Çarşamba , Nisan 25 2018
Ana Sayfa / Genel / Panik Atak İçin Hangi Doktora (Bölüme) Gidilir?

Panik Atak İçin Hangi Doktora (Bölüme) Gidilir?

Bu yazıda, şu soruların cevaplarını bulabilirsiniz:

 • Panik atak için hangi bölüme gidilmeli?
 • Panik atak için hangi doktora gitmeliyim?
 • Panik atağa hangi bölüm bakar?
 • Panik atak doktoru kimdir?
 • Panik atak için nereye gidilir?

Hayatınızın herhangi bir döneminde, herhangi bir anda panik atak yaşayabilirsiniz. Panik atak yaşadığınızda ilk vereceğiniz tepki muhtemelen, “Ne oluyor bana?” şeklinde olacaktır. Psikolojik bozukluklara karşı özel bir merakınız yoksa, veya herhangi bir şekilde panik atak hakkında bilgi sahibi değilseniz, panik atağın kendi sıkıntısının yanında, yaşadığınız şeyin ne olduğunu bilememenin de huzursuzluğunu yaşayacaksınız.

Tavsiye Bağlantı: Panik Atak Nedir?

Panik atak geçirenlerin önemli bir kısmı, öncelikle kardiyolojik bir sorundan şüphe derler. “Acaba kalp krizi mi geçiriyorum?” diye endişelenirler, ve bir kardiyoloğa başvururlar. Bazıları da (birilerine sorarak, internete bakarak vb.) bir araştırma sürecine girerler. Araştırma sonucunda, yaşadıklar deneyimin panik atak olabileceğine kanaat getirirler. Panik atak yaşandığına dair kanaat hasıl olduktan sonra, yeni bir soru gündeme gelir: Peki, hangi doktora gidilmeli?

Panik Atak İçin Hangi Doktora Gidilir?

Öncelikle, yaşadığınız şeyin kalbinizle alakalı bir sorun olup olmadığını netleştirmek için, bir hastanenin kardiyoloji bölümüne veya bir kardiyoloğa (kalp doktoruna) gitmenizi tavsiye ederim. Kardiyolojik muayene sonucunda hekiminiz size muhtemelen, “Kalbinizde bir sorun yok. Yaşadıklarınız psikolojik olabilir. Bu yüzden psikiyatrik destek almanızı tavsiye ederim.” şeklinde bir cevap verecektir. Kalbinizde bir sorun varsa zaten müdahale edecektir. Bu durumda konu panik atak değildir.

Yaşadığınız deneyimin psikolojik bir müdahale gerektirdiği artık daha net ortaya çıktı. Peki bu durumdaki olasılıklarınız nelerdir?

Psikoloji açısından bakıldığında, panik atak için 3 temel müdahale yöntemi söz konusudur:

1- Farmakolojik müdahale (İlaç tedavisi): İlaç tedavisini sadece ve sadece hekimler (tıp doktorları) uygulayabilir. Hekimler arasında da ruhsal bozukluklar için ihtisas gören (özel eğitim alan) psikiyatristler size yardımcı olabilecek kişilerdir. Peki bir psikiyatriste nasıl ulaşabilirsiniz?

Psikiyatristler öncelikle hastanelerde (devler hastaneleri veya özel hastaneler) çalışabilirler. Hastanelerde psikiyatristlerden randevu alabileceğiniz bölüm ise, psikiyatri klinikleridir. Bir hastaneye başvurmadan önce, hastanenin psikiyatri kliniğinin olup olmadığını öğrenmenizi tavsiye ederim.

İkinci olarak psikiyatristler, özel psikiyatri kliniklerinde çalışabilirler. Klinikler, tam teşekküllü bir hastane kadar geniş bir alanda değil, belirili bir alanda hizmet veren sağlık kuruluşlarıdır. Bu tür yerlerde, birden çok psikiyatrist ve klinik psikolog birlikte çalışabilir.

Üçüncü olarak, psikiyatristlerin kendi muayenehaneleri (klinikleri) olabilir. Psikiyatristler kendi merkezlerinde çalışabilirler.

2- Psikoterapi: Psikoterapi, ilaç tedavisi veya cerrahi müdahale olmadan psikolojik bozukluklara müdahale eden, konuşmayı merkeze alan bir yöntemdir. Her konuşma psikoterapi değildir. Psikoterapinin kendine özgü yöntem ve teknikleri söz konusudur. Panik atak için, ilaç tedavisi almadan sadece psikoterapi desteği de alabilirsiniz.

Peki, psikoterapiyi kimler uygulayabilir?

Psikoterapi özel yetkinlik gerektiren bir uygulamadır. Psikoterapi eğitimi alması kaydıyla, bir psikiyatrist (her psikiyatrist psikoterapi eğitimi almamış olabilir), psikolog, psikolojik danışman, sosyal hizmet uzmanı ve psikiyatrik hemşire psikoterapi desteği uygulayabilir.

Psikoterapi, hastanelerde, özel psikiyatri kliniklerinde, psikoterapi ve psikolojik danışma merkezlerinde uygulanabilir.

3- İlk iki yöntemin kombinasyonu (birlikte uygulanması): Panik atak için, İlaç tedavisinin ve psikoterapinin birlikte uygulanması da söz konusu olabilir. Bu durumda da iki olasılıktan bahsedilebilir:

1- Size ilaç tedavisi uygulayan psikiyatrist aynı zamanda size psikoterapi desteği de sunabilir. Bu durumda psikiyatristiniz, ilacınızı takip ettiği gibi özel psikoterapi seansları da gerçekleştirir sizinle.

2- İlacınızı reçete eden hekim size psikoterapi desteği sunamaz veya sunmazsa, sizi psikoterapi için bir başka uzmana (genelde yanında çalışan psikologlara) yönlendirebilir. Bu durumda da ilaç tedavinizlei psikoterapi desteğinizi ayrı kişilerden almış olursunuz.

Panik Atak İçin Hangi Yöntemi Tercih Etmeli?

Bu sorunun cevabını vermek çok kolay değil. Bazı durumlarda (panik atakla birlikte başka bozuklukların da görüldüğü durumlarda mesela), mutlaka ilaç tedavisi gerekebilir. Bu durumda “Ben ilaç kullanmak istemiyorum.” yaklaşımı çok işinize yaramayabilir. Bununla birlikte, psikoloji literatüründe, her uygulamanın da işlevsel olduğundan bahsedilebiliyor. Bu konuyu düşünürken “Her hasta özeldir.” prensibini göz önünde bulundurmalıyız.

İlaç tedavisinin en önemli avantajları, nispeten daha kısa sürede etkisini gösterebilmesi, ekonomik olarak ve zaman açısından da daha düşük maliyet olabilir. İlaç tedavisinin dezavantajları ise, kullanılacak ilaçların yan etkileri ve ilacı bıraktıktan sonra panik atağın nüksetme (tekrar ortaya çıkma) olasılığının yüksek olmasıdır. Bununla birlikte, sadece ilaç tedavisi size bir içgörü ve farkındalık yaratmaz. Yani, sadece ilaç tedavisi ile, panik atağı neden yaşadığınıza dair, tekrar yaşarsanız onunla nasıl başa çıkacağınıza dair bir pencere açamazsınız zihninizde.

Psikoterapi nispeten uzun soluklu ve maliyetli bir süreçtir. Bununla birlikte, psikoterapi, hem panik atakla başa çıkmanızda size yardımcı olabilir, hem de kendinizi tanımanıza ve değiştirmenize yardımcı olabilir. Bazı araştırmalar, nüksetme (panik atağın tekrar yaşanması) açısından sadece psikoterapinin, sadece ilaç tedavisine göre daha etkili olduğunu göstermiştir.

Umarım , “Panik atak için hangi doktora gitmeliyim?” sorusuna dair zihninizde bir cevap oluşmuştur. Konuyla ilgili sorularınızı yazının yorum kısmından benimle paylaşabilirsiniz. Muhabbetle.

Bu da Var!

Popüler Psikoloji’de Yeni Bir Soluk

Psikoloji sosyal bir bilim. Peki, sosyal hayatın içinde yeterince ve doğru şekilde yer alabiliyor muydu? …

14 yorum

 1. Merhaba efendim bende panik atak olduğunu düşünüyorum kısaca neden lerini anlatıyim psikolojik mi değil mi siz karar verin benim hastane fobim var yani hastaneye gidecegim de elim ayağım buz kesiyor kalbim çok hızlı bi şekilde atıyo aşırı heyecAn yapıyorum sadece bu değil aslında veli toplantisina giderken örneğin bi iş görüşmesine bile giderken panik tutuyo beni kalbim yerinden çıkacakmış gibi atıyo sizce bu nedir.

  • Merhaba. Bahsettiğiniz deneyimler panik atağı çağrıştırıyor; ancak panik atak bir belirti (semptom) olarak düşünülmelidir. Panik atak, sosyal kaygı bozukluğu, panik bozukluğu, yaygın anksiyete bozukluğu, özgül fobi gibi pek çok bozukluğa işaret edebilir. (Benim ilk intibam Sosyal Kaygı Bozukluğu oldu. Tıklayın: https://yusufbayalan.com/sosyal-fobi-nedir/) Dolayısıyla, yaşadıklarınızın etraflıca değerlendirilip netleştrilmesi gerekir. Muhabbetle.

   • Sanırım bendeki sosyal fobi okudum bana bı çoğu uyuyo ama kendi kendime aşmaya çalışıyorum bazılarını ama tabi asamadigim durumlarda dediğim gibi bi panik hali oluyor bunun için kimden destek almam gerekiyo bi psikolog à mi gitmem gerwkir yoksa öncelikle bi kardiyoloji ye mi gitmem lazım yardımlarınız için ayrıca teşekkür ederim

 2. Bana da panik atak teshisi konulmustu.kalp agrisindan ziyade beynimle alakali sorun yaşıyorum.disari çıkarken korkuyorum.budami atak acaba.piskologmu yada piskiyatriyemi gitmeli

  • Yusuf BAYALAN

   Merhaba. Yaşadıklarınız panik atak olabilir. Nereye gidebileciğinizin cevabı olarak bu yorum yaptığınız yazıyı yazdım. Benden destek almak isterseniz 0505 495 4727’den arayabilirsiniz. Muhabbetle.

 3. Merhaba kapalı alanda kaldıgım zaman metrobüs tren bindigim zamanlarda kalbım hızlı carpıor nefessız kalıp ölcekmısım gıbı korkuyorum agrı kesıcı hap bıle kullanamıorum ya ölürsem die endiselenıyorum yurt dısı ucmam gerekıyor ucak kapalı oldugu ıcın hawasız kalırsam ya düserse ya kapı acılmaz burda kalırsam die korkularım oluyor benım ne yapmam gerekıyor ppsıkyatrıse mı pskologamı gıtmem gerek

  • Merhaba. Yorum yaptığınız yazı, sorunuzun cevabıyla ilgili. Sorunuzun cevabına dair yazıdan anladığınızı benimle paylaşırsanız yardımcı olmaya çalışırım. Muhabbetle.

 4. Bana yardımcı olurmusunuz sakinlestırıcı haplar benı uyutsun beynımı uyustursun uyutsun iştah acsın istemıyorum bu selılde de yasamak benım ıcın cok zor her an ölüm korkusu

 5. Merhaba oğlum 9yasına, nefes alamama üşüme korku kalp ağrısı ile Dr gittik yapılan testlerde bi kalp rahatsızlığı çıkmadı.ben ona kı zdığımda yada arkadaşları ile arasında bi sorun olduğunda şikayetleri artıyor.panik atak olabilrmi

 6. Merhaba bende hastaneye gidince is görüşmesi v.s gidince kalbimde çarpıntı oluyor.. Bi de biriyle tartışma esnasinda ellerim ayaklarım vücudum titremeye basliyor mide bulantisi baş dönmesi panik atak olabilir mi ne yapmam gerek?

  • Yusuf BAYALAN

   Merhaba. Evet, panik atak yaşıyor olabilirsiniz. Yazıdaki açıklamalar size rehberlik edebilir.

 7. Merhaba ben altı ay önce beni fazlasıyla sarsan oldukça kilo kaybı yaşatan uykumu ve yeme alışkanlığımı bozan fazlaca üzülmeme neden olan bir olay yaşadım. Bu olayın etkisini üç ay boyunca taşıdım ve üç ayın sonunda kalp sıkışması nefes alma bozukluğu gibi şikayetlerle acile gittim.Beni üzen bir şeyin olup olmadığını sorup psikiyatriye yönlendirdiler.Fakat ben uzun ilaç tedavisini istemediğim için gitmedim.Güçlü olduğumu düşünerek kendi başıma halledebileceğim bir sorun olduğunu düşündüm ve daha sonra bilinçli bir şekilde yaklaşıp bir daha benzer bir sorun yaşamadım.Bir ay önce bu olayla ilgili ufak bir şey daha yaşadım ve bir anda yemeyi bıraktım, yemek görmeye bile tahammülüm yoktu açlıktan kıvranmama rağmen.Daha sonra yine acile gitmek durumunda kaldım mide bulantısıyla beraber baş dönmesi de esastı.Yaşadığım şeyin psikolojik bişey olduğunun farkındayım ama hiç alakası olmayan çeşitli sesler duyunca kalp atışım değişiyor ve vücudum anlatamadığım bir havaya bürünüyor.Bunu çok sık yaşamıyorum ama ciddi bir şey mi acaba gidip antidepresan tedavisini kabul etmeli miyim bimiyorum. Bana yol gösterebilir misiniz ben gerçekten kendimi hiç hissetmediğim kadar garip hiisediyorum.

  • Merhaba. Yaşadıklarınızın tıbbi karşılığını merak ediyorsanız bir psikiyatrist ile görüşebilirsiniz. Onun rehberliğinde ilaç tedavisi ve psikoterapi desteği alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ön Görüşme İçin Arayın!