Ön görüşme ve randevu için:

Değişmek istiyorum, kendimi nasıl değiştirebilirim?

Yazar:

Kategori:

Değişmek istiyorum düşüncesi, belki de insan olarak hepimizin (elbette istisnalar olabilir) zaman zaman kapıldığı bir düşüncedir. Belki direkt “değişmek istiyorum” demeyiz ama değişim isteğimizi/ beklentimizi dile getiren düşünceler üretiriz. Mesela, “Hayatımı değiştirmek istiyorum.”, “Zayıflamak istiyorum.”, “Artık daha sakin bir insan olmak istiyorum.” değişim hedefli düşüncelere örnek olabilir.

Değişim, bir açıdan bakıldığında hayatımızın merkezi kavramlarından biridir. Çünkü, istesek de istemesek de sürekli değişim içindeyiz. Doğduğumuz andan itibaren değişiyoruz. Hatta öldükten sonra bile değiştiğimizi söylesem bana kim ne diyebilir? Peki değişim dediğimiz şey nedir? Türk Dil Kurumu, Güncel Türkçe Sözlük‘te değişimi, “Bir zaman dilimi içindeki değişikliklerin bütünü, değişme.” olarak tanımlıyor.

Öyleyse değişimi anlamak için değişiklik kelimesine bakmalıyız. O da şu tanımları alıyor sözlükte:

  • Değişik olma durumu
  • Farklılık
  • Bir bütünün bir bölümünün değişmesiyle ortaya çıkan yeni durum
  • Amaca uygun biçime getirmek için yapılan değiştirme, tadil

Yukarıdaki tanımlardan hareket edersek, değişmek istiyorum dediğimizde aslında şu cümleleri de kurmuş oluyoruz:

  • Ben önceki halimden daha değişik olmak istiyorum
  • Ben önceki halimden daha farklı olmak istiyorum
  • Bir bütün olarak BEN, bir bölümümü, bir yönümü (düşünce, davranış, duygu vb.) değiştirip kendimle ilgili yeni bir durum ortaya çıkarmak istiyorum
  • Kendimle ilgili bir amacım var. Bu amaca ulaşmak için, kendimdeki bazı şeyleri değiştirmek istiyorum

Bu satırların okuyucularından bazıları, tanımlara takıldığımı düşünebilir. Ancak ben, neye talip olduğumuzu anlamanın, talip olduğumuz şeyin tanımından geçtiğini düşünüyorum. “Değişmek istiyorum” diyen birisi aslında ne demek istiyor? Gerçek anlamda, demek istediği şeyi netleştirdiğinde hala ona talip olacak mı ya da olabilecek mi?

“Değişmek istiyorum” diyenler için durumu yeniden değerlendirelim mi?

Değişmek, en basit ifadeyle öncekinden daha farklı olmak demektir. Ancak biz, her farklılığın/ değişimin peşinden koşmuyoruz. Bizim için iyi olduğuna inandığımız, amacımıza uygun farklılıkların peşinde oluyoruz aslında. Dolayısıyla, “değişmek istiyorum” dediğimizde aslında, “şu anki halimden daha iyi olmak istiyorum”, yani “gelişmek istiyorum” diyoruz.

Değişmek ya da gelişmek için belirlenen hedefler, pek çok farklı alanda ortaya konabilir. Mesela, daha zengin olmak isteyebilir, daha zayıf olmak isteyebilir, daha iyi hissetmek isteyebilir, daha düzgün konuşmak isteyebilir, başka bir şehirde yaşamak isteyebilir, daha sağlıklı yaşamak isteyebilir, daha keyifli bir ilişki yaşamak isteyebilirsiniz. Bu hedefler sizin de kabul edeceğiniz gibi, son derece uzun bir liste oluşturabilir.

Değişim /gelişim sorumluluk gerektiren bir süreçtir. Kendimizle ilgili değişim söz konusu olduğunda, bunun sorumluluğunun tamamen bize ait olduğunu kabul etmeliyiz. Yani değişim, tüm hücrelerimizle bizim istediğimiz bir şey olmalı. Yoksa, içinde bulunduğumuz durumu en iyi, “El elin eşeğini türkü çığırarak arar.” sözü tarif eder 🙂

“Değişmek istiyorum” dediğimizde, çok zor bir yola çıkmaya niyet ettiğimizi bilmeliyiz. Çünkü, bir yanımız (gelişmek isteyen yanımız) değişmek isterken, alışkanlıklarımızdan oluşan başka bir yanımız (yenilikten endişe eden) buna direnç gösterecektir. Değişim bu iki taraf arasındaki çatışmayı göze almadan gerçekleştirilemez.

Değişim, her zaman keyifli bir süreç değildir. Çok zorlanacağımız, ümidimizin tükeneceği, vazgeçme noktasına geleceğimiz zamanlar olacaktır. Bütün bunları göze almalıyız. Ama bir şeyin keyifli olmaması gereksiz olduğu anlamına gelmez. Ameliyat keyifli değil fakat gereklidir.

Sonuç odaklı değişim yerine süreç odaklı değişim bizim için daha iyidir. Mesela, zayıflamak yerine sağlıklı beslenmeyi hedef olarak seçersek, daha motive edici ve sürdürülebilir bir hedef belirlemiş oluruz.

Değişmek istiyorum ifadesini, bazen gerçek bir hedef değil de bir avuntu olarak dile getirebiliriz; yani kendimizi kandırabiliriz. Ama unutmamalıyız ki, “istemek” ile “istemeyi istemek” arasında fark vardır. Bu yüzden, gerçekten değişmek isteyip istemediğimizi kendimize sormalıyız. Gerçekten değişmek istemek, değişim sürecinin tüm basamaklarını ve zorluklarını göze almak demektir.

Son olarak değişimin en etkili yollarından birinin de psikoterapi olduğunu hatırlatmak isterim. Hatta, “Psikoterapinin işi değişimdir, gelişimdir” bile diyebiliriz.

Uyarı: Bu sitedeki içerikler tanı ve tedavi amacıyla kullanılamaz, sadece bilgi edinme amacıyla kullanılabilir.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir