Genel

Panik Atak Tedavisi Evde Nasıl Olur?

Panik Atak Tedavisi Yöntemleri Nelerdir?

Farmakolojik tedavi yöntemi: İlaç tedavisi demektir. Bu tedaviyi sadece tıp doktorları yani hekimler yapabilir. Hekim dışında herhangi birinin (psikolog bile olsa) önerisiyle ilaç kullanılmaz. İlaç tedavisi için, öncelikle bir psikiyatriste başvurursunuz. O şikayetinizi dinler ve yaşadığınız durumun panik atak olduğunu düşünürse size ona uygun ilaç reçete eder. İdeal olarak hekiminiz, yaşadığınız sorunla ilgili size bir bilgilendirmede bulunur. Kullanacağınız ilaçların etki mekanizmasını açıklar. İlaçların yan etkileri hakkında sizi bilgilendirir. Daha sonrası için, kontrole gitmenizi talep eder sizden. Ataklarınız ortadan kalkana kadar tedaviniz devam eder.

Psikoterapi yöntemi: Psikoterapi, psikolojik sorunların ilaç ve cerrahi müdahale olmadan, temel olarak konuşma yöntemiyle ortadan kaldırılması demektir. Psikoterapi, ilaç tedavisinden çok farklı bir süreçtir. İlaç tedavisinde daha aktif olan hekim iken, psikoterapi de siz daha aktif bir konumda olursunuz.

Önerilen Yazı: Psikoterapi Nedir, Nasıl Uygulanır?

Panik Atak Tedavisi Yöntemi Olarak Psikoterapi

Panik atak tedavisinde en etkili psikoterapi yöntemlerinden biri bilişsel davranışçı terapidir. Bilişsel davranışçı terapi sürecinde ne olduğunu kısaca şu şekilde ifade edebiliriz:

Değerlendirme: Terapi desteği alacağınız uzman, öncelikle yaşadığınız durumu değerlendirecek. “Tam olarak” ne yaşadığınızı anlamaya ve size de anlatmaya çalışacak. Panik atak sürecinde hissettiğiniz duyguları, aklınızdan geçen düşünceleri, sergilediğiniz davranışları, bedeninizde olup bitenleri etraflıca değerlendirecek.

Psiko-Eğitim: Psiko-eğitim, sahip olduğunuz panik atak yaşantısıyla ilgili size verilen psikolojik eğitimi ifade eder. Panik atağın psikolojik ve bedensel dinamiği size anlatılır.

Terapötik müdahale: Sorununuzun ortadan kalkması için kullanılan teknikleri ifade eder. Söz konusu teknikler çok çeşitli olacaktır. Ancak genel olarak, duygularınızı fark etme ve yönetme, düşünceleriniz fark etme ve değiştirme, davranışlarınızı fark etme ve değiştirme, bedensel tepkilerinizi fark etme ve kontrol etme odaklı teknikler kullanılacaktır.

Panik atak tedavisi yöntemleri için tercih ne olmalı?

Panik atak tedavisi için “ya o, ya o” şeklinde bir yaklaşım doğru değildir. Her iki tedavi şeklinin de kendine has avantajları ve dezavantajları söz konusu olabilir. Mesela ilaç tedavisinin kısa sürede etki ve düşük maliyet gibi avantajları varken, bilişsel davranışçı terapinin farkındalık ve nüksetmeyi önleme gibi avantajları söz konusu olabilir.

Literatürde önerilen, tedavinin şeklinin, panik atak yaşayan kişinin durumuna göre belirlenmesidir. Pek çok psikiyatrist artık, ilaç tedavisinin yanında psikoterapiyi de ya uyguluyor ya da hastasına öneriyor. Özel durumlar dışında benim de önerebileceğim, ikisinin birlikte uygulanmasıdır. Muhabbetle.

Psk. Danışman Yusuf Bayalan

Psikolojik Danışman ve İlişki Danışmanı. Yetişkinlerle çalışıyor. İstanbul, Bakırköy ve Beylikdüzü'nde yüz yüze, Skype gibi programlar üzerinden de online terapi hizmeti sunuyor. Gsm: 0505 495 4727

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Call Now ButtonRandevu İçin Tıklayın
Kapalı
Kapalı