Psikoloji Haberleri

Çiftler Evlilik Terapisine Nasıl Bakıyor?

Evlilik terapisine çiftlerin bakışını ele alan araştırmayı ajanspsikoloji.com‘dan Psikolog Özge EREL özetledi. Ayrıntılar şöyle:

Evlilik, hiç kuşkusuz, yaşam içinde verilen en önemli kararlardan biri. Çiftlerin yaşadıkları sorunlar ise zamanla evliliğe olan bağlılıklarını ve evlilik doyumlarını olumsuz etkileyebiliyor. İlişkilerinde yaşadıkları sorunlara yönelik olarak çıkmaz yaşayan ve ilişkiyi devam ettirip ettirmeme konusunda karar aşamasındaki çiftlerin umut kaynağı olarak başvurduğu evlilik terapisinin faydaları aslında bilimsel açıdan bilinse de, bireyler arasında hala tartışmalı bir konu.

Türkiye’de evlilik terapisi hizmeti almak için başvuran çiftlerin evlilik doyumları ve terapi ile ilgili beklenti ve görüşlerinin incelendiği bir araştırmada ilginç sonuçlar ortaya çıktı. Çiftlerin terapinin başarı şansına olan inançlarının %66, terapide gösterilebilecek çabanın ise %81 olduğu sonucuna ulaşıldı. Evlilik terapisinin başarısına olan inanç, yüksek evlilik doyumuna sahip erkeklerde, evlilik doyumu daha düşük erkeklere oranla daha fazla. İlişkide mevcut bir şiddet yaşantısının ise hem erkeğin hem kadının evlilik doyumunu azalttığı görüldü. Bunun yanında kadınlarda korku duygusu, erkeklerde ise eşinin kendisine olumsuz davranması, evlilik doyumunu sarsan faktörler arasında. Ayrıca, erkekler için çocuk sahibi olmak, kadınlar için ise geç evlenmek evlilik doyumunu artırıyor. Eşiyle iletişimde korku duyan kadınlar ise evlilikten daha az doyum alıyor.

Araştırmacı Eskin, şiddet yaşantısı, iletişim tarzı, evlenme yaşı, çocuk sahibi olma, evlilik içi sorunlarda eşe yapılan atıflar ve evlilik doyumu gibi etmenler kişilerin terapideki çabalarını ve terapinin başarı şansına olan inançlarını etkilediğini savunarak evlilik terapisine başvuranlarda bu etmenlerin göz ardı edilmeyerek uygun değerlendirme yapılmasının önemini vurguluyor.
Kaynak: AJANS PSİKOLOJİ

Editoryal İçerik

Psk. Danışman Yusuf Bayalan veya sitenin diğer yazarları tarafından yazılmayan, başka kaynaklardan alınıp sitede paylaşılan içerikler Editoryal İçerik pofiliyle paylaşılmaktadır. İçeriğin yazarı ve/ya kaynağı, içerikte belirtilmektedir. Ön görüşme ve randevu için Gsm: 0505 495 4727

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonRandevu İçin Tıklayın
Kapalı
Kapalı