Kategoriler
Anormal Psikoloji

Panik Atak Neden Olur?

Panik atak, herhangi bir tehlikeyle karşılaşmamanıza rağmen, şiddetli korku duymanız, kalp krizi geçireceğinizi düşünmeniz ve bununla beraber ölüm korkusunun gelmesiyle kendini göstermektedir. Panik atak yaşamak kişi için korkutucu ve içinden çıkılamaz bir durumdur. Panik ataklarınız sonrasında sürekli olarak pank atak yaşayacağına dair korkular da panik bozukluk durumunu oluşturur. Bu durum hayat kalitenizi büyük ölçüde etkiler. Sosyal hayatınızı sürekli temkinli bir şekilde geçirebilir ve ilişkilerinizde problemler yaşayabilirsiniz. Panik atak, dünya çapında yapılan araştırmalara göre, insan hayatında en az bir kere karşılaşılan bir durumdur. Ancak bu devamlı bir şekilde hayatınızı etkiliyorsa ortada bir sorun var demektir.

Panik atağın belirtileri nelerdir?

Panik atak sırasında kişinin aşağı yukarı şu belirtileri yaşadığından söz edebiliriz:

 • Şiddetli ölüm korkusu
 • Vücut sıcaklığının artması ve terlemek
 • Nefes alamama hissi
 • Mide bulantısı
 • Göğüste ağrı
 • Baş dönmesi
 • Kalp atış hızının artması
 • Kontrol kaybı
 • Karın krampları
 • Depersonalizasyon
 • Derealizasyon

Görüldüğü üzere panik atak sırasında oldukça şiddetli semptomlar yaşamaktasınız. Kişi bu belirtiler ile beraber kendini büyük bir çaresizliğin içinde bulmaktadır.

Panik Atak Neden Olur?

Panik atağın neden ortaya çıktığı hakkında, araştırmacılar kesin bir yanıt verememektedir. Ancak aşağıda sayılan faktörlerin, panik atağın oluşumunda önemli bir payının olabileceğini söyleyebiliriz.
Hayatınızda büyük stres deneyimleri yaşamanız panik atak geçirmenizin nedenlerinden biri olabilir. Stresli yaşam deneyimleri, bedeninize karşı duyarlılığı arttırmakta ve sizi olumsuz anlamda etkileyecek duyguları ortaya çıkarabilmektedir.

Genetik faktörler de bu soruna yatkınlığınızı arttırmaktadır. Eğer aile geçmişinde bu sorunu yaşayan kişiler varsa, bu durum panik atak geçirmenize bir temel oluşturabilmektedir.

Bir diğer neden olarak da her insanın doğasında bulunan savaş-kaç tepkisinin, panik atağa bir temel hazırladığını söyleyebiliriz. Savaş-kaç tepkisini kısaca özetleyecek olursak; Geçmişten bugüne insanlar hayatta kalmak için savaş-kaç tepkisine ihtiyaç duymuştur. Örneğin yırtıcı bir hayvan gören insan, hayatta kalmak amacıyla biyolojik olarak o anda solunum ve kalp atışının hızlanmasıyla bir tepki için hazırlanır. Daha Sonrasında savaşmaya ya da kaçmaya karar verir. Ancak bakıyoruz ki panik atak yaşayan bir kişi, söz ettiğimiz savaş ya da kaç tepkisinin aynısını hiçbir şey olmadan yaşamaktadır.

Sevilen bir yakının kaybı ya da ciddi bir hastalık geçirmesi kişide panik atak semptomlarının gözükmesine neden olabilir.

Cinsel istismar, şiddet, ciddi bir kaza veya doğal afet gibi travmatik bir olayın yaşanması, yine kişide kendini panik atak gibi sorunlarla kendini gösterebilir.

Aynı zamanda gün içinde aşırı kahve ve sigara tüketimi, kafeinin ve nikotinin uyarıcı etkisi nedeniyle çarpıntı gibi bir durumla karşılaşılmasına neden olabilmektedir. Daha önce belirtilerde söylediğimiz kalp atış hızında artış gibi nedenler kişinin yanlış anlaması ve kalp krizi geçiriyormuş gibi hissetmesi sonucu panik atak boyutunu alabilmektedir. Bu nedenle panik atak yaşayan kişilerin kahve ve sigara kullanım miktarını azaltmaları önem taşımaktadır.

Panik Atak Tedavisi İçin Neler Yapılabilir?

Öncelikle Panik Atağın tedavi edilebilir olduğunu ve bu sorunu sadece sizin yaşamadığınızı, yani yalnız olmadığınızı unutmamalısınız. Bir psikoterapi çeşidi olan Bilişsel Davranışçı Terapi panik atak tedavisinde kullanılan etkin bir yöntemdir. Bu terapi çeşidi ile amaçlanan temel şey, sizin kendi deneyimleriniz aracılığıyla aslında panik anında yaşadığınız belirtilerin gerçek olmadığını öğrenmektir. Bunun yanında panik anındaki durumunuzu güvenli, tekrarlayan metodlarla ve aşama aşama olmak üzere yeniden yapılandırılması amaçlanmaktadır. Tedavi sırasında panik atak sırasında yaşadığınız belirtilerin zamanla azalmaya başladığını göreceksiniz. Aynı zamanda etkin bir psikoterapi programının yanı sıra psikiyatristinizin önereceği bir ilacın kullanımı, tedaviniz için uygun görülebilmektedir.

Özetle panik atak öncesinde ve panik anında hayatınızı etkileyen sorunlardan kurtulabilirsiniz. Unutmayın ki panik atak ve panik bozukluk tedavi edilebilen bir sorundur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir