Psikolojik danışma nedir?

Psikolojik danışma literatürüne baktığınızda, kavramın farklı şekillerde tanımlandığını görürsünüz. Söz konusu farklılık, bir yanıyla da, alanın zenginliğini ve çeşitliliğini ifade eder.

Ayrıntılarda kaybolmadan, kendimize Amerikan Psikolojik Danışma Derneği‘nin tanımını referans alabiliriz:

Psikolojik danışma [counseling], çeşitli bireyleri, aileleri ve grupları ruh sağlığı [mental health], zindelik/ sağlık [wellness], eğitim [education] ve kariyer [career] hedeflerine ulaşmaları için güçlendiren profesyonel bir ilişkidir.

https://www.counseling.org/about-us/about-aca/20-20-a-vision-for-the-future-of-counseling/consensus-definition-of-counseling

Söz konusu tanım, derneğe göre temel bir çerçevedir ve ona, belirli bir uzmanlık alanını ve odağı öne çıkarabilecek eklemeler yapılabilir. [Ayrıntılar için şu linke bakabilirsiniz.]

Psikolojik danışman ne demek?

Psikolojik danışman (psychological counseler), psikolojik danışma (psychological counseling) hizmeti sunan profesyonel kişiler için kullanılan bir unvandır. Psikolojik danışmanlar, üniversitelerin ilgili bölümlerinden –Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık– mezun olan, en az lisans diplomasına sahip kişilerdir.

Psikolojik danışman, meslek adı olarak, T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından tespit edilmiş ve onaylanmıştır. Psikolojik Danışman Ulusal Meslek Standardı, 1/11/2017 – 30227 tarih/sayılı resmi gazetede yayımlandı.

Mesleki Yeterlilik Kurumu, Psikolojik Danışman tanımında şu ifadelere yer veriyor: 

Psikolojik Danışman … çocukluktan yaşlılığa değin farklı yaşam dönemlerindeki bireylerin eğitsel, mesleki, kişisel ve sosyal gelişim alanlarında ve uyum konularında yardımcı olmak amacıyla bireyle veya grupla psikolojik danışma ve rehberlik hizmetleri sunan nitelikli kişidir.

Psikolojik danışman psikolog mudur?

Hayır. Psikolojik danışman, üniversitelerin psikolojik danışmanlık bölümlerinden mezun olan, lisanslı (diplomalı) uzmandır. Psikolog ise, üniversitelerin psikoloji bölümlerinden mezun olan uzmandır.

Psikolojik danışman ile psikolog, psikolojik danışmanlık, psikoterapi, aile danışmanlığı vb. uygulamaları açısından ortak bir noktada buluşabilirler. Her iki uzman da, eğitimlerini aldıkları takdirde söz konusu hizmetleri sunabilirler. Farklı bir durum olarak, psikolojik danışman, lisans düzeyinde psikolojik danışmanlık eğitimi almaktadır.

Psikolojik danışman doktor mudur?

Hayır. Bir psikolojik danışman tıp doktoru (hekim) değildir; ilaç reçete edemez. Bununla birlikte, psikolojik danışma alanında akademik çalışma yapan biri akademik anlamda “doktor (PhD)” unvanı alabilir tabii.

Psikolojik danışman ilaç reçete eder mi?

Hayır. İlaç reçete etmek sadece ve sadece hekimlerin (tıp doktorlarının) yetkisindedir. Psikiyatrik ilaçları ise, öncelikli olarak psikiyatristler reçete edebilir. Bazı psikiyatrik ilaçları, diğer branş hekimleri de reçete edebilir.

UYARI: Hekim dışında hiç kimseden (psikolojik danışman da olsa) psikiyatrik ilaç önerisinde bulunmasını talep etmeyiniz; hiç kimsenin ilaç önerisine de itibar etmeyiniz.

Nasıl uzman psikolojik danışman olunur?

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans bölümünden sonra, aynı bölümde yüksek lisans öğrenimi görerek uzman psikolojik danışman olunabilir.

PDR mezunu yer/ofis açabilir mi?

Evet, açabilir. Ben PDR mezunuyum ve şu anda kendi ofisimde psikolojik danışman olarak hizmet veriyorum.

1500284403 vergi numarasıyla, 86.90.14 NACE kodu kapsamında, serbest meslek mensubu olarak çalışıyorum.

Siz de içerikle ilgili düşüncelerinizi benimle paylaşırsanız memnun olurum.

Photo of author

Yusuf Bayalan

Psikolojik Danışman. İstanbul'da kendi ofisinde (yüz yüze ve online), yetişkinlerle, bireysel sorunlar ve ilişki sorunları üzerine çalışıyor. Psikodinamik psikoterapi uyguluyor.

“Psikolojik danışma nedir?” üzerine 2 yorum

  • Merhaba Yasin Bey. Yazıda da belirttiğim gibi (1500284403 vergi numarasıyla, 86.90.14 NACE kodu kapsamında, serbest meslek mensubu olarak çalışıyorum.) söz konusu NACE kodu ile serbest meslek mensubu olarak hizmet verilebiliyor. Söz konusu kodda geçen ifade şöyledir: 86.90.14 – Tıp doktorları dışında yetkili kişilerce sağlanan akıl sağlığı hizmetleri (psikoanalistler, psikologlar, psikoterapistler ve psikolojik danışmanlar tarafından sağlanan hizmetler) (hastane dışı).

   Başarılar dilerim.

   Not: Bu arada, bir psikolojik danışman olduğunuzu tahmin ediyorum; eğer öyle ise, Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği‘ne üye olmanızı -değilseniz tabii- öneriyorum size. Güçlü bir kurumsal çatıya hepimizin ihtiyacı var.

   Cevapla

Yorum yapın