Genel

Distimi (Kronik Depresyon)

Kronik depresyon yani diğer bir adıyla distimi; yetişkinlerde en az 2 yıl ergenlerde ise en az 1 yıl olmak üzere görülen, depresif ruh hali olarak adlandırılmaktadır.

Kişi distimik bozuklukta günün büyük bir bölümünde kendini kötü hisseder. Bu ruh hali, kişi için yaşamın neredeyse her alanına yayılmıştır. Ancak görülen bu semptomların, depresyona göre daha az şiddetli olduğunu söylememiz gerekmektedir. Şiddetin azlığına rağmen kişinin bu belirtileri uzun süreli yaşaması, onu daha fazla zorlamaktadır.

Distimi Belirtileri Nelerdir?

  • Yemek yeme düzeninde değişiklik(aşırı iştah ya da iştah kaybı)
  • Uyku düzeninde değişiklik(aşırı uyuma ya da uykusuzluk)
  • Kişinin kendini sürekli olarak yorgun hissetmesi
  • Kişinin kendisini başarız, değersiz hissetmesi ve kendisine güven duymaması
  • Konsantrasyonda güçlük
  • Geleceğe dair umutsuzluk duygusu(hiçbir şey iyi olmayacak hissi)

(Saymış olduğumuz bu belirtilerin yetişkinlerde en az 2 yıl çocuklarda ise 1 yıl görülmesi gerekmektedir.)

Kronik depresyon (distimi) nasıl oluşur?

Tüm ruhsal sorunlar gibi, kronik depresyon için de tek bir faktör bulunmamaktadır. Bu nedenle genetik, çevresel, psikolojik olmak üzere birçok faktör sayabiliriz.

Aile geçmişinde, depresyon öyküsünün olması, kişide distimik bozukluk olma şansını arttırmaktadır.

Sevilen birinin kaybı, doğal afetler, trafik kazaları, iş kaybı gibi travmatik olaylar ve yaşam olayları kronik depresyonun oluşmasına neden olabilmektedir.

Kişinin sosyal destek alabileceği bir yakının ya da çevresinin olmaması, yine önemli bir faktördür.

Kanser, kalp hastalıkları gibi kişiyi tehdit eden sağlık sorunları da kronik depresyonu tetikleyici nedenler arasında sayılabilir.

Distimik Bozukluk ile Depresyon Arasındaki Farklar Nelerdir?

Distimi ile depresyon arasındaki temel farkı, kronikleşme düzeyi olarak açıklayabiliriz. Kişi tıpkı depresyonda olduğu gibi kendini kötü mutsuz ve çökkün bir ruh halinde hissetmektedir. Ancak bu durum depresyondaki semptomlardan daha hafif bir derecede varlığını sürdürmektedir. Böylece kişinin işlevselliği tam anlamıyla bozulmamaktadır. Distimik bozukluğu, depresyondan daha ağır hale getiren neden ise yaşamının uzun bir süresine yayılmış olmasıdır. Bu durum var olan semptomların kalıcı ve uzun hale gelmesine neden olmakta ve sürecin kişiyi daha fazla yormasına yol açmaktadır.

Distimik Bozukluğa (Kronik Depresyon) Hangi Sorunlar Eşlik Edebilir?

Yaşam kalitesinin düşmesi

Alkol ve madde bağımlılığı

Sosyal ilişkilerde yaşanan zorluklar, aile içi çatışmalar

Kronik ağrılar

Akademik veya iş alanında yaşanan sorunlar

İntihar düşünceleri ve yüksek intihar riski

Anksiyete (kaygı) bozuklukları

Distimik bozukluk tedavi edilmediği takdirde yukarıda sayılan maddeler gözükebilmektedir. Özellikle intihar, bu kişiler için büyük oranda risk oluşturmaktadır.

Distimik Bozukluk (Kronik Depresyon) Nasıl Tedavi Edilir?

Distimik bozukluğa sahip kişilerin çoğu uygun bir tedavi almamakta ve çoğunluğuna başka teşhisler konulmaktadır. Distimik bozuklukda da tıpkı depresyonda olduğu gibi, destekleyici terapi tedavi sürecinin kaçınılmaz bir parçası olarak yer almaktadır. Destekleyici terapinin yanında Bilişsel Davranışçı Terapi de, kişinin işlevsel olmayan, kendini çökkün bir duygudurum içine sokan düşünceleri ile baş etmesinde anahtar bir rol üstlenmektedir. Kişinin bu terapi yolu ile, günlük sosyal becerilerini yönetmenin, çaresizlik duygularını çözmenin ve bunun gibi diğer yaşam olayları üzerinde başa çıkma yollarını geliştirmesi hedeflenmektedir.

İlaç tedavisi, tıpkı diğer depresyon türlerinde olduğu gibi kullanılan bir yöntem olarak yer almaktadır. Distimik bozukluğa sahip bir kişi için tedavi yöntemi olarak psikoterapi ile beraber kullanılan ilaç tedavisi en etkili yöntem olmaktadır. Ancak yapısı itibariyle distimik bozuklukta iyileşme süreci zaman almaktadır. Ancak unutmayın ki hiç bitmeyecekmiş gibi hissetseniz bile kronik depresyon tedavi edilebilir bir ruh sağlığı sorunudur.

Psikolog A. Can Alkan

Klinik Psikolog. Özel bir merkezde Psikolog olarak çalışıyor; aynı zamanda yusufbayalan.com için içerik üretiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonRandevu İçin Tıklayın
Kapalı
Kapalı