ilgili motivasyonlar dinliorum fakat ailem hayatta hiçbirşeyi basarabileceğime inanmıyor ablam sürekli kazanamazssın diyor ve bana sınava kadar beni rahat bırakmayacağını sölüyor ders çalıştığım zaman ya telefonla konuşuyor yada videolar izliyor durumdan aileme bahs ettiğim zaman alttan almamı söylüyor bir tek abim onun psikolojisinin bozuk olduğunu biliyor yani gerçekten uzattığım için çok üzgünüm fakat belki sizin tavsiyeleriniz bana biraz ışık doğurur bide ygs sınavına hazırlanıyorum gerçekten çok zor durumdayım ve ben onunla gerçekten pozitif bir şekilde hareket ediyorum ama sabrım kalmıyor lütfen bana yardım edin..

 46. Merhaba yusuf bey ,
  Ben yeni evlitim ve kocamla sık sık kavga ediyorum ben bunu asmak istiyorum

 47. Yusuf bey ben o kadar zor durumdayım ki ne olur bana yardım edin ben bir senelik evliyim ve bu benim 4. Kere dir kocamla kavgamdir ve her defasında çok büyük konuşuyoruz ve hemen bitirme durumuna geliyoruz

  • merhaba. evliliğin ilk dönemlerinde çatışma yaşamanız son derece doğal ve anlaşılabilir bir durumdur. ancak tartışamalarınız şiddetli bir hal alırsa uzun vadede ilişkinize zarar verebilir. bu yüzden, sorunlarınızı aşmak için evlilik danışmanlığı desteği almanızı tavsiye ederim. şayet eşiniz bunu kabul etmezse, bireysel danışmanlık alabilirsiniz.

 48. Merhaba benim de yardıma ihtiyacım var bu konuşmalar kredi kartı vb herhangi bir ücret alınıyor mu?

  • merhaba. terapi seanslarım ücretlidir. ayrıntılar için 0 505 495 4727 den bana ulaşabilirsiniz. görüşmek üzere.

 49. Merhabalr ben cok kararsizlik yasiyorum. Birseyi almakta yada is gorusmelerinde yada en basiti ev icinde ne yemek yapacagima yada marketten bile ne alacagim konusunda cok kararsiz kaliyorum ve nasil kurtulabilecegimi bilemiyorum. Int uzerinden arastirdigim zmn abulio hastaligi olarak geciyor ne yapmam gerekir bana yardimci olur musunuz

  • Yusuf BAYALAN

   merhaba. yanlış yapma korkunuzla yüzleşebilirsiniz. seçeneklerin en doğru olanını bulmaya çalışmayın. herhangi birini uygulamayı deneyin.

 50. Mrb.benim sıkıntım sorunlarim cocuklarim.ama ozel konusmak istiyorum sizinle.mail den cevap verirseniz sevinirim.

  • Yusuf BAYALAN

   merhaba. özelden yazışmıyorum ne yazık ki.

  • Yusuf BAYALAN

   merhaba. özel konuşmak için yüzyüze veya online terapi almanız gerekiyor. ön görüşme için 0505 495 4727 den bana ulaşabilirsiniz. muhabbetle.

 51. Merhaba 35 yaşındayım aşırı derecede sosyal fobim var destek alsam kurtulurmuyum

  • Yusuf BAYALAN

   merhaba. uygun bir tedavi ile (ilaç tedavisi de gerekebilir) kurtulma ihtimaliniz artar. ancak psikolojik destek, “garanti verilen” bir alan değildir.

 52. aşırı dikkat dağınıklığı ve sürekli halszilik var seneye girecek olduğum bir üniverste sınavı var kazanmayı çok istiyorum ama hiç çalışamıyorum sürekli halsiz ve yorgunum

 53. merhabalar
  mart ayında panik atak teşhisi koyuldu ilk kalp ağrısı yüksek tansiyonla başladı daha sonra beynimde kan akıyormuş sanki sıvı geziyor gibi hissetmeye başladım 2 kez tomografi ve 1 kez emar çekildim temiz çıktı b12 eksikliğim çıktı şimdide 2 gündür elmacık kemiklerimde bazen sağ taraf genelde bazende her iki tarafta yanma ve ağrı oluyor sizce ne yapmalıyım ? beynimde sıvı hissini hala hissediyorum
  yardımınızı rica ediyorum

  • merhaba. durumunuzun psikolojik olduğu söylenmiş size; ama siz psikolojik bir destek aldığınızdan bahsetmemişsiniz. psikoterapi desteği, sorularınızı anlamanızda ve aşmanzıda size yardımcı olabilir. muhabbetle.

 54. Hocam nişanlım alınganlıklarımı gereksiz buluyor ve bunun üzerine o bana kızıyor bu defa ben onun gönlünü almaya çalışıyorum ve artık kırıldığım zaman söyleyemiyorum ne yapmalıyım ?

  • Yusuf BAYALAN

   merhaba. ilişkinizi “çocuk modunda” değil “yetişkin modunda” yaşamayı öğrenmelisiniz. bunun için şema terapi desteği alabilirsiniz.

 55. Herşeyden sıkılıyorum gezmek istiyorum gezmeye çıktığımda dahi sıkılıyorum. Yalnız kalmak istiyorum ama yalnız kaldığımda da kafayı yiyecek gibi oluyorum. Hiç bir şeyden tat alamıyorum. Bazen mutlu olup gülüyorum ama 2 3 saat sonra aynı moda geri dönüyorum. Arada bi nefesim daralıyor, bayılıcak gibi hissediyorum. Bazı şeyleri çok fazla düşünüyorum. Bu sıkıntılar da mideme rahatsızlık veriyor. Bunun nedeni yaşadığım hayatmı yoksa başka bişey mi? Ne yapmam lazım?

 56. Ben icimde bulundugum durumu size anlatmak istiyorum. Lise donemimde ailemden ayri kaldim. Simdi ise universte donemimde onlarla birlikteyim. Ilk sene babamla cok problemler yasadim ama cok uzuldum fakat bunlari astik suan. Erkek arkadasimla uzaktan birliktelik geciriyoruz. Bende pdr okuyorum. Universte yasantim kotu kendime gore hic bir arkadas bulamadim. Disa donuk sen sakrak bir kizim fakat icimde firtinalar esiyor. Surekli tek basima kendimi odama kapattim ve dizi film izlemeye basladim. Okula bile gitmek istemiyordum. Surekli alanim olan psikolojiyi arastirdim ve belli bir duruma verdigim tepkilerde ne problem var diye dusunmeye basladim. Bi polar kisilik bozuklugunu arastirdim birden aklima olabilecegim geldi internetten yaptigim arastirma sonunda iki uc madde gorunce olabilecegim korkusu yasadim ve gunboyu onu dusundum. Korktum vucudumda titreme kasilma rahatsizlik gerginlik aoguk soguk titremeler olusmaya basladim hatta o gece cok huzursuz uyudum. Ertesi gun bu belirtileri internete yazdim ve kaygi bozuklugu belirtileri oldugunu gordum. Yine korktum. Aklima surekli kaygi bozuklugum var seklinde tekrarlar geliyordu buda gun icinde siklasmaya basladi. Daha sonra psikiyatira gittim bana sosyallesmem gerektigini soyledi daha sonra psikolojik danisman bir sevdigim hocamla konustum oda bana gececegini soyledi kaygilanmamam gerektigibi soyledi. Psikolojik rahatsizligimin oldugu dusuncesi beni korkutuyor. Mesela arkadasimla otobuse bindim ve o an ellerimi pia hissettim tutundugum icin. Arkadasima ellerim pis gibi yapis yapis hissediyorum dedim oda bana bu bir hastalik takma dedi ve ben bende obsesif kompulsif bozukluk olabilir diye korkmaya basladim. Daha sonra sacma sapan bir sekilde ellerim pis gibisinden seyler dusunmeye basliyorum ve aklima surekli bunlar geliyor. Kafama cok takmaya baslayan bir insan olmaya basladim. Ic sesimi duymak daha istemiyorum cok ilginc. Gayet olumlu bir sekilde sohbet ederken birden aklima dokundugum yer pis diye birsey geliyor ama ben pis oldugundan degil yada tiksindigimden cok ilginc seyler yasiyorum. Bazen gunlerim cok rahat geciyor bu dusuncelere dalmadigim zamanlarda bazende kendimi depresyonda dikkatimi hicbirseye veremiyor gibi hissediyorum. Ne yapmam gerek sizce antidepresan falan kullanmam gerekir mi? Bazen cok yoruluyorum icime kapanir gibi oluyorum. Bu durumdan yildim bana yardimci olun….

 57. mereba hocam ben yalnız kalmaktan sıkılıyorum hep birileriyle vakıt gecirmek itiyorum kıskancım hep dikkat cekmek isteği var … Ve kendimi değistirmek istiyorum ama yapamıyorum yardımcı olabilirmısnız

 58. Merhaba ben 10. Sinifa gidiyorum cok mutsuzum. Derslerim iyice dustu. Surekli uzgunum bana lutfen yardim edin. Yoksa sinifta kalacagim

  • merhaba mirac. ben yetişkinlerle çalışıyorum, ergenlerle çalışan bir terapistten yardım almanı tavsiye ederim.

 59. Dalingozyakmaz

  Ben 26 yaşındayım bu sene tip fakültesinden mezun oldum. Tabi ailemin parasal beklentileri çoğaldı. Herkes istesin ama babam isteyince vermek gelmiyor içimden. Babama karşı içimde atamadığım aşamadığım bi kızgınlık var. Çocukluğumdan beri annemi hor görmesi sözel ya da fiziksel olarak şiddet göstermesi ve davranışlarındaki kabalık beni kendisinden tiksinsirmeye başladı. Kendi kendime gün geçtikçe daha çok kin beslemeye başladım. Şöyle bişey de var bunların yanında bizim her dediğimizi yapmaya çalışan bir baba. İkilemde kalıyorum. Nasıl aşmam gerekir bunu. Ne yapmalıyım? Okumam gerekn kitap vs ne varsa ? Önerir misiniz ?

  • merhaba. mümkünse terapi alın. kendine ihanet, zor bir ailede büyümek kitaplarını okuyabilirsiniz. muhabbetle.

 60. Adana Psikoterapi

  Çok güzel bir yazı olmuş teşekkürler.

 61. Merhaba şahin ismim 25 yaşındayım olum korkusu ve delirme korkusu yaşıyorum 15 yaşımdan beri doktora gitmekten bile korkuyorum ya iyi olmazsam diye hep olumuz düşünüyorum nasıl yardımcı olursunuz

  • Yusuf BAYALAN

   merhaba. psikolojik destek almak istiyorsanız 0505 495 4727 den bana ulaşabilirsiniz. görüşmek üzere.

 62. Merhaba okuduğum ve araştırdığım kadarıyla mitomani olduğumu düşünüyorum nasıl yardım alabilirim ?

  • Yusuf BAYALAN

   merhaba. bir psikiyatrist ile görüşebilir, sonrasında da psikolog veya psikolojik danışmandan psikolojik destek alabilirsiniz.

 63. Merhaba ben 17 yaşındayım majör depresyon hastalığını var ve bundan kurtulamıyorum sürekli düşünüyorum artık intihar etmeyi düşünüyorum lütfen yardım edin cevap bekliyorum teşekkürler

  • Yusuf BAYALAN

   merhaba. ilaç tedavisi ve psikoterapi desteği almalısın. ailene söyle, senin yaşındakilerle çalışan bir psikologla görüştürsünler seni. intihar çözüm değil, emin ol. sana ihtiyacı olan pek çok kişi olabilir.

 64. Merhabalar ben hem ogrenciyim hemde calisiyorum kendimi devamlı yetersiz ve doyumsuz hissediyorum ve yaklasik bir yıldır uyku problemi cekiyorum gece yatinca beynim bana surekli dusunceler uretiyor ve icinden cikamiyorum uyuyacagim zamanda anlam veremedigim birsey geliyor gozumun onune onu duzeltmeye calisirken yorgun dusup uyuyorum bana yardimci olun cok streslendiriyo bu durum beni kendime anlam veremiyorum

 65. Merhaba hocam ben 33 yasindayim . Suan izledigim cocuga siddet bir haber veya gordugum bir fotograf yada film reklam dizi yada sokakta cocuguna vuran bi anne bile beni gunlerce aglatip uyutmamaya cok kolay yetiyor . Bunu cevreme soyledigim donemde takma bosver gibi seyler soyleniyor . Takmiyor gibi durmaya calisiyirum ama beynim kurcalaniyor ve oldugum ortama adapte olamiyorum. Bu bir sorunmu asiri hassasim ornegin kurtlarvadisi irak filmini izlemistim 3ay banyo yaparken agladim yada blac kor sagir bi kizin hayati filmini izledim haftalarca kurdum . Destek almalimiyim yoksa cokmu hassasim . Yani haberleri izleyemiyorum . Hayattan kopmakta istemiyorum. Evet siddet gorerek buyudum ama unuttum gecti affettim simdi mutlu bi ailem var. Destek almalimiyim normalmi bu hassaslik basim agriyor aglamadigimdan bugun yine bi haber izledim etrafima belli etmemek icin zor durdum . Gibi hep bunu yasiyorum. Insallah cevap verirsiniz hocam . Allah razi olsun.

  • Yusuf BAYALAN

   merhaba. bahsettiğiniz durum, kendi geçmişiniz, kendi çocukluğunuzda yaşadığınız incinmelerle ilgili olabilir. EMDR Terapisi almanızı tavsiye ederim.

 66. Merhabalar yusuf bey ben 4 cocuk annesi 12 senelik evliyim yurt disinda yasiyorum esimle isteyerek evledim ancak nasil biri oldugunu evlendikten sonra anladim. Esim sorumsuz ilgisiz pasif biri 12 sene boyunca herseyi benim boynuma yukleyip hem annelik hem babalik yaptim cocuklarima esim hic calismadi herseyi ben esim yokmus gibi yaptim ve ona ragmen esimi mutlu etmege calistim. Esim beni bogmak istedi oldurmeyle tehdit etti ancak noktayi koymak istedigimde beni sevdigini soyluyor…Simdi ben ayrilmak istiyorum cunku artik bagzi seyleri daha iyi gormeye basladim esime karsi cok sogudum kac kez gitmeyi denedim ama yapamadim olmadi cunku cocuklarimi benden alacagini soyledi ve ben simdi cok kotu durumdayim ne yapabilirim esim simdi durumun farkinda oldugu icin bana yakinlik ve ilgi gostermeye basladi ancak bunun sona ereceginden korktugum icin gitmeyi dusundum sonra ise beni engelleyen birseyler oldu ve vazgectim ama halen git ve kal arasinda kaldim yardim edin lutfen cok zor durumdayim :(((

 67. Kendimi çok çaresiz hissediyorum napmam gerek

 68. Merhaba. Psikolojik destek almak istiyorum. Çok tahammülsüzüm. 5 ve 1 yaşında iki kızım var ve herşeye hemen öfkeleniyorum. Kendime ya da çocuklara zarar vermekten korkuyorum. Yorumlara yazdığınız numaradan aradım ama açan olmadı. Bana yardım edin lütfen

 69. meraba.ben üniversitede okuyorum.dersimin birinde sunum yapılacağını öğrendim.ama benim özgüven sorunum var.
  ve topluluk içinde 2 kelimeyi biraraya getiremiyorum.ama bu yapacağım sunumda zorunluymuş.ne yapmam gerek? teşekkürler.

 70. Merhaba bir bucuk ay once dogum yaptim ve sonrasi mutsuzluk uzuntu esimi kaybetmekten korkuyorum cocugumuda esimide cok seviyorum ama dogum sonrasi agrasifligim nedeniyle esimi ilk defa kirmaya ona haksizlik etmeye basladim terapi alabilecek durumda degilim bu durumdan kendim kurtulabilecegimi dusunuyorum fakat nerden baslamam gerektigini bilmiyorum sizce ne yapmaliyim

  • merhaba. ben sadece terapi yapıyorum onun dışındaki başa çıkma yöntemleri hakkında çok bilgim yok. muhabbetle.

 71. merhaba darbe gunu aksarayda kaldım bır anda ve korku panık oluştu bende uyku sorunu gece kızgınlık olustu bazen oluyor bazen olmuyor kafamda bıseyler uretıyorum bunların hayal urunu oldugunu zatn bılıyorum ama uretıyorum ıster ıstemeZ bunu nasıl yenebılırım saygılar efendım ..

  • merhaba. bahsetiğiniz sorunu, EMDR TERAPİSİ denilen bir terapi yöntemiyle kolayca aşabileceğinizi düşünüyorum. mutluluklar.

 72. iyi günler hocam. benim panik atağım var ve paronağım. sürekli korkarak yaşıyorum bişeylerden ihanetten özellikle. tırnaklarımı da yiyorum. sinirlendiğim zaman kendime zarar veriyorum başkarını kırmamak için. titreme tutuyor kekeliyorum konuşamıyorum bana ne önerirsiniz?

 73. Allah rızası için yardımcı olun nolur hocam çok çaresizim insanlık adına bi yol gösterin

 74. Merhaba yusuf bey ben dikkat dağınıklığım var kafamda bir kaç sorular var ne yapmam lazım

 75. Merhaba yusuf bey ben kanadada yasiyorum psikolojik destege ihtiyacim var ama iyi dil bilmedigim icin burda yardim alamiyorum benim ogrenmek istedigim internet uzerinden boyle bir imkan varmi beni bilgilendirirseniz cok memnun olurum .

  • merhaba. evet, skype programı üzerinden destek alabilirsiniz. ayrıntılar için 0505 495 4727 den bana ulaşabilirsiniz. görüşmek üzere.

 76. Merhaba ben tuğçe 13 yaşındayım başka okula geçtim 1 hafta sonra kuzenim geldi notları ďüştü ben çok üzülür evde kendimi yiyorum 2ay sonra filan o ölçek diye düşünmeye başladım bir gün bile ağlamadan geçmiyor geleceği aşırı derece düşünmeye başladım eski okulum 2.5 yıl dışlanmaya lisede dışlanmaktan korkuyorum ve çok Ağlıyorum

 77. merhabalar babam annemi aldatıyor ve annem bunu bilmiyor ben ne yapacağımı bilmiyorum sizce ne yapmam gerekiyor.

 78. Burak Çağrı Demirtaş

  Efendim merhaba annem beni notlarımdan sebep aşağılayıcı ifadeler kullanıyor bu da benim zoruma gidiyor hep kendime beddua ediyorum.Matematik ortalamamdan sebep bana ağır hakaret etti ben de size başvurdum ne yapabilirim?

 79. Merhaba Yusuf bey ismim Bedirhan benim kız arkadaşım çok sınırlı çok asabi kızdığinda sinirlendiğinde başka bir insan oluyor kimseyi umursamiyor ağzına ne gelirse söylüyor çekinmiyor aman ne olucaksa olsun sonucu der gibi sonucu nu hiç düşünme den o an kendinden geçiyor. Yapmamız gereken ne dir Yusuf bey yardımcı olur saniz sevinirim iyi günler

 80. merhaba yusuf bey
  son bir kaç yıldır, tahminen son 5 yıldır kardeşimin ailemize karşı bir sürekli bir sinirlilik hali gözlemliyoruz. Kendisine niye sinirlisin diye sorduğumuzda da sinirli değilim diye yine agresif bir şekilde cevap alıyoruz. Son beş yılda, kendine bakmamaya, az yemeye, önceden yediği şeyleri dahi yememeye, aldığımız hediyeleri kabul etmemeye başladı. Ev içinde konuşmamaya, sorulan sorulara da kısa tek kelimelik cevaplarla geçiştirerek sohbet etmemeye başladı.

  Bahsettiğim 5 yıl öncesi dönem, benim ve kardeşimle yaşıt olan kuzenımın işe başladığı dönemlere rast gelmekte.belki bir ilgisi vardır diye söylüyorum. kardeşim o sıralar işsizdi. sonrasında başarızı bir kaç iş tecrübesi oldu.

  Kendisine doktora gitmesi için yalvarmaıza rağmen ikna edemedik. Acaba önerebileceğiniz başka bir çare varmı. yardımcı olabilirseniz çok sevnirim.

 81. Merhaba yusuf bey
  Son 5 yılda kardeşimin ailesine karşı(Anne, baba ve kardeşi ve diğer yakın akrabalar) Bir öfke hali mevcut ve bunu da kabul etmiyor.
  Bu dönemde zayifladi, ailesiyle konuşmaz oldu.

  Kendisini doktora gitmesi için ikna edemedik. Başka bir yöntem onerirmisiniz.
  Tahmin ettiğiniz bir teşhis varmı.

  Şimdiden teşekkürler

 82. merhaba yusuf abi.Ben 13 yaşında biriyim benim şikayettim annem ben kalktığımdan yatana kadar bana hakaret ve aşırı derecede zoruma gidecek sözler ve davranışlarda bulunuyor beni sürekli dövmekle tehdit edip cezalandırıyor.Ben bişe yapsamda beni mahçup etmek için yer alıyor ve benim psikolojim bozulmak üzere sürekli ağlıyorum ne yapmalıyım.

 83. Mrb benim pisikolojim bozukmu degilmi anlayamadım çok yanlızım deger ve sevgi verdiğim kişiler tarafından çok çok fazla sıkıntılıyım ben hep veririciyim ama hiç karşılığını alamıyorum özellikle kaynanam ve kızlarından çok çekiyorum ben aralarına girmek istiyorum yanlız kalmamwk icin aralarına girincede kaynana ve görümce birlesip cok ezmeye çalışıyorlar. Sürekli ağlamaklıyım.bazen o kadar sıkıntılarım oliyorki kimse sesimi duymasın diye yastığı ağzıma alıp hıçkıra hıçkıra bağırıyorum bana destek olacak hic kimsem yok ne ailem ne arkadaşım ne dostum hiç kimsem yok ne olur yardım edin.iki çocuğum var bundan çok etkileniyorlar kocam desen sıkıntılarımın en büyük sebebi o zaten ölmek istiyorum ama çocuklarıma çok üzülüyorum çünkü onların benden ba§ka kimseleri yok.

 84. Mrb lohusaligi cok kotu gecirdim lohusalikta esimle yasadigim eften puften yada ciddi kavgalar hep aklima geldi iice esimden uzaklastm esime icimde ofke var gecmiyor yardim almak istyrm baska bir ildeyim.nasil yardim alabilirim sizden detaylaro yazar msnz

  • yusufbayalan

   merhaba. online terapi alabilirsiniz. detaylar için 0505 495 4727’den bana ulaşabilirsiniz. görüşmek üzere.

 85. Mrb erkek arkadaşım sürekli çıkıp gidecegini kimsenin onu bulmayacagini ve bizim ilişkimizin sonunun olmadığını söylüyor daha önce de psikolojik destek almış ve kullandı ilaçlar onun cok unutkan olmasına sebep oldu hayattan soğuma yaşamak istememek boş yaşadığını düşünüyor ne yapabiliriz

  • yusufbayalan

   merhaba. erkek arkadaşınız “iyileşmek istiyorsa” tedavi görmeli. size tavsiye, tedavi görürse yanında olmanız, ona destek çıkmanız; ama tedavi olmazsa onu hayatınızdan çıkarmanız.

 86. Merhabalar. Öncelikle belirtmek isterim ki psikolojik destek alıyorum. Sorunlarım var evet. Şöyle ki uzun zamandır hiçbir şikayetim yok. Ama iki gün kadar önce koluma ağrı girdi. Ve kalp krizi belirtileri içinde yer aldığından korktum. İçim huzursuzlandi. Olecegim sanıyorum. Korkuyorum. Ama ölmek istemiyorum. Neden böyle oldu? Geçecek mi ? Yoksa daha mi kötü olacak?

  • yusufbayalan

   merhaba. sizin yaşadığınız bir deneyimin sonrasında ne olacağını hiç kimse bilemez; ancak tahmin edebilir. yaşadığınız şayet panik atak ise, muhtemelen ölmezsiniz. ancak daha sonra tekrar panik atak yaşayabilirsiniz. yaşamasanız bile “ya yaşarsam” endişesi sizi yorar. bu yüzden, önce kalbiniz için muayene olun; şayet sorun yoksa psikolojik destek alın. muhabbetle.

 87. merhabalr hocam. 1 bucuk yillik evliyim. 1 yıl nişanlı kaldik esimi seviyorum ama hicbir zaman anlasamadik. ailesi evimizin içine cok karisiyor. eşim etkileniyor. ne desem yapmıyor cok dağınık hicbir konuda bana yardımcı olmuyor. şimdi birde cocuk istiyor bende bu durumda cocuk yapamiycagmizi evliligimizi oturtmamiz gerektiğini söylüyorum ve aynı zamanda kpss ye hazirlaniyorum. eşimin bu hareketleri yüzünden 2 ayda 15 kilo verdim kilo alamiyorum. geceleri gec yatıyorum sabahları erken kalktigimda oluyor gec te. iyice psikolojim bozuldu hayattan tat alamıyorum evlendigime cok pişmanım. surekli agliyorum cok sinirliyim hicbir seyi kaldiramiyorum .eşim 28 ben 23 yaşındayım.

 88. Rıdvan Krhnlı

  Hayattan hiçbir beklentim yok. Eskiden eve girmezdim son 3 yıldır evden çıkmıyorum. Bazen istesemde hareket etmekte zorlanıyorum. Ruhum bedenden ayrı imiş gibi. Sık sık neden yaşıyorum ki diye düşünüyorum. Özellikle son 1 yıldır sık sık ölme isteğim var. Ve hocam ben son 3 yıldır inancımı da kaybettim. Ironik taraf ise ben din kültürü öğretmenliği okuyorum. Yaşım 22. Her şey üniversiteye gittikten sonra oldu. Insanlardan tiksiniyorum. Kimseyle konuşmak istemiyorum. Ne yapabilirim ? Nedir sorunum sizce hocam ?

 89. Merhaba ben çok takıntı sorunu çok çocuk her şeye sinirlenen gece uykundan sıkıntıyla uyanan çok daralan unutkan halsizlik uykudan kalkkamama ve çok sinirlenince gözüm donuyor

 90. Hocam merhaba, ben tatile gittim 5 ay öncesinde orda klimalardan mıdır bilmiyorum bakteri kaptım ve tatil dönüşü 2 ay boyunca aç kaldım sadece sıvı beslendim katı besinleri yutamadım. Doktora gittik endoskopi oldum mantar varmış bogazımda ve ilaçla biraz tedavi edildi. Asıl önemli problem hocam içimde korku oluştu ya yutamazsam ya boğulursam diye çünkü bir kaç kez soluk boruma kaçmışlığı var ve yerken rahatsızlık çekiyorum bogazımda boguluyor gibi hissediyorum. Doktorlar psikolojik dediler ne yapacagımı bilmiyorum hocam bu gündelik yaşantımı etkiliyor 6-7 kilo verdim ne yapmalıyım hocam dayanamıyorum artık

 91. Merhaba Yusuf Bey,
  Son zamanlarda sorunum olduğunu düşündüğüm bir konu hakkında bilginize ihtiyacım var. Çok fazla rüya görüyorum. Her gece en az iki tane çok etkilendigim ve asla unutmadigim rüyalar görüyorum. Bazı zamanlar geliyor rüyalarımda bağırıyorum ağlıyorum, bazı zamanlar geliyor gördüğüm rüyaları yaşıyorum. Artık psikolojim bozuldu sanki gördüğüm rüyalardan. Gerçekle rüyayı ayırt edemiyorum. O kadar gerçekçi anı anına hatırladığım rüyalar görüyorum ki bazen yaşadım sanıyorum. Benim problemim nedir ne yapmalıyım ?
  Teşekkür ederim.

  • Merhaba. Rüya görmek problem değil, olsa olsa psikolojik dünyanızla ilgili bir işaret olabilir. Bu yüzden rüyalarınızı çalışabileceğiniz bir psikolojik destek alabilirsiniz.

 92. çevremdeki insanların özellikle davranışlarından aşırı rahatsız olduğum aynı ortamı paylaşmaktan bile sıkıntı duyduğum insanların hal ve hareketlerinden şüpheleniyorum ama bu durumun önüne geçemiyorum hep şüphe duyuyorum en ufak hareketlerinden istemediğim halde sürekli onların hal ve hareketlerini gözlüyorum ve çok rahatsız oluyorum.sıkıntı duyuyorum bende bu şüphecilik hastalığa dönüştüğü kanaatindeyim.Etrafımda bazı olaylar döndüğüne kendimi inandırmış durumdayım kendimi rahatlatamıyorumm şüphe duyduğum kişilerden uzak kalmak istiyorum.ne yapmalıyım

  • Merhaba. Bahsettiğiniz durum, hafif düzeyde bir kuşkuculuk ileri düzey bir paranoyaya arasında değişkenlik gösteren bir durum olabilir. Bu yüzden, sorununuzu birtakım tavsiyelerle aşmak yerine profesyonel psikolojik destek almanızı tavsiye ederim.

 93. Hocam iyi geceler,gelecekte ne yapmak istediğim,kendimi tanımlamaya çalıştığım,kendime karşı dürüst olamadığım ve buna benzer konularda sizden profesyonel anlamda destek almak isterim.Saygılar.

  • Yusuf BAYALAN

   Merhaba. Ön görüşme ve randevu için 0505 495 4727’den bana ulaşabilirsiniz. Görüşmek üzere.

 94. Hocam günaydın, benim acil desteğe ihtiyacım var bahis oyunu oynmaktan kendimi alıkoyamadım birkaç yıldır ve daha yeni çocuğum oldu. eşim birşeylerin ters gittiğinin farkına vardı ve haberi yok canıma kıyma noktasına geldim ne olur yardım edin :(((

 95. Hocam günaydın, biraz önce de yazdım ancak bağlantı problemlerinden dolayı gönderemedim galiba. İki yıldır evliyim ve yeni bir çocuğum oldu. ben kendim de futbol bahisleri oynamaktan batmanın eşiğine geldim. Eşim herşeyin ters gittiğini anladı ve bu durumumdan habersiz 🙁 canıma kıyayım diyorum beceremiyorum babasız bir çocuk bırakmak istemiyorum. bırakmak istiyorum herşeyi, yuvamı kurtarmak istiyorum ben bu durumu eşime nasıl açıklayacağım ne olur yardım edin

 96. merhaba destek almak istiyorum

  • Yusuf BAYALAN

   Merhaba. Psikolojik danışmanlık için 0505 495 4727’den bana ulaşabilirsiniz. Görüşmek üzere.

 97. Çok kötüyüm ne olur yardım edin.Bunalımdayım.Hergün ağlıyorum.Aklımı oynatıcam.Ben bşr evlilik yaptım. Maalesef gay çıktı.İmza üzerinde bşr evlilik olduAldatıldım kandırıldım bunalım yaşadım. Daha sonra aracı vasıtasıyla biriyle tanışyım.Bir kere söz atmış bir kerede evlenmiş 6 ay öncede boşanmış. İlk hafta çok iyiydi. Ikinci hafta ise soğuk davranmaya başladı.Yemeğe gittik bana soğuk davranmaya başladı.sebebini soruncada 2 yıllık geçmişim var sana ısınmamı bekleme dedi. Eli titriyor agzından sigara düşmüyordu.Bana da öyle anlatmamıştı.Eşi buna 100.000 masraf yaptırmış. Çocuk istememiş.Annesini babasını istememiş.Ailesine düşkün bir kadın olduğunu.buna hep hakaret ettiklerini söyledi. Bense ona tatmadığı yuva sıcaklığını vereceğimi söyledim.Ama malesef ilk hafta denemiş eşinide unutamayıncada ondan soğuk davranmış.Kalsın deyince kalırsa kalsınddiyor.Kendini çok beğeniyordu.Ayrıldım.Ama iyi niyetimin kurbanı oldum.Beni denemiş meğerse.Bense saf gibi evliliğe hazır biri diye ummuştum onu.Aptal yerine konuldum.Zaten bana hep derdiki az insan çok huzur.Babamı sevmiyorum. Yalnız yaşıyordu zaten yalnız yaşamayı sevdiğini söylerdi.Ailesinin yanından sıkıldığını. Hatta abisine kızdığını çünkü eşiyle abisi geçinemezmiş. Çocuk içinde olsa asla boşanmanın en iyisi olduğunu söylerdi.Çocuk hayali kurdğunda ise oğlumla çapkınlık turuna çıkacağım derdi.Eşini getirir mi getirmez mi bilmiyorum yalnız yaşar mı yaşamaz mı ilgilenmiyorum ama aptal yerine koydu beni kandırdı çok Üzgünüm şuan

  • Yusuf BAYALAN

   Merhaba. Belkide partner tercihleriniz üzerinde uzun uzun kafanızı ve duygunuzu yormanız gerekiyor. “Ben neden bu tür insanları hayatıma alıyorum?” sorusunun zihninizi meşgul etmesini tavsiye ederim. Psikolojik danışmanlık desteği için 0505 495 4727’den bana ulaşabilirsiniz. Muhabbetle.

 98. bende dikkat dağınıklığı var ne yapmalıyım

 99. EMDR tedavisi almak istiyorum. Istanbul Avrupa’da Cumartesi gunleri de gidebilecegim ve tavsiyede bulunabilir misiniz?
  Simdiden tesekkur ederim.
  Saygılarımla

 100. Hocam 2 3 aydir depresyonami girdim bilmiyorum ama herseyden sogudum birzamanlar keyif alarak yaptigim sporu aktiviteleri simdi yapmak istrmiyorum psikiyatri doktoruna gittigimdede doktorum Lustral 50 mg ilaci verdi duzenli olarak kullaniyorum hemen hemen 1 ay oldu ama etkisini gistermedi aksine daha kotu oldum diyebilirim en onemlisi hocam icimdeki huzursuzluk beni rahat ettirmiyo sadece uykumda cok rahatim uyandigim ve yatana kadar benim karimbolgemde huzursuzluksıkıntı var bu ilac iyi gelirmi ne yapmam lazim hocam cok sıkıstırıyo beni

  • Merhaba. İlaçla ilgili sorunlarınızı ilacı yazan hekimle görüşmenizi ve aynı zamanda psikoterapi desteği almanızı tavsiye ederim. Muhabbetle.

 101. Merhaba yusuf bey.ben 28 yasindayim 7 .8 sene once bir tanva atlattim atlattiktan 2 ay sonra surumu kaybettim fiziksel olarak durgunlugu carpinti isteksizlik huzursuzluk uykusuzluk vb olaylar yasadim psikiyatriye gittim ilac yazdi sorunlarim gecti ama her defasinda ilaclari kendi kendime birakinca tekrarladi o yuzden 7 8 sene oldu bu yuzden simdi 6.7 aydir tekrar gidiyorum psikiyatriye ilac kullaniyorum ama hicbir faydasi olmuyor artik son 2.3 gundurde yorumlara bakiyorum ilac kullananlarin ilaclar tamamen ilac sirketlerinin bi oyunuymus ilaclari satmak icin yapiyolarmic yani ilaclar icbirise yaramiyormus bu benim kafami cok karistirdi soylemek istedigim ben ilclari birakmak istiyorum psikoterapi destegi almak istiyorum psikoterapi destegi ile beyin durgunlugu gecermi .bu arada sadece sikayetlerim olarak beyin durgunlugum var o kadar yardimci olabilir misiniz bu konuda bana simdiden cok tesekkur ederim yusuf bey

  • Merhaba Suat Bey. Beyin durgunluğu ifadesi ile tam olarak neyi kastettiğinizi bilmiyorum; ama psikoterapi pek çok psikolojik sorun için işe yarayan bir yöntemdir. Bir psikoterapistle görüşüp durumunuzu değerlendirebilirsiniz. Muhabbetle.

 102. merhaba yusuf bey son zamanlar cok kırıcı oldum cok dgıstım napmam lazım

 103. bılmıyorum hanı bırılerıyle dertlesmek ıstıyorum bazen cok bunalıyorum aglıyorum burda anlatamıyorumkı kendımı cok kotu hıssedıyorum bı kere ıntıhara kalkıstım aklımdan cıkmıyor yasadıklarım

 104. Merhaba Yusuf Bey 2015 yılında dört parmağımı kirmam sonucunda travmatik bir şekilde düştüm ve kötü olaylar yakamı bırakmadı .Yapilan ortopedik ameliyatların gereksiz olmasından tutun doktor hatalarına kadar .Suan kötü haldeyim hayattan zevk almıyorum agrilardan ve uyuyamıyorum depresyona girmiş durumundayım .Ortopedi doktorları çözemiyorlar benim durumum su şekilde çevrenizde uygun sizein önereceğiniz algoloji doktoru hekim arkadaşınız var mi ? Pskoterapi veriyor musun? Ailemle ,sosyal hayatım özel haayatim berbat durumda.Agrilarim parmaklar yanıyor tutuşuyor uyuşuyor kezzap gibi dinlenmeye asla gelemiyorum sürekli hareket etmem gerek ve bu durum beni çok ama çok yoruyor 😭Lütfen yardımcı olur musunuz Yusuf Bey 😞30 defa ameliyat oldum el ayak vb ailem bıktığını tükendiğini demek bu süreç de beni yordu destek görememek 😢Sizden cevabınızı bekleyeceğim çok zor durumdayım .Ne is hayatına atilabildim kendim öğretmen adayıyım ama sağlık problemlerinden 3 yılda olduğum 35 ameliyat beni oldukça yıprattı .

 105. nişanlımın acil yardıma ihtiyacı var sizden ricam bir defa olsun telefondan konuşmanız yüzyüze iletişime geçemez şuanda pomem de eğitim görüyor ama psikolojisi hiç iyi değil lütfen yardımcı olun ücreti ne ise hesaba atabilirim lütfen acil dönüş yapın :(((

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ön Görüşme İçin Arayın!