Pazar , Temmuz 15 2018
Ana Sayfa / Genel / İlişkim İçin Ne Yapmalıyım?

İlişkim İçin Ne Yapmalıyım?

Takma adı Ayşe olan okuyucum tarafından bana yönlendirilen soru ve cevabım aşağıdadır:

SORU:

İyi günler. Benim adım Ayşe.

Size bir şey sormak istiyorum.

Benim 8 aydır süren bir ilişkim vardı. Ben 19 yaşında eski sevgilim ise 23 yaşında. O Türkiye’de ben ise Fransa’dayım. Fakat 2 hafta sonra Türkiye’ye dönüyorum. İlk zamanlar bana bağlanmaktan korkuyordu. Sonrasında ise bağlandı bana. Her dakika sevdiğini söylerdi. Ailesiyle tanıştırdı. Sonra hep tartışmaya başladık. Başka kızları ekledi facebook’a. Göreceğimi bile bile ilişki durumunu “ilişkisi yok” yaptı. Ben de kıskançlık krizine girdim. Kızdım, söylendim. Sonra konuşmadık. Birkaç gün sonra yine konuştuk. Kavga ettik. Türkiye’ye geldiğinde bunları yüz yüze konuşalım dedi. Ben de kabul ettim. Sonra yine soğuk olduğu için kızdım. Sonra hiç konuşmadık. İki hafta oldu, ona onu sevdiğimi söyledim, özlediğimi söyledim. Cevap vermedi. Ne yapmalıyım? İlginiz için teşekkür ederim.

CEVAP:

Ayşe Hanım merhaba.

Öncelikle şunu söylemeliyim ki, sorunuzu sorma şekliniz bile yaşadığınız ilişkinin ne kadar belirsizlik ve karmaşalarla dolu olduğunu gösteriyor. Sorunuzun ilk kısmında ilişkinizden -di’li geçmiş zaman kipiyle bahsediyorsunuz; yani okunduğunda eski bir ilişkinizden bahsettiğiniz anlaşılıyor. Ancak sorunun devamında halen süren bir ilişkiniz olduğunu görüyoruz. Galiba bir ilişkinizin olup olmadığından emin değilsiniz.

Günümüzde, uzakta olan iki insanın yaşamaya çalıştığı şeye ne kadar “ilişki” denebileceğinden emin değilim. Çünkü zamane insanı, genelde beklemeye tahammül gösteremiyor, tahammül göstermesi gerektiğine de inanmıyor. Dolayısıyla da, özlem ve hasret duygularının kendini olgunlaştırmasına müsade etmek yerine, kendini içinde bulacağı yeni bir ilişki oluşturma derdine düşebiliyor. Bu gibi sebeplerde ben, günümüzde uzaktan uzağa ilişkilerin çok da sağlıklı olabileceğini düşünmüyorum.

Bağlanma, insanın en önemli meselelerinden birisi. Güvenli bağlanma hepimizin ihtiyacı olsa bile, çok azımızın becerebildiği bir şey. Bağlan(a)mamak, bağlanıla(maya)n kişiyle ilgili de olabilir. Yani, kendisine çekim duyduğumuz kişi, sıcak, sevecen ve güvenilir olmayabilir. Ancak bağlanamamak çoğunlukla kişinin kendisiyle ilgilidir ve psikoloji kuramlarından öğrendiğimiz kadarıyla, kişinin erken dönem yaşantılarından kaynak alır. Bağlanmayı beceremeyen insanların, partnerlerine sahici, güvenilir bir sevgi atmosferi sunmaları pek mümkün değildir.

Bağlanma meselesinin sizi ilgilendiren kısmı bence şu: “Neden bağlanmayı beceremeyen insanları hayatınıza alıyorsunuz?” Aynı şekilde “Neden, sevildiğinize, aldatılmayacağınıza dair güven duymadığınız halde bir kişiyle ilişki yaşamaya devam ediyorsunuz?” Bu ve benzeri soruların cevapları sizi kendinizle yüzleştirecektir.

Son olarak, ilişkimizin nasıl olduğu ile ilgili önemli göstergelerden biri, partnerimizin bize hissettirdiği duygulardır. Sevilmiş, önemsenmiş, değer verilmiş, güvende hissediyorsanız ve bu duygular gerçekçi ise iyi bir ilişkiniz var demektir. Yaşadıklarınız, kuşku, aldatılmışlık, kullanılmışlık, terk edilmişlik gibi duygular ise ve duygularınız gerçekçi ise ilişkinizin sağlıklı oluşundan bahsedemeyiz. Şayet ilişkiniz sağlıklı ise devam edin, sağlıklı değilse canınız yansa da ilişkinizi bitirin. Muhabbetle.

Bu da Var!

Alışveriş Psikolojisi

Bu yazı, indirimkodu.com yöneticilerinin talebi üzerine sizinle paylaşılmıştır. Bir tanıtım yazısı olarak iyi bir yazı olduğunu …

6 yorum

  1. Sevgilim 3 gün önceki buluşmamızda ilk kez birbirimizi öpüşümüzden sonra o an onu üzecek bir şey hatırlattığım ve erken olduğu için pişman oldu ağladı, kendisini iyi hissetmediği için konuşmak istemiyor, dün konuşmak istiyor musun diye sorduğumda cevap vermek için bekledi ve hayır dedi fakat birbirimize günaydın ve iyi geceler mesajları gönderiyoruz günün geri kalanında ise ben mesaj atarak yanında olduğumu istediği zaman anlatabileceğini hissedecek mesajlar gönderiyorum. Ona yardım etmek istiyorum fakat ne yapacağımı tam olarak bilmiyorum, yapmam gereken şeyler ve davranışlar hakkında tavsiye bilgi verirseniz sevinirim. İlişkimiz bitmedi şuan iyi hissetmiyor.

    • merhaba. dediğinizi tam anlamadım. ama anladığım kadarıyla, arkadaşınız bir yandan dürtülerini yaşamak bir yandan da suçlu hissediyor. sizin yapabileceğiniz çok bir şey yok. sadece onun istemediği hiçbir şeyi yapmayın. onu zorlamayın.

  2. 6 yıllık ilişkim oldu çok değer verdim bana şiddet gösterdi ablama hakaret küfür etti.Hel sıkılıyorum dedi aldatma dışında herşeyi yaşadım.Her seferinde ayrılıp geri dönen ben oldum bağımlılık gelişti bırakamadım.Sonra bi ay konuşmadık ama arada arıyordum selami duyup yanmda olduğunu bilmek iyi geliyordu. Aradan zaman geçti biriyle tanıştım ve benim konuşmak için çok ısrar etti.Niyetimin olmadgnı söylesem de ısrar etti .Tanımak istedim ve tanıdım.Sonra ona da bağlanmak istemedim ve arkadaş olalım dedim ama artık etkilenmeye başlamştm ondan.Bana sürekli sen çok güzelsin bn sana layık değilim senin gibi bi kız nasıl bana bakar diyordu hep.Aradan 3 ay geçti ve ben ona da bağlandm ayrılmak istedim tmm dedi ben bu defa kötü oldum. O da bağlandgmı anladı ve beni sevmediğini söyledi.Hakaret etti dmeediğimi bırakmadı yine de istiyorum dedim yanımda ol beni istersen 1 yıl sonra ara ama sevgili olduğumuzu bilelim dedm. Şimdi gözüm telefonda arayacak ama ne zaman.Bu adam doktor ve bana sen hastasın okb sın dedi.Ne yapmalıyım yardım edin lütfen ?

  3. merhaba, erkek arkadaşımla 6 aydır birlikteyiz ve mutlu bir ilişkimiz var, ben balıkesirde yaşıyorum oda buralı fakat okul için çanakkaleye gitmesi gerekiyor, ayda 1 burda olduğu zamanda sıkça görüşüyoruz, mesafe ilişkimiz için şuan sorun değil ama yorulmasından korkuyorum, çok yakın iki kız arkadaşı var daha önce aşırı kıskançlıktan bir kaç kez birbirimize girdik, şuanda bunları biraz aştım ama ileride tekrar olur mu bilemiyorum bunu önlemek için ne yapmalıyım sizce ona güveniyorum fakat kıskançlığım beni bile yoruyor
    teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ön Görüşme İçin Arayın!