Genel

“Psikolog Arıyorum” Diyenler İçin Öneriler

yusufbayalan.com olarak öncelikli hedeflerimizden biri, psikolojik destek arayışında olanların, psikolog, psikiyatrist gibi psikolojik destek uzmanlarına ulaşmalarını sağlamaktır. Hazırladığımız bu makalede, kendinize bir uzman seçerken, nelere dikkat edebileceğinizi sizinle paylaşmak istiyoruz.

Önerilen Yazı: Psikolojik Destek Nedir?

“Psikolog arıyorum” ifadesi, görebildiğimiz kadarıyla, pek çok kişinin “psikolojik destek uzmanı arıyorum” anlamında kullandığı bir ifadedir. Bunu nereden biliyoruz? psikogram.com ekibinin bir kısmını, biz, psikolojik destek hizmeti sunan uzmanlar oluşturuyoruz; ve “psikolog arıyorum” diyenlerin, çoğu kez başka bir psikolojik yardım uzmanı (psikiyatrist gibi) arayışında olduğunu gözlemliyoruz. Dolayısıyla, okumakta olduğunuz yazı, sadece psikolog arayanlar için değil, psikiyatrist, psikolojik danışman, aile danışmanı gibi, başka psikolojik yardım uzmanı arayışında olanlara da hitap etmektedir.

Psikolojik destek uzmanı arayışındaysanız, aşağıda paylaşacağımız noktaları dikkate almanızı tavsiye ediyoruz.

Sorununuzu ve Beklentinizi Netleştirin

Bir psikolojik yardım uzmanı arayışındaysanız, kendinize soracağınız ilk sorular, “Nasıl bir sorun yaşıyorum?” ve “Psikolojik yardım uzmanından ne bekliyorum?” olabilir.

“Nasıl bir sorun yaşıyorum?” veya “Neyi sorun olarak görüyorum?” sorularına vereceğiniz cevaplar, sorunu, “sizin” nasıl tanımladığınızı ifade eder. Burada, yaşadıklarınızın psikoloji veya psikiyatri literatüründeki karşılığı önemli değildir; önemli olan, kişisel düşünceniz ve tanımlamanızdır. Mesela yaşadığınız şeyin, “Bazen nefes almakta zorlanmak, boğulacakmış gibi hissetmek, öleceğinden endişe etmek, bulunduğunuz ortamdan uzaklaşma isteği duymak.” olduğunu düşünelim. Bu durumda, sorunu tanımlama şekliniz “Panik atağı yaşıyorum.” değil de, “Bazen nefes almakta zorlanıyorum, boğulacakmış gibi hissediyorum, öleceğimden endişe ediyorum. Bulunduğum ortamdan uzaklaşma isteği duyuyorum.” şeklinde olmalıdır. Özetle, sorunu tanımlarken, yaşadığınızın literatürdeki karşılığını değil de, kendi duygu, düşünce ve davranışlarınızı referans almanızı tavsiye ediyoruz.

“Psikolojik yardım uzmanından ne bekliyorum?” sorusu, “sizin ne beklediğinizi” ifade eder, “uzmanın ne yapması gerektiğini veya ne yapabileceğini” değil. Yukarıdaki örnek üzerinden düşünürsek, psikolojik yardım uzmanından çok farklı şeyler bekleyebilirsiniz. Mesela: “Ölüm düşüncesini zihnimden uzaklaştırsın.”, “Bana, yaşadıklarımın psikolojik açıklamasını yapsın.”, “Bana bir ilaç vererek, sorunlarımdan kurtulmamı sağlasın.”, “Psikoterapi desteği ile, yaşadıklarımı anlamama ve onların üstesinden gelmeme yardımcı olsun.” vb. Size tavsiyemiz, beklentileriniz üzerinde düşünmeniz ve onları netleştirmeye çalışmanızdır.

Beklentinize Uygun Uzmanı Seçin

Her psikolojik yardım uzmanı, her konuda hizmet veremez. Aldıkları eğitimler, çalışmak istedikleri konular vb. uzmanları genelde, belirli alanlarda çalışmaya sevk eder. Randevu alacağınız uzmanın, sizin ihtiyaç duyduğunuz alanda çalışıyor olması pek çok açıdan önemlidir.

İlaç tedavisi görmek istediğiniz halde, bir psikologdan randevu alırsanız, görüşmenin sonunda muhtemelen hayal kırıklığına uğrarsınız. Aynı şekilde sadece bireysel terapi hizmeti sunan bir psikologdan evlilik danışmanlığı için randevu alırsanız da beklediğinizi bulamazsınız.

Hatalı uzman seçimi, zaman, para ve enerji kaybına yol açabilir.

Uzmanla Bir Ön Görüşme Yapın

Yukarıda dile getirilen, olası sorunları önlemenin bir yolu, görüşmek istediğiniz uzmanla bir ön görüşme gerçekleştirmek olabilir. Ön görüşmeyi, bir terapi seansı olarak düşünmeyin; ön görüşme daha çok, sorunlarınızı ve beklentilerinizi dile getirdiğiniz, uzmanın da sizin için yapabileceklerini sizinle paylaştığı bir görüşmedir. Ön görüşmede şu tarz sorular ele alınabilir:

  • Nasıl bir sorun yaşıyorsunuz ve psikolojik yardım uzmanından ne bekliyorsunuz?
  • Seans süresi ve ücreti ne kadardır?
  • Görüşme sıklığı nedir?
  • Uzmanın eğitimi ve deneyimi nedir?
  • Uzman, psikolojik yardım sürecinde hangi yöntemi (bilişsel davranışçı terapi, aktarım odaklı terapi vb.) kullanıyor?
  • Seans yapılandırması nasıldır? Mesela, “Seansınıza geç kalırsanız ne olur?”, “Seansınıza gitmezseniz ne olur?” gibi sorular ele alınabilir.

Bazı uzman ve kurumlar bir ön görüşme yapmıyorlar; çalışma sistemlerinde bu yok. Ancak biz, psikolojik yardım uzmanıyla yapacağınız bir ön görüşmenin, sizin için işlevsel olabileceğini düşünüyoruz.

Ön görüşme yapan uzmanlar, farklı iletişim yollarını tercih edebiliyorlar. Bazıları, yüz yüze görüşürken, bazıları telefon veya whatsapp gibi programlar üzerinden görüşebiliyorlar.

Uzmanın Adresine Dikkat Edin

Psikolojik destek için, uzmanınızla düzenli görüşmeniz gerekebilir. Söz konusu görüşmelerin sıklığı, haftada bir kez, haftada iki kez vb. olacak şekilde değişiklik gösterebilir. Bu durumda, ulaşımı sizin için kolay bir yerden uzman seçmenizi tavsiye ediyoruz. Ulaşım meselesi, özellikle İstanbul gibi şehirlerde ciddi bir sorun olabiliyor.

Ekonomik Durumunuzu Dikkate Alın

Psikolojik destek uzmanı seçerken, ödeyeceğiniz ücreti de hesaba katmanızı tavsiye ediyoruz. Bazıları, kendilerini kötü hissettikleri bir dönemde, “ne olursa olsun” düşüncesiyle terapiye başlıyorlar; fakat zaman sonra ekonomik olarak zor durumda kalıp, terapiyi bırakabiliyorlar. Böylesi bir durumu yaşamamak için, sizin açınızdan makul bir ücretle çalışan bir uzmanı tercih edebilirsiniz. Ödeyeceğiniz ücretle alacağınız hizmetin kalitesi doğru orantılı olmayabilir; yani, ödeyeceğiniz ücret arttıkça elde edeceğiniz fayda artmayabilir.

“Psikolog arıyorum” diyenler için paylaştığımız öneriler, umarız işinize yarar. Siz de konuyla ilgili düşüncelerinizi, yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Editoryal İçerik

Psk. Danışman Yusuf Bayalan veya sitenin diğer yazarları tarafından yazılmayan, başka kaynaklardan alınıp sitede paylaşılan içerikler Editoryal İçerik pofiliyle paylaşılmaktadır. İçeriğin yazarı ve/ya kaynağı, içerikte belirtilmektedir. Ön görüşme ve randevu için Gsm: 0505 495 4727

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonRandevu İçin Tıklayın
Kapalı
Kapalı