Pazar , Temmuz 15 2018
Ana Sayfa / Anormal Psikoloji / Obsesyon Nedir? Obsesyon Ne Demek?

Obsesyon Nedir? Obsesyon Ne Demek?

Obsesyon kelimesinin Türkçe karşılığı saplantıdır.

Saplantı, yineleyici, ısrarlı, anksiyeteye (sıkıntıya, bunaltıya) neden olan ve istenmeden gelen (intrusive), benliğe yabancı (ego distonik) düşünce, dürtü ya da imajlar (düşlem, hayal, zihinsel resim)için kullanılan bir kavramdır.

Obsesyon için günlük dilde şüphe, evham, kuşku gibi kelimeler kullanılır. “Ya kapıyı açık unuttuysam?”, “Acaba elime mikrop bulaştı mı?” vb. düşünceler obsesyonlara örnek olarak gösterilebilir.

Obsesyonlar üç temel şekilde yaşanırlar:

 • Obsesif düşünce (inatçı bir şekilde zihne sokulan, kişiyi rahatsız edici düşünceler)
 • Obsesif imaj (kişiyi rahatsız edici görsel ya da canlı yaşantılar)
 • Obsesif dürtü (kişiyi istenmeyen davranışa zorlayan dürtüler)

Obsesyon Çeşitleri Nelerdir?

Obsesif Kompulsif Bozukluk hastalığı içerisinde çok farklı obsesyonlar ve kompulsiyonlar vardır. Bir hastada bunların sadece biri olabileceği gibi bir kaçı da aynı anda bulunabilir.

 • Bulaşma obsesyonu: Çeşitli çalışmalarda en sık karşılaşılan obsesyon çeşididir. Okb hastalarında bulunma oranı %45-55’tir. Bu obsesyon, kişinin mikrop, pislik, kir vb. araçlarla kirleneceğine dair zorayıcı bir inancı içerir. Bulaşma obsesyonuna sahip kişiler aşırı temizlik yapma gibi kompulsif davranışlara sahip olabileceği gibi mikrop bulaştıracak ortamlardan uzaklaşma gibi kaçınma davranışları da sergileyebilirler. Bu tür obsesyonu olan kişiler anksiyete ile birlikte utanma ve tiksinme duygularını yoğun yaşarlar.
 • Kuşku obsesyonu: Kirlenmeden sonra en sık karşılaşılan obsesyon türüdür. Bu obsesyona sahip kişiler yaptıkları şeylerden emin olamazlar. “Acaba ocağı kapattım mı?”, “Acaba kapıyı kilitledim mi?” vb. sorular zihinlerini sürekli meşgul eder. Bu tür obsesyonlarda yapılan şeyden ya da ihmalden kişinin kendisine ya da başkalarına zarar gelme endişesi söz konusudur. Yaşantılanan duygu daha çok hata ve suçluluktur. Bu obsesyonları kontrol etme kompulsiyonları izler.
 • Saldırganlık obsesyonu: Kişinin kendine ya da başkalarına zarar verme ile ilgili düşünceleri içerir. Obsesyonlar içindeki yaygınlığı %10-20’dir. Bu tür obsesyonu olan kişiler “Acaba intihar eder miyim?”, “Ya çocuğumu bıçaklarsam?” vb. tarzında düşüncelere sahip olurlar. Bu obsesyonlarla mücadele etmek için, bıçak, makas gibi saldırı aracı olarak kullanılabilecek eşyalardan uzak durma, yüksek yerlerden uzak durma, sevilen kişilerden uzak durma gibi kompulsif davranışlar sergilenebilir.
 • Cinsel obsesyonlar: Okb içindeki yaygınlığı %13-26’dır. Ayıplanacak şekilde, kendisiyle ya da başkalarına dönük cinsel içerikli obsesyonlardır. Çoğunlukla kişinin hemcinsiyle ya da çocuklarıyla cinsel ilişki yaşamasına dönük ortaya çıkarlar. Bu tür obsesyonlara kontrol ve yıkanma kompulsiyonları eşlik eder. Utanma, suçluluk, günahkarlık gibi duygular yoğun olarak yaşanabilir.
 • Dinsel obsesyon: Dini ve ahlaki değerlere (Allah, Peygamber vb.) karşı kabul edilemez olarak algılanan düşüncelere sahip olmaktır. Yaygınlığı kültüre göre değişkenlik gösterebilir. Türkiye’deki okb hastaları arasındaki yaygınlığı %11-42 arasında değişmektedir.
 • Simetri obsesyonu: Her şeyin düzenli, yerli yerinde vb. olması gerekliliği ile ilgili düşüncelerdir. Bu obsesyonlara düzeltme, sıraya koyma vb. kompulsif davranışlar eşlik edebilir. Bu tür obsesyonu olan kişilerin sabah hazırlığı çok uzun süreler alabilir.
 • Somatik obsesyon: Kanser gibi hayatı tehdit eden hastalıklarla aşırı düşünme şeklinde ortaya çıkar. Hasta olma korkusu yoğun yaşanılan bir duygudur. Kişiler hastalıklardan korunmak için çeşitli (tetkik yaptırmak, tansiyonu kontrol etmek vb.) yöntemlerle aşırı ilgili olabilirler.
  Biriktirme, saklama obsesyonları: Kişinin kendisi için maddi ya da manevi değeri olmayan eşyaları saklaması ile ilgili obsesyonlardır.
 • Diğer obsesyonlar: Yukarıda sayılanların dışında bilme ve hatırlama ihtiyacı, belirli şeyleri söyleme korkusu, doğru şeyleri söylememe korkusu, bir şeyleri kaybetme korkusu, uğurlu ve uğursuz sayılar, özel anlamı olan renkler vb. obsesyonlar da vardır.

Bu da Var!

Derealizasyon Nedir?

Anksiyetenin ağır olduğu durumlarda, kişi deliriyormuş hissine kapılabilir. Kişi, yaşantısında bir şeylerin gerçeklikten uzak olduğu, …

22 yorum

 1. Hocam benim 1 yıldır bi kelime tekrar etme hastalığım var içimden sıradan bir kelime öyle kelimesi mesela bunu habere içimden istemiyorum ama takinti işte neden oldu derseniz 1 yıldır sıkıntı bunalım içerisindeyim asosyaldim tedavisi nedir

 2. Hocam çaresizim kelimeler bazen yer bulamıyor tamamliyamiyorum içimde yaşadıklarımı .Istemsiz devamli durtuler vukuhu buluyor zihnimde kontrol edemiyorum .Sürekli kötü bişeyler olacakmis gibi hisler .misal böyle bi düşünce geldiği zaman devamli düşünmeye başlıyorum sanki dusunmezsem kötü şey gerceklesecekmis gibi …Ya daha derin durtulerde geliyor devamli yineleniyor. Bu dusunceler değişiyor bazen farklı geliyor bazen çok farklı .Düşünüyorum biraz rhtlatirom kendimi biraz zaman sonra yeniden geliyor .Ömürle alakali dusunceler hayatla alakali dusunceler ne yapacağımı bilmiyorum .

 3. hocam bende uzun yıllardır bastığım yere dikkat etme ve sol ayakla bastığım yere sağ ilede basma zorunluluğunda hissetme gibi bir davranışım var . ayrıca saldırganlık obsesyonuda olduğunu düşünüyorum ancak aşırı değil ara ara olmakta bunların oluşma sebebleri neler

 4. Merhaba evden dışarı çıkmak istemiyorum karşımda yaşlı kızılderili bir adam oturuyor bana bu evden gitmemi istiyor ne yapabilirim lütfen yardımcı olun

 5. Merhaba. 2 3 günde bir içime çok yoğun utanma duygusu giriyor bu duyguyu her zaman yaşamasam da yaşadığım zamanlar çok yoğun oluyor, hiçbir sebep yokken bu duygu icime giriyor ve kendimi eve kapatıyorum. Bir ise girdiğimde bu utanma duygum nedeniyle işten çıkmak zorunda kalıyorum . Tedavisi nedir. Daha önce psikoloğa gittim bu konuda ancak faydası olmadı.

 6. Fatma yüksel

  3 buçuk yaşindaki oğlum sürekli tekrar ediyor. Ve kurduğu cumleyi devamlı olarak onaylamamızı istiyor. tepki verirsek eğer bir kenar da sessizce tekrarliyo. Son günler de de artan bir şiddet eğılımi var. Ne önerirsiniz?

 7. Hocam benim sorgulama korkum var.Korkuyorum ki,inanmayacagim seyler gercek ciksa belki her sey korkunc olabilir.Boyle dusunceler aklima gelerek beni sikiyor.

 8. Hocam bnde cınsel obsesyon var oldugu söylendi , ne yapmalıyım

 9. Hocam merhaba bende kötü hastalık korkusu var sürekli gün içinde onu düşünüyorum ve hastalıktan bir gün ölmekten korkuyorum.depresyona da girdim bu yüzden mutlu olamiyorum hiç hocam

 10. Merhaba,
  19 ile 17 yasinda iki oglum var. Evliyim ve esimle bir ahenk icinde yasiyoruz saygimiz ve sevgimiz hep devam etti ve bu durumu cocuklarimiza da verdik, onlari hep sevdik, oksadik, kokladik…
  Iki oglum da biri kuzey digeri güney kutbu gibi farkli, lakin büyük oglumda son 6-8 aylik süre icinde radikal degisimler gözlemliyoruz ve son derece evhamliyiz.
  Cünkü okul hayatinda özellikle cok basarili olan titiz, sorumluluk sahibi gurur kaynagimiz olan bu büyük oglumuz bize ve dis dünyaya karsi aciklamasi zor bir nefret duygulariyla beraber, bizleri kendini dünyaya getirmekle suclamaya bunu da yaparken son derece agir ! ithamlarla hatta bizleri neredeyse öldürmekle tehdit ediyor.
  Bu durum bazi günler, mesela eve uzak bir mekana gidildiginde hafifliyor, bizler de gecti bu kabus diye gecici bir umuda sariliyoruz ama fazla uzun sürmüyor. Tekrardan, daha sarsici bir sekilde yine nüksediyor ithamlar, küfürler vs.
  Son olarak da ben kendisine; “Bak oglum ben senin, benim oldugunu düsünmüyorum, bizleri rahat birak, biz huzurlu iyi bir aileyiz” seklinde bir yorum yaptigim icin, iste bu noktada tam bir patlama yasandi, yasaniyor, ve evde tas tas üstünde kalmadi neredeyse. Gözümün icine bakarak tabaklari, cam vazolari firlatan ve sadece bizim ölümümüzü isteyen yavrumuz var karsimizda, ve bu caresizlik, izahati bizler icin cok zor olan bu durum, bize nasil bir ders veriliyor bu hayatta sorusuna cevap bulamayacak kadar agir bir hal aldi. Ne var ki su asamada esimle birbirimize sarilmaya, güclü olmaya, Tanri’ya olan inancimizi kaybetmemeye, O’nun abes is yapmadigina inanmaya devam etmeye, karar verdik ve asla ona karsi siddet kullanmamaya da son derece gayret ediyor sabirli olmaya calisiyoruz.
  Bu durumun obsesiv bir durum oldugunu düsünüyorum ama esim benim kadar degil, cünkü korkulari var, inanmak pek istemiyor.
  Sizlerin yorumunu duymayi cok isterdim, ve acilen uzman tavsiylerine ihtiyacim var.
  Sevgilerimle.

  • yusufbayalan

   merhaba. çocuğunuza hastalık açısından yaklaşmayın. anlattıklarınız bana obsesyonu çağrıştırmadı açıkçası. bununla birlikte, aile içi ilişkilerinizi gözden geçirmek için bir aile terapisi desteği alabilirsiniz. muhabbetle.

   • Merhaba, yazınızda yer vermiş olduğunuz yüzdeliklerin kaynağı nedir acaba ? Bilgi verebilirseniz sevinirim,iyi günler 🙂

    • Yusuf BAYALAN

     Merhaba. Büyük oranda içsel çatışmalar okb’yi tetikler. Kökeninde suçluluk (suçlanmışlıktan doğan) psikolojisi çok önemli bir faktördür. Muhabbetle.

 11. Bende yıkama takıntısı ve temizlik takıntısı var

 12. hayatım boyunca hep mutsuz oldum hep acı cekdim mutlu olmak için nekdr ugraştıysam olmadı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ön Görüşme İçin Arayın!