Psikolojik Danışman Adaylarına Öneriler

Psikolojik danışman olarak, zaman zaman psikoloji, psikolojik danışmanlık gibi bölümlerde okuyan ya da bu bölümlerden yeni mezun olanların sorularına muhatap olmaktayım. Bu sorular genelde “İyi bir psikolojik danışman (psikolog) olmak için neler yapmalıyım?” bağlamında soruluyor. Ben de, hem bu sorulara cevap hem de psikolojik danışman adaylarına ipucu olması amacıyla bu yazıyı kaleme alıyorum. Aşağıda sıralayacağım maddelerin bir kısmı psikolojik danışman olarak, kendi mesleki yaşantımda uygulayıp pozitif etkilerini gördüğüm tutumlar olurken bazıları da pişmanlıklarımın ürünüdür. Başkalarının deneyim ve pişmanlıklarından ders çıkarmayı becerebilenler için bu yazının faydalı olacağını umuyorum.

İşte psikolojik danışmanlık yapmayı düşünenlere önerilerim:

1. Çok okuyun: Psikolojik danışman adayı olarak okumalarınızın merkezinde öncelikle mesleki kuramlar yer alsın. Özellikle öğrencilik sürecinde, karşılaştığınız kuram ve kuramcıları anlama çabanızı, ders materyali dışındaki okumalarınızla güçlendirin. Okurken, baştan savma davranmayın; dünyanın en önemli metnini anlamaya çalışıyor gibi davranın. Notlar tutun, hayret edin, eleştirin, küfredin; ama yazıyı yaşayın. Cesur olun, çünkü öğrencilik hata kaldıran bir süreçtir.

En iyi pratiğin en iyi teoriden geçtiğini hep aklınızda tutun. Teori, meseleye nereden başlayacağınızı tespit etmek için size ışık tutar. Ancak unutmayın ki insan, her teoriyi aşabilen gizemli bir varlıktır. Teorik güven ihtiyacınız ile yaşayan insan arasında uyuşmazlık gördüğünüzde ortaya çıkacak kaygıdan korkmayın. Unutmayın ki, büyük terapi kuramları bu kaygılar aşılmak üzere geliştirildi.

Alan dışı okumaları ihmal etmeyin. Şiir, roman, hikâye, deneme, tarih, sosyoloji, felsefe gibi yazın alanlarından da mümkün oldukça okumaya çalışın. İnsana dair olan her şey okunmaya değer.

2. Blog tutun: İnternet ortamında düşüncelerinizi, yaşadıklarınızı paylaşabileceğiniz bir bloğunuz olsun. Günümüzde bloglar, insanların kendilerini ifade etmek için kullandıkları önemli alanlardır. Blog yazarlığı sayesinde, düşüncelerinizin başkaları tarafından değerlendirilme, eleştirilme şansı yakalar; insanlar tarafından tanınma imkanına kavuşursunuz. Mesleğe atıldığınızda, internet ortamında bulunmanın ne kadar önemli olduğunu daha iyi göreceksiniz. Bu yüzden erken kalkın ve çok yol alın!

Tavsiye Bağlantı: Blog nasıl açılır?

3. Eğitimlere katılın: Mümkün olduğunca çok eğitime katılın; ancak tüm algılarınız açık olsun. Önce anlamaya ve olmaya çalışın, sonra anlatmaya ve oldurmaya.

4. Teorik bir taban oluşturun: Psikolojik danışmanlık temel becerilerinin üstüne mutlaka teorik bir bakış oturtun. Okuduklarınızdan kendinize en yakın olan teorik yaklaşımı iyice öğrenin. Danışanlarınıza, kendi gerçekliklerini ihmal etmeden belirli bir teorik çerçeveden yaklaşmanız son derece önemlidir.

5. Mütevazi olun: Kendinizi hafife almadan, mesleğinize tevazuyla yaklaşın. Psikoterapi, psikolojik danışmanlığın gerçekçi gücü tevazudan geçer diye düşünüyorum. Tevazu, mesleğinizin sınırlarını ve sınırlılıklarını bilmek ve kabullenmektir. Tevazunun olmadığı yerde kibir beslenme alanı bulur ve kibir en büyük insani hastalıklardan biridir.

6. Siyasi olun: Zamane insanının en önemli sorunlarından biri, kendisi dışında olan bitenleri umursamamaktır. Siyasi olmak, bir partiye üye olmakla eş anlamlı değildir. Siyasi olmak, dünyanın gidişatına, memleketin gidişatına, eğitim, aile, hukuk gibi alanlara dönük kaygı duymak ve bir şeyler yapma çabası gütmektir.

7. Kendiniz psikolojik destek alın: Kendi varoluşsal kaygılarınızın, duygularınızın, geçmiş çocukluk ve yetişkinlik travmalarınızın ve aile kökeninden oluşan problemlerinizin farkında olun ve her birinin üzerinde bir uzmanla çalışın. İyi bir terapist / psikolojik danışman olmak öncelikle kendi kişisel hikayemizle ilgili farkındalıklarımız ve bu hikayenin bizim danışanla ilişkilerimizi nasıl etkilediğiyle çok yakından ilgili. Örneğin kendilik değeriyle ilgili sorunlar yaşayan, profesyonel çizgiyi korumakta sıkıntı çeken, hayır diyemeyen, yetersiz hisseden vb. biriyseniz mutlaka psikolojik yardım alın; süpervizyon alıyorsanız süpervizörünüzü bununla ilgili mutlaka bilgilendirin ve seanslarınızı bu bilgi perspektifinde değerlendirmesine yardımcı olun. (Bu madde Psikolojik Danışman Özlem Köse tarafından eklenmiştir. Kendisine çok müteşekkirim.)

Yazıya yorumlarınızla katkı sağlamanız beni mutlu edecektir. Muhabbetle kalın.

“Psikolojik Danışman Adaylarına Öneriler” için 33 cevap

 1. bir psikoloji ogrencisi olarak soylediklerinize harfiyen katiliyorum. cok guzel ozetlemissiniz tebrik ediyorum.. iyi calismalar.

  1. pdr olmayı düşünüyorum fakat hangi derse ne kadr çalışacağımı bilmiyorum 🙁 yardımcı olabilir misiniz ?

 2. Bende yaziyi cok begendim baya yararli bence ben pdr okumak istiyorum ama yani nasil anlatsam kendimi o meslekten baska hicbiyerde hayal bile edemiyorum insallah Allah emeklerimin bütün calisanlarin emeklerinin karsiligini verir ben simdiden biraz hazirlik olsun istiyorum sinavin yaninda su yaz tatilimi birazda kitap okuyarak gecirmek istiyorum ama pdr ile ilgili hem biseyler hakkinda on bilgi sahibi olmus olurum sizce neler okumaliyim en alttan basliyacak olursak ilk onereceginiz kitap ne olur 🙂

 3. bu meslekte alabileceğimiz maaşlar nedir ? Bulundumuz üniversitenin buna bir etkisi varmı yada ikinci öğretimde okursan bir farklılık olurmu? Bu meslekte çıkabileceğimiz en uç nokta nedir ?

  1. merhaba. bu soruların cevaplarını bilmiyorum. okulunuzun rehber öğretmeniyle konuşmanı tavsiye ederim.

 4. Hocam pdr okuyorum, mezun olunca ramda çalışmak istiyorum. Ama hayalimde hem öğrencilerime danışmanlık hizmeti vereceğim hem de onlara sınavlara hazırlık konusunda destek ve bilgilendirme sağlayacağım bir merkez, ofis açmak var. Hangi koşullar altında hem daha aktif bir çalışma sahasında olacağım ramda bununla beraber gençleri eğitim ve sınavlar konusunda bilgilendirebilieceğim ofisi açabilirim, bir de bi sorum daha var uzman psikolojik danışman iki yıl alanında yüksek lisans yapınca olunuyor, bu özel eğitim merkezi, büro vs. açmada etkili olur mu cevaplarsanız sevinirim

  1. merhaba. resmi olarak hem ramda çalışıp hem de kendinize ait ofis açamazsınız bildiğim kadarıyla. gayri resmi olarak olabilir ama. “hangi koşullar altında” ifadesiyle ne demek istediğinizi anlamadım. uzman olmanız sizin için iyi bir şey olur.

 5. hocam bu sene pdr kazandım hep pdr psikoloji alanınra gdip gidip gelim bu bölamü seçtim sizce hangisi daha avantajlı birde pdr bölümünün önünün kapldığınan söz edyorlar sizin düşünçenz nedir kapalrmı

  1. kazandığın bölümün hakkını ver. artık kazandın. zihnini bu sorularla meşgul etme. ortalamanı yüksek tut. lisans bitince yüksek lisansını istediğin alanda yaparsın.

 6. altın değerinde çok güzel tavsiyelerde bulunmuşsunuz, teşekkürler. Pdr 1.sınıf öğrencisiyim blog acma fikri muhteşem gibi görünüyor, kafama çok yattı. Kendimizi somut olarak geliştirebileceğimiz daha farklı şeyler tavsiye edermisiniz?

  1. merhaba mustafa. ben eğitim danışmanlığı yapmıyorum. bu soruyu okuldaki veya dershanedeneki rehberlik servisine sorabilirsin. ya da internetten bakabilirsin.başarılar.

 7. Hocam merhaba, iyi günler… Ben PDR birinci sınıf öğrencisiyim. Üniversiteyi tamamladıktan sonra Klinik Psikoloji üzerine yüksek lisans yapıp hastanelerde psikolog olarak çalışma hayalim var. Sizce bu mantıklı bir yol olurmu ? Sizin bu konuda düşünce ve tavsiyeleriniz nelerdir?
  Hocam ayrıca okumuş olduğum okulun eğitim dili İngilizce. Yabancı dil bilmenin bana işimde pozitif yönde bir artısı olurmu sizce ?

  1. ben ppsikoloji 2.sınıf öğrencisiyim ve yuzde yuz ingilizce okuyorum.öğretmenleriminde ingilizce okumanın bize avantaj sağlayacağını düşünüyor.çüünkü yurtdışından psikoloji makaleleri türkçeye çevrilmesi biraz zaman alıyor bu yüzden ingilizce okumanın ekstra geliri var ayrıca yurtdışında okumak kendini geliştirmek istiyorsanda iyi olabilir

 8. hocam iyi günler ben mezun oldum ve bu süreçten sonra ne yapmalıyım kendimi nasıl geliştirmeliyim hangi eğitimleri almaliyım nereden başlamalıyım bilmiyorum. psikolojik testler veya projektif test eğitimi nasıl alınabilir kullanım sahası bana katacakları nlerdir bu konuda yardımcı olur musunuz?

  1. merhaba asia. sorularının cevabı çok uzun. psikoloji eğitimleri ile ilgili “padem psikoloji” üzerinden araştırma yapabilirsin. onun dışında, ne istediğini, beklentilerini, donanımlarını bilmiyorum. bu yüzden bir şey diyemem. alanında deneyimli birinden bir danışmanlık hizmeti alabilirsin. başarılar.

 9. Merhaba hocam
  Çok bilgilendirici bir yazı yazmış sınız teşekkürler
  Ben bu yıl pdr kazandım ing hazırlık tercih etmeli miyim
  Lütfen cevap verin

  1. merhaba. şayet ingilizcen yoksa, mutlaka ingilizce öğrenmeni tavsiye ederim. ingilizceyi okul dışında öğrenmen de bir alternatif olabilir. okul dışında öğrenemeyeceksen, hazırlık okuman daha iyi olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir