Ön görüşme ve randevu için:

Ambivalans nedir?

Yazar:

Kategori:

Ambivalans [ikirciklilik (ambivalence)]: Aynı nesneyle ilişkili olarak karşıt eğilimlerin, düşüncelerin, tutumların veya duyguların aynı anda var olması; özellikle de aynı kişiye karşı aynı anda hem sevgi hem de nefret duyulması. Normalde ikirciklilik tamamen bilinçli değildir ve sadece aşırı ölçülerdeyse patolojik olabilir. Aynı anda hem otorite hem sevgi kaynağı olmaları nedeniyle ebeveynlere yönelik çatışan duygular özellikle güçlüdür.

Bir işe girme, evlenme, vb. durumlarda gözlenen kararsızlıklar, sıklıkla en azından kısmen bilinçsiz [bilinçdışı] olan ikircikli duygulardan kaynaklanır.

İkircikliliğin, aynı nesneye yönelik karışık duygular besleme olgusundan ayırt edilmesi gerekir. İkirciklik, karşıt tutum veya duyguların ortak bir kaynaktan geldiği ve birbirine bağlı olduğu bir duygusal tutum anlamına gelir, oysa karışık duygular nesnenin kusurlu yapısına ilişkin gerçekçi bir değerlendirmeye dayanıyor olabilir.

Her türlü nevrotik çatışmanın ikirciklilik yaratabilmesine karşılık, en belirgin haliyle, ikircikliğin iki yanını da bilinç düzeyinde dengelemeye çalışan saplantı nevrozlarında gözlenebilir; buna karşılık diğer nevrozlarda ikircikliğin şu veya bu yanı genellikle bastırılır. [Bilim ve Sanat Yayınları. (2005). İkirciklilik. İçinde Psikoloji sözlüğü. (3. baskı, s. 386).]

Nesneye karşı eş zamanlı çelişkili hisler besleme durumu. İkirciklilik her zaman vardır ancak hislerden biri tahammül edilemez hale gelip bastırılırsa klinik bir mesele haline gelebilir. Bu durumda bastırılmış hissin farkındalığa çıkma tehlikesi kaygı yaratabilir veya işlevselliği etkileyen savunmaları harekete geçirebilir. [Psikoterapi Enstitüsü Yayınları. (2015). İkirciklilik. İçinde Temel psikanaliz sözlüğü (1. baskı, s.27).]

Uyarı: Bu sitedeki içerikler tanı ve tedavi amacıyla kullanılamaz, sadece bilgi edinme amacıyla kullanılabilir.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir