Çarşamba , Haziran 20 2018
Ana Sayfa / Genel / Evlilik Öncesi Cinsel İlişki Yaşanmalı mı?

Evlilik Öncesi Cinsel İlişki Yaşanmalı mı?

Evlilik öncesi cinsel ilişki, bir mesele olarak, pek çok insan açısından spesifik bir önem taşımamaktadır. Ancak, konuyla ilgili bana gelen sorular, psikolojik danışma seanslarında karşılaştığım hikâyeler, internet forumlarında konuşulanlar ve benzeri faktörler, beni bu yazıyı yazmaya yöneltti.

İsterseniz durumu biraz daha anlaşılır kılmak için tarafıma yöneltilen bir soruyu (soru, özü korunmak kaydıyla değiştirilerek aktarılmıştır) sizinle paylaşayım:

“Merhaba. Ben Reyhan. 21 yaşındayım. B. kentinde üniversite okuyorum. Yaklaşık on aylık bir ilişkim var. Erkek arkadaşımla zaman zaman ciddi düzeyde yakınlaşmalarımız oluyor. Ancak henüz tam bir cinsel ilişki yaşamadık. Arkadaşım, sürekli benden cinsel birliktelik talebinde bulunuyor. Onu çok seviyor olsam da evlilik öncesi cinsel bir ilişki yaşamak istemiyorum. Ama ilişkimiz bu şekilde devam ederse, onu kaybedeceğimden endişe ediyorum. Sizce arkadaşımın talebine karşılık vermeli miyim?”

Yukarıdaki soru, bu yazının meselesini tüm boyutlarıyla içermese de konuyla ilgili karşılaştığım soruların özünü teşkil etmektedir.

Evlilik öncesi cinsel ilişki neden önemli bir sorun oluyor?

Cinselliği pek çok kuram, insanın en temel ihtiyaçlarından biri olarak kabul etmektedir. Cinselliğin bir ihtiyaç olarak var olmasında biyolojik boyut ağır bassa da, nasıl yaşanacağını din, ahlak, kültür, sosyal yapı, psikolojik yapı, kişilik özellikleri ve cinsiyet gibi pek çok faktör belirlemektedir. Dolayısıyla cinsel yaşantı, insanın sadece biyolojik boyutuyla ilgili değil tüm boyutlarıyla ilgili bir meseledir. Evlilik öncesi cinsel ilişki meselesi de bu çok boyutluluk hesaba katılarak değerlendirilmelidir.

Pek çok toplum, evlilik öncesi (daha geniş anlamda evlilik dışı) cinsel ilişkiye prim vermemektedir. Hatta bazı toplumlarda bunun karşılığı ölüm olabilmektedir. Günümüz Türkiye?sinde de evlilik öncesi cinsel ilişki (ya da bekaretin bozulması) büyük oranda anormal karşılanmaktadır. Bu noktada namus, ahlak, edep gibi kavramlar çok önemli rol oynamaktadır. Dolayısıyla toplum, evlilik öncesi cinsel ilişkiye (hatta evlilik dışı ilişkiye) onay vermemektedir.

Toplum gibi, dinler de büyük oranda evlilik dışı cinsel ilişkiyi yasaklamıştır. Hatta bazı uygulamalarda evlilik dışı cinsel ilişkinin karşılığı ölüm olmaktadır. Dini yaklaşım evlilik dışı cinsel ilişkiyi büyük günah ve haram gibi kavramlarla karşılamaktadır.

Bazı insanlar, bekâreti (ya da bakirliği) kutsal bir simge olarak kabul etmektedir. Onlar açısından bekâret ya da bakirlik ancak evlenilen kişiye verilecek bir “hediye”dir. Kişisel olarak karşılaştığım danışmanlık öykülerinde, dini ya da toplumsal kuralların etkisinden ziyade, meseleye kişisel olarak böyle baktıklarını ifade eden insanlarla karşılaştım.

Evlenmeden Önce Cinsel İlişki Yaşanmalı mı?

Bazı insanlar için evlilik öncesi cinsel ilişki bir güven meselesidir. Evet, bir ilişki yaşamak istemektedir. Ama olası bir hamilelik durumunda ne olacaktır?

Toplumumuzda genel bir kanı olarak, erkeğin evlilik öncesi ilişki yaşaması görece normal karşılanırken, kadının böyle bir yaşantısı normal karşılanmamaktadır. (Bu ifadeler, genel bakış açısına dairdir; yoksa tabii ki evlilik öncesi ilişkiyi her iki cinsiyet açısından da normal ya da anormal karşılayanlar vardır.)

Dediğim gibi, evlilik öncesi cinsel ilişki çok boyutlu ve sübjektif bir meseledir. Bu yazının amacı meseleyi her boyutuyla ele almak değil, meseleye dikkat çekmektir.

Evlilik Öncesi Cinsel İlişki Neden Yaşanıyor?

Bu sorunun en genel cevabı tabii ki, “İlişkinin tarafları bu yaşantıyı yaşamak istedikleri için.” olacaktır. Ancak çok daha spesifik durumlar da vardır ve benim açımdan dikkat çekici olanlar onlardır. Mesela, bazı insanlar karşı tarafı ilişkinin devamına mecbur bırakmak için cinsel ilişki yaşıyorlar. Buradaki temel düşünce yapısı, “Hayatındaki ilk erkek benim, dolayısıyla benden vazgeçemez.”, “Bekaretimi ona verdim, o da bunun karşılığı olarak benimle evlenir (ya da evlenmelidir).” Bu tür yaklaşımların uzun vadede taraflara ciddi zorluklar yaşattığına şahit olduğumu söyleyebilirim.

Tabii ki, cinsel ilişki yaşının çok erken ve evlilik dışı yaşanmasının kültürel, toplumsal ve psikolojik pek çok boyutu olduğunu ifade etmeliyiz.

Evlilik öncesi cinsel ilişki yaşanmalı mıdır?

Bana göre hiçbir psikolojik yardım uzmanı, “Evlilik öncesi cinsel ilişki yaşanmalı mıdır?” sorusuna “Evet” ya da “Hayır” diye bir cevap vermemelidir. Psikolojik danışman, psikolog, psikiyatrist, psikoterapist gibi psikolojik yardım uzmanları doğal olarak kişisel bir yaşam tarzına sahip olsalar da, insan hayatı açısından kural koyucu olamazlar. Karşılaştıkları meselelere uzmanlık alanları doğrultusunda yaklaşabilirler ancak. Benim de yapmaya çalışacağım, psikolojik danışmanlık açısından meseleye yaklaşmak olacak.

Her şeyden evvel şunu söyleyebilirim ki, kişi “Evlilik öncesi cinsel ilişki yaşamalı mıyım?” sorusunu soruyorsa, zımnen bunun olmaması gerektiğine dair bir düşüncesini dile getiriyor gibidir. Çünkü böylesi bir meselesi olmayan insanlar, kendilerince uygun durumda (kişi, zaman, mekân, yöntem vb. açısından uygunluk) zaten istediklerini yaşıyorlardır. Dolayısıyla bana göre, “Evlilik öncesi cinsel ilişki yaşamalı mıyım?” sorusu, psikolojide “yaklaşma-kaçınma çatışması” dediğimiz bir çatışmanın göstergesidir. Yani, kişinin bir yanıyla bir şeyi isterken başka bir yanıyla o şeyi (ya da sonuçlarını) istememesi durumu. Konumuz açısından yaklaşma-kaçınma çatışmasında, istenilen şey bazen cinsel yaşantının kendisi bazen de ilişkinin devam etmesi olurken, kaçınılan şey ise cinsel ilişki yaşantısının sonuçlarıdır.

Evlilik öncesi cinsel ilişki yaşanırsa ne olur?

Şayet evlilik öncesi cinsel yaşantı her iki taraf açısından da normal karşılanıyorsa psikolojik açıdan pek bir sorun olmaz. Ancak, taraflardan biri ya da her ikisi yaşanılana içten içe onay vermiyorsa aşağıdakilere benzer durumlar söz konusu olabilir:

 • Suçluluk duygusu ve vicdan azabı: İnsanlar, en genel anlamda, eylemlerinin yanlış olduğunu düşünürlerse kendilerini suçlu hissederler. Bu yazı bağlamında insanlar, yaşadıklarından dolayı kendilerini, kendilerine karşı, ailelerine karşı, topluma karşı, karşısındakine karşı ve Allah’a karşı suçlu ( ya da günahkar) hissedebiliyorlar. Bu suçluluk bazen yıllar süren (belki bir ömür) bir vicdani yükü beraberinde getiriyor bazen de “Nasıl olsa olan oldu. Bundan sonra olanın ne önemi var ki?” yaklaşımıyla, daha da suçlu hissedecekleri bir yaşantı ağına kendilerini bırakabiliyorlar.
 • Kendini cezalandırma: Suçluluk şayet sağlıklı ya da gerçekçi düzeyde yaşanmazsa insan hayatında çok tahrip edici sonuçlar doğurabilir. Evlilik öncesi cinsel ilişki yaşadığı için suçluluk duygusu yaşayanlar kendilerini ilginç yöntemlerle cezalandırabiliyor. Mesela, “Yaşadıklarımdan dolayı ben iyi bir ilişkiyi kah etmiyorum.” Tarzı bir düşünceyle hayatını berbat edebilecek insanları hayatların alabiliyorlar.
 • Hayal kırıklığı: Bazı insanlar, “Evleneceğim kişi hayatımdaki ilk kişi olmalı, ben de onun hayatındaki ilk kişi olmalıyım.” şeklinde bir inanca sahip olmalarına rağmen evlilik öncesi ilişki yaşayabiliyorlar. Bu durumda da ilişkilerine dair beklentilerinin gerçekleşmemesi onları çok ciddi bir hayal kırıklığına uğratabiliyor.
 • Öfke: Bazıları, yaşanılanlardan dolayı karşı tarafı suçlu buluyor ve ona karşı öfke hissediyor. Şayet taraflar ilişkilerini devam ettiriyorsa bu öfke ilişkinin geneline olumsuz bir renk verebiliyor.
  Kirlenmişlik duygusu: Bazı insanlar yaşadıklarından dolayı kendilerini, pis ya da kirlenmiş olarak algılayabiliyorlar. Bu pis ve kirlenmişlik benlik odaklı olduğu için kişiyi depresyona götüren bir süreci başlatabiliyor.
 • Ümitsizlik: Yukarıda sayılanlara paralel kişide bir umutsuzluk hali ortaya çıkabiliyor. “Bu kadar büyük bir hatayı yaptıktan (ya da günahı işledikten) sonra yaşamamın ne anlamı var?” gibi depresif bir düşünceyle kişi intiharı bile düşünebiliyor.

Sonuç olarak şunu söyleyebilirim ki, evlilik öncesi cinsel ilişki kültürel, ahlaki, dini ve psikolojik boyutları olan ama son derece kişisel bir yaşantıdır. Dolayısıyla, bu yaşantının doğru, yanlış ya da nötr bir yaşantı mı olduğunu kim olduğunuz belirleyecektir. Ben bu yazıda sadece evlilik dışı cinsel ilişki yaşamayla ilgili çekinceleri olanlara, psikolojik danışmanlık çerçevemden bir bakış açısı sunmaya çalıştım.

Yorum, eleştiri ve düşüncelerinizle yazıya katkıda bulunmanız beni memnun edecektir. Muhabbetle.

Evlilik öncesi cinsel ilişki sorunlarınızla ilgili psikolojik danışmanlık desteği almak isterseniz, 0505 495 4727’den bana ulaşabilirsiniz.

Bu da Var!

Alışveriş Psikolojisi

Bu yazı, indirimkodu.com yöneticilerinin talebi üzerine sizinle paylaşılmıştır. Bir tanıtım yazısı olarak iyi bir yazı olduğunu …

182 yorum

 1. Kortay esenkul

  Doktor beyEvlilik öncesi cinsel ilişki yaşanırsa ne olur yazili makalenizi okudum benim bir sorum olacak benim kiz arladasim yaklasik 4 ay gibi bir suredir beraberiz ve enson cinsel munasebetimiz oldu karsilikli ve beni sevdigini vazlasiyla cok asik oldugunu soyledi ama senden uzaklasmak istedim beceremedim dedi ve bunu yaptiktan sonra sucluk duygusu yasiyorum dedi ve hergun sadece nasilsin diyor sorusuna cvp verdigimde kendini gericekip yazmiyor peki boyle sucluluk duygusu olan bir bayana nasil yaklasilmasi gerekiyor cvp yazarsaniz cok memnun olurum saygilar

  • Merhaba. Arkadaşınızın neye ihtiyacı olduğunu bilemem. Bu yüzden söylediklerim sadece varsayım olarak kalacaktır. Bir müddet kendi haline bırakabilirsiniz. Ama tamamen bağlantıyı koparmadan. Siz bir sorun varmış gibi davranmazsanız o da zamanla durumu kabullenebilir belki. Muhabbetle.

   • Merhaba Yusuf bey . Benim de bir sorum olacaktı size . Soruyu nerden soracağımı bulamadığım için yorum kısmında sormak aklıma geldi son çare olarak … Ben 21 yaşında bi bayanım. Faceden tanıştığım biriyle yaklaşık 1 senelik birlikteliğimiz oldu . Ama bu 1 sene içinde sadece 4-5 kez görüşebildik. En sonki görüşmemizde erkek arkadaşım benimle birlikte olmak istedi . Ben kabul etmek istemesem de korktuğum en sonunda başıma geldi . Ve ilk defa erkek arkadaşımla gerçek anlamda ilişki yaşadık . Bekaretim bozulmadı çok şükür ama ben çok vicdan azabı çekiyorum . Çünkü o kişiyi seviyorum ama benimle evlenip evlenmemeye dair şüphelerim var . Benim isteğim onun benimle evlenmesi . Ama evlilik konusunu açtığım zaman ciddiye almıyor beni . Hatta son zamanlarda çok üzüyor beni mesajlarıma aramalarıma hiç cevap vermiyor . Hiçbir şekilde iletişimimiz olmuyor artık . Benim bu suçluluk duygusundan kurtulmam için onunla evlenmem şart . Ama benimle evlenmezse kendi başıma nasıl ayakta kalacağım diye korkuyorum ya da bu suçluluk duygusuyla nasıl baş edeceğimden de . Benim bu durumda ne yapmam gerekiyor ?? Onun beni bırakmasından korkuyorum .

    • ondan ayrılın ve suçluluk duygunuzla başa çıkmayı öğrenin. bunu kendi başınıza yapamazsanız psikolojik destek alın.

  • bakarken bende eski erkek arkadasimla birlikte oldum fakat eşimle tanıştığım da bu durumu ona soyleyemedim onun bu konuyla alakali çok katı kuralları vardı evlendik 5 sene oldu birtane kızım var fakat şimdi vicdan azabı yaKami bırakmıyor ölmeyi istiyorum ve zaten yaşıyor sayilmam keşke söyleseydimşimdi söylemeyeçalışıyorum fakat çocuğum olanlar çok kötü durumdayımçıkış yolum yok

  • 1. 5yıllık bir ilişkim var ve onuçok seviyorum. Bazen ileri gittiğimiz oldu fakst cinsel ilişki yaşamadık. Onun bana ne kadar gücendigini de biliyorum. Herşey çok güzel fakat yaklaşırken bile yanlış anlaşılmaktan korkuyorum. Benden önce bunu cok zorlayarsk öğrenmem sayesinde 10 aylık ilişkisini erkek arkadaşının teklifini reddettigi için terkedildigini söyledi.. Birbirimize şeffafız ama böyle bi konuda şeffaflık biraz da kaybetme korkusu yaratıyor.. Ev arkadasınında sevgilisi tarafından şehir dısına yanına gittigined saldırıya ugradıgını bileti biz aldıgımız için sıclu hissetmenize neden oluyor. O kız evlenmek zorundaimis ve ben kendi ilişkimi, derdimi ona nasıl anlatacagımı ona o güveni nasıl verrcegimi bilmiyorum.. Bazen oluyor ama sonradan ah keske daha da ilerleseydim dedigim olsu ama su an kafam karısık

 2. Merhaba 1 senedir birlikte olduğum insan var ve ilişki yaşadık erkek arkadaşını çok uyardım eminmisin benim için bir kere olur diye ama o eminim güven bana dedi kendisi askere gitmedi ve evlilik le ilgili bisey konusmuyoruz bu durum kendimi kötü hissettiriyor benim için ilk ti sonuçta ne yapmam lazım beni sevmiyor mu

  • Merhaba. Sizi sevip sevmediğini bilemem. Ancak, bana sorarsanız, onunla yaşadığınız cinsel deneyim dolayısıyla onunla evlenmek zorunda olduğunuzu ona hissettirmeyin. Sizin için de “bir sorun yokmuş gibi” rahat hareket edin. Peşine düşerseniz kaçabilir. Muhabbetle.

 3. Merhabalar, paylaşımlarınızı takip ediyorum sürekli benimde başımdan böyle talihsiz bir olay geçti ve erkek arkadaşım şuan evliliğe yanaşmıyor o konuyu konuşamıyoruz bile. Benim için ilk olduğu için ona mecbur mu görüyor beni? Evlilikle ilgili sorumluluk almasını söylediğimde zaman var diyor anliyamiyorum neyapmam istediğini ne yapmam lazım nasıl davranmam lazım inanınki bilmiyorum bana fikir verirseniz çok iyi olur teşekkür ederim şimdiden

 4. Doktor bey Evlilik öncesi cinsel ilişki yaşanırsa ne olur yazili makalenizi okudum benim bir sorum olacak ,kız arkadaşımla böyle bir munasebetimiz oldu fakar tavırları çok değişti çok duygusal herşeye ağlıyor sürekli evlilik konusunu geciyor ama ben kendimi şuan evliliğe hazır hissetmiyorum bazen vicdan azabı çektirmek için böyle yaptığını düşünüyorum ne yapmamız lazım ikimizinde psikolojisi bozuluyor

  • Merhaba. Önce açık ve net olmalısınız. Mesela aynı IP numarasıyla (aynı bilgisayardan da olabilir) iki farklı kişi olarak soru sormamalısınız. Muhabbetle.

 5. Merhaba iliskimizin ilk zamanlarinda ayni sehirde oldugum ve sonrasinda dort yildir yilda sadece iki yada uc kere yuz yuze gorusebildigim erkek arkadasimla iletisimimiz sadece telefon sayesinde oldugu icin surekli tartisma yasiyoruz haliyle sonu ayrilik oluyordu defalarca.. son bulusmamizda tecavuz etti ve nedenini sordugumda baskasina gitmemi ondan baska kimseyi istemememi ileri surdu sonrasinda birkez de benim de istegimle iliskiye girdik simdi iki aydir yine hic bulusmadik ve benden uzaklasti yukarda bahsedenler gibi evlilik konusunu actirmiyor artik konuscak birseyler bulamiyorz hayaller hayattan beklenenler cocuksuymus gibi geliyor ona ve sadece Günaydın nasilsin napiyosun iyi geceler tum konusmalarmiz bu… bu durumda ben ne yapmaliyim

  • Merhaba. Bu ilişkiyi bitirmelisiniz. Sonrasında da sağlıklı ilişki kurmanın yollarını öğrenmelisiniz. Muhabbetle.

   • Merhaba yaklaşık 2 buçuk yıldır erkek baskısı olan bi ilişkinin içindeyim. Her dediğini yaptım giyme dediğini giymedim konuşma dediği kişilere sırtımı döndüm. Sürekli kavga ediyoruz başından beri. Son dönemde ise yan yanayken iki sevgili olarak elimi bile tutmuyor sarılmıyor sanki sevgisi tükenmiş gibi. Ama sorsan seni bırakmam seviyorum der .. Nasıl yorumlarsınız ? Teşekkürler şimdiden:)

    • merhaba. benim yorumum şu: kendinizi sevmiyor ve kendinize değer vermiyorsunuz. bu yüzden, size değersiz hissetirecek birinin yanında durup işkence çekiyorsunuz.
     bu sadece bir varsayım. yanlış da olabilir.

  • Hüseyin Özgür Köse

   olayın boyutunda tecavüz varsa öncelikle adli bir olaydır.Tecavüz bir bayanın yasayacağı en büyük ruhi ve bedensel bir travmadır.Hocamın dediği gibi bu ilişkiyi biran önce bitirip yasadığınız travmayı adli ve psikolojik olarak aşmanızı öneririm.

 6. Merhaba
  Kız arkadaşımla birlikteliğimiz 1 yıldır devam ediyor birbirimizi çok seviyoruz 18 yaşındayız gerçekten onu çok seviyorum 4 ay gibi bir süredir sürtünme yoluyla ilişki yaşıyoruz.kız arkadaşım ve ben ilişkiye girmeyi istiyoruz artık ilklerde çok istiyordu ve ailesine yanlış yapacagını yüzlerine bakamayacagını söylüyor yolunu arıyoruz gerçekten istiyoruz fakat piskolojikmen bir rahatlama yapamadık sizce ne yapmamız gerekir veya bu düşündüğümüz yanlışmıdır.

  • Yusuf BAYALAN

   Merhaba. Kız arkadaşının, kendi ahlaki değerleriyle uyuşmayan bir eylemi gerçekleştirmesini tavsiye etmem. Sonrasında vicdan azabı ve suçluluk duygularıyla uğraşmak zorunda kalacaktır.

 7. Merhaba bundan yaklaşık bir yıl öncesinde (20 yaşındayım) eski erkek arkadaşım ile cinsel ilişkiye girdim. On aylık bir birliktelikden sonra ayrılmaya karar verdim. Bir sene geçti aradan ve ben artık ne yapacağımı bilemiyorum. İnanılmaz bir şekilde korkuyorum. İlerde evlenmek çoluğa çocuğa karışmak istiyorum ama beni olduğum gibi kabul edecek bir erkeği bulamayacağımdan çok endişe duyuyorum. Artık beni kimse istemez diye kendimi rezil ediyorum resmen. Depresif oldum artık hiç bir umudun kalmadığını düşünüyorum ve bu yüzden erkeklerden kaçıyorum ve asla evlenmemeyi düşünüyorum. Ne olur bana yardımcı olun.

  • Yusuf BAYALAN

   Merhaba. Benden tam olarak nasıl bir yardım istiyorsunuz?

   • Merhabalar. 18 yaşındayım. 2 yıllık bir ilişkim vardı. Ve bundan tam üç yıl önce bakireliğimi kaybettim. Ayrılalı 1 yıl oluyor ve şuanda başka bir sevgilisi var.Ayrıldıktan sonra önemsemeye başladım bu durumu ve her gün aklımda. İlerde evlenemezsem diye değil de daha çok aileme karşı kendimi çok kötü hissediyorum. Hayatta en değer verdiğim şey annem (annem hasta) ve ona söylersem kötü olucağını biliyorum. Ne yapıcağımı bilmiyorum kafayı yemek üzereyim bu durumla yüzleşemiyorum kabullenemiyorum. Bazen hayır bu senin hayatın senin vücudun diye düşünüyorum ama sonra annemle konuşurken bile vicdan azabı çekiyorum. Ne yapmalıyım nolur yardım edin

    • Yusuf BAYALAN

     Tekrar merhaba. Bunlar sizin yaşadıklarınız. Benden sizin için ne yapmamı istiyorsunuz?

     • Aileme anlatmalı mıyım anlatmamalı mı? Bu suçluluk duygusunu sadece benim taşımam mı gerekir. Böyle bir şey yaşadığım için onlar için kötü evlat mı olmuş oldum?

     • Keşke cevap verseydiniz yusuf bey

  • Merhaba baharr hayta oluyo bazen aksiliklerr

  • Hüseyin Özgür Köse

   bekaret bizim toplumda tabu olarak görülüyor hala.sıkıntın psikolojini bozmadan uzmandan yardım almanı öneririm.kızlık zarı ameliyatı düşündünmü.bu halinle kabul edecek biri seni kullanmak için evet diyebilir dikkat et.ben bekarım.evleneceğim kızda bunu aramazdım.çünkü bekaret namusun temsili değildir.namus yürektedir.varsa biyerlerde namus..sevgiler

  • Hüseyin Özgür Köse

   sevgili bahar.öncelikle inanın sizin durumunuzda olan onlarca genç kız.cinsel birliktelik yasayan değil bu tabu yüzünden(bekaret) pişmanlık çaresizlik çıkmaza giren..yaşınız çok genç.aile ve cevre korkusunun önüne gecmeniz gerek öncelikle bu konuları bir süre kenara iterek ekonomik özgürlüğünüz için mücadele edin.eğitiminizi tamanlayın meslek sahibi olun.çevre ve aileden bağımsızlaşınca durum sizn için daha farklı olacaktır.diğer taraftan mutlaka istediğin gibi birileri karşına çıkacak anlayışlı dürüst.elinden tutacak.bundan hiç şüpen olmasın.ama dediğim gibi öncelikle bu atmosferden uzaklamalısın.
   Sevgiler..

 8. Merhaba , kiz arkadasimin benden once bir iliskisi olmus ben bunu cok sonra ogrendim ve ogrenme seklim rahatsiz ediciydi. Konuyu kabul edecegimi soyledim fakat hergun aklima geliyor kotu davraniyorum asiri gergin ve sinirliyim bu iliskiyi bitirmek istemiyorum sahip cikmaliyim fakat kisiligime aykiri bir durum ve her gun ayni seyler surekli aklima geliyor bu bir psikolojil rahatsizlik mi ? Eylémerim siddete donusuyor destek almalimiyim ?

  • Yusuf BAYALAN

   Merhaba. Bahsettiğiniz duruma psikolojide “bilişsel tutarsızlık” deniyor. Yani kişinin inançlarıyla, düşünceleriyle eylemlerinin uyuşmaması. Sizin kafanızda, daha önce bir erkekler birlikte olmayan bir kadın var ise, ya o beklentiyi değiştirmeli, ya da o ilişkiyi bitirmelisiniz. Yaşadıkları için kız arkadaşınızı suçlama hakkınız yok. O öyle biri, kabul edersiniz ya da etmezsiniz. İşin içinden çıkamıyorsanız psikolojik destek almanızı öneririm. Muhabbetle.

 9. Merhaba. 21 yaşındayım. 3 yıl önce bekaretimi kaybettim. Bu sene içinde bir başkasıyla tanıştım ve evlenecektik. Ama ben bu sorumluluğu kaldiramadim ve ona söyledim. O da beni sevdiğini soyledi keşke başta söyleseydi n seninle hiç konusmazdim dedi. Belediye nikahimiz var düğün daha yapmadık. Ve şimdi bana çok soğuk davranıyor ve ben bu insanı seviyorum ama ne yapacağımı bilmiyorum. Onun beni kabul edip etmiyecegini de bilmiyorum. Bunun için onu beklemeli miyim yoksa olmasın diye mi ugrasmaliyim . Çok kötü hissediyorum.

  • Yusuf BAYALAN

   Merhaba. Bence bu evliliği yapmayın. Sizi yaşadıklarınızla kabul edecek birini alın hayatınıza. Muhabbetle.

 10. Deniz Yıldız

  Merhaba yusuf bey sevgilimle 2 buçuk senedir birlikteyiz cinsel münasebetimiz oldu ikimizde razı olduk ilişkimiz değişmedi pişmanlık duymadık ve evlenme yolunda ilerliyoruz tek sıkıntımız evlilikten önce ilişki yaşadığımız için bu Allah katın da affedilmez bir günah olarak mı sayılır

 11. Merhaba Yusuf Bey,ben de evleneceğim kızın bekaretini daha önce kaybettiğini sonradan öğrenenlerdenim ve hazmedemiyorum,hayal kırıklığına uğramış hissediyorum, bu görüşümün yanlış olduğunun farkındayım ama geleneksel bir yapıda yetiştim,bu durumu psikolojik destek alarak yada kendim aşabilir miyim,teşekkürler

  • Merhaba. Bunun bir garantisi yok. Terapi deneyebileceğiniz bir yöntemdir. Terapi sonucunda ne olacağı önceden kestirilemez.

   • Merhabalar benim 3 yıllık ilişkim var ve sex açısından yapılması gereken çoğu şeyleri yapıyoruz ve ben ünv yurt dışına çıkacağım çıkmadan önce ilişkiye girmek istiyoruz ama evlilik için konuştuğumuzda buna daha 3 4 yıl var diyor hazır hisetmediğini söylüyor ne yapabilirim

 12. Evet Yusuf Bey garantisi yok haklısınız,ben daha önce birsürü kızla beraber oldum,karşıdan hiçkimseyle beraber olmamasını istemek haksızlık bunun farkındayım,böyle düşünmek sizce toplumumuzun ikiyüzlülüğü mü,yoksa tamamen erkeklik içgüdüsü müdür,bunun adını koyamıyorum,yani benim böyle hissetmem doğal mı,bendeki bu duygunun anlamını merak ediyorum

  • Hüseyin Özgür Köse

   ne ikiyüzlülük ne içgüdü temsilin birkaç santimlik et parcasına uyarlanmasından baska bişey değil.toplumsal ve tabusal bir durum.başka coğrafyada olsanız durum daha başka veya daha vahim olurdu.siz siz olun o et parcasına değilde,kafatasının içindeki dokuya bakın.duyguya bakın..size sevgisine saygısına deger verin.basit seyler yüzünden nelerden kimlerden oluyoruz düşünün.birazda empati yapın.kaybetmek yerine kazanmanın yollarını arayın devamlı..
   Sevgiler..

 13. Hüseyin Özgür Köse

  ismail bey bekaret asla namusun veya temizliğin saflığın ibaresi belgesi değildir.bunu kalkıpta topluma anlatamıyız.belki yerellikten çıkmış modernleşme sürecinde farklı gözle bakılsada hala toplumumuzda maalesef böyle..şimdi siz kendinizi nekadar terapi etseniz azdır.sorunuzu kafanızda dahada büyütmeden ve içinizde saklamadan herfikrede inanmadan yardım alın derim.tabiki işin uzmanlarından..
  sevgiler

 14. merhaba ben 2 aylık nişanlıyım aynı zamanda imam nikahlıyız birlikte olduk herşey çok güzel aslında ama geçen gün yengemin düğün olmadan bu mesele olmaz doğru değil gibi yorumları beni üzdü kendi kendime üzülüyorum yanlış birşey mi yaptım o benim eşim sonuçta 3 ay sonra düğünümüz var eşimde çok mutlu bende ama yine de içimde bi burukluk var bu durumdan nasıl kurtulabilirim.ister istemez bir karamsarlığa kapıldım aceba olmamalımıydı diye.

  • Merhaba. Başkalarının düşüncelerini değil “kendi gerçekliğinizi” düşüncelerinizin merkezine almalısınız. Yengenizin öyle düşünüyor olması, gerçeğin öyle olduğu anlamına gelmez. Muhabbetle.

 15. Merhaba ben ayrılmış ve 1 erkek çocuk annesiyim hayatimda birisi var ama kendisi bekar ve 25 yaşında benimle ıleriye donuk şeyler dusunuyor ve bunu hep dile getiriyor benim yengem bilip onunda abisi ama ayrılmış olduğumu değil kiz arkadaş olarak onunda annesi ayrı ama aklımda hep bi soru isaretim var bekar birisi ayrılmış birisini alirmiki ve 1 sefer beraber olduk ama hala beraberiz ve bu isteği hala devam ediyor napmam lazım lütfen yardımcı olun

  • Merhaba. Ne yapmanız lazım geldiğini bilemem. Ama kızım olsaydınız, “anlattığınız” ilişkiyi onaylamazdım.

 16. Yani bekar bir erkek ayrilmis bir kadinla beraber Olamaz ge ileriye donuk dusunumez oylemi anladim☺

 17. Yani size soyle soyliyim ben 21 yasindayim oda 25 ama bekar birisi kendisi hep ileriye donuk seylerden bahsetiyor ama ailelerin tabikide hemen kabullenecegini oda onaylamiyor ama zaman lazim diyo ve dedigim gibi ilsiki yonunden 1 kere beraberlik oldu ama bunu då tabikide dile getiriyor ne kadar ciddi olaabilir evlilik acisindan bilmioyorum ama etrafimizdada ayrilmis bir kadini bekar bir erkek alip evlilik gormedigimiz icin benimde aklimi kurcaliyor bilmioyorum ya uzulmek istemiyorum årtik rabbim hakkimda hayirlisini versin

 18. Ben 25 yaşındayım 5 aylık bir ilişkim var ve karşındaki kişiye çok güveniyor ve seviyorum o da beni aynı şekilde ve sürekli söz olsun diye.ısrar ediyor hemen evlenelim de istiyor fakat ben erken olduğunu söyledigim için o da en azından söz olsun diyor. Fakat bir gün bi konu açıldı ve sordum daha önce hiç ilişkiye girdin mi diye sana yalan söyleyemem evet bi kaç kez girdim dedi bu zamanda evlenmeden ilişkiye giren bir erkek zor bulunur dedi bu bir ihtiyaçtı bosluktaydim düzenli bir ilişkim yoktu girdim dedi fakat ben daha önce hiç ilişkiye girmedim sevgilim vardı 3 yıl birlikte olduğum onunla aynı yatağı paylaştim öpüştük sonra vücudumun her yerine dokundu ama kıyafetlerimiz hiç çıkmadı hiç ilişkiye girmedim şimdi sevgilime ilişkiye girdim dediği için onu kabullenemiyorum fakat çok seviyorum o da beni çok seviyor ve çok değer veriyor böyle bisey kabul edemem ayrılalım dedim çok sevdiğini bi çocukluk cahillikdi pismanim ama bu benim geçmişim değiştiremem lütfen bunu asabiliriz diyor ben ne yapmalıyım hiç bilmiyorum lütfen yardım edin. Bana senden ricam benden ayrıldiginda bi başkasının ilişkiye girip gitmediğini bilemezsin girmedim der yalan söyler yada bunu evlendikten sonra ogrenirsen bana haksızlık etmiş olmaz mısın diyor ama benden önce rahat bir hayatı varmış cslisitifiw erkek arkadaşları olsun ailesinden bi kaç kişi böyle bisey bilmiyormuş ben çok kararsizim lütfen yardım edin bende evlendiğim erkek benjm gibi ilk evlendikten sonra benimle aynı heyecanı korkuyu yaşasın isterdim. Ama bunu da seviyorum güveniyorum niye böyle bir şey yaşamış çok şaşırdım zaten bana yardım edin lütfen

  • Merhaba.
   1- Bu durum kabul edemeyeceğiniz bir şeyse arkadaşınızdan ayrılın.
   2- İlişkinizi devam ettirecekseniz de konuyla ilgili bakış açınızı değiştirmeniz gerekir.
   3- Sizin yaptığınızla partnerinizin yaptığı arasında birkaç santimlik fark olduğunu da unutmayın.

 19. Mrb benim 25 yaşında erkek arkadaşım var ve benimle ciddi düşünüyor biran önce evlenelim diyor fakat benden önce bi kaç kişiyle ilişkiye girmiş bende böyle birseyi asabilirmiyim bilmiyorum çünkü bana çok ters geliyor fakat erkek arkadaşım beni çok sevdiğini söylüyor ve bunu Genelde bu yasa gelmiş her erkek yapar bi cahillikti yaptığım bosluktaydim belki böyle bi sey yaşadım ama pişmanım diyor ben ayrılmak istedigimi söylediğinde senden tek ricam benden ayrıldığında başka biriyle olduğunda onun daha önce ilişkiye girmemiş olduğuna emin olamazsin diyor böyle birseyi evlendikten sonra öğrenirsen bana haksızlık etmiş olursun lütfen mantıklı düşün diyor ben ne yapacağımı şaşırdım lütfen yardım edin sen hayatimdayken asla böyle bişey yapmam diyor ama kararsizim

  • Merhaba. Şayet, “Benim birlikte olacağım adam daha önce başka bir kadınla birlikte olmamış olmalı.” gibi bir inancınız varsa, bu arkadaşınızla evlenmeyin. Veya öncelikle nu konuyla ilgili bakış açınızı netleştirin ve öyle karar verin. Yani kafanızda bir soru işareti ile evlenmeyin.

   • Hemen evlenmek istemiyorum ben fakat devam edip etmemek arasında kararsizim ama birbirimizi çok seviyoruz ve ayrilamiyoruz erkeklerin geneli böyle bi şey yapar mı bilemiyorum erkek arkadaşımın dediğide mantıklı geliyor böyle bi şey için ayrılırsam ilerde evlendiğim kisi bunu evlendikten sonra söylerse haksızlık etmiş olurmuyum sevgimize lütfen yardım ederseniz sevinirim

   • Yusuf bey lütfen yardım edin düşüncelerinizi bekliyorum

 20. Hocm şimdi bn 18 yaşndym bnm 3. Seneye grck bi ilişkim war we erkk arkadşm bnden cnsel ilşki istyo we bn sürekli uzak durmk istyrm arkdaşm bna ewlilkle ilgli garanti knşiyo snden bşkasnı sewmicgmi senden soğumıyacagmı yapsakta yapmsakta sopumıyacgnı bırkmıyacagnı dile getryr . Ama cinsl ilşki knsnda zorluo cok istyo fkt bn yapmak istemiyrm we yapmak istemediğimi dile gtrym ama . O bnm başksına gtme korkusunu yenmk için tamamen ona ait olmamı istyo we bn erken oldgnu düşündgm için yapamaıyrm . Szce bu knuda napablrm

  • Merhaba. Evlenmeden cinsel ilişki yaşamak sizin için uygun değilse kesinlikle ilişki yaşamayın. Partneriniz bunu kabul etmeyecekse de kendinin bileceği bir iş olsun.

 21. Peki norml ama cddi bir ilişkide cinsel ilşki olmak zornda mı ??

 22. Merhaba yusuf bey sorum şu ben 21 yaşında ayrılmış bir kişiyim ve 4 yaşında kızım var hayatımda birisi var ve bekar birisi ilişkimiz 3 ay oldu ve cinsel ilişki yaşadım kararımız evliliğe yönelik ama ciddi olup olmadığını bilmiyorum ve uzulmekten korkuyorum napmaliyim sizce lütfen yardımcı olun

 23. Merhaba, 6 aylık bir birlikteliğim var. İlk sevgilim değil ama elini bile ilk tutuğum erkek. Tam olarak bir ilişki yaşamasamda suçluluk hissediyorum. İsteyerek yapmama rağmen. Kimseye anlatamıyorum. İyi bir üniversitede öğrenciyim. Ben erkek arkadaşımın ne düşündüğünü merak ediyorum. Ona soruyorum ama etrafımda ki kişilere bunu yapan kızla asla evlenilmez. Çok çıkmazdayım. Evlenmek istiyorum. Başkasını bulamayacagimdan dolayı değil. Gelecek kurmak istememden dolayı. Çok kötü durumda değilim değil mi?

 24. Yusuf Bey merhaba
  Ben 25 yaşındayım sevgilim 22 ilk tanıştığımızda gariptirki yaş mevzusu hiç olmadı yaslarimizi bilmeyerek hoşlandık sevgili olduk daha sonra ogrenincede hiç problem olmadı ona sordum senden 3 yaş büyüğüm bi bayan olarak sıkıntı olur mu hayir dedi
  Şuan 3 yıllık bi birlikteliğimiz var mutluyuz yalnız öncesinde çok sıkıntılı günlerimiz oldu onun bana karsi çok ciddi hataları oldu suan evlilik aşamasındayiz ben bazen ileriye dönük karamsar duygulara kapiliyorum çünkü biz bi cinsel birliktelik yaşadik ve o bunun sorumluluğunu alamadı yaşindan mıdır bilemem. askere gitmeden önce yaşadik askerlik psikolojisi onu baya degistirdi şehit olmaktan korkuyordu benden ayrıldı daha sonradan başka biriyle sevgili olduğunu öğrendim normalde çok dürüst bi insan ama o dönemde nedendir bilmem bana yalanlar söyledi çok kırıldım sogudum iliskiden ötürü pişman oldum ahlaki değerler vardı ne yapardım bekaretimi ona vermiştim oda beni bırakmışti şimdi içinden çıkamadığım şey şu beni bırakan bi insan bana geri döndü tamam herşey güzel hatalar geride kaldı affettirdi ve cok değişti yalnız sonuçta o beni o halde bırakabildi sonuçta bana arkasını döndü böyle bi adamla evlenilir mi? Ben hala bunu hazmedemiyorum onu seviyorum ama bazen mecburiyetten evlenecegimi dusunuyorum cunku beni terkettiginde yaşadığım zor günler tarif edilemez. Belki yaşanmasaydı bakire olsaydım onca yaptığı şeyden sonra onunla hala devam ediyo olmazdım bu yüzden çok pismanim
  Şimdi herşey iyi eskiye nazaran tek sıkıntı bu insan cok gururlu hiç bi sekilde bi kavgada altdan almayı bilmiyor bi tartismada ben günlerce kendisinden haber alamiyorum ben aramasam aramıyor eskiden beni yokluguyla cezalandırırdı şimdi arayinca açıyor ama kendisi haksız da olsa bi adım atmiyor. bunlar bende çok endişe yaratan durumlar sonuçta evlilik çok başka bisey ben böyle biriyle ömür geçirebilir miyim bilmiyorum daima altdan alan taraf olmak bi yerden sonra çok yorucu hale geliyo ama evlenmek zorundayim çünkü bu çok ağır bi yük ben o kadar güçlü değilim aile yapım bunu kaldıracak bi yapı değil bi çok huyunu değiştirdi bambaşka biri oldu sadece kavga edince çok uzatıyor
  Ne yapmalıyım

  • Merhaba. Kendi içinde birbiriyle çelişen şeyler söylediniz. Dolayısıyla net anlamadı dediklerinizi. Önerilerim şöyle:
   – Arkadaşınız, şayet cinsel ilişki yaşamamış olsaydınız evlenmeyeceğiniz biriyse kesinlikle evlenmeyin. Ömür boyu bekar kalmayı göze alın ama evlenmeyin.
   – Kendi içinizde bir karar verebilmek için psikolojik danışmanlık desteği alın.
   Muhabbetle.

   • Cok tesekkur ederim. Sizce bu kararsızlık yada böyle çelişki neyin belirtisi olabilir? Buda bi kişilik bozukluğu belirtisi olabilir mi hocam

 25. Merhaba Yusuf bey, yaklaşık 7 senelik Bi ilişkim var.birlikte olduk ama hiçbir şekilde bahsedilen sorunlar aramızda yok. Çünkü sadece sevdiğim adamla birlikteliğim oldu hiç pişman olmadım. Fakat yaklaşık 2 ay önce aramızda Bi ayrılık oldu bende günlük tutmaya karar verdim sinirle kötü şeyler de yazmışım beni sevmiyor vb. Ayrıca birlikte olduğumuzu da belirtmişim. Şu an erkek arkadaşımla birlikteyiz ve çok mutluyuz.fakat Annem günlüğü bulup Okumuş sanırım çok ağır sözler söyledi ve yüzünde onun çok üzüldüğünü gördüm. Annem benim en değerli şeyim onu öyle görünce kendimi suçlamaya başladım. Ben çok kötü bir şey yapmışım hissindeyim. Ama sevdiğim Adam biz sevdik kötü bişiy yapmadık diyor.annem bana arkasını döndü ben onunla asla böyle kalmak istemiyorum. Onunla bu konuyu Nasıl konuşmalıyım?

 26. Merhaba yusuf bey. Ben 23 yaşında bir genç kızım ve bakireyim. Erkek arkadasim 24 yaşında ve benimle cinsel iliski yaşamak istiyor birbirimizi seviyoruz ben onunla ileriye dönük düşünüyorum ama o suan icin düşünmüyor evlilik istemiyor yasinin evlilik icin kucuk olmasindan dolayi bunu açıkça dile getirdi sorum şu sizce onunla cinsel iliski yaşamalimiyim yoksa bu ilişkiyi bitirmelimiyim çünkü özel birşeyler yaşanmazsa ilişki bitecek bana yakinlastigi zaman ben kaçıyorum ve ertesi günler bana soğuk davranıyor birşeyleri bahane edip uzaklasiyor pişman olacak birşey yapmak istemiyorum sizce evlenmeden bi iliski yaşamalımiyim?

  • Merhaba. İlişki sonrasında, günün birinde ayrılırsanız kendinizi suçlu hissedecekseniz veya sırf ilişki yaşadığınız için arkadaşınıza mahkum hissedecekseniz ilişki yaşamayın. Gerekirse de ayrılın.

 27. Merhaba yusuf bey, ben 18 yaşındayım ve 5 aylık bi ilişkimiz var erkek arkadaşım cinsellik olmadan yapamıyorum diyor sana da kıyamam diyor,başkasıyla olmak beni aldatmak istemiyor bu yüzden 1 hafta iyi olsak bile bu sorun hep gün yüzüne geliyor bende cinsellik yaşayamam onla o da zaten olmayacağını söylüyor birbirimizi de çok seviyoruz bırakamıyoruz ama bu sorun hep aramızda çok çaresizim lütfen yardım edin

  • merhaba. nasıl bir yardım istiyorsun?

   • Ne yapacağımı bilmiyorum, ayrılmak mı zorundayım ayrılmak da istemiyorum ama cinsellik hep sorun cinsellik olmadan yapamam diyor başkasıyla olarak da seni aldatmak istemiyorum diyor o da bensiz yapamıyor

 28. Merhaba yusuf bey 8 aydır nişanlıyım nişanlımla bir çok kez ilişkiye girdik ama kanama olmadı bunun için doktora gittim ve esnek dedi düğüne çok az kaldı kendimi yinede zaman zaman kötü hissediyorum ya bırakırsa ya birşey olursa diye sürekli ağlayıp duruyorum ki zar yapım sadece doğumda bozulabilcekmiş sürekli nişanlima bu konuyu açıyorum onuda zaman zaman bunaltiyorum ikimizde psikoloji açısından çöktük o ilk gece kaynanam çarşafı istediğinde doğruyu söyleyip esnek mi demeliyim yoksa daha önce ilişkiye girdik diye pembe yalanmi söylemeliyim sizce fikir verirseniz çok sevinirim teşekkür ederim.

 29. Merhaba Bnim iki yıllık bir iliskim var. Ve belli süredir ciddi yakınlaşmamiz var..ondan önce olan birlikteliğimle ilgili ona gereken herşeyi anlattım ve bni olduğum gibi kabul edicegini söyledi. .ve iki yıldır da bana krsi hiç sevgisi azalmadı. . Bnim için ilk olmadığını bilsede bana gerçekten güveniyor ve sevdigine inanıyorum. .ama bnm evlilikle ilgili çok korkularım var..evlilik için çok acele ediyor ama değişmesinden çok korkuyorum ne yapmalıyım şimdiden teşekkür ederim

 30. Merhaba makalenizi dikkatle inceledim benim sorum 24 – 28 yaşlarina geldigi halde hiç ilişki yaşamamış erkeklerle ilgili bu durumda olmanin herhangi bir sakincasi varmi,toplumsal degerleri her ne olursa olsun insanin ihtiyaci olan bir durum cinsellik dolayisiyla bu yaslara kadar cinsellik yasamamanin sonuçlari nelerdir pdkolojik acidan,çunku bu konuda.bu duygulari bastirilmis insanlar da baska saplantilar yada baska durumlar ortaya cikmakta

  • merhaba. cinsellik yaşamamasından ziyade “neden” yaşamadığıdır önemli olan. ahlaki tutumu dolayısıyla ilişki yaşamamak ile, çekingenlik dolayısıyla ilişki yaşamamak aynı anlama gelmez.

 31. Slm Oncelikle saygisizlik hakaret amacim degil. Sadece bu yaziniz degil obsesyon kisilik bozuklugu alisveris psikolojisi gibi yazilarinizida okudum . Ve kendinize bile hayriniz olmayacagi karar verdim. Yaziyorum cunku yazin elestirin olabilir demissiniz. Bu yazinizda kendi goruslerinizi yansitmissiniz profesyonel yada nesnel bir bakis acisi degil. Evli olmayip bebekleri olan ciftler var ornek shakira ve pique (sadece ornek) neden tepkili degil kimse cunku kimse hayatlarina karistirmiyorlar kendilerinden eminler ve zenginler bunu saglayacak gucteler . Tum uzerimizdeki baski unsurlari bizim zayifligimizdan buna izin vermemizden kaynaklanir. Herkes yasadigi iyi ve kotu kaderden kendi sorumlu. Sonuc olarak sizi kiniyorum. Para kazanmak icin herseyi yapabilecek kisiliktesiniz. Insanlarda yardim alacak die umutlaniyor. Herssy icinizde bu adamlara ihtiyaciniz yok millet saygilarimla bye bye.

  • merhaba.
   * sitede “obsesyon kişilik bozukluğu” diye bir yazı yok. böyle bir kavram literatürde bile yok. “alışveriş psikolojisi” de benim yazım değil, rica üzerine paylaştığım bir tanıtım yazısı. bu durumu da yazıda belirttim sanırım.
   * yazının içeriğinden kendime hayrımın olmayacağına nasıl karar verdiniz merak ettim.
   * beni ne için kınadığınızı anlamadım.
   * para için her şeyi yapacağıma nasıl karar verdiniz?
   * ben, “evlilik öncesi cinsel ilişki yaşanmamalı” mı demişim? böyle anladıysanız hangi zihinsel etkinlik sonucu bu kanaate vardınız merak ediyorum. ben yazıda “şayet evlilik öncesi cinsel yaşantı her iki taraf açısından da normal karşılanıyorsa psikolojik açıdan pek bir sorun olmaz.” ifadesini kullanmışım.
   * “her şey içinizde” derken ne kadar bilimsel olduğunuzun farkında mısınız?

  • Merhaba yorum yapmadan edemedim kusura bakmayin ama yazi gayet objektif saglikli bir bakis acisiyla yazilmis. Yusuf beyin yorumlarini da disardan bir gozle baktigimda gayet mantikli ve profesyonel buldum.hak yemeye gerek yok bence cikarimlariniz oldukca dayanaksiz ve anlamsiz ..

 32. Merhabalar ben 33 yaşında bir bayanım. 2.5 yıldır düzeyli bi ilişkim var. erkek arkadaşımla evlenmek istiyorum. ve erkek arkadaşım daha önce evlenmiş ve ayrılmış biri. belirli aralıklarla cinsellik yaşıyoruz. benimle evlenmeyi istediği halde kötü bir evlilik yaşadığı için korktuğunu söylüyor. bugün artık evlenene kadar bir daha cinsellik yaşamak istemediğimi söylediğimde tepkisi “evlenmek zorunda kaldık desene” şeklinde oldu. ve ben bunun üzerine böyle bir zorunluluğu olmadığını söyleyip başkasını bulabileceğimi söyledim. bu durumda nasıl davranmalıyım bana yardımcı olabilir misiniz?

  • merhaba. neden cinsellik yaşamak istemiyorsunuz artık. bu şekilde onu sizinle evlenmeye mi itiyorsunuz acaba? şayet öyle ise, bu işinize yarar bir tutum olmayabilir. baskı yapmamalısınız. o da evlenmeye hazır olursa evlenirsiniz. şayet hazır olmazsa, ya o şekilde ilişkiyi sürdürmeyi kabul edersiniz ya da evlenmeyi düşünen biriyle bir ilişki yaşarsınız.

 33. Merhaba yusuf bey 19 yaşındayım ve 5 senelik bir ilişki yaşıyoruz her ne kadar evliliğe engel olan okul vb şeyler olsa bile ciddiyiz birbirimize karşı ve birbirimize çok güveniyoruz yatak paylasimı ikimizde istemiyoruz ama yakınlaşmayı çok istiyoruz. sürtunme ve dokunma gibi Kız arkadaşım ise çok hassas ve farklı düşünen biridir. yatak paylasimı olmadan yakınlaşma olursa bu söyleşileriniz yine de geçerli mı
  Onu kaybetmekten gerçekten çok korkuyorum ve bir O kadar da çok onun da benim de istediklerimizi yaşamak istiyorum saygılar.

 34. Slmlar. Bundan üç yıl öncesı evlıllege gıden bir iliskim vardı ve ben nisanimiza az bir süre kala ayrıldım cünkü hep tartışıyorduk ve bu sekılde evlenırsek ilerde bosanıcagımızı düşündüm
  Herşeye rağmen iki sene gectı ve o bir baskasıyla nişanlandı ve dügününe son Birgün kala geldi benı hala sevdıgını söyledı bende tekrar görüşmeye başladım.
  Sımdı ise tartışma sebebbimiz onu bir baskasına gitmesı değilde evlilik öncesı o şahısla yaşadığı cinsel seyler
  Ama söze gelince benı cok sevdıgıni söylüyor
  Bu durumu sıZce Nasıl kabullene bilirim sankı hiçbirşey eskisi gibi olmuycakmıs gibi hissedıyorum..

  • merhaba. bir adamla evlenmeyi “arzu ediyor olmanız” onun sizin için “doğru adam” olduğu anlamına gelmez. belki de biraz bunu düşünmelisiniz.

 35. Merhaba Yusuf Bey, soru sormamıza fırsat verdiğiniz için şimdiden teşekkürlerimi sunarım. Sevgilimle yaklasık 1 yıldır birlikteyiz. Aynı üniversitede okuyoruz ve 3 ay beraber yaşama durumumuz oldu. Cİnsel ilişki muhabbetleri oldu ve hazır olmadığımı söylediğimde hiç ısrarcı olmadı. tüm ailesi hatta sülalesiyle dahi tanıstım ve herkesten cok güveniyorum artık sadece okulların bitmesi durumu oldugu için evlenmemiz için cok bir zaman oldugunu düşünüyoruz. bu senede beraber yasayacagız fakat aynı evde yasadıkca yakınlasmama durumu olmadan olmuyo ve her zaman moral bozukluğuyla bitiyor gece. Böyle bi şey yasanırsa ileride sogur mu diye düşünüyorum sizce evliliği cinsellik üzerine düşünmeli miyim?

 36. Merhaba ;
  Ben 22 yaşındayım ve kız arkadaşımla yaklaşık 4 yıldır birlikteyiz henüz cinsel birlikteliğimiz olmadı ben ara sıra konusunu actigimda ise evlilik koşulu koyuyor birbirimizi seviyoruz onada saygı duyuyorum fakat sizce 4 5 yıllık bir birliktelik olmasına rağmen neden kendisi bu konuda geri adım atıyor olabilir ? Ben onun ailesini tanırım o benim ailemi tanır ben gider onlarda kalirim o gelir bizde kalır. En son aklıma acaba bana guvenmiyor mu degisecegimimi dusunuyor yada evlenmekten vazgececegimimi dusunuyor gibi sorular gelmeye başladı ve kavga etmeye başladık bu konu her açıldığında kendimi arada hissediyorum evlenmemize 3-4 yıl var henüz ve benim gorusum cinsellik ilişkilerde büyük rol oynamakta uzun süre sevgili kalan çiftler için bu normal bir durum mu 4 yıllık bi ilişki sonuçta insanlar 2 yıl sevgili olup evleniyolar zaten

  • cinsel yaşantıyla ilgili tercihler son dece kişiseldir. doğrusu yanlışı bana göre veya herhangi bir uzmana göre belirlenemez. siz de ya o tercihlerle yaşarsınız ya da kendi tercihlerinize göre bir adım atarsınız.

 37. merhablr hocam ben 20 erkek arkdsm 26 yasnda 5 yildr birlikteyz ve cinsl birlikteligmz oldu 5 yildr benm ailem biliyr ama onun ailesi tam anlamiyla bilmiyr kucuk yerde yasadgmz icin annem artk en azindan bir yuzuk takilmasni istyr ama erkek arkadsm istemiyr 4 sene ne yuzuk nede evlilil dusunmedgno syluyor ama ben sorun yasiyrm bu konuyla ilgili ailemde evlilik konusu acmiyr ve korktgnu syluyr ama cokda seviyrm dyo ben arrk ailemle sorun yasamamak icin en azndan bir soz istyrm yuzuk yani ama o bunu kabul etmiyr 4 sene ne evlilik ne yuzuk bsu istemiyorum diyor sizce ne yapmaliyim tesekkurler

  • ayrılığı kabul edebilecek bir olgunluğa ulaşmalısınız.

   • yani ayrılmamımı söylüyorsunuz bunuda kabul etmiyor ayrılmak istedgimi cogu kez dile getirdim kabul etmiyo konuyu kapatyo peki ya sonrada bi pismanlık duyup geri dönüş yapma ihtimali varmıdır sizce

 38. Merhaba Yusuf Bey
  Ben 30 erkek arkdsm37 yasnda 2 yildr birlikteyz ve cinsl birlikteligmz oldu 2 yildr benm ailem biliyr ama onun ailesi tam anlamiyla bilmiyr kucuk yerde yasadgmz icin annem artk en azindan bir yuzuk takilmasni istyr ama erkek arkadsm istemiyr 2 sene ne yuzuk nede evlilil dusunmedgno syluyor ama ben sorun yasiyrm bu konuyla ilgili ailemde evlilik konusu acmiyr ve korktgnu syluyr ama cokda seviyrm dyo ben arrk ailemle sorun yasamamak icin en azndan bir soz istyrm yuzuk yani ama o bunu kabul etmiyr 2 sene ne evlilik ne yuzuk bsu istemiyorum diyor sizce ne yapmaliyim teşekkürler.Ailesi dahi bilmiyor ve sürekli bana sen bana layık olamadın diyo sonra hiç bişey olmamış gibi davaranıyor.

 39. Merhaba yusuf bey ben 22 yasinda bi erkegim sevgilimi. Cok seviyorum surtunme yoluyla iliskiye girdik. İliskiden sonra biraz sarsildim birakmak istemiyorum hala cok guzel konusuyoruz ona yansitmakta istemiyorum kendimi eski halime yani sarsilmadan onceki halime nasil dondurebilirim

 40. Merhaba yusuf bey benim 1 bucuk yillik iliskim var hersey cok guzel gidiyordurdu. Biz sık sık sürtünme ile iliskiye giriyoruz. Gecen ilkkez 1 aylik ayrilik yasadik. Sevgilim ayrilmisti. Bir ay sonunda tekrardan baristik. Ve yine iliskiye giriyoruz sürekli. Size sorum şu eskiden iliskiye girdigimde kafamda hic bi kotu dusunce yoktu suan iliskiye girdigimde ona guvensizlik yasiyorum. Tekrar ayrilmasindan korkuyorum. Ama o surekli evlenecegimizi soyluyor. Sizce suan iliskiye girmem dogrumu yada suan sevgilime nasil davranmaliyim?
  (Benden ayrilma sebebi herseyin daha iyi olmasini saglamak icinmis)

 41. Yusuf bey mrb benim kafamı kurcalayan bişey var fikir verirmisiniz 4 yıllık bi ilişkim var daha önceden ilişkiye girdiğimi ona ilk zamanlar söyledim ama onunla asla girmek istemediğimide kendisi kabul etti hiç yaşamadık şimdi nişan yapmak istiyoruz acaba bunun öncesinde veya nişanlıyken yaşasak onu kaybedermiyim onu kaybetmekten korkuyorum onu tanısamda erkekler ne düşünüyor anlayamıyorum yardımcı olurmusunz

 42. Merhaba, 23 yaşında bir bayanım. 4 aylık bir ilişkim var erkek arkadaşımla kıyafetlerimiz üzerimizdeyken sürtünme yoluyla cinsel ilişki yaşadık ilk seferinden beri sonrasında psikolojikmen rahatsız oldum. Kendime olan saygımı yitirmeme sebep oldu bu durum.Dini ve ailevi ahlaki sebeplerden ötürü. Bir daha olmasin diyoruz fakat her seferinde daha da ileri giderek devam ediyoruz. Sonrasında da bende bir pişmanlık oluyor ona ve kendime karşı öfke biriktiriyorum içimde. Bu durumda kendime engel olamadığım için ilişkiyi bitirmeyi düşünüyorum ama sevgilimi seviyorum ve bitirmek istemiyorum bununla başa çıkmayı nasıl başarabilirim. Sevgim ve vicdanim arasında kalıyorum ne yapmalıyım bana yardımcı olabilir misiniz

 43. Merhaba Yusuf bey 5 aylık bir ilişki içerisindeyim neredeyse ilk ayımızdan itibaren her görüştüğümüzde ilişki yaşıyoruz bana dayanamadığını ve beni sürekli her an istediğini söylüyor bende karşı koyamıyorum evlilik konusu sürekli gündemde okulumun bitmesi vs daha sonrasında herşey olucağına varır bende farkındayım ve onu da bu konuda baskılanmak istemiyorum karşılıklı saygı ve güven çerçevesinde ilişkimiz var ve ilkimde değil. birlikte çok aktiviteler yapıyoruz ama illa ki her görüşmemiz de ilişki istiyor ben istemiyorum ama bınu söyleyemiyorum ona bir türlü şimdi olmaz diye çünkü ilişki dışında da vakit geçirebiliriz ama bunu ona söylemeye çalıştığım da da yanlış anlıyor sen beni istemiyorsun özlemiyorsun diyor bu konu da ne şekilde bir yaklaşımda bulunmam gerekir sizce ?

 44. Mrb yusuf bey benim 1 yıllık bir ilişkim var. Ciddi düşünüyoruz. Yakın zamanda söz nişan olacak. Erkek arkadaşım cinsel iliski istiyor bende istiyorum fakat sonrasinda pismanlik duymaktan korkuyorum. Korkularimi nasil yenebilirim?

 45. merhaba benim çok büyük bi sorunum var cvp yazarsanız sevinirim bir yıllık bi ilişkim oldu sevgilim daha önce birileriyle cinsel yada sevgili olma gibi bi şey yaşamamış hayatına tek giren erkek bendim birbirimize çok isinmistik aşık olmuş baglanmistik iki tarafta öyleydi ikinci ayimizda opusme falan başladı çok cekinip utaniyodu çok zaman sonra öpüşmeye alışmaya başladı bana karşı güveni vardı seviyordu beni onun için ısrar edince karşı duramiyodu bana morali bozulsada yine her buluşmada cinsel yakınlık başladı bi sure sonra surtunmeler oldu ve son surtunmede kan geldiğini farketti doktora gittiğimizde bozulduğunu öğrendik ilk başlarda çok zor günler gecirdi yanında oldum cinsel yakınlaşmayı kestim yemeğe goturdum araba kullanmayı öğrendim elimden geldiği kadar unutturmaya çalıştım mutlu ederek evlenemiyecez korkusu olsada sonra zor günler bitti iyce duruma alıştı ve cinsel yakınlaşmalar devam etti birlikte olduk bi kaç kez herşey çok güzel gidiyodu mutluydukta tamamen unutmustu kendini karım gibi görüyordu bende kocasi gibi davraniyordum küçük evlenemiyecez korkusu olsada iydik yinede neyse bayramdan bi kaç gün sonra ailesi sevgili olduğumuzu öğrendi çok kizdilar telefonunu falan aldılar ustune gittiler bizim burda sevgili olmak iy karşılanmaz bozulma mevzusunu bilmiyorlar bile sonra ailemi gönderdim istettim annesi karşı çıkmış olmaz vermem kızımı falan demiş işimi beğenmediği için ama seviyoruz biz birbirimizi üstelik bozulma diye ciddi bi konu var sevgilimle konusamiyoruz üstelik telefonu yok kesinlikle disarida bırakmıyor ailesi ayrilmamizi unutmamizi istiyorlar su an durumu psikolojisi nasıl dır ne dusunuyodur kendine bişe yapar diye korkuyorum onsuz yaşayamam bende dusundukce onu ağlıyorum ama elimden bişe gelmiyo atlatirmi bu psikolojiyi

 46. Erkek arkadaşımla 5 aydır birlikteyiz ikimizde birbirimizi cinsel anlamda istiyoruz en son buluşmamızda çok yakınlaştık sonra durdu kendini geri çekti ne olduğunu anlamadım akşam uzun mesaj attı ben seninle evlenmek istiyorum o yüzden evlenmeden önce bu kadar yakınlaşmamız çok güzeldi ama tuhaf hissettirdi eğer cinsel birliktelik yaşarsak ben ailenin yüzüne bakamam bu tekrarlanmayacak özür dilerim dedi ne yapacağımı şaşırdım her zaman yanımda oluyor beni çok düşünüyor ama eğer birlikte olursak ilişkimiz zarar görür mü ve ben bazen sevgisinden emin olamıyorum çok basit konularda tartışıyoruz ne yapmalıyım onu üzmekte istemiyorum

 47. Mustafa Özcan

  Merhaba hocam ben Gemlik’ten Mustafa Özcan,ben evli değilim bekarım hiçbir kadın veya kızla da ilişkim olmadı.Tam olarak bilmiyorum ama zannedersem üç yıldan beri mastürbasyon yapıyordum.Mastürbasyon yapmaya başlamadan önce her şey normaldi!Uykuda cinsel rüya görüyordum,meni de geliyordu,sertleşme de oluyordu.Televizyon seyrederken de meni geliyordu.Şimdi ise mastürbasyona başladıktan sonra uykuda sadece sertleşme oluyor.Yalnız meni mastürbasyon yaptığım zaman geliyor.Televizyon seyrederken ise meni yerine mezi geliyor yalnız meni penise elimle bastırdığım zaman geliyor.Şimdi ise 5 ile 6 aydan beri mastürbasyon yapmıyorum.Şu anda uykuda meni gelmeme sorunu hala düzelmedi.Bunun için ne yapabilirim.Bu sorunlarla bekarken de,evlendikten sonra da kadın veya kızla cinsel hayatımda karşılaşır mıyım?Diğer sorum:ben sokakta yürürken veya ellerle bir şey yaparken dengeyi sağlayamıyorum.Gittiğim nöroloji doktoru (check up)çekap yaptı ve hücrelerin %20’si sağlam,%80’i zayıf dedi.Son sorum:bende 22 yıldan beri epilepsi hastalığı var .1998 yılında gittiğim doktor tegretol cr 200 ve epdantoin 100 isimli ilaçları verdi ve ilaçları kullanmaya başladıktan bugüne kadar hiç nöbet geçirmedim.Şimdi bu dengeyi sağlayamama ve epilepsi hastalıklarından dolayı kadın veya kızla cinsel ilişki de meni gelmeme sorunuyla karşılaşır mıyım?Birde bana ailem kadın veya kızla birlikte olduğun zaman hastalıklarından dolayı hastalık girer bayılırsın diyorlar hatta ölürsün diyorlar.Lütfen hocam ailemin bu söyledikleri doğru mu yada yalan mı?Lütfen bana yardım edin hocam!

  • Yusuf BAYALAN

   merhaba. bu sorularınızı bir nörolog ve üroloğa sormalısınız. bu uzanlardan randevu alın, gidin muayene olun ve sorunlarınızı paylaşın.

 48. Merhaba 22 yaşındaym üniversitesi son sınıftaym sevgilim 26 farklı şehirlerdeyz iki ayda bir göreşebiliyoruz son görüşmede bekaretimi verdim çok ağladım ama kendisi çok sakin karşıladı bir iki yıl erken karım oldun dedi ağlama çok üzüldüğünü belirtti her konuşmamızda asla bırakmayacağını dile getiriyor ama ben toparlanamadm ona kızıyorum bazen benden daha büyük durmalıydı diye ama telefon da konuşuncada ilişki istediğini söylüyor çok arzuladığını söylüyor beni vücudum için mi seviyor ondan başkası ilede evlenemem ailem beni öldürür sevgisinden nasıl emin olurum ne yapmalıyım onu suçlamamak için—-hocam yorumunuz benim için önemli?

 49. Merhaba yusuf bey , kardeşimin yaklaşık 1 senedir bir ilişkisi var ve aileden tamamen uzaklaştı. ne söylesem tersliyor ve genel olarak bizce yalan söylüyor. kendisi çok saf ve sevdiğine bağlanan biri onunla cinsel bir birliktelik yaşadığını düşünüyorum. ama onu şu anlamda uyaramiyoruz gerçekten yarın bigün başına bişey gelse çocuk ondan ayrilsa bu durumu kaldiramaz. ve ailemi z için ters olan bir durum. tamamen hayatını ona adamış. yanlış bişey yaptığın da ailemin de nasıl tepki vercegini gelenek ci bi aile olduğumuzu biliyor ama yalan söylemeye devam ediyor. psikolojik bir yardım almalı mi ? onimla oturup konusamiyoruz yemek ye derken bile tersliyor. ne yapmalıyız yardimci olur musunuz ? o çocukla olduğundan beri pskolojisi hiç normal değil o nedersr onu yapıyo ve bişeyler yaşıyor tahminimizce nasıl uyarmliyiz bir aile olarak koruma k istiyoruz tabiki

 50. merhaba yusuf bey ben 29 yaşındayım. kamuda çalııyorum gözden ve vücut olarak titreme kasılma sesten irkilme gibi engelim var ama vücut bütünlüğüm tam yıllarca kızlardan uzak yaşadım bu yüzden. Ama iki defa aşık oldum onlarda önyargılı yaklaşıyorlardı. O yüzden hiç ilişki yaşamadım ama bireysel olarak sıkıntım yok. İş arkadaşlarım bunu bildiklerinden hemen her gün beni konuşuyorlar ve bu konuların evlendikten sonra konuşulmayacağını söylüyorlar. Ben de evli bile olsam bu işin hemen çat diye olmayacağını düşünüyorum bana alışmam biraz zaman alır gibi geliyor. Aklımı kurcalıyordu acaba evlenmeden önce yapsam mı diye ama yazınızı okuduktan sonra kesinlikle bu işlere girmeyeceğime karar verdim yazınız bu anlamda yön gösterici oldu. Çünkü ben çok inançlı ve iradesi çok güçlü bir insanım. Aynı zamanda bir yıldır anti depresan alıyorum. Karşıma kız gelince heyecanlanıyorum. Eğer beceremeyeceksem evlenip hiçbir kızın günahını da almak istemiyorum. Kendime güvenmeli miyim. Yoksa tedbir almam gerekir mi. Teşekkürler..

  • merhaba. bir kız karşısınd ayaşadığınız duyguları anlaamak ve onların üstesinden gelmek için psikoterapi desteği almanızı tavsiye ederim. muhabbetle.

 51. Benım sevgilim benimle sevgili olmadan önce biriyle beraber olmuş ve benimle çıkarken de facebooktan takiplesiyorlarmis ve bunu öğrenince bitirecektim ama sevgimden bir şans daha verdim onu öpeceğim de bile o aklıma geldimi ondan tiksiniyorum sizce bu normal mi bu ilişkiyi devam ettirmelimiyim?

 52. Yusuf bey meraba cevaplarsaniz size minnettar olurum 24 yaşındayım kız arkadaşımla evlilik hazırlığına girdik ve bana geçmişte eskiden yaşadığı bir ilişkiden dolayi çocuk aldirdigini söyledi bekaretinide kaybettiğini bunu duyduktan sonra dünyam yıkıldı ama beni çok seviyor biliyorum bende onu aynı şekilde çok iyi anlaşıyor ve zaman geçiriyorduk yanlız bunu bana evlenmeden önce açık bir dille söyleyip dile getirmek istedi ve istersem çekip gitmemide söyledi hicbirsey yapamıyorum ama onuda çok sevdiğimden dolayi gidemiyorum bu çocuk aldırma olayınida kendime yediremiyorum aklımdan atmak istiyorum atamiyorum onu kaybetmekte istemiyorum lütfen bana bi akıl verin napicagimi bilemiyorum

  • merhaba. “şunu yapın” demem çok doğru olmaz; ama şu anki duygularınıza sahip olduğunuz sürece, onunla evlenmemenizi tavsiye ederim. psikolojik detsek işinize yarayabilir.

 53. merhaba yusuf bey benim 1 yıllık düzenli bir ilişkim var bir kadın olarak annemden ve babamdan erğenlik çağımdan beri toplum baskısı yaşıyorum sevgilimle hiç cinsel birlikteliğimiz olmadı evliliğe saklıyoruz dediğim gibi toplum baskısı yüzünden benim sorum bu olay çok sinirimi bozuyor kadın yapınca kötü bir imaj erkek yapınca normal oluyor teyzelerim annem beni bu konuda tembihlerken elime geleni suratlarına fırlatmamak için kendimi zor tutuyorum bu toplum baskısından pisikolojim bozulmak üzere ben yapmam tamam dediğimde bile aynı muhabbet devam ediyor susunlar diye illa evlenmek zorunda değilim sizce ne yapmalıyım…

  • Yusuf BAYALAN

   merhaba. sorunuzun cevabı yazıda var zaten. yeterli bulmadıysanız, psikolojik danışmanlık desteği ile, zihninizi netleştirebilirsiniz.

 54. Merhaba ismim İsa size soracağım soru.? Şimdi ben 3 yıllık bir ilişki yaşıyorum ve çok ciddi ve çok seviyorum ondan birşey istiyorum mağlum bu herkesin ihtiyaçı ama ben bunu ihtiyaç ve güven için istiyorum sevgilimden bir kereliğine bedensel cinsel ilişki istiyorum fakat o istemiyor yalnız bu konu hakkında konuşuyoruz arasıra ama ben bunu gerçekten ciddi bir anlamda yaşamak istiyorum o istemiyor bana sevdiğinide söylüyor şimdi sevgilim bunu benimle yapmış olsa uygun mu uygun olur mu sizin düşüncenizide almak istiyorum bu konuda

  • Yusuf BAYALAN

   merhaba. cinsel deneyim için bir psikolojik danışmanın “uygun” veya “uygun değil” demesinin doğru olmadığını düşünüyorum. evlilik öncesi cinselliğin psikolojik dinamiklerini yazıda ele almaya çalıştım zaten. muhabbetle.

  • Yusuf BAYALAN

   okuduğunuz yazı zeten sorunuza cevaben yazılmış. farklı olarak ne sorduğunuzu tam anlamadım. “sevgiliniz sizinle sevişmeli” gibi bir cümle mi duymak istiyorsunuz?

 55. Merhaba Yusuf Bey
  Yaklaşık 5 ay dır bir ilişkim var.Yaklaşık 3 haftadır sevgilimle yakınlaşmaya başladık cinsel yönden ama hiç bir şekilde cinsel bir birlikteliğimiz olmadı sadece geçen ben sevgilime dokununca o da bana dokunmaya başladı ilk önce bunu sorguladık doğru mu yapıyoruz diye ikimizde istediğimizi söyledik ve birbirimizi sevdiğimiz için yakınlaşıyoruz diye konuştuk biraz zaman geçti ve biz bir tık daha ileriye gittik yakınlaşma boyutu artık cinsel bölgelere olmaya başladı ama bu giysi üzerinden oluyor. Kısa bir zaman sonra artık bu dokunuşların gerçek olmasını istedik. Sevgilim sadece cinsel organımı dokundu ve benimde boşalmama sebep oldu. İkimizinde başına ilk defa böyle bir şey geliyor fakat sevgilim bu durum sonrasında hemen ağlamaya başladı ve kendini suçlamaya başladı. ailesine karşı olan güvenini sarstığını ve kendinden nefret etmeye başladığını söylüyor bende ikimizin isteyerek ve bunu bilerek yaptığımızı söyledim.Bunun bir hata olduğu ve yapılmaması gereken bir şey olduğunu düşünmeye başladı ve şimdi bana karşı tavırları değişti yine aşkım sevgilim diyor ama eskisi gibi değil .Böyle yapınca sanki bende zorla yaptırmışım gibi hissediyorum . Şuan kafamız çok karışık ne yapmamız gerekiyor nasıl davranmam lazım kız arkadaşıma yardımcı olursanız çok memnun kalacağım.

 56. Leyla sağlam

  Merhaba. Iki bucuk yildir bir ilişkim var. Erkek arkadaşım benden önce başka biri ile beraber olmuş fakat ben böyle bişey yaşamadım. Son zamanlarda bana daha yakın olmayı bunun bir ihtiyaç olduğunu söylemeye başladı. Ben her şeyin zamani var dediğim de beni anla gibi konuşmaya başlıyor. Birbirimizi kaybetmek istemiyoruz ama ortak bir yol bulamiyoruz. Napmayaliyiz.

 57. İyi günler size şimdi bir soru sormak istiyorum bi tane erkek arkadaşım var onun adına gerçekten çok üzülüyorum. Instagram uzerinden gir kızla tanıştı ilk başta niyeti ona karşı zina yapmaktı ama ondan sonra kıza kıyamadı anlıcağınız yani sevgili oldular o kadar mesafeyr rağmen uzaklığa rağmen 1 sene sevgili olarak devam ettiler ters ilişkide bulundular birlikte oldular kız arkadaşıma bir gün ben hamileyim dedi arkadaşımı denemek için oda sen benim helalimsin dedi evlenirizi dedi yani onu yarı yolda bırakmak istemedi ama o sadece denedi yanı o tarz bişey yoktu kız hep bişeyler bahane etti be bıraktı arkadaşımı onu artık sevmiyor kızın ve erkenğin tam olarak Ne yapması lazım sizce erkek onu dinimiz gereğince bırakmak istemiyor yani kızda herşeye rağmen reddediyor düşüncenizi alabilirmiyim?

  • merhaba. “dinimiz gereğini” bu kadar umursayan biri neden zina etme niyetiyle o kızla birlikte olmuş olabilir acaba? bence, çok zor durumda ise arkadaşınız, psikolojik destek alabilir. siz neden bu kadar dert ediyor olabilirsiniz?

 58. Tuğçe Ceylan

  Merhabalar. 23 yaşındayım bu yıla kadar hiç cinsel birlikteliğim olmamıştı. Geçtiğimiz günlerde evliliği düşünmediğim bir arkadaşımla beraber olduk. Cinselliği yaşamak için evlenmeyi beklemek sadece bunun için evlenmek gibi geliyor bana. Arkadaşımla ikimiz de bu durumdan keyif alıyoruz ve birbirimize güveniyoruz. Herhangi bir pişmanlık duymuyorum. İnsanları cinsel hayatlarıyla yargılamanın doğru olduğunu düşünmüyorum birilerini aldatmadıkça veya evli birisiyle birlikte olmadıkça. Tam tersi bedenime ket vurmanın son derece mantıksız olduğunu düşünüyorum. Bakış açımı eleştirecek olsaydınız nasıl yorumlardınız merak ediyorum. Sevgiler

 59. Merhaba 15 yaşımı doldurmadan 16 yaşındaki kızla ilişkiye girdim dinen günahı nedir çok korkuyorum

  • bu soruya iki farklı durumiçin iki farklı cevabım olacak:

   1- soru ciddi ise: eyleminizin dini hükmünü, hocalara sormalısınız, ben fetva verebilecek pozisyonda değilim.

   2- soru dalga geçme amaçlı soruldu ise: günah için, zihinsel bir engelin bulunmaması gerekir.

   muhabbetle.

 60. Ben benden on yaş büyük bir adamla çıktım önce her şey çok iyiydi evlenme hayalleri kuruyordum kaç kisiye sorusturdum adam meğer bir numaralı yalancı çıktı meğer kendi yaşında başka bir kadınla evlilik düşünüyormuş onla gezerken benle de eglenmekmis niyeti tabi ben univeristeyi uzakta okuduğum için pek anlamadım ama sonra sorusturunca gerçekleri öğrendim bu adamla cinsel bir deneyimim olmadı çünkü bakireyim ve buna asla izin vermedim benden nasiplenemedi ama benim hayallerimi yıktı adamı artı hayatımdan sildim ama büyük bir şok yaşadım çünkü ilk askimdi ilk kez aşık olmuştum ama ona rağmen onun iğrenç isteklerine hep karşı durdum hatta bu yüzden psikolojik bunalımlar yaşadım antidepresan kullandım şimdi olanlara hem seviniyorum çünkü kurtuldum ama bı yandan soktayim bunu nasıl atlatabilirim?

 61. merhaba 34 yasında bır bayanım daha once sadece yuzeysel bir cınsel deneyımım oldu hala bakireyim.Hoşlandığım beğendiğim ve çok iyi anlaştığım bır arkdsım var arkds olarak gorussekde yüzelsel olarak öpüşme ve sevişmeler de oluyor sürekli görüşmüyoruz ama sms le msjlasıyoruz sevgilisi miyim değil miyim anlayamıyorum.Hoşlandığını kıskandığını biliyorum fakat evliliğe sıcak bakmıyor.Duygusal olarak bi yaklaşımı yok.Cinsel birliktelik düşüncesi olabilir mi kendisi 38 yaşında. Evlilik neden düşünmüyordur. Benim ne yapmam gerekir öneriniz nedir?Teşekkürler

  • Yusuf BAYALAN

   merhaba.
   – cinsel birliktelik düşüncesi olabilir.
   – evlilik düşünmemesinin pek çok sebebi olabilir. “herkes evlenmek düşünür” diye bir kuraldan bahsetmemiz kolay değil.
   – evlilik dışı cinsel ilişki yaşamak istemiyorsanız ve arkadaşınız bunu istiyorsa, ondan ayrılmanızı tavsiye ederim. yanlış olduğuna inandığınız eylemi yapmak, uzun vadede size daha kötü hissettirebilir.

 62. Merabalar..21 yasinda bir bayanim 5 yillik iliskim bitti sevgim kalmadigi icin yanliz daha once defalarca iliski yasadik..simdi kafam cok karışık con pismanim yaptıklarım icin ilerde bu durumu hayatima girecek insana nasil anlatirim acaba beni bu sekilde kabul eder mi..simdi ise konuştuğum hoşlandığım biri var simdi degil ama ilerleyen zamanlarda onunla bir yola girmeyi isterim sizce bir yola cikmali miyim anlatmali miyim ona herseyi..şimdiden teşekkürler..

  • Yusuf BAYALAN

   merhaba. yazıda belirttiklerimden hareketle kararınızı kendiniz vermelisiniz. kişisel sorumluluğunuzu başkasına yüklememeye çalışın.

 63. 28 yaşındayım ve bir ay önce internet vasıtasıyla tanıştığım biriyle birlikte oldum ve bekaretimi kaybettim. Pişman olmadım aslında tersine onunla çok güzel vakit geçirdim. İkimizde farklı şehirlerde yaşıyoruz o yüzden sadece bir kere birlikte olduk ama sonrasında hergün telefonda konuştuk. Ben gittikçe bağlanmaya başladığım için ve daha da önemlisi onun evlenmeyi düşündüğü bir kız arkadaşı olduğu için bir daha görüşmeme kararı aldım. Bunu mesajla bildirdim ve bana bir mesaj atma zahmetinde bile bulunmadı. O mesajı attığım için çok pişman da oldum. Günde 4-5 saat kesintisiz konuştuğum bir adam ayrılmak istediğimi söyleyince neden cevap bile atmaz?

  • Yusuf BAYALAN

   Merhaba. Hayatımda hiç görmediğim birinin, birlikte olduğu kız neden mesaj atmadığını bilemem. Ama muhtemelen sizinle olan ilişkisini sonlandırmak istiyordur.

 64. Yusuf bey merhaba ben Ali 20 yaşındayım sevgilim 18 yaşında 6 aydır birlikteyiz ben onu seviyorum aşığım onunda bana karşı aynı duyguları beslediğinden eminim aile durumlarımız aynı (anne ve baba ayrı) bunun gibi çok ortak yönümüz var evlenmeyide istiyoruz karşılıklı bi şekilde. Aynı şekilde karşılıklı bir şekilde ikimizde cinsel ilişki yaşamak istiyoruz o benden daha çok istiyor. İlişkiden sonra soğurum diye çok korkuyorum sizce böyle birşey olabilir mi? Lütfen yardımcı olun. Teşekkürler

  • Yusuf BAYALAN

   merhaba. cinsel ilişkiden sonra hangi duyguları yaşayacağınızı bilemem. ama böyle bir soru sorduğunuza göre, soğuma ihtimalinizin normalden fazla olabileceğini düşünebilirim.

 65. Merhaba. 33 yaşındayım ve daha önce nişanlılık süreside dahil 7 yıllık bir ilişki yaşadım. İlişkinin başından sonuna kadar cinsellik yaşadım ve hayatıma girdiğinde de bakire değildi. Benim için en başından haberim olduğu için sorun etmedim. Ayrılığımın sebebi tamamen aile idi. Daha sonrasında ayrıldıktan 1 yıl sonra hayatıma başka birisi girdi. 24 yaşında ve kendiside nişan atmış bir insan. Kader ortağı gibi bir durum oldu. Şuan 5. aydayız ve ben cinsel anlamda bişeyler yaşamak istiyorum. Evlenmeden olmaz diyor. Bekaretinde gözüm yok buna saygı duyuyorum ama bu olmaz durumu dokunamamaya kadar gidiyor. Hiçbirşey yaşayamıyoruz. Yanaşır gibi oluyoruz sonra ooff diyerek itiyor. Ben evlenmek istiyorum, bunu kendisinede söylüyorum ve samimiyim. Ama bu bir süreç ve bazı beklentilerim var evlilik için. Bu belli belirsiz biraz süre alacak, belki 1 ay, belki 5 ay, belki 1 yıl. Bunu kendiside biliyor ama gerçekten çok seviyorum ve evlenmek niyetim. Ama bu beni itmesi ve dokunmama bile müsaade etmemesi beni sinirlendiriyor. Sırf bu yüzden evime gelmiyor ve dışarda buluşmaktan çok para harcamaya başladım. Kendisiyle bu konuyu konuşmaya çalışıyorum ama çoğu zaman konuşmak bile istemiyor. Konuştuğumuzda da teyip gibi aynı şeyler, bizim aile yapımıza ters, yapamam ben diyor. Hatta bana bir keresinde bana hissettirmeden başka birisiyle beraber olabilirsin dedi. Bu cümle beni daha da deli etti. Hastalıklı bir zihniyet gibi geliyor. Halbuki benim istediğim sadece bize özel bir an yaşamak,onunla yaşamak, ona karşı olan arzum yüksek. Evleneceğim insana arzu duymak gayet normal diye düşünüyorum. Normalde çok sabırlı bir insanım ama belki yaşımdan ötürümüdür bilemiyorum zor dayanıyorum. Bazen onuda kendimide fazla gerdiğimi düşünüp ayrılmayı bile düşünüyorum ama çokta seviyorum. Ne yapmam gerekli karar veremiyorum. Beni sevmediğini, arzulamadığını düşünüyorum çoğu zaman. Seven insan belli sınırlar çerçevesinde de olsa yine de bişeyler yaşayabilir diye düşünüyorum. Sizce ne yapmalıyım?

 66. Sizofren kiss

  Bnm de sevgilim istiyo korkuyorum ya sonra giderse

 67. Merhaba yusuf bey yasim 22 benim suan 5 aylik bir iliskim var. Su son bir haftadir surekli tartisiyoruz. Benden bekaretime karismicak sekilde iliski yasamamizi istedi askere gidicek ve ilk defa boyle bisey istedi ben aileme karsi allaha karsi vicdan azabi duycagim icin istegini reddettim ciddi dusunuyoruz askerligi biter bitmez evlilik olcagini soyluyo bende neyin nolcagi belli olmaz diyorum yine reddediyorum bunun ustune ayrilmak istedigini soyledi benden ben izin vermedim onun yarini pisman oldu ayrilik lafi kullandigi icin. Suan mesajda falan konuya girmek istiyor ama ben istemiyorum konuyu gecistiriyorum oda sinirlenip kacmayi tercih ediyo uyuyo trip atiyo vs. Bu konulari actikca kendimi tuaf hissediyorum bana kadin oldugum yerden baktigini hissettikce soguyorum sanki ama birakmakta istemiyorum bu arada aile iliskim ve sosyal aktivitem pek yok. Ailem biraz baskici o yuzden arkadaslarimla pek oturma sansimda olmuyo yalnizliktan korktgum icin mi ona siginiyorum bilmiyorum yardimci olursaniz sevinirim.

 68. Yusuf bey yardım edin lütfen kardeşim biriyle birliktelik yaşamış daha önce sevgilisi olma ayrılınca çok üzülmsbiri hatta antidepresan kullandı yeni sevgili oldugu-3 aydir- bu çocuğun yanına gitmiş birlikte olms ben o çocuğun niyetinin iyi olmadığını söylüyoum hala beni dinlemeyip gidiyor sürekli kavga ediyor cocukla oradayken etrafı kırıp döküyor mus.bekaretini kaybettiği için suçluluk hissediyor zorunda hissediyor kimse beni sevmz artık diye düşünüyor ailem bu konuda çok sert öğrenirlese reddeder bile ben abla olarak ne yapmalıyım işin içinden çıkamıyorum bende PDR okuyorum ama ailem söz konusu olunca sağlıklı düşünemiyorum yardımcı olur müsünüz. Annemlere söylemelimiyim ne yapmalıyım

 69. Merhaba Yusuf bey, yaklaşık 9 aylık bir ilişkim var. Cinsel birlikteliğimiz 3.ayımızda başladı. Yalnız sonrasında aramızdaki cinsel birliktelik çok arttı. Neredeyse her buluşmamızda bunu yaşıyoruz. Düşünmediğimiz günlerde dahi. Bu bizi rahatsız hissettiriyor ama engel de olamıyoruz. Bu durumda ne yapmalıyız? ya da cinsel ilişki hangi boyutta ve sıklıkta olmalı? Cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

 70. Merhaba.
  Uzun zamandan beri içinden çıkamadığım bir mesele bu. Kendimden tiksinmek hayata karşı ümitsizlik. İstem dışı bir bekaret kaybetme başıma geldi. Ve yillar sonra birine aşık oldum hatta evliliği düşünüyorum. Yalnız bu kişi beni bu tarz konularda çok sorguladı ben de anlattım. Şimdi kendimi hiç duzeltemiyorum.bana çok ağır laflar kullandı şimdi ise sevdiğini söylüyor. Kendimi aşağılanmis şu an ise dalga geçiliyor gibi hissediyorum. Hiç pozitif bakamıyorum artık. Her gün uyumak istiyorum.

 71. Yusuf Bey merhaba.ben cinsel olarak cok arzuluyum 24 yasindayim evlenecgim biri cikmadi karsima hep ciddiyetsiz insanlar oldu.bakireyim karsima biri cikti 35 yasinda kendisi cok capkin birisi bosanali 1 ay olmus bir cocugu var annede kaliyor.o da cok arzulu biri ortak noktamiz bu bizim evliligi de istedigi cinsel hayati yasayamadgi icin bitmis.Aldatmista evliyken ben doyamazsam aldatirim kafasinda seks testinden gecirmeden biriyle evlenmeyecgini söylüyor bu aralar ticarete atildi isleri bayagi iyi olcak ben bu saatten sonra evlenmem ayni evde yasarim yada yasanmam herseyi yasarim gezerim eglenirim ama evlenmem baski istemiyorum sende beni seksle etkileyip baski kuracaksan uzak dur dedi ticarete atildim islerim iyi artik evlenmem diyor cekemezmis kimseyi anladigim kadariyla evlilikten evlilikteki baskilardan sıkılmış yeni bosandi zaten etkilendim ondan tek seferlik iliski isteyen biri degil sadece nikah istemiyor sonradan böyle oldu.ben bu kisiyle birseyler yasayip onu evlilige yaklastirabilir miyim baskisiz onun evliligi istemesini saglayabilirim uzak mi durmaliyim napmaliyim sizce ?

 72. Merhaba Ben 21 yasindayim erkek arkadasim 28 yasindayim 3 aydir birlikteyiz, falan cinsel birlikteligimiz olmadi ama birbirimizi cok seviyoruz ve ben onun ilkim olmasini istiyorum,onun Boyle bir istegi yok . Sen istedigin zaman sen hazir oldugun zaman olur diyor.ve benimle evlilik dusunuyor ailesiyle tanistim ustelik sevdiginden Eminim.sizce evlenmeden once iiliskiye girersek ondaki degerim azalir mi?

 73. meraba yusuf bey. 20 yaşındayım 26 yaşında erkek arkadaşım var. 4 aydır beraberiz. bi kaç defa öpüştük onun dışındsa bişey olmadı. bir gece beraber uyuduk onlarda kaldım. kendisine evlilik için adım atmak istediğimi belirttim oda sorunlarımızı halletmemiz gerek biraz bekliyelim dedi. acaba benimle ciddi düşünmüyormu yada sevmıyormu. gün içinde fazlada konuşmuyoruz 2 haftada bir görüşüyoruz. mesajda fazla iyi değiliz. ama buluşunca çok üstüme düşüyor. ve konuşmalarımız kısa suruyor ne yapmalıyım. ayrılmalımıyım yoksa zamanmı vermeliyim

 74. Yusuf bey 27 yaşındayım yaklaşık 2 ay evvel birden hayatım değişti diyebilirim 27 yasına kadar bakirdim hiç cinsellik yaşamadım…Konuyu yazıya nasıl sığdırabilirim bilmiyorum karmaşık bir durum.Cinsellik yaşadığım kişi çocukluk askım nasıl çocukluk askım konusuna gelecek olursak vakti zamanında ben çocukken ablam ile almanyadan doğru mektuplaşıp ve birbirlerine resim gönderirlerdi ben bu kişinin resimlerine bakarken aşık olmuştum ve o zamanlar çocuktum.Kendisi benden yaşca büyük ve 2 evlilik yapmış birisi.Belirli aralıklarla evimize gidip gelir türkiyede gezmek amaçlı vs kendisi bana karşı ilgi gösterdi bende onu sevdim için zaten hayranlık duydum için içimi döktüm açıldım.Bi gece beraber uzandık ve beraberlik yasadık.Kendisi bunu 2. kez istedi ve yine yaşadık.Ben onunla ciddi düşünüyorum almanyaya gitmeye bile niyetim var 2 tane sorunlu evlilik yaşadığından olsa gerek pek sıcak bakmıyor ama ilgisi var hala ve benden 7 yas büyük.Hala cinsellikte istekli bende geri çevirmek istemiyorum.ama bana net olamıyor sonumuzu düşünürsek umudum yok vs diyor bana aşıkmı değimli bilmiyorum ama değer veriyor eminim.Bana sadece cinsellik olarakmı bağlı yoksa aşıkmı yada evlilik düşünüyormu tam net değil.ama mesajlardada aşkım vs nadirde olsa diyor karşıma alıp konuşmak istiyorum.Bu karmaşık durum beni duygusal olarak çok üzüyor ve beni bırakırsa ne yaparım hiç bilmiyorum.Aklım şuan için çok karışık ve bu karmaşık düşüncelerden bütürlü kendimi kurtaramıyorum.Cinsel olarak acaba kendimi gerimi çeksem bilmiyorum.Bu durumu şuan herkesten gizli tutuyoruz.2miz arasında.Tam detaylı olmasada konuyu özet olarak anlattım yardımcı olursanız çok sevinirim.

 75. Doğan Keleş

  Yaklaşık 9 aylık bir ilişkim var kız arkadaşımla, 26 yaşındayım kız 19 yasında, ben 3 4 sene önce ilk kez cinsel ilişkiye girdim ve sonra çok pişman olmuştum 3 sene önce 2 aylık bir iliskimi bitirmistim eski kız arkadaşımla,eski kız arkadaşım bakire değildi ama onu bıraktığım icin de vicdan azabı yaşadım, daha sonra ayni şey benim basıma geldi gecen sene mayis ayında 2 3 haftalik bir ilişkide cinsel birliktelik yasadim onu Sevmiştim ve kız benden ayrıldı, eden bulur misali, simdi ise bakire bir kızla sevgiliyim, kız benle ilişkiye girmek istiyor sevdiğim le herşeyi yaparım diyor, ama ben yapmak istemiyorum vicdan azabı yaşarım diye onu seviyorum , ama bir yönden de yapmak istiyorum benden ayrılır korkusu ile sizce ne yapmayaliyim yusuf bey yardımcı olur musunuz…

 76. Sevgilimle 4 senedir tanisiyoruz yaklasik 2 yıldır birlikteyiz ileride evlenmeyi dusunuyoruz okumuyo ben üniversite ye gidicem onu bırakıcam diye korkuyo ve bana birlikte olalimmi dedi ne yapmam gerekiyo

 77. Merhabalar benim uzaktan bir iliskim var yilda 3 4 defa birbirimizi gorebiliyoruz birbirimizi cok seviyoruz
  Ikimzde evlilik oncesi iliski yasamak istedigimizi soyluyoruz . Tam olarak iliskiyr girmedik. Telefonda mesajda yada biraraya geldiğimizde sozlerle birbirimizi tahrik ediyoruz tahmini olarak evlenmemize 5-6 yıl olabilir. Erkek arkadasim imam nikahi yapariz suclulukta olmaz gunahta olmaz karım olursun kimse duymaz diyor sizce ne yapmalıyım yardım edermisiniz kimseye soramıyorum. Çok tesekkur ediyorum

  • ne yapmanız gerektiğini bilemem. ancak, kimsenin bilmediği nikahın gerçek nikah olup olmadığını sorgulamanızı tavsiye ederim.

 78. Merhabalar 6 aylık bir ilişkim var 19 yaşındayım kız arkadaşımda 18 yaşında onu çok seviyorum birbirimizin ailesiyle tanıştık birbirimizin evine gidiyoruz uzun vakit geçiriyoruz sürekli bir yakınlaşma oluyor ama ilerisi olmuyor kendisi istemiyor bende saygı duyuyorum fakat kırılıyorum her defasında bir erkek olarak konusu sürekli açılıyor reddetmiyor ama yapmıyoruz da ve çok hevesim kırılıyor en sonunda ya bunu yaşayalım yada bu konuyu kapatalım birbirimize yakınlaşmayalım dedim tartıştık şuan arada bir yakınlaşıyoruz fakat hala aynı sonuca varamıyoruz onu aldatmak istemiyorum gelecek düşünüyoruz beraber cevaplarsanız çok sevinirim,saygılar.

 79. Merhaba ben 5 yıllık bir ilişki icerisindeyim yaşım 24 cinsel anlamda ufak tefek on sevisme dışında birşey yaşamadık ve ben haliyle yaşamak istiyorum bı yandan da kız arkadaşıma saygı duyuyorum kendi kararı sonuç olarak ama vakit ilerledikçe cinsel anlamda kız arkadaşımdan soğumaya ve başka kızlara ilgi duymaya başladım ve bu ilgi sadece cinsel anlamda sizce kız arkadaşımı karşıma alıp bu durumu konusmalimiyim ?

 80. Merhabalar ben 21 yaşındayım yaklaşık iki yıllık bir ilişkim oldu ve şimdi ayrıldık onunla bekaretimi kaybettim ve üni bitirdim etrafımda evlilik teklifleri alıyorum ama yaşadağım bu kötü olaydan dolayı reddedip onlardan uzaklaşıyorum . G.doğu bölgesinde yaşadığım için haliyle bu olayı karşımdakine anlatıp beni anlamasını beklemiyorum . Sizce ne yapmalıyım.saygılarımla

  • Bu tür sorunlar içsel çatışmalarla ve kişisel ahlak anlayışıyla ilgilidir. Bu yüzden benim vereceğim cevap bilimsel değil kişisel olur. Kendi cevabınızı bulmak için psikolojik danışmanlık desteği alabilirsiniz.

 81. Merhaba.
  5.5 6 aylık bir ilişkim var.
  Ve biz nerdeyse 2 aylık çıkarken birlikte olduk.
  Zaman zaman pişmanlık duygusu besliyorum.
  Kendimi suçlu gibi görüyorum.
  Büyük günah işlemiş gibi hissediyorum.
  Zaten yaptığımız büyük bir günah zina ama ben bundan nasıl kurtulabilirim ya da ne yapmalıyım.
  Çok fazla takıntılı bir insanım takıntılarımdan kurtulamıyorum bi türlü ne yapmam gerekiyor acaba ?

  • Merhaba. İnançlarımızla eylemlerimiz tutarsız olduğunda içsel bir çatışma, huzursuzluk yaşarız. Bu çok doğal bir durumdur. Çözümü ise, inandığınız gibi davranmak veya davrandığınız gibi inanmaktır. Bunu tek başınıza beceremiyorsanız bir psikolojik destek alabilirsiniz.

 82. Merhaba. 2 aylık bir ilişkim var sevgilimle farklı şehirlerde okuyoruz iki kere görüştük ve ikinci görüşmemizde istmedıgım halde bır birliktelik yaşadık ve ben bu olaydan rahatsızım pişmanlık diyorum ilk bir hafta benı hep sakinleştirıp evlenıcegımızı söyledi ama şuan ayrıyız ama mesajlaşıyoruz kendisi bana benı yarı yolda bırakmıycagını söylediği halde ben kendisinden ayrılmak ıstedım ve saçma bi muhabbetin içindeyiz şuan. Bana kızlık zarımı dıktırebılıceğımızı söyledi bende vicdanımı bir parça olsun rahatlatmak için kabul ettim ama bunu uzun bir süre sonra yapıcamızı söyluyo bu süre zarfında ayrı kakıcagımızı da bılıyorum bunu yapmalı mıyım sizce yoksa psikolojik anlamda kendimi çok kötü hissediyorum allah katında da günahkar oldugumu biliyorum ama ilk günden beri tövbe edip dua ediyorum sizce napmalıyım lütfen yardımcı olun

  • Merhaba. Yaşadığınız deneyimle ilgili kendinizi günahkar hissediyorsanız, tövbe edebilirsiniz. Burada mesele Allah’la ilişkinizi nasıl kurduğunuzdur. Hissettiğiniz suçluluk dolayısıyla ilişkinizi devam ettirmenizi tavsiye etmem. Kızlık zarınızı diktirmek gibi bir çözüm üretecekseniz de bunu kendinizin yapmasını tavsiye ederim. Çünkü, arkadaşınızla ilişkinizi bu suçluluk temelinde kurmanız ve bu duyguyla evlenmeniz bana göre uzun vadede sizi daha da zor duruma sokabilir.

 83. Yusuf bey merhaba bende psikologum, 28 yaşında bir bayanım, 3 tane ilişkim oldu bu güne dek cinsellik yaşadığım,ilk ilişkimden sonra terk edildiğim için yazınızda ki gibi üstüne iki kere hata yaptım o acı ile…şimdi zaman geçti ve yaşadığım depresyonun nedenini anladım, suçluluk değersizlik ve kirlenmişlik duyguları, …şimdi bunları aşmak istiyorum ve anneme anlatmak istiyorum yaşadıklarımı, annem öğretmendir ve süperegosu fazlaca gelişmiş bir kadındır..sanki o bana bu konuda destek olsa çok daha iyi hissedeceğim diye düşünüyorum, sizce annemle paylaşmalımıyım bu yaşantıyı ?(işin içinden çıkamayan psikolog)

  • Yusuf BAYALAN

   Merhabalar. Bence kendinizi iyi hissetmenizin tek yolu, yaşadıklarınızı annenize anlatmanız değil. Olanları anlatma ihtiyacınız, daha çok suçluluk duygusundan kurtulma çabası gibi geldi bana. Bu duygunun şema terapideki karşılığı “cezalandırıcılık şeması” olabilir. İhtiyacınız olan şeyin, annenizle paylaşmak değil, içinizdeki cezalandırıcı yanınızı susturmak olduğunu düşünüyorum. Muhabbetle.

 84. merhabalar
  ben bir senedir biriyle gorusuyorum iki hafta önce sözlendim fakat sürekli git gellerim var icimds huzursuzluk var kafamda bir sürü düşünce pesimi birakmiyor yoruyor beni hem evlenmek istiyorum hem de istemiyorum bir türlü tam olarak ayirt edemiyorum asiri korkum var boyle hem isteyip hem.istememe arasinda olmak cok kötü birsey ne önerebilirsiniz bana???

  • Endişelerinizi ve arzularınızı netleştirmek için bireysel psikolojik danışmanlık desteği alabilirsiniz. İstanbul’da iseniz ofis ortamında, uzakta iseniz telefon üzerinden veya diğer online görüşme yöntemleriyle görüşebiliriz. Ön görüşme için 0505 495 4727’den bana ulaşabilirsiniz. Muhabbetle.

 85. Merhabalar,

  6 yıllık ilişkimiz var. Birbirimizi çok seviyoruz. Kendisine 3 ay önce de evlilik teklifi ettim ve evlilik sürecini başlattım. Max 1 sene içerisinde evlenmiş olacağız.

  Yaklaşık 2 senedir de aynı evde yaşıyoruz. Kendisiyle hiç cinsel ilişkiye girmedik. Ayda max 1 veya 2 defa öpüşüyoruz. Hiç ileriye gitmek için zorlamadın, hayır istemiyorum dediğinde duruyorum. Bense sürekli olarak ilişkiye girmek, ilişkiye girmesek bile neredeyse her gün sevişmek, koklaşmak istiyorum. Ama sürekli reddediyor.

  Beni çok sevdiğini biliyorum. Bana çok iyi bakıyor, iyi davranıyor. Cinsellik dışında ilişkimizde her şey çok normal. Ama artık ben hayatımda hiç ilişkiye girmediğim için(26 yaşındayım), çok kötü durundayım. Günde 2 defa masturbayon yapıyorum. Başka kadınları görünce sürekli vucudum hareketleniyor istemsizce.

  Sevgilimi, gelecekteki karımı aldatmak istemiyorum çünkü çok seviyorum. Ama ben evlenince de böyle ayda 1 defa öpüşme olmasını istemiyorım. Cinselliği çok seviyorum.

  Sizce ne yapmalıyım?

  1- kendimi cinselliğin olmadığı bir dünyaya hazırlama(benim için çok zor)
  2- onu karşıma alıp konuşma(ters tepebilir çünkü içinde azıcık erotik bir şey geçince kızıyor)
  3-evlenene kadar bekleme(omur boyu böle bir hayat istemiyorum)
  4-belki de uygun değilizdir diyip ayrılma.
  5- geçmişte çok defa yaptım, hatta neredeyse sürekli yapıyorum. Çiçek alıyorum, romantik yemekler yapıyorum. Romantik tatillere gidiyoruz. Sürekli süprizler yapıyorum. Belki bunun dozajını arttırıp denesem?

  Not: kız arkadaşımın dini açıdan böyle olduğunu sanmıyorum. Kendisi ateist. Gayet de modern düşünceli.

  Not: kız arkadaşımı de bir gün alıp size gelsek, ikimiz yanyana değilken onunla konuşssanız? Çünkü eğer onun hayatında birisi varsa, beni sexi bulmuyorsa, yeterli değilsem bundan haberim olmalı.

  • Merhaba. Uzun uzun sebeplerini yazma şansım yok burada ne yazık ki. “Ancak “ne yapayım sizce?” diye bana soruyorsanız, “Anlattığınız ilişki tarzının, evlilik doyumu getirmeyeceğini öngörüyorum. “Bir gün düzelir.” ihtimaliyle de bir evliliğin gerçekleşmemesi gerektiğini düşünüyorum.” Muhabbetle.

 86. Merhaba erkek arkadaşımla bir yıllık birlikteliğimiz var 4-5 kere ileri derece birbirmize yaklaşmamız oldu ama cinsel ilişkiye girmedik her seferinde bunu yaparken sürekli emin misin canın istiyor mu korkuyor musun gibi sorular soruyor ve bıraktığımızda omzuna yatırıp saçımı okşuyor romantizme bağlıyor ileriye gitmekten kaçınıyor bunun sebebi ne olabilir

 87. Merhaba
  Yaklaşık 2 senelik bir ilişkim var
  Kız arkadaşım benden önce biriyle birlikte olup bakireliğini bozmuştu ve bunu bana biz sevgili olduktan 2 ay sonra açıkladı şuan 2. Senemizdeyiz kız arkadaşımı çok seviyorum gerçekten kıskanç ve katı bir insanım ben sevgimin bu konu üzerinden bitmesini istemiyorum ama ara sıra istemsizce aklıms gelip canımı sıktığım oluyor bunu aşabilmem için ne yapmalıyım.
  Teşekkürler

  • Yusuf BAYALAN

   Merhaba. Bunu “aşmak” çok kolay bir mesele değil; çünkü bu konu, en temel “kadın” ve “erkek” algımızla alakalı bir şey. Psikolojik destek almanızı tavsiye ederim.

 88. Merhaba. Bizim ilişkimiz 11 ay sürdü. Bi kaç defa çok yakinlastik ama cinsel ilişkiye girmedik. 3 ay ayrılık süreci geçirdik. Tekrar barıştıktan 2 3 hafta sonra cinsel ilişkiye girdik. 2 hafta sonra falanda ayrıldı. Onu sevdiğimi düşünmüyorum. Sadece o şeyi yaşadık diye bağlı hissediyorum. Yardim alıyorum ama yinede size yazmak istedim. Merak ettiğim tek bir husus var. Ben zarı diktirmek istemiyorum. İlerde evlenecek olursam o kişiye bunu nasil açıklamalıyım hiç bilmiyorum. Açıklamasam olur mu mesela? Zaten anlar o gün

  • Yusuf BAYALAN

   Merhaba. Evleneceği kızda “bekaret” şartı arayan biriyle hiçbir şekilde evlenmemenizi tavsiye ederim. Muhabbetle.

 89. Yusuf Bey merhaba erkek arkadaşımla 3 yıldır beraberdik. Ve iliskimizin başında beraber olmak konusunda psikolojik baskı yaptığı içi beraber olduk. Ayn yerlerde oturuyoruz. Ben çok güvendim kendisi 30 ben 23 yaşındayim.Harika giden bir iliskimiz vardi. Fakat evlilik hakkinda biseyler konusmak istediğini söyleyip bana benim ilerde kıyafet konusunda kısıtlanmam benı sıkar mı ondan sıkılır mıymışım diye evlilik konularından emin olmadigini söyledi. Ben ise kendisini çok seviyorum ama ayrılan taraf ben oldum bu sebepten dolayı. Aradan 4 gün geçti bana saçma sapan bi sebeple mesaj atti ama konuyla alakalı konuşmadik. Onunda üzgün olduğunun farkındayim. Ama ben pişmanlık duygusu çok güvenmenin verdiği hayal kırıklığı ile çok kötü psikolojideyim. Napmam gerekiyor

  • Yusuf BAYALAN

   Merhaba. Ne elde etmek için ne yapmanız gerektiğini soruyorsunuz? Yani hedefiniz ve beklentiniz nedir?

 90. Merhaba 10 aydır birlikte olduğum erkek arkadaşımla bir iki kere anal deneyimimiz oldu ikimizin de ilk defa oldu sonuncusunda erkek arkadaşım bir süre cinsel isteksizliği vardı daha sonra konuştuğumuzda seni seviyorum ama bazı şeylerden dolayı anal ilişki yaşamak istemiyorum çok temiz bir şey olmadığını söyledi sen ne zaman istersen normal yollarla birlikte oluruz dedi ama ben arzulanmadığım için kendimi tuhaf hissediyorum tiksindiğini söyledi ve başka birileriyle birlikte olmasından korkuyorum

 91. Meraba erkek arkadaşım askerde daha önce benimle cinsel ilişkiye girmek.istedigini belirtti.istemedgimj söyledim.konuyu kapattı aradan zaman geçti ve cinsel ilişkiye girmek istediğini benimle böyle bi düzeyde ilişki yaşayamayacağı için bitirdiğini biriyle yatmaya ihtiyacı olduğunu söyledi. Amaç sadece cinsellikmiydi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ön Görüşme İçin Arayın!