Çarşamba , Haziran 20 2018
Ana Sayfa / Genel / Depresyondaki Bir Yakınınıza Nasıl Yardım Edebilirsiniz?

Depresyondaki Bir Yakınınıza Nasıl Yardım Edebilirsiniz?

Depresyon, sadece hastalığı yaşayanlar için değil hasta yakınları için de zor bir hastalıktır. Pek çok depresyon hastası yakını, depresyon hastasına karşı takınacağı tavır konusunda ne yapacağını bilememektedir. cevapsepeti.com’dan Şeyda Yavuzlu bu konuyla ilgili güzel bir yazı yazdı. Umarım faydalı olur.

Depresyondaki birine yardım etmek

Sevdiğiniz birisi depresyona girdiğinde, destek ve teşvikleriniz iyileşmelerinde önemli bir rol oynar. Ancak, kendi ihtiyaçlarınızı göz ardı ederseniz, depresyon sizi de yıpratabilir. Buradaki öneriler kendi duygusal dengenizi korurken depresyondaki birine destek vermenize yardım edebilir.

DEPRESYONDAKİ ARKADAŞA VEYA AİLE BİREYİNE YARDIM ETMEK

Depresyon, gencinden yaşlısına kadar ve hayatın her aşamasındaki milyonlarca insanı etkileyen ciddi ama tedavi edilebilir bir hastalıktır. Depresyon günlük işleyişleri engeller ve çok büyük acılar verir. Bu sadece depresyondakileri değil, çevrelerindeki herkesi etkiler.

Sevdiklerinizden biri depresyondaysa, çaresizlik, öfke, sinir, korku, suç ve üzüntü içeren sayısız zor duygu altında kalabilirsiniz. Bunları hissetmeniz normaldir. Arkadaşınızın veya aile bireyinizin depresyonuyla uğraşmak kolay değildir. Ve eğer kendinize dikkat etmezseniz, kahredici olabilir.

Söylendiği gibi, sevdiklerinize yardım etmenin yolları var. Depresyon hakkında ve arkadaşınızla ya da aile bireylerinizle nasıl konuşacağınızı öğrenmekle başlayın. Ama ona elinizi uzatırken, kendi duygusal sağlığınızla da ilgilenmeyi unutmayın. Kendi ihtiyaçlarınızı düşünmek bencillik değildir, gereklidir. Duygusal anlamda güçlü olmanız depresyondaki arkadaşınızın ya da aile bireyinizin ihtiyaç duymakta olduğu desteği sağlamanıza imkân verecektir.

ARKADAŞINIZIN YA DA AİLE BİREYİNİZİN DEPRESYONDA OLDUĞUNU ANLAMAK:

Tavsiye Bağlantı: Depresyon Nedir?

Depresyon ciddi bir durumdur. Depresyonun ciddiyetini hafife almayın. Depresyon, insanın enerjisini, iyimserliğini ve motivasyonunu alıp götürür. Depresyondaki yakınınız istekli olmanın vereceği güçle öyle “kendisini toparlayamaz”

Depresyon belirtilerini kişisel algılamayın. Depresyon bir insanın herhangi kimseyle, hatta en çok sevdikleriyle derin duygusal seviyelerde bağlar kurmasını zor bir hale getirir. Ayrıca, depresif bireyler sık sık kırıcı sözler söyler ve öfkeli hareketlerde bulunurlar. Bunun yakınınızın değil, depresyonun konuşmaları olduğunu unutmayın, yani bunları üzerinize alınmayın.

Sorun saklanarak çözülmez. Hallederizci olmayın. Mazeretler sunmanın, sorunun üstünü örtmenin ya da depresyondaki yakınınız için yalanlar söylemenin faydası yoktur. Aslında bu tavır, depresyondaki bireyi tedaviden uzak tutabilir.

Bir başkasının depresyonunu siz düzeltemezsiniz. Yakınınızı depresyondan kurtarmaya çalışmayın. Problemi çözmek size bağlı değildir, çözemezsiniz de. Yakınınızın depresyonundan suçlanacak ya da mutsuzluğundan sorumlu tutulacak değilsiniz. Nihai olarak, iyileşmek depresyondaki bireyin elindedir.

ARKADAŞIM YA DA AİLE BİREYİM DEPRESYONDA MI?

Depresyona karşı mücadelenin ilk hattında sıklıkla aile ve arkadaşlar bulunur. Depresyonun işaret ve belirtilerini anlamak bu nedenle önemlidir. Yakınınızın depresyonda olduğunu ondan önce siz fark edebilirsiniz ve sizin etkiniz ve ilginiz kişiyi yardım aramaya yönlendirebilir.

Arkadaşınız ya da aile bireylerinizde depresyon belirtileri:

 • Artık hiçbir şey onu ilgilendirmiyormuş gibi görünür.
 • Karakterine uymayan bir şekilde üzgün, asabi, çabuk öfkelenen, hassas, karamsardır.
 • İşine, cinselliğine, hobilerine ve zevk veren diğer aktivitelere ilgisini kaybetmiştir.
 • Çaresiz ya da ümitsiz hissettiğinden bahseder.
 • Hayata karamsar ya da olumsuz bakış açısıyla bakar.
 • Sıkça baş ağrısı, mide rahatsızlıkları ya da sırt ağrısı gibi sıkıntılardan şikâyet eder.
 • Sürekli yorgun ve bütün enerjisi çekilmiş hissettiğinden yakınır.
 • Arkadaşlarından, ailesinden ve sosyal aktivitelerden kendisini çekmiştir.
 • Ya normalden az ya da aşırı uyuyordur.
 • Ya normalden az yiyordur ya da normalden fazla yiyecek tüketmeye başlamıştır ve bu sebeple, ya kilo vermiş ya da kilo almıştır.
 • Kararsız, unutkan, düzensiz olmuştur ve “köşesine çekilmiş”tir.
 • Daha fazla alkol tüketmeye ve uyku ilaçları ve ağrı kesiciler de dâhil olmak üzere, hap almaya başlamıştır.

YAKININIZLA DEPRESYON HAKKINDA NASIL KONUŞURSUNUZ?

Bazen, sevdiğiniz bir insanla depresyon ile ilgili konuşurken ne söyleyeceğini bilmek zor olur. Endişelerinizi belli ederseniz sinirlenebileceğinden, hakarete uğramış hissetmesinden ya da kaygılarınızı göz ardı etmesinden korkabilirsiniz. Ne soracağınızdan ya da nasıl destek olacağınızdan emin olmayabilirsiniz.

Nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, aşağıdaki öneriler yardımcı olabilir. Ancak unutmayın ki, şefkatli bir dinleyici olmak tavsiyeler vermekten çok daha önemlidir. Depresyondaki kişiyi hissettikleri hakkında konuşması için cesaretlendirin ve yargılamadan dinlemeye istekli olun.

Ayrıca, tek bir konuşmayla her şeyin sona ermesini beklemeyin. Depresyondaki bireyler diğer insanlardan uzaklaşıp kendilerini soyutlamaya yatkın olurlar. Kaygınızı ve dinleme isteğinizi defalarca dile getirmeniz gerekebilir. Ancak ısrarcı değil, nazik olun.

Sohbete başlama yolları:

 • Son zamanlarda senin için kaygılanıyorum.
 • Son zamanlarda sende bazı değişiklikler gördüm ve nasıl olduğunu merak ettim.
 • Son zamanlarda bayağı bezgin görünüyorsun, bu yüzden seninle görüşmek istedim.

Sorabileceğiniz sorular:

 • Ne zaman böyle hissetmeye başladın?
 • Seni bu şekilde hissetmeye iten bir şey mi oldu?
 • Hemen şu anda sana en iyi desteği nasıl verebilirim?
 • Artık var olmak istemeyeceğin kadar mı kötü hissediyorsun?
 • Yardım almayı düşündün mü?

Unutmayın, destek olmak cesaret ve umut aşılamayı barındırır. Bu çoğu zaman, bir kişiyle, depresif bir zihin çerçevesinde bulunduğu sırada anlayabileceği bir dille konuşma meselesidir.

Yardımcı olacak neler söyleyebilirsiniz?

 • Bu konuda yalnız değilsin. Senin için buradayım.
 • Buna şu anda inanmıyor olabilirsin ama hislerin değişecek.
 • Nasıl hissediyor olduğunu tam olarak anlayamıyor olabilirim ama seni umursuyorum ve sana yardım etmek istiyorum.
 • Bırakmak istediğin zaman, kendine sadece bir gün, saat, dakika daha- elinden ne kadar geliyorsa- dayanacağını söyle.
 • Benim için önemlisin. Hayatın benim için önemli.
 • Sana yardım etmek için şu anda ne yapabileceğimi söyle.

Şunları söylemekten kaçının:

 • Her şey senin kafanda bitiyor.
 • Hepimiz böyle zamanlardan geçiyoruz.
 • İyi tarafından bak.
 • Uğrunda yaşayacağın çok şey varken ölmek neden?
 • Durumun için hiçbir şey elimden gelmez.
 • Toparla kendini artık.
 • Senin neyin var?
 • Şimdiye kadar daha iyi olman gerekmez miydi?

DEPRESYONDAKİ BİREYE YARDIM EDERKEN KENDİNİZE GÖZ KULAK OLUN

Sevdiğimiz insanların sorunlarını çözmek isteyen doğal dürtülerimiz vardır ama yakınınızın depresyonunu siz kontrol edemezsiniz. Ancak kendinizle ne kadar ilgileneceğinizin kontrolünü yapabilirsiniz. Sağlıklı kalmanız, depresyondaki bireyin tedavisi kadar önemlidir, bu yüzden kendi sağlığınıza öncelik tanıyın.

Uçuş görevlilerinin tavsiyesini hatırlayın: bir başkasına yardım etmeden önce kendi oksijen maskenizi takın. Başka bir deyişle, depresyondaki birine yardımcı olmaya çalışmadan önce kendi sağlığınızın ve mutluluğunuzun yerinde olduğundan emin olun. Yardımcı olmanın baskısı altında çökerseniz ne arkadaşınıza ne de aile bireyinize hiçbir yardımınız dokunmaz. Kendi ihtiyaçlarınızı gözettiğinizde, yardım elinizi uzatmak için gereksindiğiniz enerjiye sahip olacaksınız.

Kendinizle ilgilenmeniz için öneriler:

 • Bu zorlayıcı zamanın bir maraton olduğunu varsayın; devam ettirebilmeniz için ek takviyelere ihtiyacınız var. Aşağıdaki fikirler yakınınızı depresyon tedavisi ve iyileşme sürecinde desteklerken gücünüzü ayakta tutmaya yarayacaktır.
 • Kendiniz için açıkça konuşun. Depresyondaki yakınınız sizi üzdüğünde ya da hayal kırıklığına uğrattığında açıkça konuşmakta tereddüt edebilirisiniz. Ancak, iletişim kurmak bir ilişkiye uzun vadede gerçek bir yardımı olacaktır. Sessizce acı çekiyor ve kırgınlıklarının oluşmasına izin veriyorsanız, yakınınız bu olumsuz hisleri hemen kavrayacak ve daha da kötü hissedecektir. Hapsedilmiş duygular duyarlılıkla iletişim kurmanızı güç hale getirmeden, nasıl hissettiğinizden kibarca bahsedin.
 • Sınırlar koyun. Elbette yardım etmek istiyorsunuz ama aşırı olabilirsiniz. Eğer hayatınızı yakınınızın depresyonunun yönetmesine izin verirseniz sağlık sıkıntılarınız olur. Psikolojik bir bedel ödemeden gece gündüz bakıcılık yapamazsınız. Tükeniş ve kırgınlıkları önlemek için, ne yapmak istediğinize ve ne kadarını yapabileceğinize bir sınır getirin. Yakınınızın terapisti değilsiniz, bu sebeple bu sorumluluğu üzerinize almayın.
 • Hayat akışınızı devam ettirin. Yakınınızla ya da arkadaşınızla ilgilenirken, günlük yaşantınızda kaçınılmaz değişikler olabilir ancak, arkadaşlarınızla randevulaşmak ve planlar yapmak için elinizden geleni yapın. Eğer depresyondaki yakınınız, planlamış olduğunuz bir geziye katılamıyor ya da dışarıya çıkamıyorsa, onun yerine başka bir arkadaşınızdan size eşlik etmesini isteyin.
 • Destek alın. Destek için başkalarına dönerek depresyondaki yakınınıza ya da arkadaşınıza ihanet etmiyorsunuz. Destek grubuna katılmak, bir danışmanla ya da din görevlisiyle konuşmak ya da güvenilir bir arkadaşınıza içinizi dökmek böyle çetin bir zamandan geçerken size yardımcı olacaktır. Yakınınızın depresyonuyla ilgili ayrıntılara girmenize ya da gizli şeyleri açığa çıkarmanıza gerek yok; bunun yerine kendi duygularınıza ve nasıl hissettiğinize odaklanın. Yöneldiğiniz kişinin tamamen dürüst olduğundan- duygularınızı yargılamadığından- emin olun.

DEPRESYONDAKİ BİREYİ YARDIM ALMAYA TEŞVİK ETMEK

Bir başkasının depresyon tedavisini kontrol edemezsiniz ancak depresyondaki kişiyi yardım almak konusunda cesaretlendirmeye başlayarak yardım konusunda olumlu bir adım atabilirsiniz.

Depresyondaki bireyi tedaviye yöneltmek zor olabilir. Depresyon enerji ve motivasyonu dağıtır, bu yüzden bir doktor bulmak ve randevu almak bile usandırıcı gelebilir. Depresyon aynı zamanda karamsar düşünme şekillerini içinde barındırır. Depresif kişi durumun çaresiz ve tedavinin anlamsız olduğuna inanabilir.

Bu pürüzler sebebiyle, yakınınıza sorunu kabul ettirmek, ona yardım etmek ya da sorunun çözülebileceğini göstermek, depresyon tedavisinde temel bir basamaktır.

Eğer arkadaşınız ya da aile bireyiniz depresyon konusunda yardım almaya karşı direnirse:

 • Bir cerrahın genel kontrolünden geçmesini önerin. Yakınınız zihinsel sağlık uzmanı yerine aile doktoruna görünmekte daha az endişelenebilir. Alışılmış bir doktor ziyareti gerçekten harika bir seçenek, çünkü doktor, depresyonun tıbbi sebeplerini göz ardı edebilir. Doktor depresyon teşhisinde bulunursa, yakınınızı psikiyatriste ya da psikoloğa yönlendirebilir. Bazen ?uzman? fikri bütün farkı yaratır.
 • Yakınınıza doktor veya terapist bulmasına yardım etmeyi ve ilk ziyarette yanlarında gitmeyi teklif edin. Doğru tedaviyi sağlayacak kişileri bulmak zor olabilir ve bu süreç sıklıkla, deneme-yanılma yöntemiyle işler. Enerjisi çoktan düşmüş depresif bir birey için, telefon görüşmelerinde ve seçenekleri değerlendirmede yardım etmek son derece büyük bir yardımdır.
 • Kişiyi doktorla görüşmesi, ayrıntılı bir belirti ve şikâyet listesi yapması için teşvik edin. Dışarıdan bir gözlemci olarak dikkatinizi çeken şeyleri, “Sabahları çok daha kötü hissediyor gibi görünüyorsun.”, ya da “İşten önce her zaman karnın ağrıyor.” gibi cümlelerle ortaya koyabilirsiniz.

DEPRESYON TEDAVİSİ SÜRECİNDE DESTEK OLMAK

 • Depresyonda bulunan arkadaşa ya da yakınınıza yardım etmek için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri, tedavi sürecinde koşulsuz sevgi ve desteğinizi sunmaktır. Bu, depresyon evresinde birbirinden ayrılmayan karamsarlık, düşmanlık ve asabiyetle baş ederken her zaman kolay olmasa da, şefkatli ve sabırlı olmayı da içerir.
 • Kişinin ihtiyaç duyduğu (ve kabullenmeyi istediği) şeylere elinizden gelen yarımı sağlayın. Yakınınıza randevular yapıp onlara gitmesinde, tedavi seçeneklerini araştırmasında ve tedavi şartlarını yerine getirmesinde yardımcı olun.
 • Beklentileriniz gerçekçi olsun. Depresyondaki arkadaşı veya aile bireyini, özellikle ilerleme yavaş gerçekleşiyor ya da kesintiye uğruyorsa, mücadele verirken görmek sinir bozucu olabilir. Sabırlı olmanız önemli. İdeal bir tedavide bile, depresyondan bir gecede iyileşilmez.
 • Model sunun. Arkadaşınızı ya da aile bireyinizi kendiniz de öyle yaparak, daha sağlıklı, canlılık veren bir hayat sürdürmesi için teşvik edin: olumlu bir duruşunuz olsun, iyi beslenin, alkol ve uyuşturucudan uzak durun, egzersiz yapın ve destek almak için diğerlerine güvenin.
 • Faaliyetler için teşvik edin. Yakınınızı eğlenceli bir filme gitmek ya da sevdiği bir restoranda akşam yemeğine gitmek gibi canlandırıcı faaliyetlere davet edin. Egzersiz de bilhassa verimli olacaktır, bu nedenle depresif yakınınızı hareketlendirmeye çalışın. Birlikte yürüyüşe çıkmak en kolay seçenektir. Nazik ve şefkatli bir şekilde üsteleyin- cesaretiniz kırılmasın ve sormaktan vazgeçmeyin.
 • Mümkün oldukça beraber çalışın. Görünürde kolay işler depresif bir birey için başarması güç işler olabilir. Ev işlerinde yardım etmeyi önerin, ancak kendinizi harap etmeden elinizden geleceği kadarını yapın!
 • Tanıdığınız ve sevdiğiniz insanın intihar gibi zorlayıcı bir şeyi aklından geçirebileceğine inanmak zor olabilir ama depresyondaki bir birey başka bir çıkış yolu görmeyebilir. Depresyon değerlendirme yapmayı engeller ve düşünme işleyişini bozar; gerçekten aklı başında bir insanı, hissettiği acıyı sona erdirmenin tek yolunun ölüm olduğuna inandırır.

Birisi depresyona girdiğinde, intihar gerçek ve büyük bir tehlikedir. Uyarıcı belirtileri bilmek önemlidir:

 • İntihar, ölmek ya da birisine zarar vermek hakkında konuşma.
 • Zihni ölümle meşgul etme.
 • Çaresizlik ya da kendinden nefret etme gibi hisleri dile getirme.
 • Tehlikeli ya da kendine zarar veren davranışlarda bulunma.İşleri yoluna koyup vedalar etme.
 • Hap, silah ya da başka ölümcül nesneler arama.
 • Depresyon sonrası aniden sakin hissetme.

Arkadaşınızın ya da aile bireyinizin aklından intiharı geçirdiğini düşünüyorsanız, onunla endişeleriniz hakkında mümkün olduğunca çabuk konuşun. Çoğu insan konuyu açmaktan tedirgin olur ama intihar etmeyi düşünen birisi için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri konuşmaktır. İntihara meyilli düşünceler ve hisler hakkında konuşmak bir insanın hayatını kurtarabilir, bu yüzden, endişeleniyorsanız düşüncelerinizi dile getirin ve hemen uzman yardımı alın!

Kaynak: http://www.cevapsepeti.com/yazilar/depresyondaki-birine-yardim-etmek

Bu da Var!

Alışveriş Psikolojisi

Bu yazı, indirimkodu.com yöneticilerinin talebi üzerine sizinle paylaşılmıştır. Bir tanıtım yazısı olarak iyi bir yazı olduğunu …

182 yorum

 1. merhaba size bunları gecenin üçünde yazıyorum ve yazmama sebep olan şey az önce tuvalete gittiğimde çöpte bir tablet boş ilaç paketi görmem. . (neyseki ilaç babaaneme aitmiş )
  ben size babamdan bahsetmek istiyorum kendisi 50 yaşında dört yıl kadar önce kıyı emniyetten emekli oldu kendi isteğiyle ve herşey ondan sonra başla. . babam bize ailesine çok düşkündür ve sevgisini her zaman belli eder çevresi tarafından çok sevilir herkezin yardımına koçar. .
  biz altı kişilik bi çekirdek aileyiz bir ablam ‘ ikizim ve şu an askerde olan erkek kardeşim var. . erkek kardeşim evin tek erkek çocuğu olduğu için küçüklüğünden beri hep babamla vakit geçirirdi ve bu yüzden ikisinin arasında çok başka bi diyalog ve bağ var. . biraz erkek kardeşimden bahsetmem gerekirse belki ergenliğinde etkisiyle biraz problemli bi çocuk aşırı dışa dönük dışarıya meyilli onun için herşey arkadaşları demek. .
  neyse babama dönücek olursak dört yıl önce erkek kardeşime daha yaşı 16 olmasına rağmen büfe gibi küçük çaplı esnaf lokantası gibi bir yer açtı sebebi erkek kardeşimin okumak istememesi ve özel akşam lisesini bile zar zor tamlamaya çalışmasıydı durum böyle olunca babamda erken yaşta iş hayatına atılsın ve askere kadar kendi işini oturtsun diye düşündü ve babam erken emekliğini isteyip açtı dükkanı ama erkek kardeşim yerine biz çalıştık ve kardeşimin ben bu işi istemiyorum demesinin üzerine ikinci ayında kapattık dükkanı. .
  babam çalıştığı dönemlerde hep vardıyalı çalışırdı iki gün evde iki gün işte gibi ve evde olduğu zamanlarda bizimle vakit geçirir varsa işlerini halleder araba alıp satar boş durmazdı kahve kültürü hiç yoktu ve nefret ederdi hele evde oturmak hiç ona göre değildi ama emekliğinden sonra acayip bi boşluğa düştü ya kahveye gidiyor ya evde oturuyordu gittikce agresifleşmeye ve bezgin mutsuz bir ruh haline büründü biz emeklilik piskolojisi olarak düşündük ve geçici bi süreç olarak kendimizi avuttuk ama zaman geçtikte düzelmek yerine kötüye gitmeye başladı maddi sıkıntılarda başlayınca. .
  biz elimizden geldiğince yanında olmaya motive etmeye çalışsakta son zamanlarda iyice dengesizleşmeye başladı bi saat önce kahkahalar atan adam bir saat sonra fırtınalar estirir oldu sürekli istanbuldan nefret ettiğini kapıdan dışarıya adım atmak istemediğini en nefret ettiği insan tipine dönüştüğünden yakınır oldu ve son zamanlarda sıklıkla yaşamak istemediğini söylüyor(bu arada mutasıp muhafazakar inançlı bir aileyiz normalde babama çok ters gelen şeyler bu intahara meyilli şeyler konuşmak isyan etmek) biz ne yapacağımızı nasıl davranacığımızı kestiremiyoruz eğer bana bikaç öneride bulunursanız çok çok mutlu olurum. .
  not: erkek kardeşimin şuan askerde olmasını ve usta birliğinin erzurama (doğuda yaşananlar malum(gerçi bütün ülkede geçerli tehlike ama neyse)) çıkması da biraz tetikledi son zamanlarda ruhsal çöküntüsü bence çünkü babam için dünya bir yana kardeşim bir yana
  not2: erkek kardeşim çok sorunlu çok dikbaşlı çok agresif ve çok sorunlu bi çocuk onu anlatmaya kdlkışsam satırlar yetmez ve biz babamın ruh halinin en büyük etkeninin erken kardeşim sonrasında da maddiyat olduğunu düşünüyoruz
  not3: babam kesinlikle profesyonel yardım almayı reddediyor

  • Merhaba. Sizin yapabileceğiniz çok fazla bir şey olmayabilir. Babanızın saygı duyduğu birisi onu doktora gitmesine ikna edebilir. Geçmiş olsun.

 2. yardım almak istiyorum tavsiye edebileceği nedir

  • Tam olarak ne yardımı almak istiyorsunuz? Terapi için 0505 495 4727’den bana ulaşabilirsiniz. Muhabbetle.

   • kız arkadasım annesini kaybetti biraz bunalıma gırdı tek yasıyor ve herkezten uzaklatı sadece yanında bazı arkadasları var 4-5 aydır konusmuyoruz ve öfkelenıp sınırlı tavırlarıyla hıssıslestım hersey yapma gelıyor dıyor

 3. En yakın arkadaş lys stresin depresyona girdi ve ona yardım etmek istiyorum bide arkadaşın cok hasas biri ona nasıl yardım edebilirim

  • Merhaba. Sadece yanında olup ona destek verebilir, onu teselli edebilirsiniz. Depresyona girip girmediğine de bir psikiyatrist karar verebilir. Çok zor durumdaysa, ailesiyle konuşsun ve psikolojik destek alsın.

 4. Arkadasimin ailevi sorunlari var cok zor durumda bana konusmayalim bir sure seninle konusabilecek durumda degilim dedi sanirim ailesi bosanma karari almis bunu bana soylemedi ogrendim ne yapabilirim onun icin?

  • Merhaba. O sizden ne istiyorsa onu yapın. Şayet istemiyorsa uzak durun ondan. İhtiyacı olursa yanında olacağınızı belirtin ve çok üzerine gitmeyin. Muhabbetle.

 5. Eşim son zamanlar aşiri sinirli agresif bir insan oldu. Her seye herkese sinirlenip kizar oldu. Cok ufacik seyler onun sinirlenmesine yetiyor. Ve kizdikca daha da sinirleniyor daha kiziyor daha da bagirip cagiriyor. Psikiyatriste gidecegini emin olmamamla beraber pek sanmiyorum. Surekli alttan aliyorum fakat artik bende yorumdum ne yapmam gerekiyor?

  • Merhaba. Öfkeli insanlara karşı sürekli alttan almak işe yaramayabilir. Ona sınır koymayı ve haddini bildirmeyi öğrenmeniz gerekir. Onun düzelmesini beklemeyin, kendinizi korumaya odaklanın. Muhabbetle.

 6. Eşim bana olan duygularının bittiğini söylüyor, ayrı evde yaşamaya başladık doktora gittik ve reçetede ağır depresif nöbet olarak geçiyor ben nasıl davranacağımı bilmiyorum

  • Merhaba. Belki de eşinizin söylediklerini kabul etmelisiniz. Yani sizi artık sevmiyor ve sizinle olmak istemiyordur. Şayet öyle ise Eşim Beni Sevmiyor yazısını okumanızı öneririm. Muhabbetle.

 7. Erkek arkadaşım bunalimda. Cok sorunları var. Maddi sıkıntılar yaşıyor. Çok sinirli ve agresif oluyor bazen. Sürekli Altan almaya çalışıyorum ve onu anlamaya çalışıyorum. Kendini benden geri çekiyor. Nasıl davranmalıyım?

  • Merhaba. Yorum bıraktığınız yazı sorunuzla ilgili zaten. yazıda ifade edilenleri yapabilirsiniz. Ayrıca kesinlikle alttan almamanızı tavsiye ederim. Hasta ise tedavi olsun. Hastalığı ile sizi yönetmesine müsade ederseniz hayatınız vahvolabilir.

 8. Erkek arkadaşım genel olarak sinirlerini kontrol edemeyen biriymiş ama ilk 6 ayımızda hiç bana kızmaz bağırmazdı daha sonraları bağırma hakaret başladı 2 yıldır birlikteyiz sigarayı ve alkolü bıraktı bu onu daha sinirli bir insan yaptı spor yaptığı için düzenli beslenme programı var onu hazırlamak bile öfkeye neden oluyor. Ailem nişanlanmamda problem yarattığı için daha da öfkeli ve sinirli son 1 aydırda elimi , parmaklarımı sıkmaya başladı öfkelenince. Ne yapacağımı hiç bilmiyorum. Geçecek düzelecek yanındayım gibi telkinler pozitif olmam bile onu düzeltemiyor artık tedaviye yanaşmıyor mutlu değilsen çek git ben buyum diyor. 1 gün iyiyse ertesi gün tekrar çok sinirli. Onu çok seviyorum ve kaybetmek istemiyorum sürekli ayrılıktan bahsediyor ve benim dayanacak gücüm kalmadı. Ne yapabilirim onun için ve kendim için

  • Merhaba. Onun için yapabileceğiniz şey psikolojik destek alması için onu teşvik etmek olabilir. “Ben onu düzeltirim.” umudu hayatınızı mahvetmeye yol açabilir. “Bir ilişkide iyi hissetmem için neye ihtiyacım var?” sorusunu kendinize sorun. Şayet bu ihtiyaçları partnerinizle gideremeyecekseniz ondan ayrılmanızı tavsiye ederim. Muhabbetle.

 9. Benim erkek arkadasım parasomnia hastası ve aramızda mesafeler var intihar etmeye kalkismis benim durumdan haberim yoktu ilişkimizle ilgili cok fazla üstüne gittim bulusacaktik babasi kalp krizi geçirdi bulusamadik bu donemde dahada icine kapandi uyuyamyor ve sinirli surekli psikologa gitti hap vermis içiyor ama bi ise yaramiyor bana göre ilaclari icmemesini soyledim icmiyor suan ailesi bilmiyor bu durumunu onlari uzmek istemiyor ben ne yapacagimi nasil davranacagimi bilmiyorum

  • Merhaba. Siz onun doktoru olmaya kalkmayın. Ortada bir hastalık varsa tedavi olunması gerekir.

   • Merhaba. 8 yillik iliskim var.3 yil oncede nisanlandik.Nisan ayinda evlenicegiz. Erkek arkadasimin sorunlari var . Kendimi iyi hiss etmiyorum kimseyle konusmak istemiyorum deye mesaj atdi en son.bende birsey soylemedim.sonraki gun aradim acmadi .endiselendigimi yazdim. mesajlarimada cevap vermiyor kacgundur. Bir derdi oldugunda kendine kapaniyor boyle.ne yapacigimi bilmiyorum. Yardim ederseniz cok sevinirim

 10. Depresyondamiyim acaba..esimle bosandk ve yillar sonra tekrar evlendk..ayrilik zamaninda cok sorunlar yasadik cocugumla bir sekilde ustesinden geldik maddi manevi olarak biraz kendimizi topladik..Bir sure daha calisip hayallerime istedgm hayata kavusmak uzereydim.Esiminde cok borcu var ihtiyaclarimizi cok zor karsiliyor ve hamile oldugum icin calisamiyorumda elim kolum bagli.cok kotu gunler yasiyorum cocugumlada hic ilgilenemiyorum hic bir sosyal hayatim yok ne ailem ne arkadasim tamamen yalnizim.cok tembellestim cocuguma karsida kendimi suclu hissediyorum.hayallerimden cok uzaklastim maddi manevi olarak tamamen coktum..her dustugumde kalkardim ama bu sefer gecmiyor aylardir ayni durumdayim..ne yapabilirim tavsiyenize ihtiyacm var.

  • Merhaba.
   1- Anlattıklarınız depresyon göstergeleri
   2- Net bir değerlendirme için bir uzmanla görüşmenizde fayda var.

 11. Mrhblar çok acil yardima ihiyacm var annem cok sevdigimiz enistemizin vefatini ogrendi ve cenazeden sonra gelen giden derken cok kalabalik ortamds durdu 1 kac gun ve bugun annem cok kotu ne konustugunu bilmiyor kisaca cok kotu gozukuyo ve korkum su ki yillar oboynce boykesiddetli bir uzuntu ve degersizlik hissiyle olusan bir donem zor bir donem atlatmisti artik cok uzun zaman okdugu icin

 12. Boyle birseyin tekrarlamasini hic dusunmemistik ama son 3 gundur cok farkli kendi kendine kobusup hayal kuruyo gecmiste yasadigi olumsuz seyleri soyleyip sinirleniyo ve kollarim karincakaniyo deyip bos bir yere bakip kimseyle konusmuyo ne olur yardinci olun piskiyasrtri

 13. Merhaba, arkadaşım tıp fakültesine gitmeyi hiç istememesine rağmen biraz ailesinin biraz da puanının yüksek mühendislik fakültelerini tutmaması sebebiyle tıp yazdı. Size küçük bir sorun gibi gelebilir ama şu an 1. Sınıfın sonuna gelmesine rağmen hiç bir ilerleme yok tıptan nefret ediyor ders çalışmıyor onun için artık bir gelecek kalmadığını söylüyor düşündükçe acı çektiğini ve bu yüzden düşünmemeye çalıştığını ifade ediyor. Sene başından beri her şekilde konuştum ve hiçbir şekilde düşüncelerini değiştirmedi. Başka bir arkadaşım ve ben artık bu konuda ne yapacağımızı bilemiyoruz, tavsiyelerinizi bekliyorum. (Bu arada psikolog ya da psikiyatrist yardımı almakta hiç istekli değil.)

  • Merhaba. Onun sorunu ailesiyle (onların dayatmacı tutumlarıyla) ilgili olabilir. Dolayısıyla siz pek bir şey yapamayabilirsiniz. Sizin yapabileceğiniz şey, ilişkinizin merkezine onun sorunlarını koymamanız. Yani kendinizi onunu sorunlarını çözmekle sorumlu biri olarak görmeyin. Sizden destek isterse yardım edin. Yoksa onun sorunlarıyla boğulursunuz.

   • Peki destek istediğinde nasıl yardımcı olabilirim? Yani bu konuları açtığında, gelecekle ilgili olumsuz düşüncelerini ifade ettiğinde kısacası benimle dertlestiğinde nasıl bir yol izlemeliyim? Ailesinin tutumu ya da başka bir şey sonuç olarak bu onu günden güne tüketiyor ya da içten içe.. Bu konuda elimden birşey gelmediği için nasıl destek olacağımı bilemiyorum.

  • Meraba benim annemden de aynı sorun var .Ne yaptınız açana annem ilaç tedavisini bıraktı .ne yapacağımı bikmiyorum

 14. Benim babam 47 Yaşında ve şiddetli bir depresyon dönemi geçiriyor Tıbbi yardımı kesinlikle Red ediyor ne yapmalıyız lütfen yardım edin

  • Merhaba. Yazı zaten bu sorunuza cevap olsun diye yazılmış. Orda yazılanların hangisini uyguladınız ve işinize yaramadı acaba? Ona göre bir cevap vereyim.

 15. Merhab benim eşimle sorunlarim var eşim babasiz büydü abisi onu 8yaşda çaliştirip pparasini elinden alip bide dövermiş 14 yaşında evden ayrılıp bekar vlerinde kalmaya başlamiş sonra yaşını büyütüp askere gitti askerden gelince nişanlandı bir uçuk ay sonra bende babami kaybetim bir uçuk yıl nişanlı kaldık ve evlendik dortdortluk bir evliligimiz yokdu ama beni hiç bırakmaz saygısını sevgisini hep gösterirdi kardeşlerimin desteğiyle bir işkurdu ama kısa zaman sonra iflas etti bu arda burda çalışan bir kadınla ilişkisi oldu birde çocuğu 7 yil boyunca beni oyladi çocuğu alcagim kadini bırakacağın meğerse kadinda çocuklarından yanda çalışıyormuş iş cevresinden beni uzak tutyordu hekese o kadini eşim çocuklarında cocularim diye tanıtmış ben ogrenmden kiyameti o kopardi bir bahaneyle evi terkdi bir ay sonra ger döndün pişmanım snden vaz geçemiyorum dunyam başıma yikdi akşamları uyuyamyoru pazar kahvaltıların özledim deyip geri döndü ama yine bir kaçay iyiydi sonra yine yalan söyleme ye başladı eve geç gelmeye her pazar bir bahaneyle evden uzak durmaya bizim 3 çocuğumuz var çocuklarla hiç ilgilnmiyordu sonra Birgül konuşmak istedim ama ben daha konuya girmde ayrılmak istiyorsun dedi ve bir arkadaşının evi var ben iyi deyilim çok bunalımdayım 3 aylığına orasını tutum birsure ayrılmamız ikimzede iyi gelcek dedi ve gitti meyerse o kadinda bırakmış çocuk ondan değilmiş benim hakli çıkmamı kabulenemedi barlara pavyonlara takilmaya başladı şimdi oradan yandığı bir kadinlakadin onun pisklejik sorunundan faydalanıyor sadece parasi için eşimle sosyal medyada uygunsuz resimler paylaşıyorlar çocuklarım cok kötü etkileniyor 17 yaşında bir kızım 14 yaşında bir oğlum 6 yasda da bir kızım var büyükler birlikde oldugu kadın pisliğin önde gideni sanirim eşimi uyusturcuya ve alkole alıştırdın oysaki eşim hiç alkol kullanmazdı beni görmek bile istemyor oysaki sen olmadan uyuyamyorum diyen adan biz 18 yilik evliyiz bir insan 5 ayda boyle deyişirmi bana yardim edin bu kadina hiç birseyde yapmyoruz kanunu yolla eşimi yasal yola tedavi yapirmak istyorum

  • Merhaba. Eşinizden “hasta” ve “kendini yönetemeyen bir çocuk” gibi bahsediyorsunuz. Belki de meseleye daha gerçekçi bakmalısınız. Eşiniz böyle bir adam belki de. Yani hasta değil. Sadece öyle biri. Aile sorumluluğunu taşımak istemeyen, eşine sadık kalmayı beceremeyen, dürtüleriyle hareket eden biridir belki de. Belki de kendinizi kandırmaktan vazgeçip gerçekleri görmelisiniz. Muhabbetle.

 16. Merhabalar erkek arkadaşım hiçbirşeyden zevk almadığını ve herşeyin gereksiz amaçsız olduğunu ölmek istediğini ve bunun onu rahatlatacağını söylüyor kimseyle konuşmak istemiyor.birçok belirtisi var kendisinde fakat doktora gitmeyeceğim diye çok diretiyor ne yapmalıyım nasıl davranmalıyım nasıl teşvik etmeliyim doktora lütfen yardım edin..

  • Merhaba. Yazıda belirtilenleri uygulayın. Onun bakıcısı rolünü üstlenmeyin. Kendi tercihlerinin sonucunu yaşamak insanın yazgısıdır. Bunu değiştiremezsiniz.

 17. Kendini daha iyi hissetmesi için neler yapabilirim tavsiyeleriniz nedir ?depresyonun bütün belirtilerini taşıyor doktora nasıl teşvik etmeliyim?

 18. merhabalar 18 yaşındayım ve 2 haftalık nişanlıyım 1 senelik arkadaşlık geçirdik nişanlımla onun yaşı 23. benden önce yaşadığı ailevsel sorunlar yüzünden psilikolıjisinin iyi olmadığını farkettim babası 13 yaşındayken terkedip başka bir kadınla evlenmiş nişanlım tek çocuk başka kardeşi yok ve yıllarca annesiyle babasınn nerde olduğunu bilmeden ağlamışlar ve şuan babası geri geldi evlendiği kadında öldü ama babası ile annesi ayrı yerde yaşıyor arada bir görüyor babasını.bna sen yanımda olduğunda çok mutluyum diyor dün bana el kaldırdı ve sonra kucağımda ağladı bana yardım et iyi değilim dedi sana nasıl vurdum dedi babam beni mahfetti dedi pişman olduğunu söyledi ani öfke patlamaları yaşıyor çok sinirleniyor kalbi canı acıdığında ve o an karşısındakinin bbası annesi ve sevdği oldgunu bilmiyor unutuyor. üzerinee babası yüklü miktar borç çekmiş ve kaldıramadığını söylüyor düşüncelere griyor bana sadce yardım et dedi ağlayarak doktora gidelmmi die sordum ağlarken gidelim sende kullanıcanmı ilaç dedi bende kullanıcam dedim yakın hissettirmek için kendimi bugünnde gidecekmiyiz dktora dedim bnm ilacım sensin eyer bidha sna el kaldrırsam ozaman gidelim lütfen senbana yardım et dedi bn ona doktora gtmeden nasl yardım edebilirim bana nolur yardımcı olurmusunuz ?

  • Merhaba. Siz onun sorunlarını düzeltmek gibi bir yükün altına girmeyin. Bu yükü kaldıramama ihtimaliniz çok zor. Kaldırmanız da gerekmiyor ayrıca. Size tokat atan birinden, tokat atma sebebi ne olursa olsun uzak durmanızı tavsiye ederim. Şayet ayrılamıyorsanız da, hemen evlenmeyin. Kendinize uzun bir süre verin. Ondaki pozitif değişiklikten emin olursanız evlenin. Yalnız emin olmanız kendinizi kandırmak olmasın. Değişim için gerçekçi ipuçları gösterebilir. Muhabbetle.

 19. Merhaba benim aile biriyimden ablam biraz hassas zamanlar geciriyor geçmişte yitirdiklerini (dede-annenanne ve babaanne) çok özlüyor ve kimi zaman orada yaşadığını söylüyor yani geçmişe özlem çok fazla ve Allah’a inançı hakkında şüphe ediyor bu konuda da kardeşi olarak ben yanındayım sizce napabilirim konuşmalarımda nasıl onu rahatlatabilecek şeyler diyebilirim şimdiden teşekkürler.. E-postam adresim var ama fazla kullanmıyorum telefon nosunu versem ve ordan diyeceginiz şeyleri mesaj atsanız olabilirmi acaba lütfenn

  • Merhaba. Bu kadar konforlu bir hizmeti bulursanız ben de almak isterim 🙂 Yazıda paylaşılanları uyguladınız ve bir sonuç alamadınız mı?

 20. Merhabalar,Neredeyse 1 ay önce ablam vefat etti ve vefat ettiği günden itibaren ablamı çevremde goruyor gibi oluyorum ablamı olmuş haliyle gormustum ve o hali gozumun onunden gitmiyor sürekli yanıma geliyormuş gibi görüyorum geceleri çok kotu oluyorum oldukten 1 gunsonra bana karabasan geldi ve o zamandan beri düzgün uyuyamıyorum çok korkuyorum ve bi anım bi anımı tutmuyor bir ağlayasım bir gülesim geliyor.sonra 2 hafta boyunca normal uyumaya baslamıstım fakat hep uykum oluyordu her yerde.2 gün önce gece tekrar korkmaya başladım ve uyuyamadım karabasan gelicek diye,ailevi çok buyuk sorunlarım var annem ile babamın boşanmasını istiyorum.artık babama baba bile demek istemiyorum.konusmak istemiyorum kimseyle,herkesi hayatımdan çıkarmaya başladım.Tek basıma olmak istiyorum.Birisi konusmak isteyince sinirleniyorum.sizce ne yapmalıyım?

  • en kısa zamanda psikolojik destek almalısınız. ablanızın vefatının etkisi zamanla azalabilir. ancak diğer anlattıklarınızla birleşince yardım gerekir diye düşünüyorum.

 21. Merhaba. Abim ailesi ve sevgilisi arasında kaldı. Ama iki taraftan birini seçemedi. Önce ailesi tarafından dışlandığı için sevgilisinden ayrıldı. Sonra ailesi tekrar kabul etti. Yine gizlice sevgilisi ile barıştı. Ama bu sefer evlenemedikleri için sevgilisi terketti. Bu süreçte başka büyük ve zor unutulacak olaylar atlatti. Bunların sonucu dertlerinden, düşüncelerinden kurtulmak için alkol kullanmaya başladı. Birde trafik kazasi geçirdi büyük şok yaşadı. Kafasini toplamasi gerektigini ama toplayamadigini, kimsenin onu ciddiye alip dertlerini dinlemedigini söylüyor. Yardimci olmaya dinlemeye calisiyorum. Uzmandan yardim almasi gerektigini söylüyorum ama uzmana gitmiyor. Konusmaya hazir olmadığını, kafasını toplamasi gerektigini söylüyor. Benle konuşması için israr edince konusmaya hazir olunca konusuruz dedi. Bunu söylerken ses tonu beni rahatsiz etti. Konusmaya hazir olmaktan neyi kastettiğini anlayamadim. Intihari düşünüyor olmasindan korkuyorum. Babasi ile büyük sorunlari var. Babamin ona guvenmemesi kendine ozguveni olmasını engelliyor diye düşünüyorum. Ne yapmayalim? psikiyatra mi psikologa mi gitmeli? Uzmana gitmesine nasil ikna edebilirim? Bir ara israrlarim sonucu psikiyatra gitti ama ilacin onu tepkisiz yaptigini söyleyip yarim birakti. Lutfen bana bir yol gosterin.

  • Konusmaya hazir olunca konusuruz deyince ya hazir olmazsan dedim. Olucam dedi. Nerden biliyorsun dedim biliyorum dedi. Bunun aramizda gecen Onemli bir konusma oldugunu dusunuyorum. Kafasinda bazi planlar var ve ben bunlarin kotu sonuclanmasindan korkuyorum

  • merhaba. okuduğunuz yazıdakileri yapmaya çalışın. abiniz yardımı kabul etmiyorsa da sizin yapabileceğiniz bir şey yok. o kendi tercihini veya hastalığını yaşayacak. sorumlusu siz olmayacaksınız.

 22. Merhaba benim 6 senedir konuştuğum biri var şuan sözlüyüz Bi senedir seneye düğünümüz var son 2 sene herşey çok güzeldi ta ki beni aldatana kadar ama pişman olup herşeyi anlattı yemnler verdi bir daha yapmayacak diye inandm geri birlikte olduk Bir sene sürmeden benim aklıma geliyordu ve konuşmalarım ona karşı değişiyordu zamanla tartışmamız başladı ve 2 senedir hep tartışıyoruz ama ne o ne ben ayrılamıyoruz son bir senedir benden dolayı sinirlenmeye başladı sinirli ola ola hasta oldu öyle diyordu bana ve oda farkına vardı doktora gitti psikolog doktoruna bir kere gitti canı sıkılmış Bi daha da gitmedi benim ilacım sensin dedi .. Benim ona dediklerim bazen ters gidiyo normal huyu diyelim bende yeni yeni karşılık verdiğim için sinirli oluyo kavga yapıyoruz ve gitgide büyüdü aşırı sinirli biri oldu ağlamaya başlıyo ama her zaman haklı olarak görüyor kendini ne yalan söylim haksız da değil ben sözlümü Nasıl eski haline getirebilirim veya az da olsa ne gibi bir faydam olur ? Bende çok üstüne gidiyorum ben de mı sorun var acaba ? Nasıl düzelirim bana söyledikleri ters geliyo bazen üstüne düşüp üzüyorum onu ne olr yardım edin

  • merhaba.
   – daha önce razı olduğunuz (aldatılmak) eski meseleleri gündem yapmayın.
   – her dediğine “evet” demeyin, yani boyun eğmeyin ona. hakkınızı yemesine müsade etmeyin.
   – hastalığından sizi sorumlu tutması, sizin sorumlu olduğunuz anlamına gelmez.
   – sorunu varsa tedavisini olsun.
   – öfkesi ile sizi korkutup boyun eğdirmesine müsade etmeyin.

 23. Aslında şu aylarda sadece yakınlarımızda değil. Kendimizdede Depresyon belirtileri var… Bence biraz sosyalleşmek herkese iyi gelir.

 24. Annem ve babam son zamanlarda kavga etmeye başladılar. Bi ev aldık ve o ev daha bitmedi için tasinamiyoruz sonra müteahhit vefat etti o vefat edince araya mirascilar girdi mahkeme kararıyla tapunun %99 bizim %1 hisseside mirascinin. Bu kavgalardan dolayi annem sürekli ağlıyor herseyden nem kapıyor.her kelimeyi üstüne alınıyor. Bana ben zaten evde hizmetçi gibiyim yemeği yapıyorum başka bi şeyim yok. Ben gereksizim gidicem görecekler. Gibi kelimeler söylüyor. Kendine zarar vermesinden korkuyorum. Sık sık bu gibi olaylar olmaya başladı. Ne yapmalıyım??

  • merhaba. anneniz kendi içsel meselelerini yaşıyor ve sizi de onlara ortak ediyor olabilir. benim tavsiyem kendiniz onun dünyasına çok kaptırmayın. “ben gereksizim” gibi cümleler kendine dair algısıyla ilgilidir. bunu sizin değiştirmeniz çok kolay olmayabilir. psikolojik destek almasını önerebilirsiniz. karşısında korkmuş bir şekilde değil de güçlü bir şekilde durmalısınız. yaptıklarının gerçekçi olmadığını ona uygun bir dille ifade edebilirsiniz.

 25. Cevapladığınız için öncelikle Allah razı olsun efendim. Ben ona hiç bir zaman hayır demedim çünkü herşey çok iyiydi ki hayır evet yoktu hayatımızda … Çok sinirli biri ben onu Nasıl düzeltebilirim örnek olarak ben açık birisiyim fazla değil başım kollarım açık ama ona bi tane kıyafet gösterdiğim de aklına direk dekolteler geliyo o yüzden giyemezsin diyor bende bana baskı yapmasın diye Nasıl giyemem ne var bunda diyorum benim bu dememle kıyamet kopuyor ben onun kalbini kırıyorum o da beni üzüyor.. Ben onu kırdım diye küsüyo trip atıyor benim atmam gerekirken bu tarafını anlamıyorum sonra ben hastayım diyor ben böyleyim o zmn sende beni böyle kabul edeceksin diyorum daha çok sinirleniyor ağlamaya kadar gidiyo bunun çözümü nedir ben mi onun üstüne gidiyorum o mu beni anlamıyor bazen anlamıyorum

  • Bu tür durumların çözümü olmayabilir. Taraflar kendi düşüncelerine bağlı kaldıkları sürece sorun devam eder. Bence asıl sorun, partnerinizin sizi olduğunuz gibi kabul edememesi. Bu durum uzun vadede çok ciddi sorun olabilir.
   Onu düzeltmek gibi bir hedefiniz olmasın. Kendi ihtiyaçlarınıza odaklanın. Onu düzelteyim derken hayatınızı mahvedebilirsiniz.

 26. Merhaba yusuf Balayan beyefendi…benim ablamda yakalanmis..biz yurtdusindayiz ablam türkiyede…hic iyi degil kendisi…evde duramiyo enistem ise götürüyo onun yanindanda kaciyo…ne yapsinlar? Dagöara taslara cikcam deyip kendini öldürcegini söylüyor…nolur yardim edin

 27. Merhaba bir akrabam artık hayatta bir amacının olmadıgını, hicbir sey yapmak istemedigini soyledi bana. Baska br sehirde br hayatı var ve yalnızlıktan bıktıgını ve olmek istedigini dile getirdi. Bir uzmanla konusmasını soyledim ve olumlu bu konuda. Peki motivasyonunu artırıcı neler yapabilirim. Yanına gidemem. Gitsem de cok fazla kalamam cunku okululm var. Telefon ile konusarabilirim. Tesekkurler.

 28. Merhabalar. Arkadaşım sadece bana yakın davranan bir insan. Bana alıştığı için benden sır saklamaz ve tabi ki bende kimseye söylemem. Başka insanlara çoğunlukla soğuk davranır ve en ufak bir hatalarında hep boşluğa düşermiş gibi olur. Bir kac yıl once ailevi özel bir sorun yaşadığı için böyle davrandığını düşünüyorum ve onu rahatlatmak istiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

 29. Merhaba benim bir sevgilim var ilk 4 ay bizden mutlusu yoktuu ama sorunlar arkaarkaya gelmesi bizi cok yiprati onun iflas etmesi aylemin onu istememesi din olarak onun ailesinin beni kabullenmemesi vs…..
  son olarak dun babasinin kalp krizi gecirmesi ve durumu ciddi
  Benim yuzumden oldu diyip kahroluyor benim sorunlarim yuzunden oldu diyor kendini sucluyor sık sık olmek iatediğinden bahsediyor mahfolmuş bir durumda ona nasil yardim edeciğimi bilmiyorum yaninada gidemiyorum ailesi icin ne yapabilirim lutfen yardim ….

 30. Çok sıkıntılı bir dönemden geçiyorum univerisite tercih donemindeyim ailem sürekli beni eleştiriyor sosyal çevrem kalmadı sevgilim var ama sürekli kendimi yalnız ve mutsuz hissediyorum hap falan kullanıyorum yinede olmuyor psikolojim bozuldu ne yapabilirim

 31. Merhaba teyzem eşinden ayrılıp tekrar evlendi 2 cocuğu var 7 yaşında oğlu ve 10 yaşında kızı var oğlu bir türlü kabullenemedi bu durumu ağlama nöbetleri geciriyo bir ara buyuk abdestini kaciriyordu ve surekli babasını soruyor babalarida onlarlà görüşmek istemiyor telefonlarını bile acmiyor ne yapabiliriz bu durumda simdiden çok tesekkur ederim..

  • merhaba. çocuğun psikolojik destek almasını sağlayabilirsiniz. aynı zamanda annesi dük durmalı, hayattan kopmamalı, babasını çocuğa kötülememeli. muhabbetle.

 32. Merhaba yaklasik 2-3 yildir depresyon icrerisinde oldugumu dusunuyorum kendimi cok yorgun mutsuz hissediyorum surekli agliyorum son zamanlarda ailemi kaybetsem ne yaparim.diye durup dururkende aglayabiliyorum surekli olum dusuncelerim var ve bunu durduramiyorum kisa sure once yeme bozukluklarim basladi zayif olmama ragmen kendimi kilolu hisdedip kendimden nefret ediyorum aci icinde boguluyormus gibi hissediyorum

 33. Merhaba. Öncelikle bu konuda yazdığınız yazıyla bize yön verdiğiniz için teşekkür etmek isterim. Ben henüz 17 yaşındayım ve aile içinde yaşanan olaylar benide etkiler oldu. Fakat depresyonun eşiğinde olan kişi ablam. Ailede herkesin harika bir psikolojiye sahip olduğunu söyleyemeyeceğim. Herkes birbiriyle konuşurken yanlış hal ve hareketler takınabiliyor. Ablamda en ufak bir şeyde sinir krizi geçiriyor ve kendine zarar veriyor. Daha önce vücudunda kesikler açtı ve intihara çok yöneldi. Küçük bir tartışmada bile deli gibi ağlayıp saçını yolup fiziki zarar veriyor kendine. Bu beni cidden çok üzüyor ve ondan daha çok çaresiz hissediyorum. Bazen de deli gibi gülüp kahkahalar atıyor sonrada güldüğü için ağlamaya başlıyor. Buna gülsem mi üzülsem mi bende bilmiyorum. 29 yaşında ve ailede dahil çevresindeki olaylar onu çok yıprattı. Çocukken ufak bir kavga, sinirlenme, küsme gibi görür çok da üzerinde durmazdım. Ama büyüdükçe bazı şeyler daha net geliyor insanın gözüne ve anlıyorsun. Onunla konuşurken her kelimeme dikkat etmek benide tedirgin yapıyor ve en ufak bir şeyde kendine zarar vermesi, ağlaması bazende gülmesi beni çaresiz yapıyor. Ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. İnternetten bu tür yazıları okuyup araştırıyorum. Derinden anlatmam ne kadar doğru bilemiyorum ama bir de ben içimi dökmek istedim. Okuduğunuz için teşekkür ederim…

 34. Hocam erkek arkadaşımın annesi bundan 1 hafta önce bunalıma girdi erkek arkadaşım la telefonda konuşurken bazen cevap vermiyor cevap verrsede alakasiz seyler soyliyordu bu olan olay onun başına bir günde geldi erkek arkadaşım annesi suan yanimda beni görmek istemiş ama benim gördüklerim ilahi dinlemek istiyor sürekli böyle uzun uzun dalıp gidiyor biz konuşurken de bizbona bir şey sormadan fazla cevap vermiyor ama yani ben evet depresyona giren insan gördüm ama erkek arkadaşımın annesi asiri çok fazla dalıyor hayat doluydu çok konuşurdu ama artık biz konuşmadan konuşmuyor biz birşey soruyoruz bazen iki kere üç kere soruyoruz anca cevap veriyor lütfen yardım edin iyileşmesi için ne yapabilirim .

 35. Merhabalar.
  Bir arkadaşıma uzun zamandır destek vermeye çalışıyorum ancak çok başarılı olamıyorum.Ailevi sorunları var hiç bir zaman huzurlu olamıyorlar.kafasında hep intihar düşüncesi var.Daha önce bir cok kez denemiş bu yüzden yarım kalan işini tamamlamak istiyor.Ailesi onun bu hallerini umursamıyor bu durum ve bir de daha önce intihar ederek yaşamına son veren aile bireylerinin olması eninde sonunda beni de unuturlar gibi düşünceleri intihar kararını daha kolay vermesini sağlıyor.Psikolojik destek alıyor, ağır antidepresanlar ve uyku ilaçları kullanıyor bunlara rağmen günlerce uykusuz kaldığı oluyor.Hayatta her zaman kaybetmeye mahkum olduğunu düşünüyor.Ne kadar kuvvetli görünmeye çalışsada her zaman yıkılmasını sağlayan olaylar oluyor.Yine bu günlerde hayatında sevdiği ona gercekten hakettiği değeri veren sayılı insanlardan birini onun için cok mühim bi insanı kaybetmek üzere .Öyle zor durumdayız ki ona hiç bir şey söyleyemiyorum kendine zarar vermesinden korkuyorum.Yanına gitme şansım yok telefondan konuşarak nasıl destek olabilirim ona ne söylemeliyim.O kadar yoruldu ki bile kuramıyor artık.

 36. Merhaba erkek arkadaşım her zaman sevecen sıcakkanlı ve pozitif bir insandır ama son zamanlarda çok durgun benimle ilgilenmiyor intihardan söz ediyor ailesiyle ve iş hayatıyla ilgili problemler yaşıyor benimle ilgili hiçbir problem olmamasına ragmen benden uzaklaştı ve bambaşka bir insan oldu hiçbir şeyden zevk almadıgını söylüyor ve kendini işe yaramaz hissediyor eskisi gibi olması için nasıl bir yol izlemeliyim onu böyle görmek beni çok üzüyor

 37. Merhaba 🙂 Ben 15 yaşındayım evdekiler çevremdekiler bana depresyona girmişim gözüyle bakıyorlar ben normalden fazla uyurum fazla sosyal değilimdir ama depresyonda olduğumu düşünmüyorum. Neden fazla sosyal değilim? Çünkü çevremdekiler beni aşırı derecede kötü görüyorlar mesela ben psikolog olmak istiyorum “yok senden olmaz, sen çöpçü ol” gibi şeyler veya dışarı çıkınca kiloma yüzüme zavallıymışım gibi bakıyorlar 1 değil kaç kere intihara kalkıştım hep hastaneye götürdüler. İnsanlar bana tuhaf geliyor sürekli sesler duyuyorum artık korkmuyorum alıştım. Ben depresyonda olduğumu düşünmüyorum ama burdaki hepsi beni yansıtıyor. Arkadaşım da aynı şekilde onun için girmiştim. Yani şimdi ben ne yapabilirim şimdiden teşekkür ederim.

  • merhaba. ailenden seni bir doktora (psikiyatrist) götürmelerini iste. sonrasında da konuşma terapisi desteği al. muhabbetle kal.

 38. Merhaba. Majör depresyon tedavisi görüyorum. Eşim hiç destek olmuyor ve konu üzerinde konuşmuyor. Aile terapisini kabul etmiyor. Intihar girişimim oldu. Hastaneye yatmamı istemedi. Başka dr başka hastane bakalım hatta evlilik danışmanına gidelim dedi ama tekrar konuşmadığı gibi ben kızdığım zaman da hep ben suçlu oldum. Hala intihar eğilimim var. Toparlayamıyorum. Efexor. Topomax. Dideral. Içiyoru.migrenim de var. Napıcam bilmiyoru.

  • merhaba. öncelikle “bireysel etrapi” almanızı öneririm. bana göre, eşiniz istediğiniz gibi davranmıyor diye intihar ederseniz, bunun sorumlusu o olmaz. bu, sizin duygusal yoksunluğu kabul edemememenizle ilgili bir durum. bu yüzden bireysel terapi almanızı tavsiye ediyorum.

 39. Merhabalar.
  Yaklaşık 4 yıllık evliyim ve ekim ayında bir bebeğim olacak.
  Size çok ulaşmaya çalıştım ancak bir türlü ulaşamadım son çare olarak buradan yazmayı göze aldım belki bir yardımınız dokunabilir ümidiyle.
  28 yaşında bir bayanım eşimi severek evlendim.Genel olarak açık bir insanım ama bu açıklık, sadece bir baş açıklığından ibaret onun dışında giyimime konuşmama fazlasıyla dikkat eden biriyim. Eşimde 28 yaşında.aşırı şekilde tutucu, evlendiğimiz zamanlarda bu derece değildi ama gün geçtikçe bu durum artıyor.Görüştüğü bir arkadaş grubu var bütün dünyası onlar.Eşi,ailesi,işi,gücü çokta önemli değil.Ben kendi içimde sorun yaşamamak adına hatalarını görmezden gelip susmaya çabalıyorum. Ama eşimin sorumsuzluluğu hat safhada.Benimle vakit geçirmek,sohbet etmek,dışarı çıkmak,dertleşmek bir yana gün içerisinde ne yapıyorum demek için aramıyor bile.Ne desem hep hatalıyım.Tek niyeti bebek olduktan sonra beni işten çıkarıp evde oturmamı sağlayıp bebeğe bakmak,(zaten evimiz çok merkezi bir yerde olmadığından onunda işine geliyor) sürekli kuran okumak,kapanmak,ve kapanma uğrunda gerekirse kimseyle konuşmamak çünkü allah böyle istiyor.Ben kendi içimde inançlı namazlarına dikkat eden,kuran okuyan, sadece başımın açık olması dışında hiçbir şekilde açık giyinmeyen bir insanım.Ancak eşimi asla ikna edemiyorum.Hep kendi bildiği,kendi istekleri.Ama o bunları allah istiyor allah istediği için kim karşında olursa gerekirse onunla da görüşmek doğru değil,aileni bile sileceksin mantığıyla gördüğü için artık gerçekten çook yıprandım ve yoruldum.Ne dediysem ne yaptıysam olmadı. Birkaç yıl öncesine kadar böyle değildi,ne zamanki bu kişilerle görüşmeye başladı,o günden sonra bu halleri,davranışları artarak devam etti.Kapalılık olayı yüzünden en son ailemle bile tartıştı ve son 1 aydır ne kendisi nede ben ailemle görüşmüyoruz.çok zor durumdayım eşimin hayatı sadece görüştüğü insanlar ve onların anlattıkları.O kişilerin verdikleri kitap dışında başka kitap bile okumuyor kabul etmiyor.Sadece bu yaptığını doğru görüp hem kendi ailesiyle hemde benim ailemle bile sorunları arttırmaya başladı. Yaklaşık 2 ay sonra bebeğim olacak ve ben bu durumları yaşıyorum hemde hergün. Hep içimde bi ümit vardı bir gün bu tutumu azalacak diye ama artık tükenmeye başladı.Hafta sonu bile yarım saat yanımda durduğu yok.İşim var halledip geleceğim diyip evden çıkıyor bazı günler gece yarısı bazı günler ise sabah karşı geliyor. Ne geç geleceğini haber veriyor,nede bir yerde olduğunu,sorumluluk adına hiçbirşey yok.Bütün bunlara rağmen hala düzelir umuduyla sessiz kalmıştım ama artık gücümün kalmadığını hissediyorum.Evlenene kadar hergün ailemle yemeklerde buluşur,haftada 3-4 gün mutlaka uğrar,gelemediği zamanlarda ailemi arar sorar konuşurdu,şimdi ise aramayı geçtim, düşman durumda.Kendi düşünme tarzında olmayan herkese ve herşeye karşı. Farklı bir düşünce yapısını asla kabul etmiyor,konuştuğu birkaç kişiyle düşünce yapıları nedeniyle şiddetli tartışmalarına şahit oldum ve inanamadım.Kesinlikle azla yetinmiyor ve kendisi hiçbir şey yapmayıp sadece kuranda bu yazdı diyerek (kuranı bende okudum biliyorum ve kabul ediyorum ama kapanabilecek cesaretim henüz oluşmadı bu bana zor geliyor şu aşamada) tüm dünyayı karşısına alabilecek potansiyelde.Aileside benim ailemde bu aşırılığından artık şikayetçi durumda, biraz toparlan böyle yapma uyarılarına asla kulak asmayıp herkesle şu an kavgalı durumda.Tek isteği ben evde oturayım,evden çıkmayayım,kapanayım ve herşey bu şekilde devam etsin.Çünkü tek bildiği kendi doğrusu ve kendi gerçeği başka kimseyi kabul etmiyor. Lütfen bana yardım edin yol gösterin içimde bi umut ışığı çıkarın.

  • merhaba. ne olması için bir ümit ışığı bekliyorsunuz? keşke daha açık belirtseydiniz. şayet eşinizin, beklentilerinizi karşılayacak bir adam olmasını umuyorsanız, bu mümkün olmayabilir. bence önceliğiniz, onun iyi bir adam olması değil, kendi ihtiyaçlarınız olmalı. saygınlık, özgürlük, kendi kararlarını almak gibi ihtiyaçlarınıza odaklanmanızı tavsiye ederim. eşinizin karşısında, bir çocuğunun anne babasına muhtaçlığı gibi bir muhtaçlık içinde olmayın. haklarınızı gasp ediyorsa ona sınır koyun. “gerekirse” onu hayatınızdan çıkarmayı göze alın. ama ona mutlaka sınır koyun. alttan almak, taviz vermek çözüm olmayabilir. muhabbetle.

 40. merhaba babam bi isyerinde mudurdu ordan ayrıldıktan sonra dururmumuz kotulesti ve yavas yavas hicbisey den zevk almamaya basladı hicbir sey canı hayvancılıga basladı artık onunla uzun uzun.bile konusulmuyor gece geve evde.uyuyamiyor hic.cikip.gidiyor hayvanlarin yanina hep hayata kustum zaten benim sansim olmadi diyor napabilirim hocam bu konu beni.cok rahatsiz etti.isleri de kendi yapiyor bunaldi.iyice hayattan

 41. Babam son 1 yıldır çok fazla kızgınlık öfke bizi umursamamazlık vs.ordaki tüm yan etkilerden babamda var babam annemi aldatıyor başkalarıyla ilişkiye giriyor bunu ben biliyorum yalnızca ve bugün antidepresyon ilacı almış ben çok şaşırdım babam depresyondaysa nasıl yardımcı olabilirim? İlacın adı cipralex nasıl davranmalıyım?

 42. Merhaba en yakın arkadaşım çok kötü bir şekilde depresyona girdi sürekli ağlıyor ne kadar önemsiz olduğunu söylüyor yaşamak istemediğini söylüyor herkes için gereksiz olduğunu ve zaman kaybı olduğunu düşünüyor ve beni yanında istemiyor sana layk değilim hak etmiyorum diyor ve psikologu reddediyor kardeşiyle konuştum sürekli odasında kapısını kitledigini, kimseyle konuşmadıgını anlattı ve yemek yemediğini biz onunla önceden çok eğlenirdik bir araya gelince ne kadar üzgün olursak olalım o, gün ama şimdi yani kısacası biraz yardımınıxa ihtiyacım var nr yapabilirim bana cevap verirseniz çok sevinirim arkadaşım benim için çok önemli

 43. hocam kızım 19 yaşında bundan 2 ay öncesine kadar bir sıkıntısı yoktu yada biz öyle zannediyorduk fakat birgün çok mutsuz gördüm geçer dedim ama bu böyle 3-5 gün sürünce sordum neyin var dedim?geçmişte olan birşeyi kafasına taktığını ve bunun kendisine çok sıkıntı yaptığını söyledi.ben gençtir olabilir geçer diye düşündüm ama baktım olmıcak 1 hafta sonra dr götürdüm bu arada iştah falan yok yiyor ama ne yediğini kendide bilmiyor zayıfladı dr hnm bazı şeyler sordu aldığı cvblardan sonra sölediği şey takıntı dedi ve 1 aylık bir ilaç tedavisi verdi ön tedavi olarak sonra kontrole gelmemizi söyledi fakat tedavinin akstılmadan 1 yıl sürmesi gerektiğini söyledi.benim korkum acaba kızımda depresyonmu var?yoksa dr hanımın dediği gibi takıntımı?5 gündür iyi idi bugün yine bişey takılmış kafasına yine öyle boş boş oturup durdu bu hep böyle dvm edermi?cevablarsanız çok sevinirim saygılar..

  • merhaba. obsesif kompulsif bozukluk (takıntı dediğiniz şey) ile depresyon birlikte görülebilir. dolayısıyla, kızınızda ikisi de olabilir. bence ilaç tedavisi ile birlikte psikoterapi desteği de almalı kızınız.

 44. Merhaba.Erkek arkadasimla 4senedir birlikteyiz.Onun her konuda yaninda olmaya calistim.Ama son 5aydir ona yardimci olamiyorum cunku bi hataya dustu ve madde kullandi kendini durdurabilen bir cocuk pismanligini anladi birakti sonra cok fazla mutsuz olmaya basladi is yerindekilerle kavga etti isten cikti hicbiseyden mutlu olmuyor.Disari cikmiyor asosyal oldu seneyede askere gidicek acaba askerligin verdigi bir psikolojimi.İs bulmasini ve ondan sonra hayatini sekillendiricegimizi guzel seyler olucagini anlatiyorum ona destek olmaya calisiyorum ama surekli ailesiyle tartisiyor oysaki aileside yardimci olmaya calisiyor ama o yanliz ve kimsenin ona yardim etmesine izin vermiyor.Tek guvendigi tek sozunu dinledigi insan benim.Ona nasil yardimci olabilirim.

  • merhaba. tedavi görmesini önerin. kabul etmezse de hayatında kalıp onun doktoru olmaya çalışmayın, ondan ayrılın.

 45. Ismini vermek istemeyen Birisi

  Merhabalar benim bir arkadasim var ve kendisiyle bir aralar yakindim sonra farkli okullara gittik ve 1 yil ayri kaldik arkadasimi okulda dislamislar ve cok kirilmislar simdi kimseye deger vermek istemiyor kimseyle gorusmek istemiyor tek iletisimimiz whatsaptandi ve onunla konusurken beni engelledi herkesten ve her seyden uzak durmaya calisiyor onun icin endiseleniyorum ve ne yapacagimi bilemiyorum yardimci olursaniz sevinirim

  • merhaba. ona yardımcı olmak istediğinize dair mesaj gönderin. kabul ederse yanında olun, kabul etmezse tutumuna saygı duyun.

 46. merhaba.kardeşim 14 yaşında ve bunalımda ben kararımı verdım intihar edicem diyor. babamla araları cok bozuk. babamın affedemeyeceği şeyleri 3 kere yaptı.3.de babam daha katılaştı okuluyla ilgili hayatıyla ilgili büyük kararlar aldı. onun için çok endişeniyorum. deli dolu biridir. önceden de intihara kalkıştı. son anda arkadasları bulmuş ama babamın bundan haberi yok. teşekkürler

  • merhaba. anne ve babanızın bir psikoloğa gidip ebeveyn danışmanlığı desteği almasını önerebilirsiniz onlara. kardeşinizin bu noktaya onların tutumları itiyor olabilir.

 47. Merhaba, Yusuf balayan bey
  Benim en yakin arkadasimin bu aralar cani cok sıkkın, eşiyle sorunları var, kendini cok yanlız hissediyor. Eşinin cok umursamaz bir yapısı var, ve kinci birisi. Yaptiği suclari hic kabul etmez, anca arkadasima yükler bütün sucları, hemüz 4 aylık evliler ve arkadasım sımdıden cok yıprandı, ben elimden geldiğince ona yardımcı olmaya calısıyorum ama bi yandanda nasıl destek vericeğimi bilmiyorum. Bana sürekli soruyor ne yapiym sence dıye, bende fazla bisey dıyemiyorum, yanlis bısey derim diye korkuyorum.. Nasıl moral verebilirim, ne diyebilirim, yardımcı olursanız cok sevinirim.. Hayırlı günler dilerim.

 48. Merhaba yardımcı olabileceğinizi umarak söylüyorum.sevgilimin ailesi tarafından bir baskı altında ve bu onu yıpratıyor.ayrıca depresyon belirtileri de var .ondan uzakta olduğum icin pek bir fayda sağlayamıyorum.yine de arayıp konuşuyorum mesajlaşıyorum.kendine zarar vermekten bahsediyo ve ne yapacağımı bilemiyorum. ona faydamın olmasını istiyorum. yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler .

 49. Merhaba yusuf bey. Bir aydir esimin ailesinin yanindaydik. Onlarla vakit gecirdigi icin cok mutluydu. Bazi tatil planlari yaptigimiz icin erken donmemiz gerektigini soyledim. Tatile giderek onu mutlu etmeye calisirken birden bana karsi soguk davranmaya basladi. Sordugumda bir sikintinin olmadigini sadece ailesini ozledigini soyluyor. 4 ay kadar daha ailesini goremeyecek ve erken dondugumuz icin beni sucladigini dusunuyorum.surekli ayri bir odada bilgisayar basinda. Hergun restoranlara goturup gezilere katiliyoruz hergun hediyeler cikolatalar getiriyorum ama nafile bana cok soguk davraniyor sarilmama elini tutmama izin vermiyor. Ailesinin yaninda ayrilmaya yakin depresyonda oldugun anlayamadim ve birkac kere kavga ettim bu da olaylari buyuttu. Esim yabanci uyruklu oldugu icin tedaviye goturemiyorum ayrilma durumuna geldik. Lutfen yardimci olun ne yapma gerekiyor

 50. Merhaba. Dayımın eşi geçen yıl bu dönemler kabızlık probleminden dolayı doktora gitmeye başladı ve bu nisan ayında ameliyat olana kadar sürdü.doktoru aylarca fiziki olarak bir şeyi olmadığını psikolojik etkilerden dolayı rahatsızlık yaşadığını soyledi. Aylar geçtikçe kabızlık problemi arttı ve hastalık etkilerinden dolayı yavaş yavaş yemek yemeyi azalttı. Nisan ayında doktoruda fiziki bir problem bulamadığı ve günden güne rahatsızlığının etkileri arttığı için bi çare olur diye hastaneye yatirdik. Hastane döneminde daha çok hasta psikolojisine girdi ve yemek yemesi ilaçlarını icmede direndi hatta tuvalet ihtiyacını bile yapmamak istedi. En son çare olarak doktoru bağırsak ameliyatına aldılar ameliyat esnasında doktorlar asıl problemin bağırsakları değil midesindeki delikler olduğunu fark etmiş ve iki saat süren bi ağır bi ameliyat gecirdi. Bi hafta yoğun bakımda bilinci yarı açık şekilde kaldı. Bu olaylar psikolojisini alt ust etti. Ağır bi depresyon gecirdi ve hala atlatamadi yasamak istemediğini fln söylüyordu. Normal hayatında da panik atak tedavisi görüyordu ve ilaç kullanıyordu. Yani psikolojik olarak hassasdı bu sureci tamamen psikolojisinin bozulmasına neden oldu. Ameliyattan sonra ameliyatı ile ilgili hiçbir sıkıntısı olmadı ama kabızlık problemini takıntı haline getirdi. Ve asıl problem böle basladı. Doktora olan güveni kalmadığı için ilaçlarını kullanmamak için direndi. Hala kabız olduğunu dusundugun için yemek yemeyi bıraktı ve tuvalete çıktığı halde( affedersiniz çok açık yazıyorum ama) hala kabız olduğunu iddia etti. Eşi biz ona sürekli moral vermeye bu hastalığı yenecegi konusunda destek olmaya çalıştık ama bi türlü duzelmedi en son zorla psikolojik tedavi görmesi için hastaneye yatirdik ama gerçekten zorla güvenlikçilerin yardımıyla yaptırdık. Tedavi girmemek icin con direndi ilaçlarını kullanmadı ve artık tamamen kendinden vazgeçti hiç bi ihtiyacını karsilamamaya başladı. Bi aya yakın hastanede tedavi oldu.hastanedeyken bundan sonra bu şekilde davranmayacağını fln söylüyordu sonra doktoruda evinde tedaviye devamı uygun gördü. Şuan evinde ama yemekyemiyor tuvaletine gitmiyor kendini tam bir hasta konumuna düşürdü. Birde karakter olarak aşırı inat bu yüzden kimseyi dinlemiyor hiç bisi yapmamak için inat ediyor şimdi biz nasıl davranacagimizi sasirdik kibar şefkatli davrandiginda bunu suistimal ediyor hiç bisi yapmıyor sert davrandigimizda inat ediyor yapmiyor Dayım nasıl davranacgini şaşırdı ne yapmalıyız nasıl davranmalıyız doktoruna soruyoruz bu konuda bize pek yardımcı olmuyor şimdiden yardımcınız için sağolsun.

  • merhaba. bu tür sorunlar için yapılacaklar, kitaplarda yazmaz. yani vereceğim cevap çok bilimsel olmayacak. bence, üstüne düşmeyin hiç, yerse yesin, yemese yemesin. o meseleyi hem bir takıntı haline getirmiş olabilir, hem de etrafındakilerle bir çatışma içine girmiş ve kazanmaya çalışıyor olabilir. “tamam, ne istiyorsan öyle yap. hasta olunca da doktora kendin git. hayat senin.” modunda bir yaklaşım farklı tepki verme ihtimalini artırabilir.

 51. deniz bahadır

  merhaba;

  ailemizin en küçüğü erkek kardeşim 3,5 yıldır almanyada yaşıyor ve trye gelmek istemiyor çünkü orada iyi para kazanıyor ama çocukluğundan beri babamın iişyerini kapatmasıyla başlayan bir korkusu varmış sonra yine babamın eve gelmemesi evde kavga çıması bunları 26 yaşında olan erkek kardeşim paranoya teşhisi konulduktan sonra söylüyor biz bilmiyorduk.çocukken çok agresif aynı zamanda inanılmaz başarılıydı dersleri çok iyiydi okul hayatı hep başarılı geçmiştir.yurt dışında yaşadığı sürece etrafındaki kimseye güvenmemeye başlamış aslında bu hep varmış ama bunu hiç dışa vurmamış birlikte çalıştığı arkadaşının onu izlediğini dinlettiğini onu öldürceğini parasını alcağını filan düşünmüş en sonundada dinleme cihazı gibi bir şey bulmuş ama değil olay orda kopmuş birlikte iş yaptığı 3 kişiyi yani ortak ve müdürlerini arayıp siz bana para vermiceksiniz bana zarar verceksiniz bu çocugu peşime siz taktınız demiş bu esnada en yakın arkadaşıda bundan yüklü miktarda para istemiş ve vermemiş onu bile arkadaşıma buldunuz onuda bu işe dahil ettiniz filan demiş.sonra zaten 3 gün boyunca uyumamış yememiş 1,5 gün boyunca herkese farklı yerde demmiş en son atağı geçince herkesten özürdilemiş ve onların yanına gitmiş bizimde bildiğimizi ailece orda ona söylediler hep birlikte onun doktora gitmesi gerektiğini söyledik hastanede sanırım biraz korkmuş arkadaşları artık hastaneye nasıl anlattıysa güvenlik koymuşlar bunlar yurt dışında olduğu için ben pek bilmiyorum.neyse hastanede ona paranoya teşhisi konmuş ve halüsinasyon ve heyezan yaşadığını yazmışlar ama kendisi ile konuştuğumuzda heyezanları olduğunu söyledi sadece geröektende sadece o var.buraya dönmeyi istemiyor işini parasını kaybetmek istemiyor türk bir hekim ile konuşturun daha iyi duygularımı anlatırım dedi.alkol uyuşturucu yok sigara var ve yanlız yaşıyor orda asosyal birisi bizi aramalrı bile azaldı vize alabilrisek biz gidicez sizce ona nasıl davranmalı ve nasıl yol izlemeyliz bu geçici bişeymidir yoksa ömür boyu kalır mı şimdiden teşekkür ediyorum iyi çalışmalar

 52. Uzun bi süredir arkadaşım için kaygılanıyorum.çok büyük boyutlarda kaybetme korkusu yaşıyor ve bunun için yalanlar söylüyor. Ölmek istediğini söylüyor ve kendine zarar veren davranışlarda bulunuyor. Aşırı derecede çok uyuyor bazende hiç uyumuyor. Konuştuğumuz zamanlarda agresif konuşmalar sergiliyor ve çevresindekilerin onu dinlemediğini onu kullandığını düşünüyor. Çocukluk ve ergenlik dönemlerinde ailesel problemler yaşamış birisi. Ona nasıl yardımcı olabilirim?

 53. merhaba annemle ilgili kaygılar yaşıyorum toplumda ani patlamalar yaşıyor kim ne der demeyip aşırı tepki gösteriyor bir taraftan da dışardakilere çok iyi ailesi daha doğrusu yaşadığı insanlarla sıkıntı yaşatıyor olduğundan farklı görünme çabasında ben mükemmelim havasında diğer taraftan görünüşüne önem vermiyor bir dediği diğerine uymuyor geçmişle hep hesaplaşma içinde bir kelimeyi istediği gibi algılayıp üzerine yalan şeyler katarak etrafından destek almaya çalışıyor sürekli başkalarını dertlerini dinliyor onlarla konuşuyor telefonu hiç elinden düşmez ve babamla ilgilide baya sorun yaşadı ve bana da yaşattı şimdi evliyim benimle tartışıp eşimi arayıp ona hakkımda saçma sapan şeyler anlatıyor yapmadığım şeyler ve beni kötülüyor bu yüzden evliliğimde istediğim saygıyı da yaşayamadım ben artık aklımı yitiricem ne yapayım bilmiyorum sürekli geçmiş önümüze açıyor sürekli beni yerin dibine sokuyor bir günü diğer güne uymuyor dışarda insan yanında beni arayı yavrum seni özledim gibi cümleler kullanıyor benim açımdan gerçekten komik yapmacık saçmalıklar ne yapayım bilmiyorum bildim bileli böyle beni hep alttan diyor evet dünyada bir çok sorun var belki bunlar önemsiz ama bizde bunlara yaşıyoruz kaliteli yaşamaya çalışıyorum hayatta aileme ve evladıma iyi bir anne olmaya çalışıyorum ne yapmamı önerirsiniz

 54. Merhaba, annemden beklemediğim davranışları gördüğüm için araştırma yapmaya karar verdim. Geçen sene kalp krizi geçirdi,üzerine ben üniversiteye başladım farklı bi şehre gitmek zorunda kaldım ablam abim evli olduğu için evde yalnız kaldı babam olmasına rağmen en azından öyle düşünmeye başladı daha sonra annesini kaybetti şuan her şeye çok karamsar bakıyor fiziksel rahatsızlıklar yaşamaya başladı dizlerinden dolayı artık eskisi kadar dışarıyada çıkmıyor eve kapanıp kaldı bende yanında değilim nasıl yardım etmem gerektiğini bilmiyorum,fikir verirseniz çok sevinirim.

  • Yusuf BAYALAN

   merhaba. annenizin psikolojik danışmanlık desteği alması na fayda sağlayabilir. sizin yanında olmanız sorunu çözmez. kendi iç dünyasıyla yüzleşmesi, başkası olmadan da hayattan keyf almayı öğrenmesi gerekir.

 55. Öncelikle merhaba bu yazı gerçekten çok faydalı benim eşim ağır depresyon hastası şuan a kadar boşanmaktan başka çarem olmadığını düşünüyordum ama şimdi kesinlikle yardım alması için direnicem 2 çocuğumuz var eşim uzun süredir agrasif ve saldırgan tavırlar sergiliyordu son bir ayda bana iki kez şiddet uyguladı hakaretler tehditler bu gece bile üzerime yürüdü ilaç tedavisi görüyordu Yen’i başlamıştı bir ay önce prozac ve rixper kullanıyordu geçen hafta 5 tane prozac içerek intahar etmek istedi neyseki birşey olmadı ama ben mazhariyet Osman daki doktoruna ulaştım durumu anlattım hemen getirin yatırmamız lazım bu ilaçların üzerinde ilaç veremeyiz dediler eşime anlattım önemsemedi bile bu gün artık ilaç kullanmak istemediğini bunun hiç bir işe yaramadığını söyledi ilaçlarını çöpe attı onu nasıl ikna edicem hiç bilmiyorum ve korkuyorum onun için çocuklarımız için ve tabi kendim için polis yardımıyla zorla hastaneye yatırma şansımız varmı bu konuda bilgi verebilirmisiniz

  • merhaba. zorla hastaneye yatırıp yatıramayacağınızı bilmiyorum. ilk hedefiniz KENDİNİZİ KORMUAK olsun. onun iyileşmesi için ömrünüzü heder etmeyin.

  • merhaba. belki de eşiniz depresyonda değildir, başka bir sorunu vardır. onu doktoru olmaya çalışmamanızı tavsiye ederim.

 56. Merhaba benim arkadaşım kendi sevgilisinden ayrıldı soğudunu hissetmiş ve ayrılmış ama üzülüyo dayanamıyo strese giriyo barışmakta istemiyo oma nasıl yardımcı olabilirim?

  • merhaba. çok fazla abartmadan yanında olabilirsiniz. günlük meselelerden konuşmasına yardımcı olabilirsiniz.

 57. Merhaba ben yeni biriyle tanıştım aramız çok iyiydi haddinden fazla iyidik hatta iki kişinin anlasamayacagi bir birini sevemeyegi kadar iyi…daha önce çok mutlu bir evliliği olmuş bi trafik kazasında eşinin beyni hasar görmüş 10 yaşından sonrasını hatirlayamamis ve bosanmislar kaza sırasında eşi hamileymiş çocuğunu da kaybetmiş…şimdi benim her yaptığımı her söylediğimi karısıyla aynı kefeye koyup beni kendinden uzaklastiriyor bunu beni kırarak yapıyor. .beni üzmek istemediğini burgan benimde onu terk etmeden bana bağlanmaktan korkuyor..ben onu kaybetmek istrmiyoRum ama ona nasıl yardım edebilir bilemiyorum yardım almaya kabul etmicek çok caresizim ne yapmaliyim

  • merhaba. onun dünyasıyla (neyi neden yaptığıyla vb.) çok fazla ilgilenmek yerine, size yaptıklarına odaklanın. size zarar veriyorsa, onu ikaz edin; zarar vermeye devam ederse, onu hayatınızdan çıkarın.

 58. Merhaba.Ben yazidan biraz sapacagim ama.Ben hiç bir seyi tek başıma yapamıyorum. Ben yurtta kalıyorum ve Yemekhanesi ortak yani kız erkek ortak.Ben yemekhaneye tek başıma inemiyorum gerekirse aç kalıyorum derslere de tek başıma gidemiyorum insanların sürekli bana bakıp benim hakkımda bir şeyler düşündüğünü düşünüyorum.

 59. Merhaba
  Erkek arkadasimla iliskimiz 6 ay surdu ve gecen hafta bitti.iliski suresince hep benle olursan seni uzecegim,sartlarim agir ciddi iliskiyi kaliracak durumda degilim dedi,sana bu kotulugu yapamam dedi.Bazen birinden cok hoslansak da uzak durmaliyiz onun icin dedi ben sevgi her seyi halleder dedim simdi de istemiyorum seni diye bitirdi.Sorunlarini acik olarak hic anlatmadi.Ben ona sohbet sirasinda sorular sorarak bazen de uzerine giderek kardesinin 4 5 yildir sizofreni ve duygu durum bozuklugu tedavisi gordugunu ve annesini. Alzemir hastasi oldugunu ogrendim.Bunlarin disinda da ailesinde hastaliklar var.Kendisinin de hayati ev is seklinde disari cikmak telefonda insanlarla konusmak ya da mesajlasmak istemiyor.Disari cikmak sinemeya tiyatro plani yaptigimizda isteksiz genelde evde olmak internette zaman gecirmek istiyor.Hayat enerjisi cok dusuk.Sadece bana karsi degil tum cevresine karsi boyle.Neden boylesin dedigimde ben uuzn zamandir kendimi saldim kendime hayrim yok benim diyor.Yukarida yazdiklarinizin buyuk cogunlugunu yaptim ama iliski esnasinda goremediklerimi yeni yeni goruyorum ve onun icin endiseleniyorum.Iyi biri ve cevresindekilere zarar vermek istemiyor.Bekleyip ona biraz zaman verip yardimci mi olmaliyim yoksa tamamen birakmali miyim bir turlu karar veremiyorum.

 60. Merhaba ben arkadaşıma yardimci olmak için yazmak istedim. Arkadaşımın 5 yıllık beraberliği var sevgilisini çok seviyor ,ama şöyle bi durum var sevgilisi onu defalarca bıraktı tekrar baristilar ama çocuğun şöyle bi problemi var neredeyse her ay 2 hafta boyunca eve kapanıyor ve herkesle iletişimi kesiyor arkadaşımı arayıp sormuyor işe gitmiyor bu durum sürekli devam ediyor sonra hiçbişey olmamış gibi normale dönüyor. Arkadaşım sevgilisine çok bağlı onun için elinden geleni yapıyor bende sizden yardım almak istedim arkadaşıma nasıl yardımcı olabilirim .

 61. merhaba kolay gelsin
  arkadaşım ciddi derecede deprosyonda sorunları da iletişim hataları önceden herşeye sinirlenir ve bağırırdı ama dışarı çıktığında sessiz sakin kibar biri olarak görünüyor ama evde babasından korkuyor ve annesinden abisinden hiç korkmuyor onlarla da iyi konuşmuyor hep emir veriyormuş gibi konuşuyor samimi olduğu kişilerle hep öyle konuşur ve yanlış anlar herkes diye çoğu şeyleri yapmaktan çekiniyor hele son bir haftadır neşesi hiç yok evden çıkmıyor işine zorla gidio ve kimseyle konuşmamaya çalışıyor çıkmak istiyor ama sadece istiyor onun için hiç birşey yapmıyor bir türlü harekete geçemiyor yardımcı olurmusunuz onun için ne yapması gerekiyor ve daha önceden de defalarca bu sorunu yaşadığı için psikoloğada psikiyatriye de gitti 1 haftadır yine aynı ne yapabilirm yardımcı olur musunuz

 62. Selam Yusuf bey,

  Son zamanlarda babamın değiştiğini görüyorum. Lakin bunu hiçbir zaman bir depresyon ile bağlantısını kurmamıştır. Babamın her zaman sinirli bir yapısı vardı O yüzden de onun depresyona girmiş olabileceğini bile düşünmemiştim artık Depresyonda olabilir diye düşünüyorum. Kendisi çok çalışkan Hiç yerinde oturamayan bir insan Şimdi ise elini İşten güçten çıkmış bir durumda. Sinirli bir yapısı olduğu için etrafında pek arkadaşı yok. Bazen dışarıya çıkıyor ama 1-2 saat sonra eve geri dönüyor. Aslında maddi anlamda hiçbir sorun yok Sorunun ne olduğunu da hiçbir zaman anlayamıyorum. Geçenlerde anneme artık Allah canımı alabilir yaşamasam da olur diye cümleler sarf ediyormuş.
  Ben bir evladı olarak neler yapabilirim acaba Depresyonda mı yoksa değil mi Yardım almasına nasıl ikna edebilirim. Şimdiden çok teşekkür ederim.

  Saygılarımla
  Ahmet Kılıç

  • Yusuf BAYALAN

   merhaba. sadece anlattıklarından harektle babanın depresyonda olduğunu bilemem. sözüne kıymet vereceği birisi (abi, arkadaş vb.) onu psikiyatriste yönlendirebilir. sen, yazıda belirtilenlerin hangisini yaptın ve yeterli olmadı? belirtirsen ona göre değerlendirebiliriz?

 63. Merhaba;
  Erkek arkadaşım yukarıda belirtmiş olduğunuz depresyon belirtiletinin hepsini taşıyor.
  Ama destek almaya çok karşı bir uzmanın sorunlarını çözmede yardımcı olacağına inanmıyordu. Bunun üzerine çok konuşmamız oldu ve inatla hayır diyip duruyordu.. Fakat dünkü konuşmamızda uzmana nasıl gideceğini ona ne anlatacağını nasıl bi konuşma olacağını sordu yani ilgilenmeye başladı artık..
  Kendisi ağrının doğubeyazıt ilçesinde görevde..
  Ben internetten araştırdığım kadarıyla orada bir psikologa ulaşamadım..devlet hastanesinde psikiyatr var..ve bana psikoloğa mı psikaytra mı gideceğini soruyor. Onu nasıl yönlenditebilirim? Ve ağrıda önerebileceğiniz bir yer varmı?

  • Yusuf BAYALAN

   merhaba.
   – bahsettiğiniz yerde bir tanıdığım yok
   – online terapi alabilir, araştırsın internetten
   – onun için doktoru siz aramayın
   – siz nasıl araştırıyorsanız, o da araştırabilir. şayet bunu yapmıyorsa, belki de değişmek istemiyordur. bu durumda siz boşuna yorulursunuz.
   – hastalığını kullanmasına müsade etmeyin. yani size kötü davranmasına müsade etmeyin.

 64. Hocam merhaba .Depresyonda olan bir tanidigim var ancak ilaçlarını kullanmak istemiyor. Yediği gidalara, ilacın sivi şeklini ekleyerek almasını sağlayabilir miyiz? Bir sakincasi olur mu? Teşekkür ederim.

 65. Merhaba Hocam, öncelikle emeğinize sağlik boyle bir durumu bizlerle paylastiginiz icin banada destek olursaniz memnun olurum.
  Yaklasik 9aydir bir iliskim var fakat son 1,5 2ay’da erkek arkadasim cok degisti hareketleri tavirlari ilgisiz olmaya başladı surekli jirici konuşup durduk yere kizmaya devam etti bendeen sonunda konuşmak istedim tuaf tuaf gulup sacna sapan kelimeler kullannaya başladı neyin var dedigimde artik hicbir sey istemedigini soyledi sorun bensem bitirelim bu ililiskiyi dedim hayir seninle ilgisi yk ney peki dedim bilmiyorum hcbirsey beni mutlu etmiyor bana zaman ver dedi tum çevresi erkek arkadssimin değişti ginin farkinda haftanın 7 gubu calisiyor isle ilgili olduğu düşünüyorum cunku 2ay önce yeni proje aldiktan sonra iyice kotulesti duruldu kimseyi gormek istemiyor ailesi doktora gitmesini istiyor ama hayir beb Duzelcem bana zaman verin diyor bu durumda ne yapmamız gerekir hocam? Bilgi verirmisiniz Tesekkurler

  • Yusuf BAYALAN

   merhaba.
   – onun istediğin yapın, yani ona zaman verin,
   – üzerine çok düşmeyin.
   – sizi aşağılamasına “asla ve asla” müsade etmeyin.
   – şayet düzelmezse ve size kötü hissettirirse ondan ayrılın.

 66. Merhaba. Ben abim için yazıyorum gerçekten ailece bir desteğe ihtiyacımız var. Ne yapmamız gerektiğini hem biliyor hem bilmiyoruz. Abim tıp mezunu. 6 yıl boyunca bizden uzakta üniversite okudu. Okul zamanında onunla hiç ilgilenmedik yani şu anlamda ilgilenmedik mezuniyetine gittik bir tek. Koskoca bir 6 yılı bizden uzakta geçirdi. Varsa yoksa telefonda görüşme. Ben asıl sorunun bu olmadığına inanıyorum. Şuan abim bir ay süreli izinli görevini devam ettiremez çünkü. Ben bir kaç örnekle direk konuya gireyim. Bir kaç hafta önce babamı arayarak baba seni öldürecekler dikkat et vsvs sözler söylüyor. Babamın görevinden bahsetmek istemiyorum ancak benimle özelden irtibata geçerseniz çok sevinirim daha detaylı konuşmayı isterim bende sizi arayacağım bu yoruma yanıtınızı gördüğümde. Bir diğer örnek geceleri hiç uyumuyor son günlerde. Hatta iki gün önce annemle babamın odasına girip anne ben sizin oğlunuzum demi vs vs şeyler soruyor. Ben bu işin depresyonla alakası olmadığını artık paronaya olduğuna kendimi ikna ettim. Sürekli herkese şüpheci. Olmayası muhtemel olmayan şeyleri kafasına takıyor. Gün içinde duyduğu en ufak kelimeleri bile kafasına takıp farklı farklı yorumlar getiriyor. Dün doktara götürdük yatışını verdiler ancak istemedi bizde eve geldik. İlaç alıyor. Uyuyabiliyor bazen geceleri bu sayede. Annem babam perişan ben kime destek olacağımı neyapacağımı şaşırdım. Koskaca tıpı kalmadan bitirdi çok şükür inanamıyorum böyle şeyleri abimin yaşıyor olmasına. Bu kalıcı bişey mi geçecek mi hiç bilmiyorum. Daha bugun su istedi benden verdim içti. Sonra babamda istedi onada verdim. Damacananın pompa sesini duydu. Bana verirken ses gelmedi dedi. Sonra midesini tutup ne içirdin sen ya bana felan dedi. Bende yok abi aynı su sana öyle gelmiş bişey yok gerçekten aynısı dedim. Yani benden bile şüpheleniyor bugun onu anladım. İnsanlara hep bi zarar verecek gözüyle bakıyor. Ama Allaha şükür namazlarını kılıyor böyle çok fevri hareketleri yok ama bilmiyorum bu olmayacak da değil. Nazarmı üç harfliler mi psikiyatrik bi durum mu nedir bilmiyorum. Ama araştırmalarım paronaya dediğimiz hastalığa çıkıyor. Sizin görüşünüz nedir. Nr yapmam gerek. Abim normaldede içine kapalı bi insandır. Kuran okur namaz kılar çalışırdı. Üniversite hayatı boyunca da yoktu böyle bişey. Göreve başladı sözlendi sonra böyle oldu. Gerçi evlilikte hayel gibi artık onun için bana kalırsa ama bilmiyorum böyle çok zor kız tarafı yine anlayışla karşıladı tabi saolsunlar. Bi kaç haftaya nişanlancaktı daha kötü şeyler olabilirdi erkenden fark edilmesi bizim yanımızda olması büyük şans. Acaba diyorum standart ev okul kitap namaz döngüsünden sonra birden hayata atılıp birsürü sorumluluk sahibi olması mı ağır geldi. Bilmiyorum abi bilmiyorum yardımcı olun nolur burayı takip edip yorumunuzu bekliyor olacağım.

 67. Merhaba yusuf bey son 5-6 yıldır abimin ruhsal sağlığıyla ilgi endişelerim var her konuda okadar karamsar sorumsuz ilgisiz en ufak konularda bile dikkatsiz takipsiz allaha şükür annem babam hayatta onlar olmasa hali ne olur bilmiyorum anne babamın sayesinde iş sahibi oldu her seferinde onu çalışmaya teşvik eden babam oluyor bişey söylemeye hiç gelmiyor anneme babama saygısızca karşılık veriyor siz bilmezsiniz o öyle olmaz gibi hem herşeyi biliyor gibi kendinden emin emin konuşuyor ama iş başa düştüğü zaman hayattan bıktığını hevesinin olmadığını düşünüyor çalışmıyor babam iş alıyor bin laf söylüyor taki o iş halledilsin bitsin.. manevi konularla kendisi çok iyi hatta bazen keskin görüşü bi sözü oluyor şaşırıyorum çok derin şeyleri sorguluyor cevaplar aradığını söylüyor … ibadetler konusunda pasif kalıyor diyebilirim yani asılda yapmak istiyor ama buna bi güç engel oluyor isteksizlik olduğunu söylüyor.. okadar üzülüyorumki artık sadece onun için değil aynı evin içinde anne babamın bile piskolojileri bozuldu endişem giderek artıyor her an her dakka karamsar bi ortam bazen anne babamı yanıma almak istiyorum ama abim geliyor aklıma ben onları yanıma alsam bana içten içe kin besleyeceğinden korkuyorum okadar karmaşık bi zihne sahip ki kendisi annem babam hiç bişey konuşamıyor karşısında aşağılayıcı ben bilirim tavırları hiç bitmiyor.. babamla anlaşamıyor babam ona ters geliyor ve sürekli birilerine babamı şikayet ediyor sosyal ilişkisini de etkiliyor onun bu tutumu.. ne yapacağımızı bilmiyoruz giderek ailemin sağlığını da kötü yönde etkiliyor bu durum … tavsiyelerinizi merak ediyorum…

  • Yusuf BAYALAN

   merhaba. anladığım kadarıyla yetişkin birinden bahsediyorsunuz. şayet yardımı kabul etmiyorsa, yapacağınız pek bir şey yok. tercihlerinin sonuçlarını yaşaması gerekebilir. anne babanız fazla üstüne düşmesin. sorunlarıyla hayatınızı yönetmesine müsade etmeyin.

 68. Merhaba benim ailevi sorunlarım var ve her gece ağlıyorum ne yapmam gerekiyor sürekli yaşanan olaylar aklıma geliyor unutamıyorum da

 69. Sevgilim ağır sorunlar yaşıyor sağlık gibi eski hatıralar gibi ve çoğu şeyi unutup sadece bunları zihninde tutuyor edebi bir kişiliğim var ve her güzel sözüm de hareketimde yalnız ise ağlıyor arkadaş lar var ise sinirleniyor beni sevdiğini söylüyor ve inanıyorum ama bağlanmaktan korkuyor bu yüzden bi sıkıntısı olduğun da rahatsızlandığında yanında olmamı istemiyor onu sevdiğimi söylememden dahi rahatsız oluyor bunalıyorum sıkılıyorum diyor ve bu beni çok rahatsız ediyor düzelmesi için çabalıyorum bi kaç test yaptım hem onun adına hep kendi adıma ikisin dede şiddetli depresyon çıktı belirtileri nelerdir diye baktım tutuyor agresiflik hiç birşeyden zevk alamama huzursuzluk bunalım kilo alma uykusuzluk ufacık şeyler e sert tepkiler alkol ve sigara tuketiminde artış lütfen yardımcı olun şimdi ailesinin yanına gidiyor ve bir ay görüşmek istemediğini özlemek istediğini söyledi ne yapmalıyım bir aylık süreçten sonra bana yardımcı olun!!!!!!!!

 70. Merhaba , üniversite yıllarımızı erkek arkadaşımla beraber geçirdik . Beraber ders çalıştık beraber yemek yedik gezdik mezun olduk . Erkek arkadaşım akademisyen olmak istiyodu ben ise öğretmen . Okuduğumuz şehirden ayrılıp istanbula yerleştik . Ben ailemin yanında kalmaya başladım erkek arkadaşım ev tuttu istanbulda öğretmenlik yapmaya başladık . Özel sektörde çalıştığımız için ayda 1 kez görüşmeye başladık zaten evlerimiz çok uzak işimiz de birbirimize gidip gelmek en az 2 saat sürüyo ( anadolu yakası avrupa ( pendik – küçükçekmece ) ) 5 sene kusursuz bir ilişkimiz vardı evlilik planları yaptık . Hayaller kurduk derken bir gün hiç bir sıkıntımız yokken benimle konuşmak istemedi canım sıkkın iyi değilim sanırım deliriyorum kafamın içinde sesler var demeye başladı . Panikledim . Yanına gitmek istiyorum kabul etmiyo yazıyorum cevap vermiyo arıyorum açıyo ama doğru düzgün konuşmuyo sesi kısık çıkıyo sürekli ağlıyo . Huzursuzum bu şehirde ben adaletsiz bi dünya neden yaşıyoruz ki gibi cümleler kuruyo ve ben bunu yalnız atlatamıcaö destek almam lazım diyo ama ben ne yapıyo bilmiyorum çünkü haber alamıyorum yalnız bırakmak istemiyorum aöa elimden bişey gelmiyo . Çok etkilendim kendimi iyi hissetmiyorum sürekli ağlıyorum nasıl davranıcam bilmiyorum yalnız bırakmak doğru mu kendini toparlaması için ? Yada benimle konuşması için nasıl ikna ederim ? Ve konuşmaya çalışırken bileklerini kesen insanları çok iyi anlıyorum dedi korkuyorum ayrıca yalnız kalmak iyi gelmemiştir biliyorum yalnız yaşamak kolay değil işini yani öğretmenliği istemeyerek yapması da kötü ama akademisyen olması için destek olacağımı söyledim hiçbişey için geç değil dedim . Acaba görüşemediğimiz için ihmal ettiğim için depresyona onu ben mi sürükledim suçlu hissediyorum kendimi

 71. Uzun zamandır sevgilisiyle sorunları olan bir arkadaşım uzun zamandır ilişkilerini düzeltmelerine rağmen hatta herşeyi yoluna koymalarına rağmen iki hafta önce bana çok kötü davrandın diyerek intihar etti ve şükür başarısız oldu. Sevgilisi tüm hayatını durdurdu ve sadece onunla ilgileniyor ve biz arkadaşlarıda yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bizi görmek istemiyor ama sevgilisi yanında kalırkende ona sürekli kendini suçlu hissettirip bağırıp çağırıyor. Oğlanda çıldırmanın eşiğinde ve kimseden yardım almıyorlar. Sizce psikiyatr a mı yoksa bir terapistle mi görüşmeliler ve biz ne yapabiliriz. Gerçekten çaresiziz en azından yönlendirmelerimiz yanlış olmasın istiyoruz. Bazı arkadaşlar psikiyatr konusunda ısrarcılar bazıları ise yardımın terapiyle geleceğini düşünüyorlar. Bize yardımcı olun lütfen ne yapalım.

 72. Merhaba. Benim esimin agir depresyonda oldugunu dusunuyorum. Doktora goturmeye ikna edemiyorum. 3 yildir sokaga cikmiyor benden baska kimsz ile gorusmuyor. O kadar bitkin hayattan bikmis ki ne yapsam moralini duzeltemiyorum. Banyoya bile girmiyor. Beni duzelecegine ikna ediyor fakat hersey daha da kotu oluyor. Artik kendine de zarar vermeye basladi. En ufak seylerde sinir krizi geciriyor. Ne yapmam gerek intiharin esigine geldik. Tesekkurler.

 73. Merhaba, benim çok yakın bir dostum depresyonda şuan psikolojik tedavi oluyor ama ben hiç bir ilerleme göremiyorum hatta endişeleniyorum. Aynı okula gidiyoruz okula gelmek istemiyor surekli bahaneler sunuyordu bana. Geldigindede tum gun bacak bacak üstüne atıp ustteki bacagını tıtretıyor o kadar uzun sure yapıyor ki ben yoruldugunu hissediyorum onun. Eskiden bana sen ve ailemin yanında kendimi guvende hissediyorum sadece derdi.Artık guvende hissetmiyor sanırım eskisi kadar gelmek istemiyor okula falan. Hep evde oluyor. Hayatında hep içe dönük biriydi erkek arkasıyla bile hep mesafelidir. Cok az görüsürler. Psikologu içindekileri kagıda dökmesini istemiş. ben ona napıyorsun dıye sordugumda sosyal medyadan bana uzaktan yazının fotografını atmıstı yazı yazıyorum anlamında. Çok zor olsada okudum ve o sayfalarda sanki benimle konusuyormus gibi yazılar yazmıs. Karanlık içerisindeyim bir anda titreme alıyor ve hersey yok oluyor renkler konusmalar hersey anlamsız oluyor korkuyorum herseyden endişeleniyorum sadece anneme sarıldıgımda ve sana iyiki varsın demem bana bir ışık oluyor. Ve yine karanlıgın içinden bir gunde iyiki varsın yazmıs. Yani anlayamıyorum onun eski halllerini çok özlüyorum ve onu boyle görmek onun için birseyler yapmak istiyorum. Lutfen kısa yazmayın bana yapabilecegim herseyi yazın. Şimdiden tesekkurler.

 74. Hocam dün buraya bir yorum yazmıstım, bugun goremiyorum siz mi sildiniz

 75. Merhabalar.Annem yaklaşık 7 yıldır depresyonda.Yazları iyi oluyor fakat kış geldiğinde içine kapanıyor.Dışarı hiç çıkmıyo,kimseyle görüşmek istemiyor.Herşeyde kendini suçluyo.Sorguluyor.Ölmek istediğini dile getiriyor.Önceden ilaç tedavisi gördü fakat ben ilaçların bi etkisinin olduğunu düşünmüyorum.Artık napıcağımı da bilmiyorum.21 yaşındayım sanırım kendimden depresyonun eşiğindeyim.Hayattan zevk almıyorum kendimi kapana kısılmış çaresiz hissediyorum.Annemi düşündükçe ağlıyorum çoğu gece uyumuyorum.15 gün önce annem doktorun bilmem kaç yıl önce yazdığı ilaçları kullanmaya bailado sonra bıraktı.Şu an tedaviyide reddediyor.Napmalıyım?Yukarıda bahsetmişsiniz ben hepsini denedim uzun yıllardırda deniyorum ama sonuç hep aynı.Kış geldiğinde yine depresyon.

 76. Merhabalar,
  Özet olarak anlatmam gerekirse erkek arkadaşımla yıllar sonra kavuştuk. İkimiz arasında ikimizle ilgili hiç bir problem olmamasına rağmen onun sıkıntılı hayatı, gelgit fikirleri, yakın zamanda arkadaşının ölmüş olması zaten ağır bir depresyon geçirdiğini gösteriyordu. Benim de istediğim halde yeterince destek olamamamdan olsa gerek beni terketti. Sonra da majör depresyon olduğu ortaya çıktı. Ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Hiç iyi durumda değil. Beni üzmekten korktuğu için sürekli olarak terk edip bırakıyor. Bu durumdayken ondan uzak durmak istemiyorum ama şuan bu psikolojiyle beni yanında istemediği halde ona destek olmalı mıyım? Teşekkür ederim, kolay gelsin.

 77. 20 yaşındayım ve 15 yaşımdan beri sürdürdüğüm bir birlikteliğim var. Erkek arkadasim 21 yaşında ve 9 yaşında annesini kaybetmiş. Babası baskıcı bir yapıda olduğu için onunlada problem yaşıyorlar. Ablası ve abileri var ama ayrı babadan oldukları için bir yerden sonra onlarida yanında hissetmiyor. Yani zorlu bir yaşamı var ve en son askere gittiğinde daha da zor dönemler gecirdi. Ben hep yanindaydim ama askerlik psikolojisi ile beni yıprattığı konular oldu ilişkimiz yaralar aldı kucukte olsa . su an askerden geleli 2 ay oldu döndükten sonra hatalarının farkında olduğu için duzeltiyorduk yani tekrar eskisi gibi olmaya başlamıştık ki herşey yerle bir oldu gibi su an. Sevgilim gelecek kaygısı çok olan biri. Ben üniversitede okuyorum fakat o okumadi ve bunu kafasına takıyordu sürekli ailemin bu yüzden ona onay vermeyeceklerini düşünüyor ve kendini sıkıyordu.Ne kadar konussamda içinde hep kaybetme korkusu ve kaygıları vardi.Askerden döndükten sonra babasının yanında kalmak zorunda kaldı ailevi sebeplerden dolayi. Askerdeyken kurduğu planlar bozuldu kafasindakileri yapamadı ve daha da zorlanmaya başladı. Bu arada biz ayrı sehirlerdeyiz uzaktan bir ilişkinin zorluguda var. Bütün bunların üzerine 2 hafta önce kavga ettik ve bana eskisi gibi sevmediğini söyledi ve ben bunun üzerine ayrılmak istediğimi söyledim sonra yalan soyledigini eskisi gibi sevdiğini fakat beni uzdugu için ondan sogumam ve hayatımdan çıkarmam için bunu yaptığını söyledi. Devam ettik ayrilmadik ama soğuk davranıyordu üzerine gittiğimde daha da uzaklaştı.yanliz kalmak istediğini kimsenin olmamasını ve tek yaşamayı istediğini söyledi. Hiç birşey yapmak istemiyorum seninle konuşmak mesaj atmak da bunlara dahil dedi ve kendisini herkesten uzaklaştırdı. Arkadaşlarını da benide engelledi ve ona ulasamadik. En son ablasiyla konuştu. Ve daha sonra bu ortak arkadasimla iletişim kurdu benimle konuşursa dönmekten korktuğu için onu tutacagimdan korktuğu için bunu yaptığını bitmesi gerektiğini söylemiş. Ki tamamen benimle iletişimini koparmadan öncede ben böyle düşünüyordum. Benden kaçıyor yanliz kalmak istiyor iyi olacağını düşünüyor ama iyi degil. Sevdiğinden eminim bu yüzden onun yaşadığı şehre gitmeyi planlıyorum sesimi duyunca dayanamayacagini söylüyorsa gördüğünde dayanamaz. Suan bi bunalimda olduğunu düşünüyorum ve nasıl davranmam neler söylemem gerektiğini bilmiyorum. Hayallerimizi gerceklestirememekten korkuyor fakat o güce sahip olduğunu daha önce gördüm. Bu yüzden onu kaybetmek istemiyorum ikimizde çok seviyoruz ve bu zamana kadar çok şey atlattık zor seyler. Bırakmadık o hiç bırakmadı su an bırakıyor ama isteyerek değil kendini zorlayarak. Bu durumda ne yapmam nasıl yaklasmam ve kendi iç dünyamı nasıl bicimlendirmem gerektigiyle ilgili fikir vermenizi rica ediyorum.

 78. Ayrıca 1 ay önce bas donmesi bayginlik ve unutkanlik şikayetiyle doktora gitmisti doktor strese bağlı olduğunu nörolojik rahatsızlığının olmadığını söyledi.psikolojik bir durum olduğu için destek almak isterse alabileceğini söyledi.

 79. merhaba. Esim askerligini 2010-2012 dönemi yapti. Askerliginden sonra çok degisti, içine kapanik bir insan oldu, mutsuz bir insan. Zamanla geçer dedim ama geçmiyor. 5 yildir bi insan depresyonda olabilirmi ?
  benimle zaten ilgisizdi ama artik bi bebegimiz var ve onunlada ilgisiz.
  Bir uzman görsek birseyler degisebilirmi ?

 80. Merhabalar size bir konudan bahsetmek istiyorum 1 buçuk yıllık bir ilişkim var erkek arkadaşımın ilgisi sevgisi gayet normalken artık sıkıldığını bunaldığını en ufak birşeye alınıyor sebebi de borçları çok ona nasıl yaklaşmalıyım bilmiyorum lütfen yardımcı olun…

 81. Merhaba. Eski erkek arkadaşım saplantılı bir şekilde beni tehtit ediyor. Beni tekrar birlikte olmaya zorluyor. Aynı üniversitede ve aynı bölümde eğitim gördüğümüz için karşısına çıkmamam mümkün olmuyor. Lütfen onu hiç kimse zarar görmeden nasıl vazgeçirebileceğim hakkında bilgi verebilir misiniz?

  • Yusuf BAYALAN

   merhaba. onu savcılığa şikayet edebilirsiniz. şahidinizin olması işinizi kolaylaştırabilir.

   • Tekrar merhaba. Bazı konuşmalarım sonucunda ayrı kalabilmeyi başardık. Ancak bugün yeniden intihar etme tehtidiyle konuşmalarına başladı. Savcılığa şikayette bulunabileceğim yeterli veriye sahip değilim ne yazık ki. Umarım tekrar yanıtlarsınız; teşekkür ederim.

    • merhaba. siz “intihar etmekle” tehdit eden birini savcılığa şikayet etmek çok işlevsel olmayabilir. ailesine veya bir yakınına haber verebilirsiniz. bence en önemli nokta şu: kendine zarar verme tehdidiyle duygularınızı yönetmesine müsade etmeyin. ondan ayrıldınız diye intihar etmesi, sizin suçunuz değil, onun sorunudur bence. bırakılma bir intihar sebebi olsaydı, her gün onlarca insanın intihar etmesi gerekirdi. ona karşı “net bir duruş” sergilemek daha çok işinize yarayabilir.

 82. Merhaba benim görümcem ile ilgili ciddi sorularim var nasıl yönlendirecegimi bilmiuorum cevrenin baskisi cok degisik.
  Kendisi 10 senelik evli çocukları olmuyor eşinden kaynaklı oldugu ve tedavi gormesi gerektigi bilindigi halde senelerdir eşi tedaviyi reddediyor bos vermis gözüküyordu son zamanlarda evden cikmiyor evin islerini yapmiyor sadece cay sigara icerek hayatina devam ediyordu kendine nasıl yardım edecegimizi sordugumuzda nefes almak istedigini söylüuordu dısari cıkmaya konusmay tesvik edince birkac senedir esiyle birlikte olmadogini artik evde kardes gibi olduklarini anlatti herhanhi bir gecimsizlik kavga yok ama bunaldı ve baba evine geldi konusulmayan seylerin olusturdugu duvar catlamaya basladi esine tedavi olmazsa eve gelmeyecegini soyledi sadece ama bunun icin aile terapistine ihtiyaclari oldugunu dusunuyorum ama bu durumu nasıl yönetecegimi bilemiyorum çevre baskı yapıyor kayınvalidem destek olmak yerine hocaya götürmeye tesvik ediyor duanin onemini biliyorum ama ayri bir destege ihtiuac duydugunu da gozlemliyebiliyorum benim kızıma bakarken aglamaya basliyor surekli uyuyor konusmayi evden cıkmayı reddediyor nasil yanasmaliyim mecbur hissettirip baski yapmafan tedaviye nasil ikna edebilirim

  • Yusuf BAYALAN

   merhaba. bu sizin altından kalkabileceğinizden büyük bir sorun olabilir. zaten, sizin sorumluluğunuzda olduğunu da düşünmüyorum. siz ona, tedavi almasını önerebilirsiniz. şayet isterse, muhabbetinizi eksik etmezsiniz. gerisi onun tercihi olacaktır.

 83. Eski sevgilimin psikolojisi tamamen çökmüş durumda böle olduğu için beni sevdiği halde bana zarar vereceğini düşündüğü için benden ayrıldı ne yapabilirim onun için

 84. Merhaba erkek kardeşim şizofreni tedavisi görüyor yaklaşık hızlı bir iyileşme süreci geçirmişti.Fakat şimdi evde kardeşlerime ve anneme huzursuzluk veriyor .Banyo yapmıyor evdekilere bulaşıyor çok yemek yiyor çok uyuyor .Annem dayanamamış birkaç kere tokat atmış kardeşlerim de sinir oldukları için babanın yanına göndeririz demişler (annemle babam ayrı ).Konuşuyoruz ama yine yapıyor benm yaptıklarımda ne var abartmayın diyor.Ona nasl davranmamız gerekiyor lütfen yardımcı olur musunuz.Eve başkaları gelince normal davranıyor ama bizimkilere huzur vermiyor.paranoid şizofreniydi şimdi öyle durumları yok çok şükür kendisi de ben iyileştim diyor ama bu haraketleri devam ediyor

 85. Merhaba benim erkek arkadaşım suan ciddi bi bunalım da kendisinin 5 aydır geçmeyen karın ağrısı şikayeti var gittiği doktorlar bi tanı koymadı henüz ama o kötü bi rahatsızlık olduğunu düşünüyo ve tamamen hayattan kopmuş durumda bunun yanında borc is bulamama gibi sorunlari da var ben elimden geleni yapmaya çalışıyorum ama uzun süredir bu halde ne yapmam gerekiyor benim. Onu bu halinden kurtarmak istiyorum

 86. Merhaba yusuf bey. Benim çok sevdiğim bir arkadaşım ailesi boşanma kararı aldığını duymuş ve o günden beri herşeye çok karamsar gülmüyo ağlamıyo hiçbirşey yapmak istemiyor. Sevdikleriyle bile bişey yapmak istemiyor. 2-3 haftadır böyle ve daha 17 yaşında sigaranın onu stresini aldığını söylüyor ve onu içiyor. Ben en yakın arkadaşı olarak ona ne yapabilirim onu nasıl düzeltebilirim?

 87. Merhaba
  Nişanlımda yukarıdaki belirtilerin çoğu var kronik baş ağrısı bununlu birlikte arasıra miğde bulantısı işten gelince kendini fazlasıyla yorgun hissetme sürekli uyumak istemek insanlarla diyalogtan kaçınma yada topluluk içine girmek istememek yani depresyon da anladığım kadarıyla bu durum beni de çok fazla etkiliyor ister istemez üzülüyorum ve benimle ilgisi olup olmadığı hakkında kendimi sorguluyorum bi nevi suçlu arıyorum ona yardımcı olmak istiyorum fakat açık biri değil destek alması konusunda ikna olacağını da sanmıyorum bu durumun yaklaşık 1 yıldır gözüktüğünü söyleyebilirim ne yapmam yada nasıl davranmam gerekiyor bilmiyorum yardımcı olabilirmisiniz ?

  • merhaba. yorum bıraktığınız yazı, sorduğunuz soruya cevap olarak yazıldı. yazıdakilerin hangilerini yaptınız şu ana kadar? kişisel bir destek istiyorsanız, profesyonel psikolojik danışmanlık desteği alabilirsiniz.

 88. merhaba. onu düzeltmek sizin için çok zor bir hedef olabilir. bence onu düzeltmek yerine onun yanında olmayı hedef olarak belirleyin. ilk etapta zorlansa da zamanla duruma alışabilir. onun için çok zorlayıcıysa, psikolojik destek alması için onu teşvik edebilirsiniz.

 89. Uzun yillar suren maddi sorunlar sonrasinda annemde depresyon basladigindan supheliyim.kizkardesimle ayri sehirlerde evli olmamiz nedeni ile surekli baskici bir tutumu var.eger bir tatilde ona gidilmezse cok agir seyler soyluyor.surekli naskalarinin cocuklariyla yakin ve mutlu oldugundan soz ediyor.emekli maaslarinin dusuklugu nedeni ile buyuksehirde yasamalari imkansiz.ustelik ne kardesim ne de ben bunu saglayacak durumdayiz.ancak maddi destek oluyoruz.gonlu olsun diye cogu zaman kendi ailemi 2.plana atiyorum ama ne yapsamda igneli sozleri ve imalaro kuskunlugu bitmiyor.adeta bir cenderede yasadigimi hissediyorum cogu kez uzuntuden hasta gibiyim cunku her telefonda mutsuz sikayet eden kaderine kahreden bir anneyi dinleyipte bisey olmamis gibi hayatina devam etmek zor.bir esim cocugum yokmus gibi talepleri var hersey istedigi gibi olsun istiyor ve madden manen yetemedigim noktada canin sagolsun demiyor.esimede laf sokmaya basladi.utaniyorum arada kalıyorum.zaman zaman hep annemden kaynaklanan sorunlardan bosanma noktasina bile geldigim zamanlar olsu.hayati evet cok kolay degil ama bu kadar siddetle reddecegi kadar da korkunc degil.son gunlerde 2 gun ustuste hic uyumadigindan ellerinin zaman zaman uyustugundan icinden hic bir sey yapmak gelmediginden bahsetmeye başladı.evden cikmak istemiyormus hos zaten istesede cilamazmis hr sey paraya bagliymis vb.kardesimle ne yapacagimizi sasirdik.laf sokma huyu oldum bittim vardi ama biz evden ayrildiktan sonra adeta psikolojik işkenceye donusturdu.sizce bunlar normal kendi kisiligi gercek hisleri olabilir mi.son umudum bir psikiyatr.

 90. Merhaba, annem öğretmen babam emekli asker.ikiside yatılı okulda tek başlarına büyümüş hayatlarını tırnaklarıyla kazıyarak kazanmış insanlar. İkiside depresyon tedavisi gördü babam ilaçlarına gerek duymadıgı icin uzun zaman önce bıraktı ve suanda hiç sıkıntısı olmamış bir insan gibi cok ciddi bir durum olmadıkca tabii fakat annemin durumu cok daha kötü ve ilaçlarını kullanmıyor evin bütün işini kendisinin yaptığını emeklerinin karşılığını alamadığını söylüyor fakat ben bir sey yaptığım zamanda asla memnun olmuyor yaptığıma yapacağıma pişman ediyor. En kücük bir seyde allah belanı versinlere kadar gidiyor bir tartısma. Babam kendi capında yasıyor zaten geldiği zaman kendi yemeğini kendi yapıyor. Bulaşığı anneme kalıyor o ayrı. Bende bütün gün okulda olduğumdan yiyip gidiyorum eve. Kısacası annemi hic bir sekilde memnun edemiyorum hiç bi zaman beni anlamaya calısmıyor yardımcı olmuyor herşeyime müdehale edip beni yeriyor herkese karşı küçük düşürüyor.ona sakin nazik konussam bile eger işine gelmeyen bir seyse kendini yerlere atıyor yine ben suçlu oluyorum evdekiler beni azarlıyor.Ablam var oda depresyonda onunla zaten hiç iletişim kuramıyorum. Her zaman kendi haklı ve hep kendi istediklerinolmak zorundaymıs gibi davranıyor. Ortaokulda intihar girişimim olmuştu annem okulun tuvaletinde beni kusturup sınıfa yollamıştı benimle konusmadı bile neden diye.evde herkesin ortasında hep ben kalırdım hala öyle, artık dayanacak gücü bulamıyorum kendimde çok yoruldum

 91. Merhaba benim 14 yasinda bir kiz yegenim var. Biz istanbulda oturuyoruz onlar zolgudak’ta. Daha once 2 kere intihat girisiminfe bulunmus birisi babasiyla tartistigi icin digerini bilmiyorum. Psikolog depresyon olabilecegini soylemis ki sizin yazdiginiz bircok sey de var kendini soyutlama yalniz llhissetme kabuguna cekilme cok cok fazla uyumak gibi. Annesi babasi calisiyor abisi de sehir disinda okuyor. En son abisiyle bir erkekle konuştuğu icin kavga ettiler ve zor sakinlestirdik kizimizi. Ailedi ıstanbul a bizimle birlikfe yolladi kafasi dagilsin diye ben elimden geldigince sizin yazdiginiz gibi aktiviteler sunuyorum dissri cikip geziyoruz ama kendisi eve donunce yine ayni sekilde somurtkan ve memnuniyetsiz duruyor. Sizin yazdiginiz gibi nedenlerini ogrenmeye calistim abisi kendisinden cok büyük birisiyle konustugu icin kizmisti bunun nedeninin ilgi gormenin hosuna gittigini soyledi. Ama insanlarin amaclari farkli olabiliyor. Onu bu tip yanlislardan uzak tutmak ve hayata baglamak icin neler yapabilirim nasil konuşabilirim? Bana olayin hepsini de anlatmadi nasil anlatmaya ikna edebilirim. Sizin dediginix gibi ustelemiyorum ve onu yargilamayacagimi soyluyorum yardımcı olursanız cok sevinirim

 92. Arkadaşımız dışarıdan çok mutlu ve pozitif gözüküyor fakat biz onunla yakınız ve daha iyi tanıdığımızdan onda depresyon belirtileri olduğunu fark ettik. bize pek bir şey anlatmamakta ısrarcı fakat öyle olduğu çok belli. kendini toplumdan dışlanıyor gibi hissediyor. Ne yapabileceğimizi veya bunun neden kaynaklandığını bilmiyoruz. yardım edebilir misiniz?

 93. merhaba ben zeliha. benim bir arkdaşım hiç istemeyerek bi kaç yıl önce evlendi. bi nevi evliliğe zorladılar .evlendiği kişiyi sevmemedi bir turlu hatta bosanma cabalarıda bosa cıkınca ondan nefret etmeye basladı. aileside ona destek vermiyor bu yuzden de cevresideki herkesten nefret ediyor. bir bucuk aydır psiklojik tedavi alıyor bende yeni öğrendim.cok mutsuz ve umutsuz biri olmus artık .onu cok seviyorum ve onun yanında olmak istiyorum lutfen bana yardımcı olun.yazınızı okudum cok faydalıydı bu konudada verebileceginiz bi kac öneri var mı bana ?

  • yusufbayalan

   merhaba. yazıdakilerin hangilerini yaptınız ve yeterli gelmedi? belirtirseniz ona göre yazarım.

 94. Eşim sürekli her şeye negatif yaklaşmakta sürekli yorgun her yeri arıdıgından şikayetci boş vakitlerinde sürekli uyuyor doktora gitmeyi ret ediyor cinsel hayatımız kalmadı bu beni iyice germeye başladı psikoloğa gidelim diyorum kabul etmiyor sen git demekte aynı evde yabancı olmaya başladık ben artık sinirlenmeye başladım insanların yanında sevecen baş başa kaldıgımızda cekilmez oluyor güzel söz iltifat ediyorum boş boş bakıyor ne yapacagımı bilmiyorum nasıl doktora gidecez onuda bilmiyorum sen hastasın diyor o zaman benimle birlikte e doktora gel birlikte gidelim diyorum ret ediyor ne yapmalıyım

  • yusufbayalan

   merhaba. “ne yapmalıyım?” sorunuza cevap vermem için “ne elde etmek istiyorsunuz?” sorusuna cevap vermenizi rica ediyorum.

 95. merhabalar yusuf bey benim erkekek arkadaşımın depresyonda oldugunu düşünüyorum biz 1 yıllık sevgiliyiz ve son iki haftadır hiçbişeyi gözü görmüyor çok mutsuz hiçbir olagan üstü olaylara teepki vermiyor adeta ruhunu almışlar gibi hiç düzelmeyecegını bu durumdan asla kurtulamayacagını düşünüyor çok karamsar üstelik sigarada kullanmaya başladı ve eskisi gibi değil pamuk gibiydi önceden şimdi çok kırıcı ve cok sinirli ve kendisi bana intihar edecek yer aradıgını söyledi ben bunun üstüne iran önce doktora gitmeliyiz dedim ama nfile dinlemiyor asla doktora gitmem diyor mecalim kalmadı ikna etmeye calışıyorum olmuyor bir türlü ikna olmuyor

 96. Mrhba sevdiğim kız ailesinin baskısıyla zorla sevmediği biri ile evlendirilmeye çalışılıyor özellikle annesi ile arası çok kötü o kadar kötü ki intihara bile teşebbüs etmiş ve şuan kendisini hiç iyi hissetmiyor ben yardımcı olmaya çalışıyorum reddiyor çok asabi ve karamsar her geçen gün zayıflıyor bir çok ağlıyor bide çok duygusal bir kız ben nasıl yaklaşırsam ona yardımcı olabilirim ve kendisini daha iyi hissettirebilirim yardım edeyim derken daha da kötü olmasına sebebiyet vermek istemiyorum onun için sizden bana yardımcı olabilirmisinz teşekürler

 97. Merhaba benm acil problemim var ne yapacagimi bilmiyorum ben 20 yaşındayım ama hayatım abimin anlamlarımın ipindeymiş gibi daha doğrusu onlar böyle istio ben kendimi abim ve ablalarımın tavrından dolayı bir birey olarak hissetmiyorum ya ben çocukken bana osikolojik baskı uyguluyorlardı kapanma meselesi habu arada ben meşhur Arap siirtlilerdenim bunun ailevi olarak zorunlu olduğunu ve bunu bana doğru olduğunu kabul ederek iyiliğim için yaptıklarını söylüyorlar ya ben sosyal medya hesabımda bile erkekleri ekliyemezmişim abime göre ya bu zorba değilse ne bu baskı değilse de ne ben nefes alamıyorum babamın annemin yapmadığı baskıyı üzerimde yapıyorlar ki beni babamın kapatmadık için bile zorluyorlar mecbur diolar bu ablamm İnan’ın ben dekor Dizdeyim 10 ben diyim 15 senelik birikime ya ben unv öğrencisiyim en güzel dönemleri ağlayarak geçiriyorum

 98. Sevdiğim adam psikolojik tedavi görüyor. Aramızda bazen ufak tefek sorunlar olduğunda hep gitmek için bahane arardı. Tedavi gördüğünü bugün söyledi bana. Beni üzmek istemediği için saklamış benden, yanında olmamı, o hallerini görmemi istemiyor. Yanında kalmaya nasıl ikna ederim yardım edin. Onu çok seviyorum…

 99. Merhaba, benim kalbi çok güzel bir sevgilim var. Kendisini çok seviyorum. Son zamanlarda sürekli sıkıldığından bahsediyor bana. Hayattan zevk alamadığından, hiçbir şey yapmak istemediğinden, kimseyle konuşmak istemediğinden, uyumak istemediğinden, şayet uyursa ölecek olmasından korktuğundan bahsediyor. Beni çok seviyor biliyorum ama bazı zamanlar benimle bile konuşmak istemediğini söyledi. Kendini işe yaramaz biri olarak görüyor. Herkesin mutlu bir şekilde yaptığı envaiçeşit şeyleri yapamamaktan muzdarip olduğunu söylüyor. Hayatının düzelmemesinden dert yanıyor. Düzelmez bu. Sabır sabır nereye kadar deyip duruyor. Ona yardımcı olmak istiyorum. Onu bu şekilde görmek beni mahvediyor. Mutlu olması, sürekli sıkılmaması yönünde ona telkinde bulunuyorum. Onun için elimden geleni yapıyorum. Sıkılmasın diye çabalıyorum. Bazı zamanlar bende duygularıma yenik düşüp onu suçlayabiliyorum. Ona istemeden de olsa kızabiliyorum. Fakat sonra kendime çeki düzen verip onunla ilgileniyorum. Çok üzülüyorum. Onu böyle görmek istemiyorum. Onu bırakıp gitmekte istemiyorum. Yalnız kalsın istemiyorum. Zoru görünce kaçmak değildir sevgi. Böyle olsun istemiyorum. Sizce ne yapmalıyım. Nasıl davranmalıyım ?

 100. Merhaba son olaylar yüzünden babam 1,5yıl hapiste kaldı ve çıktı ama artık yüzünde gülümseme yok ve isteksiz yaşıyor gibi ben onu çok seviyorum onunda bilmesini istiyorum ve eski babamı istiyorum ve kendine birşey yapmasından korkuyorum.

 101. Iyi geceler suan 2 bucukta yaziyorum bunu ve gercekten ne yapacagimi bilmedigim icin yaziyorum. Abimin eşi abimin iş sıkıntısından dolayi cok bunaldigini ve abimin sürekli iş ile alakalı kötü senaryolar ürettigini ve bundan dolayi da abimin eşi yani yengem abimin kendisini cok etkiledigini kendi psikolojisinin de bozuldugunu ve psikolojik destek almak istedigini soyledi. Bu doneminde ona nasil davranmaliyim cok uzuluyorum haline hayat dolu bi insandı kendisi ne yapabilirim yardimci olurmsunuz?

  • Merhaba. Yazıda belirtilenlerden yaptıklarınızı ve işe yaramayanları belirtirseniz, diğer olasılıklar üzerinde düşünebiliriz. Muhabbetle.

 102. Iyi gunler oncelikle. Sizden yardiminizi istedigim bir konu var. Ablamla yillar once yollarimiz ayrildi. Bizim elimizde olan bisey degildi. Yillar sonra tesadufen birbirimizi bulduk. Icimdeki özlem duygusu zaten benim ayri bi cehennemi yasamama sebep oluyor. Asil konuya gelecek olursam ablamla cogu zaman kavga eder olduk. Ozellikle son birkac aydir. Yaklasik 2 yil once ablami sevgilisi terk etti. O gunden beri sanirim depresyondan cikamiyor. Bu yuzden benle de arasi kotu oldu. Benimde biraz hatalarim var tabi. Ama bir turlu duzeltemiyorum aramizi. Ve birkac gun once bana kardesmisiz gibi hissetmiyorum isinamiyorum dedi. Baya kotu hissediyorum. Ne yapmami onerirsiniz? Nasil yaklasmaliyim?

  • Yusuf BAYALAN

   Merhaba. Her ikinizin de yaşadığı duygular çok kolay değildir muhtemelen. Çatışmalı duygular yaşıyor olabilirsiniz. İletişim sorunlarınız sadece ablanızın depresyonuyla ilişkili olmayabilir. Kardeşlikten beklentilerinizi gözden geçirebilirsiniz. Birlikte katılacağınız bir ilişki danışmanlığı sorunlarınızı anlamanızda ve çözmenizde size yardımcı olabilir. Muhabbetle.

 103. Merhaba ya benim bir kız arkadaşım var (daha çıkmıyoruz zamana bıraktık birbirimizi daha iyi tanımak için ) neyse. Arkadaşımın ailevi sorunları var amcası falan soz zamanlar tutuklamdı ve eski sevgilisinden dolayı erkeklere güven duymada zorlanıyor bende ona hem ailevi sorunlarında yardımcı olmak hemde guven kazandırmak istiyorum bana yardımcı olurmussunuz ?

  • merhaba. benden tam olarak talebiniz nedir?

   • İyi günler benim annem uzun zamandır içine kapanık burada okuduğum belirtilerin hepsi var elimden gelen herşeyi yapıyorum sürekli uyuyor depresyon hapları alıyor ve istemsizce yemek yiyor ben ne yapabilirim 19 yaşındayım psikolog mu aramliyim psikiyatri mi özel hastane mi devlet hastanesi mi bana yardımcı olur musunuz?

 104. Merhaba öncelikle yapacağınız yorum için çok teşekkür ederim.
  Ben şuan 23 yaşındayım fakat 9 yaşındayken babam çok ciddi bir depresyona girdi 14 yıl oldu babam esnaftı işini kaybetti bunalıma girdi ve tekrardan bi düzen tutturamadı çalışamadı sağlık problemleri oldu işsiz kaldı daha sonra evde yapamadı işe girdi fabrikaya parmaklarını makinaya kaptırdı iki parmağı koptu yine işsiz kaldı annem ev hanımıydı çalışmaya başladı ve babam sürekli şuan evde çalışmıyor psikolojik olarak da doktor kontrolündeydi fakat tedaviyi bıraktı yardım almayı kabul etmiyor ikna edemiyoruz kontrolde edemiyoruz kendi doktoru rapor çıkarttı fakat ne ilaçlarını kullanıyor nede terapi desteğini kabul etmiyor ben babam için nasıl yol izleyebilirim yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

 105. Merhaba hocam benim eşimle alakalı sorunum var 15 senedir beraberiz 2 oğlum var sokakta gülüm diye bağırarak cama bakmamı isteyen benim suratım asılsa tabak çanak kıran adam eşim son bir senedir depresyonda 4 sene önce abisinin biri evden kaçtı borca batmış eşim aradı taradı buldu babasıyla beraber borcunu kapattı aradan 1 sene geçti diğer abisinin 7 yıllık başka bi ilişkisi vardı evini iki evladını terk etti eski eşini göndermediler abisini zorla iki evlilikle zorladılar madem o haltı yedin ikisinede bakacaksın dediler sonra bi sene geçti Allahım bu sefer babası 63 yaşında boşandı (annesi ile )eşimin işleri tersine gitti borç batağına düştü sonra bi kadınla görüşmeye başladı sürekli gidicem seni istemiyorum dedi kaç defa gittim geri getirdi ama hep aynı istemiyorum diyo en sonunda dayanamadım gideceksen git dedim sen güçsüzün diyo gitmiyo 3 psikolokla görüştüm hepsi boşan dedi çevresine beni istemediğini bıktığını söylüyor sürekli boşanıcam senden yada kendimi öldürücem diyo psikoloğa gidelimmi yada tek git diyorum gitmek istiyosan git önemli olan senin mutlu olman diyorum benim aklım var yanlış yaptığımı biliyorum.ama yoruldum bu iğrenç akrabalarımı hayatımı istemiyorum annemi bile.sevmiyorum diyo benim için üzülme yoluna bak güçlü ol diyo yanlız kalmak istiyorum diyo o beni çok seviyo farkındayım sadece bi akrep erkeği dediğini yapar inadından bunun farkındayım istemese gider ama hep evde bi kadın vardı boşanma işi ciddiye binince bıraktı belli zaten. boşanırsan evini alıcam.sigortanı yatırıcam para kartın sende kalsın düzenin bozulmayacak beni sevme artık diyo anlamadığım.git te dedim gittim de neden bunları yapıyo ne yapmam lazımeşim 3 üniversite okudu evliyken söz nişan düğün çocuk ev eşyası arabası ne varsa babasının şirketi olmasına rağmen bi kez baba para demedi bu arada babası boşanırken oda battı ve malların çoğunu yedi yani sorun çok onun için ama artık yüzüme bile bakmıyo anlamıyorum sırtını dönüp uyuyo nevar diye telefonu acar oldu 14 senedir ise geç kalacak olsada ben uyuyo olsamda öper giderdi şimdi yüzüme bile bakmıyo nasıl ikna etmeliyim ne yapmalıyım gittiğim psikologların hepsi sadece dinledi o kadar ve ayaklarının üstünde dur boşan dedi biz zor evlendik ailelerimizle savaşarak kayın babam.hala.der nasıl böyle olur ben sizi hep abilerime annene örnek gösterirdim ne yapacağım bilmiyorum saygılarıma

 106. Kardeşim gibi gördüğüm canımdan öte arkadaşımın annesi öldü ve o buna dayanamıyorum onun yokluğuna alışamıyorum ölüyorum gibi şeyler söylüyor ve benim elimden bişey gelmiyor onun için ne yapabilirim

 107. Merhaba Hocam. Yapacağınız yorum için öncelikle teşekkür ederim. Erkek arkadaşım sürekli üzüntülü karamsar bir daha mutlu olamayacağını Gerçek ile hayali bazen ayırt edemediğini söylüyor. Halüsinasyonlar görüyor. Çocukluğundan beri böyleymiş. Uzmandan yardım alalım dediğimde ben bu durumu kabullendim özelim diğer insanlardan farklı düşünüyorum diyor konuyu kapatıyor. Duygu durumu sürekli değişiyor. Bir an iyi bir an kötü oluyor. Bu konuda ben ne yapabilirim. Daha 23 yaşında ve yaşamaktan zevk almıyor ölümü bekliyor öylece.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ön Görüşme İçin Arayın!