Kategoriler
Genel

Mutlu Bir İlişki İçin 9 Öneri

Evlilik danışmanları sırlarını açığa çıkarıyor; ve sizi terapi faturasına servet harcamaktan kurtarıyor.

Balayı bitmiş olsa da güzel hisler ve eğlenceli zamanları devam ettirmenin ve kaçınılmaz fırtınaları dibe batmadan savuşturmanın yolları mevcut. Evli çiftlere danışmanlık hizmeti vermede oldukça deneyimli olan ilişki uzmanlarıyla, evlilik denilen cennette en çok sorun çıkaran nedenler ve nikâh masasına oturmadan veya evlilik danışmanına başvurmadan önce bireylerin bilmesi gerekenler hakkında konuştuk.

1. Kendiniz olun

Klinik psikoloğu Dr. John Mayer (Aşk hakkında kesinlikle bir uzman olmayan diğer John Mayer’le karıştırmayın) “Kimliğinizi, hedeflerinizi, hayallerinizi ve tutkularınızı koruyun” diyor.  Birinin karısı olsanız bile, yine de kendinizsiniz. Evet, hayatınıza bundan sonra bir yol arkadaşıyla devam edeceksiniz (ki bu harika bir şey); fakat eğer kim olduğunuzu unutursanız, bu durum sizi eninde sonunda rahatsız edecek ve daha sonraları da başınıza bela olmaya devam edecek.

2. Cinsel Hayatınız ve Evliliğiniz Arasında Bir Denge Kurun

Para, Seks ve Çocuklar: Evliliğinizi Mahvedebilecek Üç Şey Hakkında Kavga Etmekten Vazgeçin kitabının yazarı Dr. Tina Tessina, “İlişkinin başlarında sahip olduğunuz nefes kesici anların devam etmesini beklemeyin.” diyor.  “Bunun yerine birlikte iyi vakit geçirmek, yakın olmak ve birbirinizi mutlu etmek için seksi aracı edinin.”

“Kıvılcımı canlı tutmanın yollarından biri yeniliktir.” diyor Dr. Lori Cluff Schade. Âşık olmanın “uyuşturucu” etkisinin zamanla geçeceğini fakat onu tekrar yaratabileceğinizi de ekliyor. “İlişkinin başındaki heyecanın bir kısmı beynin kimyasal tepkimelerinden kaynaklanıyor, her şey yeni görünüyor.” “Çiftlerime birlikte yeni fırsatlar yakalamalarını tavsiye ediyorum.” diyor. Bu yenilikler yatak odanıza yeni seks oyunları ya da ilişkinizin şehvetli olmasını sağlayacak eğlenceli yollar denemek olsa da bu iyi ve şehvetli eğlenceler ilişkinize katkıda bulunacaktır.

3. Minnettar Olduğunuzu Belirtin

“Günümüzün popüler kültürü alaycı ve soğuk. Sevgiyi ifade etmek utanç verici ve garip karşılanıyor.” diyor Tessina. “Fakat ilişkide sevgiyi canlı ve akıcı tutmak birlikte mutlu olmak için olmazsa olmazlardandır. Gönülsüzlüğü bırakın ve sevildiğinizi hissettiğinizde bunu karşı tarafa söyleyin.” Minnettarlığınızı sözel olarak, çiçekler ve şekerlerle, dışarıda yemeğe çıkarak, sarılarak veya bir öpücükle ya da herhangi bir şeyle dile getirin. “En başta garip hissetseniz bile, sonucunda oraya çıkan sevgi dolu atmosfer hoşunuza gidecek” diye ekliyor Tessina. Mutlu bir ilişki için minnettarlığın ne kadar önemli olduğunu gösteren nedenler ortada!

4. Tek Kelime: Uzlaşma

“Partnerinizin, önemsemeyeceğini sandığınız konular üzerinde tahmin etmediğiniz fikirleri olduğunu göreceksiniz.” diyor New York’lu evlilik ve seks terapisti ve Peki Ya Ben? Bencilliğin İlişkinizi Öldürmesine İzin Vermeyin kitabının yazarı Dr. Jane Greer. “Bu farklılıklar evin dekorasyonunu yenilerken sandalyeleri nereye koyacağınız veya banyoda hangi renk havlu kullanacağınız gibi şeyler olabilir. “Evlendikten sonra, kendi fikirlerinizle eşinizin fikirleri arasındaki uyumu sağlamak yeni bir önem kazanıyor.”

Hazır konusu açılmışken…

5. Sizin İçin Neyin Gerçekten Önemli Olduğunu Bilin

“Tartışmaların en büyük nedeni cinsel hayat, ekonomi veya aileyle alakalı ihtiyaçlardaki farklılıklardır.” diyor Greer. “Örneğin, bir taraf aileyle daha çok vakit geçirmek isterken fakat diğer taraf istemeyebilir.” Sizin için neyin önemli olduğu hakkında (ailenizi ziyaret etmek, tatil için birikim yapmak vs.) olabildiğince açık ve net olarak tartışmaları önleyebilirsiniz. “Hangi konularda uzlaşmak istediğinizin farkına varın ki partneriniz de bu isteklere karşılık verip ihtiyaçlarınızı karşılayabilsin.” diye ekliyor Greer.

Fakat ne olursa olsun…

6. Kavgaların Mutlaka Olacağının Farkında Olun

“Evlendikten sonra daha az kavga edeceğinizi düşünmeyin.” diyor Schade. “Bir çiftin evlenmeden önce tartıştığı konular, evlendikten sonra da sıklıkla oraya çıkacaktır. Son.”

Yani hepimiz bu kavgaları yaşamaya mecbur muyuz? Tabi ki hayır. Northwestern Üniversitesi Feinberg Tıp Fakültesinde klinik psikiyatrisinde ve davranış biliminde çalışan bir profesörün asistanlığını yapan Dr. Dana Royce Bearger, “Evlilikle ilgili bazı sorunların asla çözüme kavuşmayacağını kabul etmek gerekli.” diyor. Evet, doğru duydunuz, asla! “Fakat kararlılık, iyi niyet ve gönül almayı alışkanlık haline getirmenin bir ilişkiyi dargınlık ve düşmanlıktan korumak için önemli olduğunu da anlamak gerekli.”

Diğer bir deyişle, kavga ettiğiniz zaman delirmeyin (çünkü kavgalar kaçınılmazdır) fakat adil olun ve kavga ettiğiniz kişinin hayatınızın aşkı olduğunu her zaman hatırlayın. O kadar da kötü olamazlar!

7. Bardağın Dolu Tarafını Yani Partnerinizin İyi Yönlerini Görün

“Mutlu, kalıcı evlilikler yapan çiftlerin eşlerine karşı olumlu bir tavırları olduğu kanıtlanmıştır.” diyor Bearger. “Takdir edebilecek veya saygı duyabilecek bir şeyler bulmak için çevrelerini ve eşlerini sürekli gözlemlerler. Tartışma, anlaşmazlık sırasında da bu tutum gösterirler. Tartışmaları daha da alevlendirmeden ve yıkıcı hale gelmeden söndürmede uzmandırlar.”

8. Kendinize Dürüst Olun

“Bir çift terapisti olarak uzun süreli, sağlıklı bir evliliğin işaretlerinden birinin eşlerin süregelen evlilikle ilgili sorunlara olan bireysel katkılarını görebilmeleri olduğunu anladım.” diyor Bearger. Başka bir şekilde söylemek gerekirse, yalnızca partnerinizin eksikliklerini görmek yerine, kendi kusurlarınızı da görmelisiniz ve evliliğinizi nasıl daha huzurlu yapabileceğinizi düşünmelisiniz. “Bazı çiftler “evlilik toyluğu” denen hataya düşerler ve karşı tarafın değişmesini beklerler.” diye ekliyor Bearger. “Fakat bu bekleme süresinde, iki taraf da değişmeye niyeti olmadığı için evliliğin sonu gelebilir.”

9. İlişkinizi Canlandırmak İçin Bir Şeyler Yapmaya İstekli Olun

Bunu muhtemelen daha önce duydunuz çünkü kesinlikle doğru bir kural: “İyi bir evlilik için çaba göstermeye niyetli olmalısınız.” diyor Schade. “Kendiliğinden olan bir şey değildir bu. İyi bir evliliğe sahip insanlar böyle olması için sürekli çaba gösteriyorlar.”

Evden çıkmadan önce eşinizi öpmeniz gibi küçük alışkanlıklara sahip olmak bile aranızdaki bağı önemsediğinizi gösterir. Tabi bir de evlilik terapistlerine onca parayı harcamaktan kurtarır!

Kaynak
  • www.womenshealthmag.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir