Pazar , Ekim 23 2016
Ana Sayfa / Hizmetler / Psikolojik Destek (Yardım) Almak İstiyorum

Psikolojik Destek (Yardım) Almak İstiyorum

Psikolojik destek, günümüzde pek çok insanın, yaşadığı psikolojik sorunlarla ilgili aklına ilk gelen sorun çözme yöntemi olarak dikkat çekmektedir. Meselelere psikoloji gözlüğüyle bakma çabası, psikoloji kelimesini doğru telaffuz edemeyenlerde bile (mesela pisikoloji ya da puskoloji şeklinde telaffuz edenler) görülmektedir artık. Zeitgeist (bir çağın düşünce ve duygu biçimi) ya da zamanın ruhu bu olsa gerek.

Psikolojik Yardım (Destek) Nedir?

İnsan olarak bizler, yardıma muhtaç bir şekilde doğar ve yaşarız. Hatta bedenimizin bu dünyadan ayrılışı bile çoğunlukla başkalarının yardımı ile gerçekleşir. Beslenmek ve korunmak gibi temel ihtiyaçlarımızı; sevilmek, anlaşılmak ve önemsenmek gibi duygusal ihtiyaçlarımızı; ekmek almak, adres bulmak gibi günlük ihtiyaçlarımızı gidermek için başkalarının yardımına ihtiyaç duyarız. Bunu, insan oluşumuzun bir gerçekliği olarak görmeli ve kabullenmeliyiz. Psikolojik yardım olgusuna bu temel çerçeveden bakmanın işlevsel bir tutum olacağını düşünüyorum.

Psikolojik Yardım İlişkisi

İnsanların tarih boyunca, şu ya da bu şekilde birbirlerinden psikolojik destek aldıklarını söylemek mümkün gibi gelmektedir bana. Bir ebeveynin çocuğuna nasihat etmesini, acılı bir dosta teselli verilmesini, bir öğretmenin öğrencisine aferin demesini vb. psikolojik yardım kapsamında değerlendirebileceğimizi düşünüyorum. Ancak bu yazıda kastedilen profesyonel psikolojik yardım ilişkisinin, zikredilenlerden farklı boyutları olduğunu ifade etmeliyim. Psikolojik yardım ilişkisini diğer yardımlardan ayıran bazı özellikleri şöyle sıralayabiliriz:

 • Psikolojik yardım ilişkilerinde iki taraf vardır: yardım edilen ve yardım eden. Yardım edilen taraf, sorunu olan ya da desteğe ihtiyaç duyan taraftır.
 • Yardım eden ise, psikolojik yardım konusunda belirli eğitimleri almış bir meslek erbabıdır.
 • Psikolojik yardım ilişkilerinin temelindeki felsefe, insana değer verilmesi ve onun insani gelişim gücüne vurgu yapılmasıdır. İnsan, hayat karşısında tercihlerde bulunabilen etken bir varlıktır. İnsan sahip olduğu potansiyelleri geliştirmek için çaba sarf edebilir.
 • Psikolojik yardım ilişkisi bir amaca dönüktür. Bu amaç yardım edilen kişinin içinde bulunduğu durumla, ihtiyaç ve beklentileriyle ilişkilidir.
 • Psikolojik yardım ilişkisi gönüllülük üzerine inşa olur. Şayet yardım eden ve yardım alan gönüllü değilse süreç sağlıksız sonuçlar doğurabilir.
 • İlişki kendine has bir çerçevede gerçekleşir. İlişkinin kendine has işlevsel kuralları vardır.
 • Psikolojik yardım ilişkisinde yardım alan, olduğu gibi kabul edilir. Kişi duygu, düşünce ya da eylemlerinden dolayı ayıplanmaz, suçlanmaz. Bu, yardım edenin, yardım edilenin her tür düşüncesine ve eylemine katıldığı, onay verdiği anlamına gelmez. Ancak yardım eden yardım alanı o haliyle kabul eder ve anlamaya çalışır.
 • “Psikolojik yardım” ilişkisinde karşılıklı güven ve saygı söz konusudur.
  Taraflar, belirlenen amaçlar doğrultusunda işbirliği içinde çalışırlar. Yardım eden, sahip olduğu mesleki becerisini karşısındakinin gelişimi için kullanır; yardım edilen ise kendini açarak, söylenilenleri yaparak sürece aktif şekilde katılır.
 • Psikolojik yardım ilişkisinde karşılıklı konuşma ve etkileşim temel metottur. Ancak bu konuşma ve etkileşim gelişigüzel değil, hedefe dönük bir şekilde gerçekleştirilir. Gerektiğinde test gibi psikolojik araçlar da kullanılır.
 • Psikolojik yardım sürecinde yardım edilen, yeni ve işlevsel bakış açıları ve tutumlar geliştirir. Bu bakış açıları ve tutumlar, kişinin sorunlarını çözmede ve insani gelişiminde ona yeni imkanlar sunar.
 • Psikolojik yardımı sunan uzman aldığı eğitime göre, psikolog, psikolojik danışman, psikoterapist, psikiyatrist, evlilik terapisti gibi mesleki ünvanlar alabilir.
 • Psikolojik yardım ilişkileri, psikolojik danışmanlık, psikoterapi, psikiyatri, klinik psikoloji, okul danışmanlığı, dinsel danışmanlık gibi farklı isimlerle ve hastane, psikolojik danışmanlık merkezi, okul, klinik, ibadethane gibi farklı ortamlarda gerçekleştirilebilir.

Psikolojik yardımla ilgili ayrıntılı bilgi için Hasan TAN’ın Psikolojik Yardım İlişkileri kitabına bakabilirsiniz.

Psikolojik yardım hakkında temel bir çerçeve çizdikten sonra,  yaklaşık on yıllık psikolojik danışmanlık tecrübemden hareketle, psikolojik yardım alacaklara sunacağım önerilere geçebilirim.

Psikolojik Destek İçin Hazırlık Süreci

Kendi psikolojik danışmanlık tecrübelerimden hareketle söyleyebilirim ki, insanlar, psikolojik desteğe başvuru süreci, psikolojik destekten beklentileri ve psikolojik desteğe katılımları açısından ciddi farklılıklar sergiliyorlar. Kimisi yaşadığı can sıkıcı bir olaydan (aldatıldığını öğrenme, panik atak yaşama gibi) hemen sonra bir arayışa giriyor ve mümkünse o gün randevu almak istiyor. Kimisi ise psikolojik destek düşüncesini aylarca zihninin bir kenarında tutuyor (mesela iletişim bilgilerimi not alıyor) ve sonrasında yardıma başvuruyor. Bazıları sadece bir rahatlama bekliyor, bazıları ise hayatında ciddi değişimleri hedefliyor. Bazıları, sadece benim ona soru sormamı, onu açmamı istiyor, bazıları ise hiçbir şeyi atlamamak için çok ayrıntılı anlatıyor; bazıları ev ödevlerini ihmal ediyor, bazıları ise hatasız iş çıkarmaya çalışıyor vb.

Ben psikolojik destek öncesi şunları öneriyorum:

 • Sorunlarınızın ne olduğunu net bir şekilde tespit etmeye çalışın. Bunun için bir kalem kağıt alın ve yazarak (çünkü yazı düşünceyi damıtır) bazı soruları cevaplamaya çalışın. İlk etapta sorularınız şunlar olabilir: “Hayatımda, beni rahatsız eden ve gidermem gereken hangi sorunlar var?”, “Hayatımda neler olsa (ya da olmasa) kendimi daha iyi hissederdim?”, “Psikolojik destek süreci bittiğinde ne elde etmiş olmak istiyorum?”, “Psikolojik destek sürecinden sonra, hayatımda somut olarak nelerin değişmiş olmasını istiyorum?” Bu ve benzeri sorular üzerinde yazılı olarak çalışmak sizi psikolojik destek sürecine hazırlayacaktır. Bunları yaparken aşırı mükemmeliyetçi bir tutum içine girmeyin; çünkü uzmanınızla birlikte zaten ilk seanslarda hedefleriniz üzerinde ayrıntılı çalışacaksınız.
 • Sorununuz için uygun uzmandan yardım almaya çalışın. Yaşadığınız soruna bağlı olarak ihtiyacınız değişebilir. İlaç tedavisi, psikoterapi ya da psikolojik danışmanlık gibi psikolojik yardım yaklaşımlarından hangilerine ihtiyacınız olduğunu araştırın. Bunun için uzmanlarla ön görüşme yapmanızı öneririm. Çünkü her psikolojik yardım uzmanı her konuda çok iyi olamaz. Bununla birlikte internet üzerinden yaşadığınız sorunları daha önce yaşamış ve aşmaya çalışmış insanların oluşturduğu forumlara bakın. Etrafınızdaki insanlardan akıl almaya çalışın.
 • Psikolojik destek için aceleci olmayın (panik atak yaşama, aldatıldığınızı öğrenme gibi akut durumlar hariç), etraflıca araştırma yapın.
  Bana kalırsa, kendinize yakın bir adresten yardım almak daha sağlıklıdır. Çünkü uzun vadede, yol ve trafik gibi faktörler sizi psikolojik yardım sürecinden soğutabilir.

Psikolojik Destek Uzmanı İle İlgili Öneriler

 • Psikolojik yardım sürecinde en etkili faktör uzman ve yardım alan arasındaki ilişkidir. Dolayısıyla, yardım alacağınız kişinin kim olduğu, ne mezunu olduğu, hangi eğitimleri aldığı, hangi alanlarla ilgilendiği çok önemlidir.
 • Mümkünse, psikolojik yardım almayı düşündüğünüz uzmanla ön görüşme yapın. Hangi konuyla ilgili yardım almak istediğinizi, beklentilerinizi, seans ücretini, psikolojik yardım süreciyle ilgili kafanızdaki tüm soruları kendisiyle paylaşın. Elinizden geldiğince açık olun. Unutmayın ki psikolojik yardım, ilk görüşmede başlar!
 • Uzmanın hayata bakışı sizin için önemliyse bu düşüncenizi de onunla paylaşın. Kendi hayata bakışınızı uzmana sunun ve onun da hayata bakışını sorun. Bu yaklaşım pek çok kişiye gereksiz hatta saçma gelebilir, ama psikolojik yardım sürecinde bunun ne kadar önemli olduğunu görüyorum.

Psikolojik Destek (Yardım) Süreciyle İlgili Öneriler

 • Şunu bilmelisiniz ki, kolay bir süreçten bahsetmiyoruz. Bir yanınız değişmek, gelişmek isterken bir yanınız buna direnç gösterecektir. Gelişme arzusu ve buna karşı gösterilen direnç insanın en temel dilemmalarından biridir. Attığınız her adımda bunu hesaba katmalısınız. Hatta, gelişimin kendini en çok hissettirdiği nokta, endişenizin ve direncinizin de en yoğun olduğu nokta olacaktır. Bütün mesele neyi tercih edeceğinizdir: gelişmeyi mi direnmeyi mi?
 • Mümkün mertebe açık olmaya çalışın; önce kendinize sonra psikolojik yardım uzmanınıza. Düşüncelerinize, duygularınıza, davranışlarınıza eskisinden daha farklı bir gözle bakmaya çalışın. Görecekleriniz canınızı yaksa da gözlerinizi kapatmayın. Bir derginin çok sevdiğim sloganıyla ifade edersek, “Keşfetmek İçin Bak”.
 • Seanslarınız düzenli olsun. Psikolojik yardım seansları ortalama haftada bir gerçekleşir. Ancak bazı durumlarda seanslar arasındaki süre artar ya da azalır. İdeal olarak bu süre ne çok uzun ne çok kısa olmalıdır. Seansların sıklığını, çözmeye çalıştığınız sorunun özellikleri, uzmanınızın psikolojik yardım anlayışı, ekonomik yapınız gibi faktörler belirler. Bütün bu faktörleri uzmanınızla birlikte değerlendirin. Gelişigüzel seansların çok sağlıklı sonuçlar vermeme ihtimali yüksektir.
 • Destek sürecinde, uzmanınız size bir takım uygulamalar önerecektir. Mesela, günlük tutma, aktivite listesi oluşturma, duygu ve düşüncelerinizi takip etme vb. Bu uygulamalara bazı terapi yaklaşımları ?ev ödevi? demektedir. Ev ödevlerinizin mantığını anlamaya çalışın ve kafanıza takılan soruları mutlaka uzmanınızla paylaşın.
 • Şayet psikiyatrik bir destek alıyorsanız, ilaç kullanma ile ilgili düşüncelerinizi hekiminizle paylaşın. İlaçların etki süreci ve yan etkileri hakkında bilgi edinin. İlaçları kullandığınız süre dahilinde de her türlü soru ve sorununuzu hekiminizle paylaşın.

Psikolojik yardım almak isteyenlere önerilerim şimdilik bunlar. Yazı bu haliyle bile, internet okuyucusunun beklentilerine göre uzun olmuş olabilir. O yüzden daha fazla uzatmak istemiyorum 🙂

Eleştiri, öneri ve yorumlarınızla yazıya katkınız beni memnun edecektir. Muhabbetle kalın.

Hakkında: Yusuf BAYALAN

Psikolojik Danışman ve Evlilik Danışmanı. 2003 yılından beri psikolojik danışmanlık hizmeti veriyor.

107 yorum

 1. Merhaba Yusuf Bey. Ben de epey zamandır psikolojik destek almayı düşünüyordum. Ama bir türlü fırsat bulamadım. Bunun için ne yapabilirim?

 2. Yardıma ihtiyacım var. Yardım edebilirmisiniz ?

 3. Merhaba , davranış bozukluğu olan, nezaketsiz , karsindakini dinlemeyi beceremeyen, surekli konuşulan konularda kendini savunma ihtiyacı duyan vb davranış bozuklukları olan biri ne tür bir yardım almalı ve kimden almalı. Teşekkür ederim.

 4. aşırı sınır ve öfke kontorsüzlugum var ve aklım karışık nasıl bı yardım alabılırım teşekkürler

 5. SERPİL GÜLER

  merhaba sosyal fobi problemim olduğunu düşünüyorum. Sosyal ortamlara girdiğimde aşırı gergin ve sinirli oluyorum, o ortamdan nasıl kaçacağımı bilemiyorum bu yüzden de sosyal ortamlardan ve ilişkilerden mümkün olduğunca kaçıyorum.
  Bu durumdaki biri tedavi edilebilir mi? Tedavi için kime veya nereye başvurmalıyım?

  • Merhaba Serpil Hanım. Sosyal ortamlara girememe veya sosyal ortamlarda ike çok sıkıntı duyma sosyal fobi işaretleri olabilir. Sosyal fobi için psikolojik danışmanlık (psikoterapi) desteği alabilirsiniz. İlaçlı tedavi için sadece psikiyatristle, ilaçsız tedavi için ise psikolog, psikolojik danışman, psikoterapist gibi uzmanlarla da görüşebilirsiniz. Şayet istanbul’da iseniz 0505 495 4727 numaralı telefondan bizi arayabilirsiniz. Görüşmek üzere.

 6. merhaba ben eşimden boşanmak üzereyim ve onu hala çok seviyorum… bu durumla tek başıma mücadele edemiyorum, kendimi tanıyamıyorum artık, kendi kendime konuşuyorum ve kendime cevaplar veriyorum, o yanımdaymış gibi hissediyorum ve kendime geldiğimde içim acıyor ve öfkeleniyorum. daha önce bir kaç kez ilaç tedavisi görmüştüm ama direnenlerdenim bende, nasıl bir yardım alabilirim ? şimdiden teşekkür ederim

  • Merhaba. Bu tür durumlar için ilaç tedavisi çok işe yaramaz. Çünkü mesele, iç dünyanızla, kişilik yapılanmanızla ilgili olabilir. Bu yüzden psikoterapi desteği almanızı öneririm. Muhabbetle.

 7. Merhaba hocam ben bazı kelimelerde takılıyorum söyleyemiyorum.örn:ismimin baş harfi i ,ü,a,e gibi kelimeler ve söyleyemeyeciğimi bilmekte beni kekeletiyor ondan önce söyleyeceğim kelimelerde sizce ihtiyacım varmı yoksa başka bir yere gitmeliyim

 8. Merhaba Yusuf bey 14 sene panik atakla savastim.Simdi gene korkular hayatta n tad almama başladı cok korkuyorum başa doncem diye artik ilacta gormek istemiyorum.Ne yapmalıyım

  • Merhaba. Panik atak için etkili yöntemlerden biri psikoterapidir. Siz de psikoterapi desteği alabilirsiniz. Muhabbetle.

 9. slm hocam içimde ölüm hissi var akşamları yatmajta korkuyorum ne yapabilirim

 10. Meraba ben yaklaşık 6 aydır nisanliyim ve nisanlimin davranış bozukluğu ve ruhsal sorunları olduğunu öğrendim çok tedirginim napmam gerekiyor bilmiyorum yardımcı olurmusunuz

  • Artık napicam diye dusunmekten kendim kafayı yemek üretim nolur yardımcı olun

  • Merhaba. Hayatınızın geri kalanında sorun yaşamak istemiyorsanız ondan ayrılmanızı tavsiye ederim. Muhabbetle.

   • Ben psikolojik danışmanım, yeni mezunum ki sizin yılların tecrübesi ile bunu bilmeniz gerekir. Nasıl olurda siz tavsiye verebiliyorsunuz? Bir pdrci ayrıl diyebilir mi ya da ben mi yanlış biliyorum.

    • merhaba. bir “pdrci” olarak ideal cevabı paylaşır mısınız bizimle?

     • Yusuf bey bir terapist danışanı adına karar alabilir mi? Hele yüzünü bile görmediği bir danışan.

      Siz kendi terapi sürecinizi tamamladınız mı?

     • merhaba. terapist danışana adına karar alamaz. ben de hiç kimse için karar almıyorum. benim terapi sürecim sizi neden ilgilendiriyor?

     • Terapi sürecinden geçmediğiniz patolojik durumunuzdan belli oluyor. Bir danışana “nişanlından ayrıl yoksa gelecekte sorun yaşarsın” tavsiyesi verip iki satır aşağıda da yaptığınızı inkar ediyorsunuz.

      Sizin terapi süreciniz beni değil tüm toplumu ilgilendiriyor çünkü sizin gibi kendi terapi sürecinden geçmemiş insanların terapi hizmeti vermesinin tüm toplum için tehdit olduğunu düşünüyorum.

      Sahip olmadığınız bir şeyi başka insanlara vermeyi vaadediyorsunuz. Kendi tramvalarını tanımayan, kendi sorunları ile yüzleşmemiş insan bu sorunları kaçınılmaz olarak karşısındaki insana yansıtır. Gerçekten psikoloji okuduysanız bundan haberiniz vardır herhalde.

     • benim verdiğim tavsiyelerin hepsinin altında kuramsal bir dayanak ve 13 yıllık mesleki tecrübelerim var. sizin yorumlarınızda ise sadece varsayım var. terapi sürecinden geçip geçmediğimi nereden biliyorsunuz?

      bir başka nokta da, burası terapi merkezi değil. ben de burada kimsenin terapisti değilim.

      bahsettiğiniz soruya sizin vereceğiniz cevabı da açıkçası merak ediyorum. eleştirdiğiniz cevabının sorusuna siz de bir cevap yazar mısınız?

      bir önerim daha var: siz de bir web sitesi kurun. orda insanlara daha doyurucu ve profesyonel cevaplar verin. linkinizi ben de paylaşayım buradan. yoksa, rastgele bir isimle buradan sözümona eleştiri yapmanın mantığı hakkında konuşmak istemiyorum.

 11. Merhabalar yusuf bey
  Kendimi çoğunlukla suçlu hissediyorum ve geçmişimde yaptığım büyük hataları uzun zaman geçse de unutamıyorum hala ve devamlı üzerine düşünüyorum. Ve ailemle ilişkilerimde anlaşmazlıklar sonucu çok agresif davranıyorum sonrasında tekrar fazlasıyla suçluluk duyuyorum.
  Nasıl bir yardım almamı önerirsiniz?

  • Merhaba. Sahiden hatanız varsa onları telafi yoluna gidin. Ama bazen insanlar, gerçekten hatalı olmadıkları halde “suçlu” hissedebilirler. Öncelikle bunun ayrımını yapmalısınız. Kendi başınıza altından kalkamıyorsanız psikolojik danışmanlık desteği almanızda fayda var.

 12. Biz severek nişanlandık onun hareketlerinden hep şüphe ediyordum ama kafamda bi turlu yerleşmedi,ne onunla oluyor nede onsuz oluyor ayrılmak istemiyorm başka bi çözüm yolu yokmu

 13. Aile meselesi bagirmalari azarlamalri biktim kendime zarar veriyorum artik cok kotu bagiriyor insanlarin icinde bazen kendimddn utiyorum dusuk alanca canimi yakiyo yardim edin annem iyi biri gibi insanlaraa ama degil

 14. Merhabalar. Benim kimseye anlatamadigim kendi icimde de cozemeyip surekli uzuldugum konular var. Bu surekli uzuntu haliyle derslerime de gereken ilgiyi veremiyorum ve sagligimi da etkiliyor. Sizce ne yapmaliyim? Izmir

  • Yusuf BAYALAN

   Merhaba. Psikolojik danışmanlık desteği ile sorunlarınızın üstesinden gelebilirsiniz. Başarılar.

 15. Merhaba Yusuf bey, bir psikiyatr depresyon ilaçları vermişti, ilaçlar beni daha kotu yaptı… 12 13 yaşlarımda bazı gördüğüm yaşadığım şeyler sebebiyle kendimi hayattan çekmişim.. tekrar nefes aldigimi farkedince ise yeniden hayatıma giren insanlar sebebiyle tekrar kendimi geri çekmeye mecbur hissediyorum, yapmamam gerekiyor biliyorum lakin kendim yapamıyorum.. iyice bunaldigimda ise yanlış şeyler yapacakmışım gibi geliyor… Buraya nasıl yazıyorum onu dahi bilmiyorum.. nasıl bir destek almam lazim,ne yapmam gerekiyor ? Yardımcı olabilir misiniz ???

  • Yusuf BAYALAN

   Merhaba. Travmatik deneyimleriniz oldu ise, düzenli bir psikoterapi desteği almanızı tavsiye ederim. Kendi kendinize düzelmenizi beklemeyin. Kendinizi anlamanıza yardım edecek kitaplar okumanızı öneririm. Muhabbetle.

 16. ben toplumda çok heyecanlanıyorum. titriyorum yüzüm kıpkırmızı oluyor kalbim çok atıyor. nasıl yardımcı olacaksınız şimdide çok sağ olun Allah razı olsun..

  • Yusuf BAYALAN

   Merhaba. Buradan yardımcı olma şansım yok. Terapi almak istiyorsanız 0505 495 4727 numaralı telefondan bana ulaşabilirsiniz. Görüşmek üzere.

 17. Ben insanlara karsi saplantiliyim. Hic tanımadığım hemcins birinin hayatini inceliyorum her gün fotoğraflarına bakıyorum. Ona daha yakın olmak hakkında bir sürü şey öğrenmek istiyorum. Herhangi mutlu bi anısını görsem ya da güzel bi fotoğrafını çok üzülüyorum ve midem bulanıyor. Artık bundan kurtulmak istiyorum ama nasıl bas ederim bilmiyorum. Sizce psikoterapi ile atlatabilir miyim

  • Merhaba. Psikoterapi ile,yaşadığınız şeyin en olduğunu anlayabilir ve üstesinden gelebilirsiniz. Düzenli terapi görmenizi öneririm. Muhabbetle.

 18. Aynı is yerinde çalıştığım arkadaşımla hırsızlık olayı geçti başımdan ailesini falan biliyorum ve onlar hatırına hiç bişey yapmadım kırgın kızgın değilim çünkü kendisi gelip affetti aramız biraz gergin sadece Üzgünüm bu konuda ve o eskisi gibi olmak istediğini söylüyor sizce nasıl duzeltebilitiriz bu durumu. Eklemek isterim ki çok gergin ve mutlu olmadığımız bir iş yerindeyiz sadece birbirimizden destek alarak orda hala durabiliyoruz şimdi ne olucak ?

 19. Slm ben en ufak birseye sinirleniyorum surekli bir lafa aliniyorum alinganligim fazla surekli aglamak geliyo icimden kendimi oldurmek istiyorum ne yapmam lazim

 20. ncelikle merhaba,

  benim bir erkek arkadaşım var. yazın sonunda babasını kaybetti . detaylarını bilmiyorum ama babasıyla kötü bir geçmişi de vardı . bu olayların öncesinde de ilaç kullanıyordu tedavi görüyordu ama babasının ölümüyle baya kötü oldu galiba majör depresyon tanısı aldı. ilacının (misol) dozajı yükseltildi falan bu durumlar bizim ilişkimize de yansıdı. Bizim aramızda hiç bir sorun olmamasına rağmen benimle karşılaşmak istemediğini beni görmenin ona iyi gelmeyeceğini söylüyor. benim sorum şu olacak..
  bu hastalığıyla alakalı bir durum mudur ? geçer mi? bana böyle davranması normal midir ?
  beni görmek bile istemediği halde ona nasıl yardımcı olabilirim?
  bu hastalık nasıl bir hastalıktır ?

  cevaplarsanız çok mutlu olurum.Şimdiden teşekkürler. Bana ancak siz yardımcı olabilirsiniz sanırım

  • Merhaba. Arkadaşınıza dair bir şey söyleyemem. Ama size tavsiyem, sizi istemeyen birinin yanından uzaklaşmanız. Orda kalıp onu iyileştirmeye çalışmayın. Muhabbetle.

   • demek istediğim beni istememesi hastalıkla alakalı bir durum mudur yani ? İnternette böyle insanların çevrelerine karşı kırıcı konuşabildiğini çevrelerinden uzaklaşabildiğini yazıyordu da..

 21. Iyi gunler hocam.ben universiteye basladigimdan bu yana cok sinirli ve cok düşünceli oldum.surekli dusunmeye basladim hep bi endişe ve üzüntü icindeyim.hayatdan bazen hic zevk almiyorum.dahada artmasindan korkuyorum.nasil bir tedavi onerirsiniz bana veya size basvurabilirmiyim.

 22. Merhaba,

  3 yıllık evliyim 1 kız bebeğim var ve aile büyükleriyle altlı üst oturuyoruz ama herşeyimiz birlikte ve ben onların şaka anlayışlarını sanırım ters kalıyorum ve bana her söylenene alınıyorum içinde kasıtlı olanlar da var. Çalışıyorum çocuğuma da onlar bakıyor. Eve gittiğimde yine birşey denecek mi diye huzursuz gidiyorum evime ve eşimle de sorun yaşıyoruz bunlar oldukça çok takıntılıyım sanırım . Nasıl bir çözüm önerebilirsiniz.

  Teşekkürler

  • Merhaba. Şaka ile aşağılamayı ayrıştırmak lazım öncelikle. Şaka kaldıramamak sizinle ilgili, aşağılamak onlarla ilgili olabilir. Şakalara gülebilmek, aşağılamaya da karşı koymak edinmeniz gereken beceriler. Muhabbetle.

 23. benim sorunum esimin tutarsız davranışları normalde çok iyi görünüyor çevresine karşı ama aile içinde en ufacık bir olaydan kıyamet kopoyor öfke kontrolu yok,sabah uyandığında çok agresif,uykuya dalmada sorun yasıyor,yanında kıpırdadığımda beni uyandırdın diye çok öfkeleniyor,bana çok hakaret ediyor .öfkesi geçince hiç bir şey olmamış gibi davranıyor.benim ona karsı tavır yapmamı istemiyor.yani kısacası bagırıp öfkelenecek istediğini söyleyecek sonrasında ben ona tepki vermeyecekmişim. çok yoruldum,tedavi almasını söyluyorum ama o bunların normal olduğunu düsünüyor.

 24. Meraba ben herşeyi cok kafama takiyorum ve bana yanlis gelen davranısları karşı tarafta gördügümde canm sıkılıyor sırf bu sebebden çoğu kişiyle konusmuyorum ve içime kapanık bir hal aldım kimseyle dogru duzgün diyolok kuramyorum buna yaşadgm sıkıntılı olaylarda dahil yardım almam gerek diye düsünyorum

 25. Yusuf bey. Ben 18 yasindayim. Hayatim baya kotuydu. Liseyi filan birakmistim simdi birini sevdim o da beni cani pasina seviyo yanliz sevdigim adamin uvey annesi var babasindan destek almiyo stajer haftanin 3 is gunu calisiyo yuzuk takcaz herkez farli bisey soyluyo babasi mafya gibi bisey ve ben kucuklumden belli. Pskologla gorusuyodum 2 3yildir biraktim su anda sorunum herkez bisey diyo ve ben cok fazla aglamak istiyorum bana biri nasilsin dese patlicak durumdayim gercekten cok kotum

 26. Herşeyi içime atıyorum dilimin ucuna gelen kelimeleri çoğu zaman söyleyemiyorum ve bundan pişman olup kendi kendimi yiyorum. Ne yapacağımı bilmiyorum. 2 yıldır topladığım benim için çok önemli olan çoğu eşyayı kaybetim hemde geri dönülmez bir biçimde ve her şeyin üstüne bu da tuz biber oldu. Yorgunum. Uyumak istiyorum. Ama kafamı yastığa koyduğumda düşüncelerimin hızına yetişemiyorum. Durup duruken ağladığımı farkediyorum. Hakimiyetim sanki bende değil. İnsanlardan sakındığım sözleri yüzlerine çarpmak istiyorum. Ama yapamıyorum. Alışkanlık gibi bir şey bu, sürekli dilimin ucuna gelen şeyleri sakınmak. Kafam çok karışık. Düşüncelerim çok hızlı bazıları birbirine zıt ve hangisi doğru onu ayırt bile edemiyorum. Nefes alırken bile içimin daraldığını hissediyorum bazen farketmeden çok uzun bir süre dalıyorum ama o zaman içinde ne düşündüğümü hemen ardından sorsalar hatırlamam. Ruhum sömürülmüş gibi. En çok sevdiğim şey yazmak ve okumak ama onları bile yapamıyorum.Kendimi çok çaresiz hissediyorum. Engel olamaığım şeylere karşı ya da engel olduklarıma. Yorgunum ve ne yapacağımı bilmiyorum. Ne yapmalyım?

 27. Merhaba ben evliyim ve kocamla cok severek evlendik benim onunla aile olmak istemem kndi hayatimizi yasamk istememdendi cnku ailelerimizin yaninda rahat rahat gorusebilicekken biz evlenerek hata mi yaptik acaba kocam evlendikden sonra cok degisti daha oncesinden bana hic kiyamazken simdi annesiyle yasamayi kabul etmedigim icin beni annemin evine birakdi ve hic arayip sormuyo tukendigimi hissediyorum kocamin bu olduguna inanmakda zorlaniyorum sizce nasil bi destek almaliyim tesekkuler.

 28. Merhaba.benim psikolojim iyi mi bilmiyorum ama sadece çok korkuyorum ben daha 16 yaşındayım ve annem,babam yok çocuk esirgeme kurumunda kalıyorum, ve çok korkuyorum çünkü gelecek kaygım çok bi ablam var bide teyzem ama 18 yaşıma gelince yurttan çıkıyor olacağım işte o zaman ne yapacağımı bilmiyorum hep bi sevgiye ihtiyacım var ama kimseden ailem kadar sevgi alamadım ben çok korkuyorum okulda sınavlara giriyoruz ve tüm arkadaşlarım çok başarılı ama ben sürekli düşük alıyorum ve sınıfta notum okununca çok üzülüyorum ,korkuyorum bu yüzden kendimi çok salak buluyorum sizce ne yapmalıyım .

 29. Merhaba, annem biraz rahatsız birinin onu izlediğini düşünüyor. Hastaneye götürmek istiyorum dışarı çıkarsam beni öldürecekler diyor. Evin içinde sürekli karanlıkta oturuyor tv bile açtırmıyor yatıyor sürekli. Beni işe bile göndermiyor seni de öldürecekler diyor Ne yapmamız lazım yardımcı olur musunuz

  • Merhaba. Bir yolunu bulup tedaviye ikna etmeniz gerekir. Paranoid şizofreni olabilir. İkna yöntemleriyle ilgili bir bilgim yok. Muhabbetle.

 30. bana öyle bişi söyleki doktor intihardan vazgeceyim

  • merhaba. öyle bir şey bilmiyorum.

   • Hayat ne olursa olsun yasamaya deger cunku oyle bir peygamberin ummetiyiz ki intihar degil daima sukretmeliyiz ne olursa olsun musluman bir ailenin cocu olarak domussun ayrica cevrene bak felc olanlar ne yapsin omur boyu hapis yapanlar ne yapsin hic olmassa ozgursun herseyin tadini cikart

 31. Merhaba benim takıntım var bunu bi şekilde yenebileceğimi düşünüyorum 🙂 beni korkuya sürükleyen bi düşünce beynimde bi tümör gibi hep orda hep düşünüyorum yaşamamı etkiliyor ama yaşamak buna rağmen çok güzel Bu düşüncenin etkisini üzerimden atsam çok daha iyi olacak sanki

 32. Benim hayatımda hiçbir zaman babam olmadı annemlede dört yıl önce boşandılar 16 yaşındayım bana yardım edecek kimse yok beni seven kimse yok kendimi pencereyi açmış aşağı bakarken buluyorum allahım sen koru deyip dönüyorum hergün ağlıyorum çok mutsuz ve kötüyüm hayatımdaki kimse umursamiyor beni ciddi bir yardıma ihtiyacım var ama beni hastaneye götürecek bi ailem yok

 33. Merhaba ben 16 yaşındayım her zaman olumsuz düşünüyorum kendimi bi çöp gibi değersiz buluyorum olumsuz düşüncelerim yüzünden kaçıp gitmek herşeyi arkamda bırakmak istiyorum hep içimde sanki aşağılık biriymişim gibi bi his var hep kendime acıyorum her durumda saçma sapan hayaller kuruyorum hayatımı ona göre sürdürüyorum çok sessiz bir yapım var kurduğum hayallerdeki insanlarla yaşıyormuşum gibi hissediyorum lütfen yardım edin ne yapabilirim??

 34. Merhabalar Yusuf bey, 27 yaşındayım ve öğretmenim. Erkek arkadaşımla aramızda kıskançlık yüzünden sürekli problem ve anlaşmazlıklar oluyor. Ben aşırı kıskanç bir insanım aslında bu durum sanırım ona karşı güvensizliğimden kaynaklanıyor. Bu duygularımı kontrol edebilmek için nasıl bir destek almalıyım? İkinci konu da kendime olan güvensizliğim.. Yabancı bir ortama girdiğimde çok heyecanlanıyorum ve konuşmaktan çekiniyorum, hemen ağlayacakmış gibi oluyorum. Bu durumu sınıfta öğrencilerimle ikin yaşamıyorum ama. Bunun için nasıl bir yardım almalıyım nereye başvurmalıyım bilgilendirirseniz minnettar kalırım. Teşekkürler şimdiden

  • merhaba. bireysel psikoterapi desteği alabilirsiniz. psikiyatrist, psikolojik danışman ve psikolog gibi, psikoterapi desteği verebilecek kişilerden alabilirsiniz terapiyi.

 35. Hocam lutfen Allah rizasi icin bana ulasinaski
  Bana yardim edin hakkariliyim psikiyatrige gitmem mumkun degil tlf konusarakta yardim edebilirsinin Allah askina ,peygamberimizin sav hatrina bu isi tlf konusarak yapalim sıkıntılarimi size anlatayim

 36. Hocam hicbirseyden zevk alamiyorum gunlerdir iyi bir psikiyatrige ulasmak icin internetten arastirma yapiyom lutfen bana yardim edin

  • Merhaba. İstanbul’da iseniz size önerebileceğim kişi Psikiyatrist Ali Ayas’tır. Kendisini şahsen tanımıyorum. Danışanlarımın, hakkındaki olumlu değerlendirmeleri dolayısıyla ben de soran kişilere öneriyorum kendisini. Geçmiş olsun.

 37. meraba, evlendikten sonra alınganlıklarım arttı. o kadar ayrıntıcı bir insanım ki bazen normal davranamıyorum . güzel bir günün ardından ertelenebilir bir sorunla karşılaştığımda takılıyor ve her şey bitiyor sanki. içimde o an başkası oluyor

 38. Merhaba herkesin olduğu gibi benim de kendi doğrularım var. Dışarıdan biri benim kararlarımı sorguladiginda çok çabuk sinirlenebiliyorum ben yanlış kararlar almam demiyorum ama benim tarafımdan bakıp anlamaya calismadiklari için sinirleniyorum direk kendi doğrularını onaylamamı istedikleri için agresiflesip kalp kirabiliyorum sizce yardım almam gerekirmi ve hangi bölümden teşekkür ederim.

  • merhaba. size yapılan bir dayatmayı kabul etmemeniz bence çok insani bir tutum. ancak, basit önerileri de dayatma olarak algılıyorsanız, ya da hakkınızı ararken yıkıcı davranıyorsanız psikolojik danışmanlık desteği alabilirsiniz.

 39. iyi günler herşeyden darlanıyorum sürekli mutsuz ve sinirliyim kendimle yalnız kaldığımda daha kötü oluyorum ve çoğu insanlarin hareketlerinin benim aleyhime olup olmadığını arkamdan konuşup konuşmadıklarını merak edip duruyorum

 40. Merhaba bn bu aralar icimde bi uzutncu bi bunalim bi sıkınti var nr yapabilrm yardm edermisinz

 41. Lisede 2. sınıf öğrencisiyim. Kadıköyde yatılı okuyorum. Anne ve babam arasında gerginlik var ayrıca geçim sıkıntı çekiyoruz. Özellikle yaz tatillerinde tüm gün evdeyim ve kendimi kötü hissediyorum. Ailemden gizli bi şekilde yardım almak istiyorum. Kendim ailemin haberi olmadan ve devlet hastanelerinde psikolojik yardım alabilir miyim?

 42. telefonla destek mümkün mü ?

  • merhaba. telfonla veye skype üzerinden terapi alabilirsiniz. görüşmelerim 50 dk. sürüyor ve her görüşmenin ücreti 100 tl’dir. görüşmek üzere.

 43. Ahmet numan kahveci

  5 yıldan bu yana panik bozukluk ve buna bağlı depresyonum var sizden online terapi almam mümkün mü?

  • merhaba. evet mümkün. ayrıntılar için, gün içinde 0 505 495 4727 numaralı telefondan bana ulaşabilirsiniz. görüşmek üzere.

 44. Merhabalar hocam ben rizeliyim çayım varsa cay parasini kayinim bana çok yanlışlık yaptı bizim çayımız var çayı kestik parasını calcakti ama olmadı dolabimi kırdı o çok psikolojimi bozdu ne yapmam lazım unutmak icin cevap bekliyorum hocam

 45. merhabalar; ben 17 yaşındayım ve üniversite sınavına hazırlanıyorum netten devamlı özgüven geliştirme tesleri çözüp veya özgüven ile ilgili motivasyonlar dinliorum fakat ailem hayatta hiçbirşeyi basarabileceğime inanmıyor ablam sürekli kazanamazssın diyor ve bana sınava kadar beni rahat bırakmayacağını sölüyor ders çalıştığım zaman ya telefonla konuşuyor yada videolar izliyor durumdan aileme bahs ettiğim zaman alttan almamı söylüyor bir tek abim onun psikolojisinin bozuk olduğunu biliyor yani gerçekten uzattığım için çok üzgünüm fakat belki sizin tavsiyeleriniz bana biraz ışık doğurur bide ygs sınavına hazırlanıyorum gerçekten çok zor durumdayım ve ben onunla gerçekten pozitif bir şekilde hareket ediyorum ama sabrım kalmıyor lütfen bana yardım edin..

 46. Merhaba yusuf bey ,
  Ben yeni evlitim ve kocamla sık sık kavga ediyorum ben bunu asmak istiyorum

 47. Yusuf bey ben o kadar zor durumdayım ki ne olur bana yardım edin ben bir senelik evliyim ve bu benim 4. Kere dir kocamla kavgamdir ve her defasında çok büyük konuşuyoruz ve hemen bitirme durumuna geliyoruz

  • merhaba. evliliğin ilk dönemlerinde çatışma yaşamanız son derece doğal ve anlaşılabilir bir durumdur. ancak tartışamalarınız şiddetli bir hal alırsa uzun vadede ilişkinize zarar verebilir. bu yüzden, sorunlarınızı aşmak için evlilik danışmanlığı desteği almanızı tavsiye ederim. şayet eşiniz bunu kabul etmezse, bireysel danışmanlık alabilirsiniz.

 48. Merhaba benim de yardıma ihtiyacım var bu konuşmalar kredi kartı vb herhangi bir ücret alınıyor mu?

  • merhaba. terapi seanslarım ücretlidir. ayrıntılar için 0 505 495 4727 den bana ulaşabilirsiniz. görüşmek üzere.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir