Kategoriler
Genel

Panik Atak Tedavisinde Yüz Yüze veya Online Psikolojik Destek

Panik Atak Tedavisine odaklı bu yazıda şu sorulara cevap vermeye çalışacağım: “Panik atak tedavisi mümkün müdür?”, “Panik atak tedavisi evde gerçekleşir mi?”, “Panik atak tedavisi için hangi yöntemler kullanılabilir?” vb.

Panik Atak Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Farmakolojik tedavi yöntemi: İlaç tedavisi demektir. Bu tedaviyi sadece tıp doktorları yani hekimler yapabilir. Hekim dışında herhangi birinin (psikolog bile olsa) önerisiyle ilaç kullanılmaz. İlaç tedavisi için, öncelikle bir psikiyatriste başvurursunuz. O şikayetinizi dinler ve yaşadığınız durumun panik atak olduğunu düşünürse size ona uygun ilaç reçete eder. İdeal olarak hekiminiz, yaşadığınız sorunla ilgili size bir bilgilendirmede bulunur. Kullanacağınız ilaçların etki mekanizmasını açıklar. İlaçların yan etkileri hakkında sizi bilgilendirir. Daha sonrası için, kontrole gitmenizi talep eder sizden. Ataklarınız ortadan kalkana kadar tedaviniz devam eder.

Psikoterapi yöntemi: Psikoterapi, psikolojik sorunların ilaç ve cerrahi müdahale olmadan, temel olarak konuşma yöntemiyle ortadan kaldırılması demektir. Psikoterapi, ilaç tedavisinden çok farklı bir süreçtir. İlaç tedavisinde daha aktif olan hekim iken, psikoterapi de siz daha aktif bir konumda olursunuz.

Panik Atak Tedavisi Yöntemi Olarak Psikoterapi

Panik atak tedavisinde en etkili psikoterapi yöntemlerinden biri bilişsel davranışçı terapidir. Bilişsel davranışçı terapi sürecinde ne olduğunu kısaca şu şekilde ifade edebiliriz:

  • Değerlendirme: Terapi desteği alacağınız uzman, öncelikle yaşadığınız durumu değerlendirecek. “Tam olarak” ne yaşadığınızı anlamaya ve size de anlatmaya çalışacak. Panik atak sürecinde hissettiğiniz duyguları, aklınızdan geçen düşünceleri, sergilediğiniz davranışları, bedeninizde olup bitenleri etraflıca değerlendirecek.
  • Psiko-Eğitim: Psiko-eğitim, sahip olduğunuz panik atak yaşantısıyla ilgili size verilen psikolojik eğitimi ifade eder. Panik atağın psikolojik ve bedensel dinamiği size anlatılır.
  • Terapötik müdahale: Sorununuzun ortadan kalkması için kullanılan teknikleri ifade eder. Söz konusu teknikler çok çeşitli olacaktır. Ancak genel olarak, duygularınızı fark etme ve yönetme, düşünceleriniz fark etme ve değiştirme, davranışlarınızı fark etme ve değiştirme, bedensel tepkilerinizi fark etme ve kontrol etme odaklı teknikler kullanılacaktır.

Panik atak tedavisi yöntemleri için tercih ne olmalı?

Panik atak tedavisi için “ya o, ya o” şeklinde bir yaklaşım doğru değildir. Her iki tedavi şeklinin de kendine has avantajları ve dezavantajları söz konusu olabilir. Mesela ilaç tedavisinin kısa sürede etki ve düşük maliyet gibi avantajları varken, bilişsel davranışçı terapinin farkındalık ve nüksetmeyi önleme gibi avantajları söz konusu olabilir.

Literatürde önerilen, tedavinin şeklinin, panik atak yaşayan kişinin durumuna göre belirlenmesidir. Pek çok psikiyatrist artık, ilaç tedavisinin yanında psikoterapiyi de ya uyguluyor ya da hastasına öneriyor. Özel durumlar dışında benim de önerebileceğim, ikisinin birlikte uygulanmasıdır. Muhabbetle.

Yazar Yusuf Bayalan

Psikolojik Danışman. KATÜ Psikolojik Danışmanlık mezunu. Bilişsel-Davranışçı Terapi, Şema Terapi ve Dinamik Terapi eğitimi aldı. Yetişkinlerle, psikolojik danışma ve ilişki danışmanlığı alanında çalışıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir