Genel

Filofobi Nedir, Ne Demektir?

Dünyadaki çoğu insan hayalini bile kuramadıkları ölçüde büyük bir sevgiyle kuşatılmak isterler. Bu yüzden aşk, hemen herkes için güzel bir hediyedir. Aşkın güçlü çekim gücü bazıları için korkutucu olabilmektedir. İşte bu aşık olmaya karşı hissedilen, makul olmayan korku ve endişe durumuna filofobi adı verilir.

Filofobi, sevgi dolu ya da sevilen anlamına gelen Yunanca “filos” kelimesinden türetilmiştir. Filofobik bir insan herkese her türden sevgi dolu bir bağ oluşturmak konusunda son derece düşüncelidir ve bu yüzden herhangi bir bağlanmayı önler. Bir filofobik kişi, içinde duygular olsa bile herhangi bir duygusal bağ oluşturmayı önlemek için mümkün olan her yolu dener. Fobi onları izole bir hayat sürmeye yönlendirdiğinde, bu ciddi bir sorundur.

Filofobi Nedenleri Nelerdir?

Bir kişide filofobi geliştirebilecek bazı önemli nedenler şunlardır;

Önceki Travmatik Deneyimler

Filofobi, sevgi ve ilişkileri içeren daha önceki travmatik bir deneyimle yakından ilişkilidir. Eğer kişi, boşanma gibi geçmiş bir ilişki başarısızlığına sahip ise, bu filofobiye neden olabilir. Filofobi, aynı zamanda kişinin ebeveynlerin çocuklarıyla olan ilişkisinde inişli çıkışlı bir yetişmenin de sonucu olabilir. Üstelik bir başkasının ilişkisindeki başarısızlığa ve problemlere tanıklık etmek, kişinin sevgi dolu bağ oluşturmak için aşırı endişe yaratmasına neden olabilir.

Kültürel Normlar

Birçok kültür ve dinde, karşı cinsle evlilik öncesi sevgi dolu bir ilişki yaşamak günah olarak görülüyor. İnançlar, bu normlar ışığında gelişirse, insanların acımasızca cezalandırıldığı ölçüde ciddi olabilir. Bu, bir insanda aşık olmak için aşırı korku ve sinirlilik yaratabilir.

Depresyon

Bir kişi, depresyon geçirmişse, insanlarla sevgi dolu ve güvenilir bir bağlantıya sahip olmak için kendine daha az güvenir ve gergin hissedebilir. Depresyon, zihni zayıflatır ve kişinin benlik saygısını olumsuz etkiler. Bir kişi depresyondaysa, insanlardan kendisini izole etmek ve sevgi dolu bağlardan kaçınmak eğilimindedir.

Önerilen Yazı: Depresyon Nedir?

Filofobi Belirtileri Nelerdir?

Filofobide görülen yaygın belirtiler şunlardır:

  • Aşık olmak ve ilişki sahibi olmak konusunda aşırı endişe ve sinirlilik
  • İç hislerini mümkün olduğunca bastırmak
  • Parklar ve sinema salonları gibi çiftlerin bulunduğu yerlerden tamamen kaçınma
  • Evlilikten ve başkalarının düğünlerinden de kaçınmak
  • Aşık olabilirim endişesiyle dış dünyadan izolasyon
  • Çarpıntı, kalp atışlarının hızlanması, nefes darlığı, terleme, uyuşma, bulantı ve hatta aşk ve romantizm ile ilişkili herhangi bir şeyle karşı karşıya kalırken bayılma gibi fiziksel bulgular.

Doktora ne zaman gitmelisiniz?

Filofobi garip fobilerden biri olabilir; ancak aynı şekilde ciddidir. Filofobik bir insan, izole bir hayat sürdürebilir ve kendi içinde derin sıkıntılar yaşayabilir. Yukarıdaki belirtiler kayda değer bir zaman aralığına sahipse, örneğin altı aydan uzun sürmüş ve yaşamınızın rutin gidişatını kesintiye uğratıyorsa, bir doktordan yardım istemenin zamanı gelmiştir.

Filofobi Tedavisi Nasıldır?

Psikoterapiler ve ağır vakalarda ilaçlar filofobi tedavisinde faydalı olmaktadır.

Filofobi Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

  • Bilişsel Davranışçı Terapi

Bilişsel Davranışçı Terapi, muhtemelen filofobi yaşayan biri için en ideal tedavi yöntemidir. Genellikle, aşık olunduğunda gerçekleşebilecek temel düşünceleri ve imgeler kaygının ana nedeni olabilir. Bilişsel Davranışçı Terapi, insanın bu düşünceleri ve fobiyi nasıl yarattığını tanımaya yardım eder. Psikoterapist düzenli konuşma ve paylaşma oturumları düzenler ve kişinin bakış açısını sevgiye çevirir. Terapist, olumlu davranışlar inşa etmeye rehberlik eder ve endişe için hoşgörüyü artırır.

Önerilen Yazı: Bilişsel Davranışçı Terapi Nedir?

  • Maruz Kalma Terapisi

Bu, aynı zamanda filofobi için etkili bir tedavi terapisi olabilir. Terapist, kişinin önünde romantik tarihler veya biriyle etkileşim halinde olan romantik filmler gibi benzer bir sahne hazırlar ve kişinin ona tepki verme biçimini inceler. Sonunda, kişi normal maruz kalma oturumları yoluyla sevgi ihtimaline karşı endişe ve korku doğasını azaltabilir.

  • İlaçlar

Şiddetli durumlarda, ilaçlar bir kişide sıkıntıyı kontrol etmek için yararlı olabilir. Yaygın olarak kullanılan ilaçlar, kişinin üzücü ve umutsuz duygularını kontrol etmek için anti-depresan ilaçlardır. İlaç tedavisi ile ilgili şunu hatırlatmak isteriz ki, ilaç tedavisi sadece ve sadece hekim (psikiyatrist) tarafından gerçekleştirilir.

Siz de aşkla ilgili korku ve deneyimlerinizi yazının yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

healthtopia.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonRandevu İçin Tıklayın
Kapalı
Kapalı