Home / Psikoloji Manşet / Psikolojik yardım nedir?
psikolojik yardım nedir

Psikolojik yardım nedir?

İnsan olarak bizler, yardıma muhtaç bir şekilde doğar ve yaşarız. Hatta bedenimizin bu dünyadan ayrılışı bile çoğunlukla başkalarının yardımı ile gerçekleşir. Beslenmek ve korunmak gibi temel ihtiyaçlarımızı; sevilmek, anlaşılmak ve önemsenmek gibi duygusal ihtiyaçlarımızı; ekmek almak, adres bulmak gibi günlük ihtiyaçlarımızı gidermek için başkalarının yardımına ihtiyaç duyarız. Bunu, insan oluşumuzun bir gerçekliği olarak görmeli ve kabullenmeliyiz. Psikolojik yardım olgusuna bu temel çerçeveden bakmanın işlevsel bir tutum olacağını düşünüyorum.

Psikolojik yardım ilişkisi

İnsanların tarih boyunca, şu ya da bu şekilde birbirlerinden psikolojik destek aldıklarını söylemek mümkün gibi gelmektedir bana. Bir ebeveynin çocuğuna nasihat etmesini, acılı bir dosta teselli verilmesini, bir öğretmenin öğrencisine aferin demesini vb. psikolojik yardım kapsamında değerlendirebileceğimizi düşünüyorum. Ancak bu yazıda kastedilen profesyonel psikolojik yardım ilişkisinin, zikredilenlerden farklı boyutları olduğunu ifade etmeliyim. Psikolojik yardım ilişkisini diğer yardımlardan ayıran bazı özellikleri şöyle sıralayabiliriz:

 • Psikolojik yardım ilişkilerinde iki taraf vardır: yardım edilen ve yardım eden. Yardım edilen taraf, sorunu olan ya da desteğe ihtiyaç duyan taraftır. Yardım eden ise, psikolojik yardım konusunda belirli eğitimleri almış bir meslek erbabıdır.
 • Psikolojik yardım ilişkilerinin temelindeki felsefe, insana değer verilmesi ve onun insani gelişim gücüne vurgu yapılmasıdır. İnsan, hayat karşısında tercihlerde bulunabilen etken bir varlıktır. İnsan sahip olduğu potansiyelleri geliştirmek için çaba sarf edebilir.
 • Psikolojik yardım ilişkisi bir amaca dönüktür. Bu amaç yardım edilen kişinin içinde bulunduğu durumla, ihtiyaç ve beklentileriyle ilişkilidir.
 • Psikolojik yardım ilişkisi gönüllülük üzerine inşa olur. Şayet yardım eden ve yardım alan gönüllü değilse süreç sağlıksız sonuçlar doğurabilir.
 • İlişki kendine has bir çerçevede gerçekleşir. İlişkinin kendine has işlevsel kuralları vardır.
 • Psikolojik yardım ilişkisinde yardım alan, olduğu gibi kabul edilir. Kişi duygu, düşünce ya da eylemlerinden dolayı ayıplanmaz, suçlanmaz. Bu, yardım edenin, yardım edilenin her tür düşüncesine ve eylemine katıldığı, onay verdiği anlamına gelmez. Ancak yardım eden yardım alanı o haliyle kabul eder ve anlamaya çalışır.
 • “Psikolojik yardım” ilişkisinde karşılıklı güven ve saygı söz konusudur.
 • Taraflar, belirlenen amaçlar doğrultusunda işbirliği içinde çalışırlar. Yardım eden, sahip olduğu mesleki becerisini karşısındakinin gelişimi için kullanır; yardım edilen ise kendini açarak, söylenilenleri yaparak sürece aktif şekilde katılır.
 • Psikolojik yardım ilişkisinde karşılıklı konuşma ve etkileşim temel metottur. Ancak bu konuşma ve etkileşim gelişigüzel değil, hedefe dönük bir şekilde gerçekleştirilir. Gerektiğinde test gibi psikolojik araçlar da kullanılır.
 • Psikolojik yardım sürecinde yardım edilen, yeni ve işlevsel bakış açıları ve tutumlar geliştirir. Bu bakış açıları ve tutumlar, kişinin sorunlarını çözmede ve insani gelişiminde ona yeni imkanlar sunar.
 • Psikolojik yardımı sunan uzman aldığı eğitime göre, psikolog, psikolojik danışman, psikoterapist, psikiyatrist, aile danışmanı gibi mesleki ünvanlar alabilir.

Psikolojik yardım ilişkileri, psikolojik danışmanlık, psikoterapi, psikiyatri, klinik psikoloji, okul danışmanlığı, dinsel danışmanlık gibi farklı isimlerle ve hastane, psikolojik danışmanlık merkezi, okul, klinik, ibadethane gibi farklı ortamlarda gerçekleştirilebilir.

Psikolojik yardımla ilgili ayrıntılı bilgi için Hasan TAN’ın Psikolojik Yardım İlişkileri kitabına bakabilirsiniz.

Konuyla ilgili bilgi, düşünce ve yorumlarınızı benimle paylaşırsanız memnun olurum. Muhabbetle.

NOT: Psikolojik Yardım ile ilgili diğer yazılara ulaşmak için http://yusufbayalan.com/category/psikolojik-danismanlik/ adresine tıklayınız.

Psikolojik yardım nedir?
7 votes, 5.00 avg. rating (99% score)

9 comments

 1. Ben yeni bi ulkeye tasindim ve alisamadim ailem burda kaldigi icin mejbur burda yasamam lazim burdaki insanlardan iki yuzlugunden nefret ediyorum burdaki inslanlar bana gore degil gitmek istiyorum ama kalmak icin mejburum ve gunden gune daha kotuu oluyorum lutfen bana napmam gerektigini soyleyin

 2. Merhaba. Yapmanız gereken, içinize kapanmamak ve etrafınızdaki insanlarla diyalog kurmaya çalışmak. Şayet insanlardan uzaklaşırsanız hayat sizin için çekilmez bir hal alabilir. Muhabbetle.

 3. Merhaba, Ben öğrenciyim şimdi ben sbs ye girdim ve iyi bir puan alamadım ve şimdi istemediğim bir okula gidiyorum aslında önceden de orada okuduğum özel bir okula gitmek istiyordum. Ailem bana seçme hakkı verdi ama bursu az olduğu için gitmek istemedim fakat ailem yinede gitmek istersen göndeririz dediler ama ben onların karşısında mahçup olduğum için olmaz dedim. Şimdi devlet okuluna gidiyorum önceden özele alıştığım için oraya alışamadım. çok değişik duygular içerisindeyim ve geri dönmek istiyorum bir yardım edin

  • Kemal merhaba. Önünde iki seçenek var gibi: ya ailenle konuşup diğer okula gitmek için izin istemek ya da bu okula alışmak için çaba sarf etmek. Bana kalırsa öncelikle ailenle konuşmalısın. Başarılar.

 4. Merhaba benim erkek kardeşim var ve daha 13 yaşında gerçek anlamda psikolojik sorunları var ama yardım almayı reddediyor ne yapmamız gerekiyor acaba?

 5. Selamunaleykum ben 24 yasindayim ve 1,5yili beraber paylatigim bi kiz arkadasim var duzenli hos guzel seviyeli bi iliski ona asik oldugumu dusunuyorum ama heyecanimi kaybetmis gibiyim bazen bu kadar konusmasaydik diyorum evlenmemiz uzun surebilir onu kaybetmekten korkuyorum yardimci olursaniz cok memnun olurum allaha emanet olun

  • Yasin Bey merhaba. Zamanla duygular değişebilir. Duygularımızı her zaman aynı yoğunlukta yaşayamayabiliriz. Aşık olmak düşünülmez, aşık olunur. Düşünüldüğünde aşk değildir o. Sorunuzda birbiriyle çelişen ifadeleriniz var. Muhabbetle.

 6. Mutlu olmak için ne yapmamız gerek ..Yusuf bey
  Bide bni anlayan yok .yok yok yokkkkkk

  • Sahip olduklarımızın kıymetini bilmeli, iyi arkadaşlar edinmeli, kendi başımıza keyf alacağımız şeyler yapmalı, üretmeli ve sevmeliyiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir