Çarşamba , Haziran 20 2018
Ana Sayfa / Hizmetler / Evlilik Danışmanlığı

Evlilik Danışmanlığı

Evlilik danışmanlığı, evlilik ilişkisini, evliliğin her iki tarafı (kadın ve erkek) açısından da, daha doyum verici hale getirmek için gerçekleştirilen bir psikolojik danışmanlık sürecidir.

Evlilik Danışmanlığı Nasıl Yapılır?

Evlilik danışmanlığı, evlilik danışmanının teorik anlayışına göre farklı şekillerde gerçekleştirilebilir. Literatürde tanımlanan bazı evlilik danışmanlığı modellerini şöyle sıralayabiliriz.

Bireysel evlilik danışmanlığı: Bu terapi şeklinde, eşlerin her biri evlilikleriyle ilgili bireysel terapiye dahil olurlar. Eşler aynı terapistten terapi görebilirler, ki buna eş zamanlı (concurrent) terapi denir. Eşlerin farklı terapistlerden terapi gördüğü modele ise ortaklaşa (colloborative) terapi denir.

Birleşmiş (conjoint) danışmanlık: Birleşmiş terapide, eşler terapiye birlikte katılır. Bu katılım bir terapistle gerçekleşebileceği gibi iki terapistle de (biri kadın biri erkek) gerçekleşebilir.

Grup danışmanlığı: Grup danışmanlığına birkaç evli çift, birlikte dahil olur. Danışmanlığı bir ya da iki danışman yürütebilir.

Kombine danışmanlık: Danışanlara yukarıdaki danışmanlık modellerinin bazılarının birlikte uygulanmasıdır.

Ben evlilik danışmanlığı için stratejik bir yaklaşım benimseyip, çiftin ihtiyacına göre terapi sürecini şekillendiriyorum. Yani gerek görüldüğünde bireysel görüşmeler, gerek görüldüğünde de çift görüşmeleri gerçekleştiriyorum. Bütün bu süreç, danışanların beklenti ve düşünceleri hesaba katılarak gerçekleştiriliyor.

Evlilik Danışmanlığının Hedefleri ve Faydaları Nelerdir?

Bence evlilik danışmanlığının nihai hedefi, evliliğin her iki taraf için de daha doyum verici hale gelmesine yardımcı olmaktır. Buna ulaşıldığı oranda tafarlar, evlilik danışmanlığından nihai faydayı elde etmiş olurlar. Bu genel hedeften hareketle bazı özel hedeflerden, dolayısıyla da faydalardan bahsedebiliriz:

 • Çİftin, kendilerine ve kişiler arası ilişkilere dair bir farkındalık geliştirmelerine yardımcı olmak
 • Yeni evli çiftlerin, evliliğe uyum sorunlarının aşılmasına destek olunması
 • Eşler arasındaki iletişimin işlevsel hale getirilmesi
 • Her iki tarafın da temel insani ihtiyaçlarının giderilmesine destek olunması
 • Çİftlerin yaşadığı cinsel doyumun artırılmasına destek olunması
 • Tarafların birincil aileleriyle yaşanılan sorunlara işlevsel çözüm bulunması
 • Çocuk yetiştirme sorunlarıyla ilgili işlevsel çözüm bulunması
 • Sadakatsizlik ve şiddet gibi tutumlarla sarsılan evlilik ilişkisinin, yeniden düzenlenmesine destek olunması
 • Evli çiftin vardığı nihai karar boşanma ise, boşanmayı sağlıklı şekilde gerçekleştirmelerine destek olunması
 • Diğer hedefler

Evlilik Danışmanlığı Ne Kadar Sürer?

Evlilik danışmanlığının “şu kadar seans” gibi net bir süresi yoktur. Danışmanlığın süresi, çiftin yaşadığı sorunların çeşitliliğine ve yoğunluğuna, tarafların ihtiyaç ve beklentilerine, tarafların sorunların çözümü için takındıkları tavıra göre vb. değişiklik gösterebilir. Mesela, taraflarda kişilik bozukluğu, madde kullanımı, sadakatsizlik gibi ciddi sorunlar varsa, danışmanlık zor olabilir ve uzun bir süre alabilir. Buna karşılık, yeni evli bir çiftin uyum sorunlarının çözümü (başka ciddi sorunlar yoksa) için nispeten daha kısa bir süre yeterli olabilir.

Evlilik Danışmanlığı Fiyatları (Ücretleri) Nasıl Belirlenir?

Standart bir evlilik danışmanlığı ücretinden bahsetmek mümkün değil. Evlilik danışmanlığı ücretleri pek çok faktöre göre değişiklik gösterebilir. Mesela, evlilik danışmanlığı desteği aldığınız merkezin bulunduğu konum, danışmanın eğitim düzeyi ve deneyimi, seansların süresi ve gerçekleşme sıklığı gibi faktörler evlilik danışmanlığı ücretlerinin belirlenmesinde etkili olabilmektedir.

Evlilik Danışmanı Kimdir ve Ne Yapar?

Evlilik danışmanı (evlilik terapisti), psikoloji, insanın ruhsal yapılanması, kişiler arası ilişki psikolojisi, psikolojik danışmanlık gibi konularda eğitim sahibi bir uzmandır. Evlilik danışmanı, sahip olduğu bilgi ve uzmanlığı, evlilik sorunlarını çözmek ve evliliklerini daha doyum verici hale getirmeleri için danışanlarının hizmetine sunar.

Evlilik danışmanı bir hakem değildir. Taraflar arasında “doğru”ve “yanlış” yapanı belirlemek gibi bir misyonu yoktur evlilik danışmanının. Evlilik danışmanlığında “doğru” ve “yanlış”tan ziyade, “işlevsel” ve “işlevsel olayan” kavramları önemlidir. Evlilik danışmanlığı “kural koyucu” değil, “yardım edici” bir disiplindir. Dolayısıyla evlilik danışmanlığında asıl amaç, doğru ve yanlış olan davranışları belirlemek yerine, tarafların temel insani ihtiyaçlarını karşılayan davranış kalıplarını oluşturmaktır.

Pek çok insan “doğru” davranışın ne olduğunu bilmesine rağmen o davranışı gerçekleştiremez. “Biliyorum, bu kadar sıkboğaz etmemeliyim eşimi, ama kendime engel olamıyorum.” der mesela. Bu kişiye, “Eşini sıkboğaz etmemelisin.” demenin hiçbir anlamı olmaz. Evlilik danışmanı, ne yapmaları gerektiğini söylemekten ziyade, davranışlarının altındaki psikolojik dinamiği anlamalarında kişilere yardımcı olur.

Evlilik danışmanı evliliği kurtarır mı?

Evlilik danışmanı, evliliklerini kurtarmaları için evli çiftlere yardım eder. “Onlara rağmen” değil, “onlarla birlikte” bir şeyler yapabilir ancak.

“Evlilik danışmanı hiçbir şey yapamaz.” düşüncesi gibi, “Evlilik danışmanı her şeyi yapar.” düşüncesi de gerçekçi değildir. Tüm uzmanlık alanlarının ve uzmanların olduğu gibi evlilik danışmanlığı ve evlilik danışmanının da yeterlilikleri ve sınırlılıkları vardır. Burada önemli olan, kişilerin beklentilerinin gerçekçi olması ve çiftlerle danışman arasındaki işbirliğidir.

Sonuç olarak, “Evlilik danışmanlığı evliliği kurtarabilir mi?” sorusunun cevabı “evet”, ya da “hayır”değildir. Evlilik danışmanı, “sizinle birlikte” evliliğinizi kurtarmanıza yardımcı olur.

Evlilik danışmanlığı desteği almak istiyorsanız (yüz yüze veya online), ön görüşme ve randevu için 0 (505) 495 4727 numaralı telefondan bana ulaşabilirsiniz.

16 yorum

 1. Yazılarınızı beğeniyle takip ediyoruz. İyi çalışmalar

 2. Merhaba eşimin bana karşı soğuk oluşu ve her konuda ilgisiz oluşu evliliğimizi bitirme noktasına getirdi. Aynı zamanda iletişim kuramaz cinsel sorunlarımızı çözemez duruma geldik. Nasıl bir tedavi ön görürsünüz.

 3. Boşanma aşamasındayım.Artık dalaveresıne dayanacak gucum kalmadı.Hakim mahkeme psikologuna yonlendırdı.bana ne gibi sorular sorabılır

  • merhaba. mahkeme psikoloğunun sorabileceği soruları bilmiyorum. mahkeme psikoloğu, size destek olması için var, sizin adınıza karar vermek için değil. rahat olun bence. muhabbetle.

 4. Eşim de bana karşı aşırı güvensizlik var ne yapsam ne söylesem de kendi bildiği inandigindan saptiramiyorum defalarca boşanma aşamasına geldik her defasında kovuyor sonra pişmanlık duyuyor son bir haftadır da annemlere geldim birbirimizi seviyoruz bu gerçek ayrılmak değil amacımız ne önerirsiniz?

  • merhaba. ortada güveni zedeleyici faktörler varsa, onların giderilmesi gerekir. yani tarafların güvenilir (açık, net) davranması gerekir. şayet ortada güven zedeleyici bir durum yoksa ve kişi kuşkucu davranıyorsa, bu durumda kişinin güvenememekle ilgili kişisel bir meselesi olabilir. belki de paranoya dediğimiz bir durum söz konusu olabilir. şayet öyle ise, kişinin psikolojik destek alması gerekir.

 5. İyi akşamlar Eşim ve ben birbirimizi severek ortak paydalarımızın çok olduğunu görerek evlendik.evliliğimizin 5. yılındayız.her zaman bana annem babam ilk sırada sen ikinci sıradasın derdi ama ozaman ailesiyle uzakta yaşıyor aramızda hiç problem olmuyordu şimdi de çok problemimiz olmadı ama kendi ailesine gösterdiği saygıyı benim aileme göstermiyor.Örneğin benim babam oğlumu önce kendisi saç traşı etmeye çalıştı sonra beğenmedi berbere götürdü bunu eşime söylediğimde nasıl benim çocuğuma karışır artık oraya gelmem belki bayramda bile gelmiyeceğini söyledi ve babama haraket etti aslında benim ailem ev taşırken yerleştirirken hep yanımızda oldular bizimle beraber olup yardımcı oldular. Bunun gibi çok örnek var kendi ailesine hata yapsa bile hiç laf söyletmiyor .Bilmiyorum bu ilişkinin durumu ne olacak?

 6. Merhaba 8 senelık evliliğimi 5 ay önce bitirdim sebebi eşimin sürekli gece gezmesı her yıl son 3 yılı bellı aylarda farklı Kişiler ile aldatması ve sürekli rencide edici incitici asalıyıcı konuşması 8 seneyi bitirdi 4 yasında cok zeki bir kızım var barışmamızı ıster eski Eşimde sevgilisinden ayrıldı bir şans ister ama bizim artık bir evimiz eşyamız bile Yok. Maddi durum iyi deıl ve aşırı guvensızlık var Bnde ne yapmalıyım

  • merhaba. sizin ne yapacağınızı bilemem. ama benim kızım aynı durumda olsaydı, o adamla yeniden evlenmemesini söylerdim ona.

 7. Merhaba, erkek arkadaısmla 14 aylık iliskimizde 2 kisiyle aldatıldıgımı ögrendim, ve bitanesi uzun süreli bir konusma, ben hep ondan şüphelenip soru sordugumda hep hırpaladı, psikopatsın, takıntılısın dedi durdu, şimdi dogrular ortaya cıkınca, utandıgını belirtiyor yğzğme bakamıyor, ona nasıl bi merhamet besledigimi anlatamam, kıyamıyorum, evlilige giden ilişkimiz bu hale geldi, aile danısmanından destek almayı düşünüyoruz, kestirip atamadım malesef, ama sizce bu ilişkiye devam etmek dogru olur mu?

  • Yusuf BAYALAN

   Merhaba. Evliliğinizle ilgili sorunlarınızı netleştirmek için bireysel psikolojik danışmanlık desteği almanızı tavsiye ederim. Muhabbetle.

 8. Merhaba,
  Bir arkadaşım32 yıldır evli. Eşi Amerikalı bir bayan ve zaman zaman Türkiye’ye geliyor. Kendilerine evliliklerinde yaşıyor oldukları sorunlat hakkında yardımcı olabilir misiniz?
  Bu hanım hiç Türkçe bilmiyor. Bu yüzden eşinin İngilizceye tam hakim olan bir psikoloğa ihtiyacı var..
  Saygılar..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ön Görüşme İçin Arayın!