Kategoriler
Genel

Erkekleri Etkilemenin Yolları Nelerdir?

Bu yazıda, bazı kadınların çok fazla merak ettiği, erkekleri etkilemenin yolları meselesine kendi durduğum yerden, yani psikolojik açıdan bakmaya çalışacağım.

Anlamaya çalışacağımız temel sorular şunlar:

yusufbayalan.com okuyucularının aşina olabileceği gibi, benim açımdan bu tür soruları cevaplamaktan daha öncelikli olanı anlamaktır. “Bu soru nasıl bir zihnin ürünüdür?”, “Bu sorunun anlamı nedir?”, “Bu soruya vereceğimiz farklı cevaplar bizi hangi sonuçlara götürür?” gibi soruları, en az sorunun cevabı kadar önemsiyorum.

Her şeyden evvel şunu söylemeliyim ki, “Erkekleri etkilemenin yolları nelerdir?” veya “Erkeği kendine bağlamanın yolları nelerdir?” diye soran bir zihin, insanlığı kadın ve erkek olarak iki kutuplu olarak algılıyor olabilir. Tabii ki insanlık kadın ve erkek cinsiyetinden oluşuyor. (Hermafrodit -çift cinsiyetlilik- meselesini bir kenara bırakalım isterseniz). Ancak erkek dediğimizde sabit bir yapıdan ve kadın dediğimizde ise başka bir sabit yapıdan bahsediyoruz gibi bir algı gerçekçi değildir.

Psikolojide ilk öğretilen şeylerden birisi, insanın ünik (tek, eşi olmayan) bir varlık olduğudur. Her insan eşsizdir, özeldir, kendine has bir varlıktır. Evet, tüm insanlar acıkır, ama her insanın yeme tutumu aynı değildir. Her insanda göz bulunur ama nereye bakacağı kişinin öznelliğinde saklıdır. Her insanda cinsel arzu bulunur, ama kiminle, nerede, nasıl sevişeceğini belirleyen faktörler herkes için değişkenlik gösterebilir. Özetle, insan diye standart bir yapıdan bahsedemeyeceğimiz gibi erkek diye standart bir yapıdan da bahsedemeyiz.

Peki bu durumda ele almaya çalıştığımız sorular anlamsız mı oluyor? Bence değil. Bir insanın zihnine bir soru düşüyorsa, o soru o kişi açısından mutlaka bir anlam taşıyordur. Benim yapmaya çalıştığım, bu yazının okuyucularının zihninde psikolojik bir pencere açmaktır sadece.

Evet, standart bir erkek ve standart bir kadın yok ama, bazı kadınların bazı erkekleri etkilediği, bazı erkeklerin bazı kadınları çekici bulduğu da aşikar. Bu durumu nasıl ele almalıyız?

Erkekleri Etkilemenin Yolları Neler Olabilir?

Bir erkek bir kadının hangi özelliklerinden etkilenebilir? Bu sorunun çok fazla sayıda cevabı olabilir. Bir bakışı, ses tonu, okuduğu kitap, kalça büyüklüğü, göz rengi, memleketi, yemek yeme şekli, annesinin kişilik özellikleri, dini inancı gibi pek çok faktör söz konusu olabilir. Burada benim altını çizmeye çalıştığım nokta şudur: Bir erkek için etkileyici olan bir özellik, başka bir erkek için hiçbir şey ifade etmeyebilir. Kaldı ki, evlilik danışmanlığı ve ilişki danışmanlığı uygulamalarımda, danışanlarıma şunu soruyorum: Eşinizin (nişanlınızın, sevgilinizin) hangi özellikleri size çekici gelmişti? Emin olun, kolayca cevap verenlerin sayısı çok düşük. Kolayca cevap verebilenler bile, dile dökemedikleri başka özelliklerin de olabileceğini söylüyorlar. Bu durum bana hiç de şaşırtıcı gelmiyor. Çünkü psikolojik çalışmalar, partner seçiminde bilinçli faktörler kadar bilinç dışı faktörlerin de etkili olduğunu söylüyor bize.

Bir kadınla bir erkeği birleştiren en önemli faktörlerden birisinin uyum (tamamlayıcılık) olduğunu düşünüyorum. Böyle baktığımızda da, bir erkeği etkilemenin en önemli yolu şudur: Onun özellikleriyle uyum sağlayacak (tamamlayıcı) özelliklere sahip olmak. Devam eden bir ilişkide, iyi kötü bir uyumdan bahsedebiliriz.

İlişkilerdeki uyumu, sağlıklı uyum ve sağlıksız uyum olarak ele alabiliriz. Bir uyumu sağlıklı veya sağlıksız yapan şey ise, tarafların en temel insani ihtiyaçlarını giderme şeklidir. Bir ilişkide her iki taraf da en temel insani ihtiyaçlarını sağlıklı yollarla giderebiliyorsa sağlıklı bir uyumdan, taraflardan birisi veya her ikisi de, en temel insani ihtiyaçlarını sağlıklı yollarla gideremiyorsa sağlıksız bir uyumdan bahsedebiliriz.

“En temel insani ihtiyaçlarımız nelerdir öyleyse?” dediğinizi duyar gibiyim. İhtiyaçlar meselesi pek çok psikoloji kuramı tarafından ele alındı. Ben burada, şema terapi penceresinden en temel insani ihtiyaçları sizinle paylaşmak istiyorum. Şema terapi, temel ihtiyaçlarımızı 5 kategoride ele alır:

 1. Diğerlerine Güvenli Bağlanma (Güvenlik, stabilite, bakım, kabul içeren yaklaşımlar)
 2. Hareket Özgürlüğü, Yeterlilik Ve Olumlu Kimlik Algısı
 3. İhtiyaçları Ve Duyguları İfade Edebilme Özgürlüğü
 4. Kendiliğindenlik (Spontanlık) Ve Eğlence
 5. Gerçekçi Limitler Ve Öz Denetim

Temel İhtiyaçlarımız Nelerdir?

Umarım şu ana kadar yazdıklarımla zihninizi bulandırmadım. İsterseniz bir ara özet yapayım:

 • Sabit bir erkek ve sabit bir kadın yapısı yok. Her insan ünik/ biriciktir.
 • Her erkek her kadından etkilenmez. Dolayısıyla, siz de her tutumunuzla her erkeği etkileyemezsiniz.
 • Bir kadın ile bir erkek arasında çekim yaratan en önemli faktör uyumdur.
 • Bir erkeği etkilemek için onun açısından uyumlu olmalısınız.
 • Uyum sağlıklı olabileceği gibi sağlıksız da olabilir.
 • Temel insani ihtiyaçların giderildiği ilişki sağlıklı, insani ihtiyaçların giderilmediği ilişki ise sağlıksızdır.
 • Psikolojik açıdan sağlıklı bir uyumun oluşabilmesi için, psikolojik açıdan sağlıklı iki insanın bir araya gelmesi gerekir. Bu durumda, sağlıklı bir erkeği etkilemenin yolu, ona en temel insani ihtiyaçlarını giderebileceğini hissettirmenizdir. Psikolojik açıdan sağlıklı oluşun en önemli göstergesi, sahici olmaktır. Dolayısıyla sağlıklı bir uyumda rol yapmaya, içten pazarlığa yer yoktur. Sağlıklı bir uyum, sahici bir erkek ve sahici bir kadınla gerçekleşebilir ancak.

Sağlıklı bir uyum arayışında olan erkeği etkilemek için şunları yapabilirsiniz:

 • Onun için her açıdan güvenilir olur. Hayatında olacağınızı, onu aldatmayacağınızı, zor anında ona destek olabileceğinizi ona hissettirin.
 • Ona olan bağlılığınızdan emin olsun.
 • Sizinle ilgilenmesi için ona baskı yapmayın. Sizinle ilgilendiğinde minnet duyduğunuzu ona hissettirin. Bu duygu size olan ilgisini artıracaktır. Sevgi özgürlüğün çocuğudur, unutmayın.
 • Özgürlük duygusunu yaşamasına müsaade edeceğinizi ona hissettirin.
 • Birliktelik nasıl bir ihtiyaç ve keyif aracıysa, yalnızlığın da bir ihtiyaç ve keyif aracı olduğunu kabul edin. Tek başına bir şeyler yapmak istediğinde sorun çıkarmayın. Bireyselliğin ve özgürlüğün bir hak ve ihtiyaç olduğunu kabul edin.
 • İlgilerine, yeteneklerine saygı duyun. Eleştiriden, aşağılamadan, hakaretten uzak durun
 • Duygu ve düşüncelerini sizinle paylaşabilmesine müsaade edin. Kendini açtığında kötü hissetmemesi için anlamaya odaklı olun, yargılamaya ve eleştiriye değil.
 • Onu rol yapmaya zorlamayın. Partneriniz ve siz, ilişkide kendinizi yaşayabildiğiniz ölçüde mutlu olursunuz.
 • Siz de rol yapmayın. Kendiniz olun. Zaten sağlıklı bir kişilik yapısı varsa ortada, sizi zorlamayacaktır. Ya kabul edecektir ya da sizinle yapamayacağını açıkça size söyleyecektir.
 • Kendi eğlence anlayışınızdan tamamen vazgeçmeyin. Partnerinizi de eğlence anlayışından vazgeçirmeye çalışmayın. Siz onun yanında eğlenin, onun da yanınızda eğlenmesine engel olmayın.
 • Partneriniz, sizden kabul edemeyeceğiniz taleplerde bulunursa, açık ve net bir şekilde “hayır” deyin. Olgun bir kişilik reddedilmeye tahammül gösterebilir. O da size “hayır” dediğinde bunu kabul edebilme olgunluğunu gösterin

Erkekleri etkilemenin yolları üzerine düşüncelerinizi, siz de yorum kısmında benimle paylaşabilirsiniz.

Yazar Yusuf Bayalan

Psikolojik Danışman. KATÜ Psikolojik Danışmanlık mezunu. Bilişsel-Davranışçı Terapi, Şema Terapi ve Dinamik Terapi eğitimi aldı. Yetişkinlerle, psikolojik danışma ve ilişki danışmanlığı alanında çalışıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir