Kategoriler
Genel

Psikolojik Danışman Adaylarına Öneriler

Psikolojik danışman olarak, zaman zaman psikoloji, psikolojik danışmanlık gibi bölümlerde okuyan ya da bu bölümlerden yeni mezun olanların sorularına muhatap olmaktayım. Bu sorular genelde “İyi bir psikolojik danışman (psikolog) olmak için neler yapmalıyım?” bağlamında soruluyor. Ben de, hem bu sorulara cevap hem de psikolojik danışman adaylarına ipucu olması amacıyla bu yazıyı kaleme alıyorum. Aşağıda sıralayacağım maddelerin bir kısmı psikolojik danışman olarak, kendi mesleki yaşantımda uygulayıp pozitif etkilerini gördüğüm tutumlar olurken bazıları da pişmanlıklarımın ürünüdür. Başkalarının deneyim ve pişmanlıklarından ders çıkarmayı becerebilenler için bu yazının faydalı olacağını umuyorum.

Önerilen Yazı: Psikolojik Danışmanlık Nedir?

İşte psikolojik danışmanlık yapmayı düşünenlere önerilerim:

1. Çok okuyun: Psikolojik danışman adayı olarak okumalarınızın merkezinde öncelikle mesleki kuramlar yer alsın. Özellikle öğrencilik sürecinde, karşılaştığınız kuram ve kuramcıları anlama çabanızı, ders materyali dışındaki okumalarınızla güçlendirin. Okurken, baştan savma davranmayın; dünyanın en önemli metnini anlamaya çalışıyor gibi davranın. Notlar tutun, hayret edin, eleştirin, küfredin; ama yazıyı yaşayın. Cesur olun, çünkü öğrencilik hata kaldıran bir süreçtir.

En iyi pratiğin en iyi teoriden geçtiğini hep aklınızda tutun. Teori, meseleye nereden başlayacağınızı tespit etmek için size ışık tutar. Ancak unutmayın ki insan, her teoriyi aşabilen gizemli bir varlıktır. Teorik güven ihtiyacınız ile yaşayan insan arasında uyuşmazlık gördüğünüzde ortaya çıkacak kaygıdan korkmayın. Unutmayın ki, büyük terapi kuramları bu kaygılar aşılmak üzere geliştirildi.

Alan dışı okumaları ihmal etmeyin. Şiir, roman, hikâye, deneme, tarih, sosyoloji, felsefe gibi yazın alanlarından da mümkün oldukça okumaya çalışın. İnsana dair olan her şey okunmaya değer.

2. Blog tutun: İnternet ortamında düşüncelerinizi, yaşadıklarınızı paylaşabileceğiniz bir bloğunuz olsun. Günümüzde bloglar, insanların kendilerini ifade etmek için kullandıkları önemli alanlardır. Blog yazarlığı sayesinde, düşüncelerinizin başkaları tarafından değerlendirilme, eleştirilme şansı yakalar; insanlar tarafından tanınma imkanına kavuşursunuz. Mesleğe atıldığınızda, internet ortamında bulunmanın ne kadar önemli olduğunu daha iyi göreceksiniz. Bu yüzden erken kalkın ve çok yol alın!

Önerilen Yazı: Blog nasıl açılır?

3. Eğitimlere katılın: Mümkün olduğunca çok eğitime katılın; ancak tüm algılarınız açık olsun. Önce anlamaya ve olmaya çalışın, sonra anlatmaya ve oldurmaya.

4. Teorik bir taban oluşturun: Psikolojik danışmanlık temel becerilerinin üstüne mutlaka teorik bir bakış oturtun. Okuduklarınızdan kendinize en yakın olan teorik yaklaşımı iyice öğrenin. Danışanlarınıza, kendi gerçekliklerini ihmal etmeden belirli bir teorik çerçeveden yaklaşmanız son derece önemlidir.

5. Mütevazi olun: Kendinizi hafife almadan, mesleğinize tevazuyla yaklaşın. Psikolojik danışmanlığın gerçekçi gücü tevazudan geçer diye düşünüyorum. Tevazu, mesleğinizin sınırlarını ve sınırlılıklarını bilmek ve kabullenmektir. Tevazunun olmadığı yerde kibir beslenme alanı bulur ve kibir en büyük insani hastalıklardan biridir.

6. Siyasi olun: Zamane insanının en önemli sorunlarından biri, kendisi dışında olan bitenleri umursamamaktır. Siyasi olmak, bir partiye üye olmakla eş anlamlı değildir. Siyasi olmak, dünyanın gidişatına, memleketin gidişatına, eğitim, aile, hukuk gibi alanlara dönük kaygı duymak ve bir şeyler yapma çabası gütmektir.

7. Kendiniz psikolojik destek alın: Kendi varoluşsal kaygılarınızın, duygularınızın, geçmiş çocukluk ve yetişkinlik travmalarınızın ve aile kökeninden oluşan problemlerinizin farkında olun ve her birinin üzerinde bir uzmanla çalışın. İyi bir terapist / psikolojik danışman olmak öncelikle kendi kişisel hikayemizle ilgili farkındalıklarımız ve bu hikayenin bizim danışanla ilişkilerimizi nasıl etkilediğiyle çok yakından ilgili. Örneğin kendilik değeriyle ilgili sorunlar yaşayan, profesyonel çizgiyi korumakta sıkıntı çeken, hayır diyemeyen, yetersiz hisseden vb. biriyseniz mutlaka psikolojik yardım alın; süpervizyon alıyorsanız süpervizörünüzü bununla ilgili mutlaka bilgilendirin ve seanslarınızı bu bilgi perspektifinde değerlendirmesine yardımcı olun. (Bu madde Psikolojik Danışman Özlem Köse tarafından eklenmiştir. Kendisine çok müteşekkirim.)

Yazıya yorumlarınızla katkı sağlamanız beni mutlu edecektir. Muhabbetle kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir