Psikoloji Haberleri

Kürtaj İntiharı mı Tetikliyor?

Kürtaj, yakın geçmişte siyasilerin söylemlerinin de etkisiyle, epey bir gündem olmuştu. Meseleye bazıları “kadın hakları” penceresinde yaklaşırken, bazıları ise “insan hakları” açısından yaklaştı. Meseleyi bazıları, “Yaratıcı’ya isyan” olarak ele alırken, bazıları ise “kşisel bir tercih” olarak değerlendirdi. Olayın bir de psikolojik boyutu vardı.

Hürriyet Aile‘nin haberine göre, Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, kürtaj yaptıran kadınların, intihara sürüklendiğini söylüyor. Ona göre, kürtaj sonrası oluşan duygusal travma, alkol kullanımına ve ilaç bağımlılığına da yol açıyor.

Amerika, İngiltere ve Hollanda’da yapılan bilimsel araştırmalarda gebeliği kürtajla sonlanan kadınlarda intihar eğiliminin arttığı ortaya çıktı. Gebeliğin devamı ise annelik içgüdüsüyle intihar olasılığını azaltıyor. Finlandiya’da yapılan çalışma, kürtaj olan kadınlar arasında intihar nedeniyle ölümlerin 6 kat arttığını açığa çıkardı. İngiltere’de 408 bin kadını kapsayan bir çalışma da benzer sonuçlar alınmıştır. Amerika’da yapılan bir çalışmada ise, düşük gelir nedeniyle isteğe bağlı kürtaj yaptırmak zorunda kalan 173 bin 279 kadının tıbbi kayıtları incelenmiştir. Bu kadınlar arasında intihar oranı, 4 yıl sonra incelendiğinde, doğum yapanlara göre yüzde160 daha yüksek bulunmuştur.

Kürtajın Yıldönümünde İntihar Ediliyor?

Pek çok vakada intihara teşebbüş ya da intihar olayı, kürtaj işleminin yıldönümünde veya olası doğum tarihinde meydana geliyor. Kürtaj ve yıldönümü ilişkisi genç kızlar arasında daha sık gerçekleşiyor. Gerçekten de gençler arasında kürtaj yaptırma daha sık olup intihar açısından da risk daha fazladır. Kadınlarda ise, intihara meyil daha önce psikolojik sorunları olanlarda veya önceden intihar girişiminde bulunanlarda artış gösteriyor. Kürtaj sonrası oluşan duygusal travma, alkol kullanımına ve ilaç bağımlılığına da yol açıyor. Kürtaj yaptıran kadınların genellikle, kaybın getirdiği kederli ve sancılı bir süreçle mücadele etmek zorunda kaldığını belirten Op. Dr. Betül Görgen, kürtaj olan kadınların yalnız bırakılmayarak gerekirse profesyonel yardım almaları için yönlendirilmeleri gerektiğini sözlerine ekledi.

Editoryal İçerik

Psk. Danışman Yusuf Bayalan veya sitenin diğer yazarları tarafından yazılmayan, başka kaynaklardan alınıp sitede paylaşılan içerikler Editoryal İçerik pofiliyle paylaşılmaktadır. İçeriğin yazarı ve/ya kaynağı, içerikte belirtilmektedir. Ön görüşme ve randevu için Gsm: 0505 495 4727

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonRandevu İçin Tıklayın
Kapalı
Kapalı